Linux a v něm běžící virtuál s Windows

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« kdy: 01. 01. 2020, 17:11:29 »
Do prace si chci dat novy pocitac a rad bych zvazil jednu vec. Na vetsinu veci mi staci Linux, jenze delame SW pro Windows a tak potrebuju napr. Visual Studio + moznost pouzivat Win32 environment na dalsi aplikace, casto vypocetne (a diskove) relativne narocne.

HW mam nejaky novy lowend AMD procesor se 2 jadry (+6 grafickych) + 16 GB RAM (procesor muzu koupit jiny, aby mel treba 4cores).

Zvazuji moznost, ze bych bootoval jenom Linux a Win 10 mel na praci jen ve virtualu. Potreboval bych, aby ty Windows fungovaly skutecne jako realny OS, abych tam treba mohl pripojit naprimo USB zarizeni, aby to nebylo okno ale idealne plnohodnotny fullscreen prepinatelny (napr. Ctrl+Alt+F8 Win, Ctrl+Alt+F7 X11), aby mi tam nehaprovala klavesnice, mys, aby celkova prace s tim byla svizna, atd. Proste aby se to chovalo jako plnohodnotny druhy pocitac, neco na zpusob https://www.youtube.com/watch?v=ATnpEOo3GJA

Na disk bych dal Linux, realnou instalaci nejakych Win 7 pro pripad nutnosti resit neco co nefunguje v tom virtualu, datovou partition s NTFS, datovou s ext4. Bootoval by se Linux a v nem virtualni Win10, ktere by mely system v nejakem souboru na ext4 nebo vlastni parition (nevim jak se to da pripojit, nikdy jsem takovou situaci neresil - je mi jasne, ze cely disk mohu namapovat, ale jestli konkretni partition aby ji Win videly i bez GPT to netusim).

Je to realne, nebo vymyslim blbosti ? Pripadne jake nastroje pouzit, jaky hypervisor ? Co nejvice ovlivni sviznost toho Win10 virtualu?
« Poslední změna: 01. 01. 2020, 17:13:53 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2020, 18:08:03 »
kvm/qemu (gui: virt-manager) do w10 pak doinstalovat podpurne spice-guest-tools, pokud nebudes potrebovat graficky narocne(jsi) win aplikace takto by to melo stacit, jinak by to chtel dedikovat druhou gpu primo pro win ale to by musela podporovat deska+cpu...

bezi to normalne fullscreen, muzes to mit na jednom monitoru a na druhem nativni desktop linuxu, klavesnici si to drzi dokud neznacnes "opousteci klavesu" nebo nevyberes mysli "linux okno"...

virtualni disk staci nechat na virtualu vychozi qcow2 format souboroveho image

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #2 kdy: 01. 01. 2020, 18:24:08 »
Diky, tzn. neco jako na tomto videu? https://youtu.be/RLy1zozJ9W0?t=809

Presne tak jak to ma ten clovek to ale nechci, rad bych ten fullscreen nejak sikovne prepinatelny do Xek. Dva monitory taky nechci, rad bych to mel vse na jednom.

Graficky narocne veci nepotrebuju vubec, slo mi treba o pouziti ruznych prekladacu ve Win, ale samozrejme nechci cekat az se mi rozbali start menu :-).

Mit datovy disk ve Windows jako qcow na ext4 nechci, potrebuju to skutecne jako NTFS partition, aby to napr. bylo mozne pripojit do jine Windows masiny, nebo nabootovat ty nahradni fyzicke Windows ktere na ext4/qcow2 nikdy neuvidi. Instalace Win10 jako takova v qcow2 muze byt, data ne.

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #3 kdy: 01. 01. 2020, 19:17:10 »
...

Rad bych ten fullscreen nejak sikovne prepinatelny do Xek. Dva monitory taky nechci, rad bych to mel vse na jednom.
...
Mit datovy disk ve Windows jako qcow na ext4 nechci, potrebuju to skutecne jako NTFS partition, aby to napr. bylo mozne pripojit do jine Windows masiny, nebo nabootovat ty nahradni fyzicke Windows ktere na ext4/qcow2 nikdy neuvidi. Instalace Win10 jako takova v qcow2 muze byt, data ne.

