Šablona pro pojmenování serverů ve VMware vSphere

Šablona pro pojmenování serverů ve VMware vSphere
« kdy: 07. 01. 2020, 17:13:24 »
Dobrý den.

Ve firmě máme admina, kterej vždy pojmenuje novej virtuální stroj ve vmware vSphere podle roku,kdy vznikl. Ku příkladu, server19 byl vytvořenej v roku 2019. Bohužel, po čase se rozcházi dokumentace, kde je ku příkladu uvedeno server-db-12, ale mezitím vznikli 2 nové verze, novej stroj s původním ůčelem tedy má název server-db-19,ale v dokumentaci je něco jiného. Nebo když vznikne novej stroj, starej zanikne, tak ma název server-rok a je nutné najít všechnu dokumentaci se starým názvem a změnit ji na novej název.

Ten svůj nápad dávat do každého názvu servra rok jeho vzniku považuje za tak geniální, že neslyší na žádné argumenty proti. Navíc, jeho největší argument je, že fyzicky přejmenovat stroj ve vmware vSpere je neskutečně náročné a dokonce, že to není podporována funkce.

Možná jsem ale omezenej já a tuhle dogmu dávat do názvu stroje rok jeho vzniku je skutečne super. Co si o tomto nápadu myslíte vy?
« Poslední změna: 07. 01. 2020, 20:21:02 od Petr Krčmář »


Re:šablona pro pojmenování servrů ve Vmware vSphere
« Odpověď #1 kdy: 07. 01. 2020, 17:20:44 »
Podle mě se snažíte sjednotit tři různé údaje do jednoho:

1. název VPS ve vSphere
2. název stroje dle OS
3. účel stroje

V praxi to podle mě sjednotit nejde, ale jde vést evidenci jejich vztahů.
Nechť si admin vSphere pojmenuje VPS dle své libosti.
Nechť si admin OS pojmenuje OS podle pravidel v síti.
Nechť si odpovědná osoba za aplikaci určí komponenty a ty pojmenuje podle sebe.

Průniky mezi těmito třemi "vrstvami" obvykle jsou:
mezi VPS a OS: IP adresa management rozhraní
mezi OS a komponentou: dokumentace v aplikaci, pod jakým jménem má v DNS hledat službu

Snažit se to mít ujednocené moc nejde - některé důvody jste už vypsal:
1. VPS se migrují, klonují - a vždy tím dostanou nové jméno,
2. OS se přeinstalovávají a někdy pod stejným DNS názvem, jindy pod novým (záleží na konkrétní situaci)
3. komponenty aplikace se přesouvají (např. z důvodů verzí software na serveru)

Re:šablona pro pojmenování servrů ve Vmware vSphere
« Odpověď #2 kdy: 07. 01. 2020, 18:06:34 »
Ne...
Nazev stroje dle OS je nepodstatnej.

To,co je dulezite je to, aby souhlasila dokumentace s tim, co je vo vSphere. Kdyz je v dokumentaci servr s nazvem server-12, tak to musi souhlasit s tim, co je vo vSphere.

Re:šablona pro pojmenování servrů ve Vmware vSphere
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2020, 18:14:59 »
Ne...
Nazev stroje dle OS je nepodstatnej.

To,co je dulezite je to, aby souhlasila dokumentace s tim, co je vo vSphere. Kdyz je v dokumentaci servr s nazvem server-12, tak to musi souhlasit s tim, co je vo vSphere.

Nebývá to zvykem, protože ve virutualizaci můžete s imagema pracovat dost volně, aniž by si toho celý ekosystém všiml.
Nevím, co víc poradit, když máte podle mě chybně položené požadavky.

m-a

Re:šablona pro pojmenování servrů ve Vmware vSphere
« Odpověď #4 kdy: 07. 01. 2020, 20:21:39 »
Možná jsem ale omezenej já a tuhle dogmu dávat do názvu stroje rok jeho vzniku je skutečne super. Co si o tomto nápadu myslíte vy?

A ako obhajuje, ze sa mu nazvy serverov rozchadzaju s dokumentaciou? Tu predpokladam, ze sa bavime o dokumentacii vztahujucej sa k serveru vo vSphere - teda. ie o dokumentacii k OS alebo dokumentacii k aplikacii.


Re:Šablona pro pojmenování serverů ve VMware vSphere
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2020, 10:36:27 »
No, popravde, pokud mu staci na rozliseni serveru rok, tak jich asi moc nedela a udrzet dokumentaci by nemel byt az takovy problem :-)

U nas mame konvenci na pojmenovavani dle systemu a velmi se snazime aby sedely nazvy ve vSphere a v OS/DNS, pripadne se lisily co nejmene. Na zacatku mame system (L - Linux, W - windows, bejval este Solaris), pak ucel (A - aplikacni, D databaze, M - management...), zkratku aplikace/DB a cislo, takze Oracle server na Linuxu je treba LDORA03, pripadne pokud je treba rozlisit verze pri upgradech a spol, tak pridavame vX, ktere uz do OS/DNS nedavame (takze LDORA03v7 je sedma verze Oracle serveru LDORA03), ale je videt na prvni pohled ktera verze je nejnovejsi. Proc bych ho mel prejmenovavat pri presouvani a spol., jak tu naznacoval Miroslav Silhavy, opravdu nechapu. Samozrejme je mozne prejmenovat server (a pri Storage motion si prejmenuje i nazvy disku a spol), ale proc by to nekdo delal pokud k tomu nema vazny duvod?