Pevné disky s NTFS bez roota

Pevné disky s NTFS bez roota
« kdy: 12. 05. 2011, 16:46:23 »
Zdravim
používám mandrivu 2010 a mám v PC připojené dva HDD s NTFS. Když chci prohlížet jejich obsah tak vždy musím zadat heslo pro roota. Zajímalo by mě jestli se to dá nějak nastavit aby disky byly vždy přístupné bez zadání potřebného hesla.
« Poslední změna: 12. 05. 2011, 16:54:22 od Petr Krčmář »


Nassir

Re: Pevné disky s NTFS bez roota
« Odpověď #1 kdy: 12. 05. 2011, 17:52:20 »
V mandrive presne neviem, ale gentoo to riesi nasledovne:
Ak disky pripajas cez fstab, tak pri nich dopis parameter "users", aby aj nie-root mohol pripajat disky. Mozno koli tomu musi user byt zaradeny v skupine disk.
Druha moznost je pouzit ntfs-3g, ktory mal fungovat cez fuse a ten zasa by nemal vyzadovat root prava, pretoze nie je castou kernelu (polopatisticke vysvetlenie typu "lzidetem").
Ak ti tato odpoved nestaci, tak budes musiet spresnit, co (kto,preco,kedy...) po tebe to root heslo vlastne chce - a akym sposobom sa pozeras na tie data.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Pevné disky s NTFS bez roota
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2011, 10:31:16 »
Já mám 2010.2 a nic podobného po mne nechce, pravda, mám uživatele ve skupině root. Nicméně, pokud to nepomůže, tak bych v fstab ho zapsal pomocí zmíněného ntfs-3g. Rizika jsou snad jasná.

Michal Ambroz

Re: Pevné disky s NTFS bez roota
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2011, 22:59:42 »
Ahoj,
da se to jednoduse zaridit tak, ze si udelas nejakou grupu ktera bude mit pravo na zapis/cteni takoveho disku a namontujes disk s temito pravy.
1) vytvoreni group s gid 412
groupadd -g 412 ntfsdisk

2) pridani groupy danemu uzivateli
usermod -a -G ntfsdisk myuser

3) uprav /etc/fstab
/dev/sda8   /mnt/win ntfs    gid=412,dmask=007,fmask=117,noexec  0 0
- Group bude 412
- direcotry mask 007 = root + group ntfsdisk maji pravo cist psat a traverzovat
- file mask 117 = root + group ntfsdisk maji pravo cist psat ale ne exec
- noexec - explicitne zakazano spoustet binarky z ntfs filesystemu


4) mount /mnt/win

Take existuje moznost namapovat SID z windows na uzivatele a groupy z linuxu, ale to uz je dalsi level.

Michal Ambroz

Dalicek

Re: Pevné disky s NTFS bez roota
« Odpověď #4 kdy: 16. 05. 2011, 22:19:59 »
Já to v Ubuntu řešil přidáním řádku
mount "diskový oddíl" /media/"název disku"
do /etc/Local/Init/Default
takže se mi ten NTFS oddíl automaticky namountuje hned při startu, a pak na něj můžu bez problémů chodit (pokud to chápu správně že to heslo je potřeba zadat vždy jen jednou po startu, pokud pokaždé když se ta lokace otevře ve správci souborů, tak je tohle k ničemu)