Celkem v tom nevidím problém, v podstatě jde o výchozí nastavení a po instalaci pak lze připojit ten datový NTFS disk. Akorát ten NTFS disk bude moci využívat jen jeden OS v jednom okamžiku, což Vás ale asi nepřekvapí. Jinými slovy stačí vše naklikat ve virt-manager. Ve výchozím stavu je virtualizovaný OS v okně, lze ale snando přepnout do fullscreen.

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #4 kdy: 01. 01. 2020, 19:29:13 »
Ahoj,
mám podobný setup s Win pod KVM, kdy samotnou VM pouštím jako headless, a připojuji se k ní přes Spice klienta ve fullscreenu.
Řešil jsem i ten datový disk, který mám nakonec připojený do Win přes Sambu, jednoduše jako sdílený adresář, takže je přístupný jak z Linuxu, tak ho lze připojit současně k jiným VM. Funguje to velice dobře.

K tomu přepínání mezi X a Win - i když jsem se snažil rozchodit druhou X session (Ubuntu), do které by se dalo přepnout přes tu zkratku Ctrl+Alt+F*, touto cestou to moc dobře nefunguje, tím spíš, pokud navíc má běžet pod stejným linux uživatelem.... Ale povedla se mi jiná věc - Spice klienta pouštím v jiném Workspace, a do něj se lze přepnout již relativně snadno hned několika způsoby. Jediný zbývající zádrhel je ten, že KVM převezme kompletně celou klávesnici, kromě zkratky, kterou se opouští/zapíná fullscreen. Toto lze zatím vyřešit jedině přepínáním Workspace pomocí myši (krajní pixely obrazovky+klik a pod). Já mapuji multimediální klávesy z klávesnice na nepoužitá tlačítka myši. Na jiný způsob přepnutí klávesou z KVM jsem nepřišel.
A ideálně by samozřejmě měla mít VM stejné rozlišení jako ten Linux desktop.


k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #5 kdy: 01. 01. 2020, 19:52:40 »
[...]Spice klienta pouštím v jiném Workspace[...]
delat to podobne (pokud tedy nemam pripojen druhe LCD), virt-manager (=spice klient) presunu na plochu2 a z plocha1 se na nej prepnu pres (vychozi xfce desktopove) ctrl+alt+sipka_vpravo, kdyz pak virtual odchyti mys, tak zmacknu ctrl+alt pro od-odchyceni a ctrl+alt+sipka_vlevo pro prepnuti zpet na plocha1...

sice nemam ntfs datovej disk, ale take bych to resil pripojenim disku v GNU/Linuxu + nasdiledni pres Sambu a ve Virt-Windows pak trvale pripojeni sitove jednotky, aby byl disk dostupny z obou OS...

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #6 kdy: 01. 01. 2020, 20:04:33 »
Dekuji za odpovedi!

Jake je zpomaleni Windows (pocitove nebo benchmarkem) kdyz bezi v KVM ?

A jake je zpomaleni GUI pres SPICE vs. bezi v okne ?

Asi bych to mel sam vyzkouset, pravda, nicmene nechci travit hodiny instalaci W10...

To s vyuzitim dalsiho desktopu se mi libi, sdileni pres sambu se mi nelibi (nejak mi to driv nechodilo dobre kdyz jsem pripojoval NTFS z Linuxu a pak tam sypal data pres SMB z jineho PC, pravda je to par let zpatky).

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #7 kdy: 02. 01. 2020, 01:47:39 »
Take resim jak to udelat, protoze na par programu (na systemove prostedky) ty widle potrebuji. Resim Win7 se mi nepodarilo po havarii disku nepodarilo obnovit, tak jsem si je musel stahnout. Misto virtalu jsem na W7 vyhradil mensi partition. Mozna i nakonec zkusim XP.

Udelal jsem si instalacni USB klic (misto instalacniho DVD) s Win7. Ale pri rebootu se mi ten USB klic nenacte. Musi se nejak specificky jmenovat (s Win7 Home Basic) ?

Zatim se ani me po dvou mesicich widle rozchodit nepodarilo, tak moc poradit nemuzu.

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #8 kdy: 02. 01. 2020, 13:58:47 »
V XFCE je skvělá věc, že se lze přepnout na vedlejší plochu pouze tažením myši přes okraj obrazovky. Problém je když člověk potřebuje 3D aplikaci ve které se musí "otáčet" myší, ale pokud takové aplikace nevyužívá, tak je to asi ten nejrychlejší a nejpohodlnější způsob přepínání mezi Linuxem a virtuálem Windowsu.

Jake je zpomaleni Windows (pocitove nebo benchmarkem) kdyz bezi v KVM ?
Pokud máš SSD a tvůj CPU není úplný šmed, tak si myslím, že pocitově nepoznáš rozdíl mezi železem a VM.

A jake je zpomaleni GUI pres SPICE vs. bezi v okne ?
Moc nevím jak to myslíš. SPICE je protokol. Vidět GUI virtuálky můžeš pomocí více programů, které využívají SPICE. Nejznámější je asi Remote-viewer (což by měla být odnoš programu, který je vestavěn ve virt-manageru). Program využívající SPICE můžeš vidět na fullscreen i v okně. Nikdy jsem si nevšiml, že by to v okně běželo pomaleji, víc jde o to, že když to hodíš z fullscreenu do okna, tak už nemusíš mít pixel na pixel a bude to trochu mázlé. Pokud tím "běží v okně" myslíš "běžení v Qemu okně (bez SPICE)", tak rozdíl nepoznáš (já jsem ho teda nepoznal).

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #9 kdy: 02. 01. 2020, 14:36:47 »
xfce pouzivam, to reseni s mysi se mi moc libi ! Jako host OS jsem zvazoval Xubuntu.

Da se to nejak rozumne zaskriptit, aby po loginu nabehly na 2. desktopu ty Windows do fullscreenu ? A pri shutdownu se virtualni masina nejak uspala ? Co na to pak rikaji Win10 (cas,zarizeni apod.) ? Pro pohodli bych to mel rad zcela automaticke. Jsem za toto pohodli asi ochoten v rozumne mire i upravit zdrojaky a prelozit.

Rychlosti SPICE jsem myslel spusteni qemu-system-... s grafickym oknem (to predpokladam pres SPICE nebezi) a potom SPICE klienta. U Win10 nepotrebuju zadne graficke serepeticky, jednobarevny desktop a cista plocha okna (ani nevim jestli tam jeste nejake veci typu Aero jsou nebo to zlikvidovali).

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #10 kdy: 02. 01. 2020, 16:09:22 »
aby po loginu nabehly na 2. desktopu ty Windows do fullscreenu ?
Spuštění programu na specifické pracovní ploše - https://forum.xfce.org/viewtopic.php?id=3124
Na spuštění do fullscreenu je většinou nějaký parametr programu který ti bude zobrazovat GUI virtuálky. Třeba u Remote-vieweru je to parametr "-f" - https://www.systutorials.com/docs/linux/man/1-remote-viewer/ . Pokud budeš používat libvirt a virt-manager, tak tam asi taky bude nějaké nastavení, aby se VM při startu spustila na fullscreen.

A pri shutdownu se virtualni masina nejak uspala ?
Ano lze to. Dělá se to pomocí systemd - https://wiki.archlinux.org/index.php/QEMU#With_systemd_service
Já to mám pomocí jednorázové služby systemd, ale to si už upravíš podle sebe. V podstatě jde jen o to, že se ti při vypínání linuxu do VM pošle příkaz "system_powerdown" a ve VM ve Windowsu si můžeš někde v ovládacích panelech nastavit, že při stisknutí tlačítka "vypnutí" se Windows nevypne, ale uspí (na disk). Při spuštění linuxu a následně spuštění VM můžeš pokračovat v práci. Problém je pouze v tom, že když se ti zaktualizuje Qemu, tak Windows to vyhodnotí jako novou konfiguraci PC a místo probuzení ze spánku ti nabootuje do čistého startu. Takže musíš před aktualizací Qemu vše ve Win uložit, normálně ho vypnout a až pak zaktualizovat Qemu.

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #11 kdy: 02. 01. 2020, 16:11:38 »
Podle mě virt-manager používá interně spice, takže v rychlosti rozdíl není, běžné kancelářské aplikace běží dostatečně ryhcle.  Nejlepší je si to vyzkoušet. Qemu lze skriptovat přes monitor např. z virsh. Chce to dost RAM a SSD, jinak budete čekat na diskové operace.

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #12 kdy: 02. 01. 2020, 16:21:36 »
Rychlosti SPICE jsem myslel spusteni qemu-system-... s grafickym oknem (to predpokladam pres SPICE nebezi) a potom SPICE klienta.
Jak jsem psal, nikdy jsem si nevšiml nějaké rozdílu v rychlosti reakce GUI qemu okna vs. spice klienta. Qemu-okno je moc jednoduché takže je lepší Spice klient, který nabízí např. funkce USB-redir přímo z menu. Když vypneš Spice klienta, tak ti VM stále běží, ale když vypneš Qemu-okno, tak se VM natvrdo killne.

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #13 kdy: 02. 01. 2020, 17:18:53 »
Rychlosti SPICE jsem myslel spusteni qemu-system-... s grafickym oknem (to predpokladam pres SPICE nebezi) a potom SPICE klienta.
Jak jsem psal, nikdy jsem si nevšiml nějaké rozdílu v rychlosti reakce GUI qemu okna vs. spice klienta. Qemu-okno je moc jednoduché takže je lepší Spice klient, který nabízí např. funkce USB-redir přímo z menu. Když vypneš Spice klienta, tak ti VM stále běží, ale když vypneš Qemu-okno, tak se VM natvrdo killne.

Při použití virt-managera se VM neukončuje, lze se opět připojit a VM zobrazit v původním stavu. Připojení se provede buď z virt-managera nebo pomocí virt-viewera (ten umí pouze zobrazit). Doporučuju si to celou virtualizaci vyzkoušet pomocí virt-managera, je to univerzální nástroj nejen pro qemu-kvm a to GUI dá poměrně dobrou představu o možnostech (i když není zas tak úplně intuitivní).
« Poslední změna: 02. 01. 2020, 17:23:51 od Ondrej Nemecek »

Re:Linux a v něm běžící virtuál s Windows
« Odpověď #14 kdy: 02. 01. 2020, 18:14:00 »
Rychlosti SPICE jsem myslel spusteni qemu-system-... s grafickym oknem (to predpokladam pres SPICE nebezi) a potom SPICE klienta.
Jak jsem psal, nikdy jsem si nevšiml nějaké rozdílu v rychlosti reakce GUI qemu okna vs. spice klienta. Qemu-okno je moc jednoduché takže je lepší Spice klient, který nabízí např. funkce USB-redir přímo z menu. Když vypneš Spice klienta, tak ti VM stále běží, ale když vypneš Qemu-okno, tak se VM natvrdo killne.

Při použití virt-managera se VM neukončuje, lze se opět připojit a VM zobrazit v původním stavu.
Qemu-oknem nebylo myšleno spuštění VM za použití virt-managera, ale přímé spuštění Qemu z příkazové řádky (qemu-system-x86_64 -daemonize -enable-kvm ...), tzn. zcela bez libvirtu a bez virt-managera. Tam to opravdu funguje tak, že když když Qemu-okno zavřeš, tak tím ukončíš celou VM a to i v případě, že Qemu spouštíš s parametrem "-daemonize". U mě se to tak chová.

Doporučuju si to celou virtualizaci vyzkoušet pomocí virt-managera, je to univerzální nástroj nejen pro qemu-kvm a to GUI dá poměrně dobrou představu o možnostech (i když není zas tak úplně intuitivní).
Souhlasím a pokud by chtěl později VM spouštět bez virt-managera, tak lze použít ovládání přes CLI (virsh) nebo po spuštění přes virt-managera (nebo virsh) lze z běžících procesů zjistit přímo parametry pro Qemu (qemu-system-x86_64 -daemonize -enable-kvm ...). A pak by mohl spouštět čisté Qemu bez Libvirtu. To už je na vkusu každého sůdruha.  :)