Síťové zálohovací disky přes RPi 4

Síťové zálohovací disky přes RPi 4
« kdy: 30. 12. 2019, 10:48:08 »
Hola hoj bastlirno!
Co si myslite i tomhle nastaveni:
intranet 1gb
v nem 2-5 silnych masin  na praci
jedne pocitac jako multimedialni centrum
jedna malina ja ko domaci kino
par malin na kde co, obcas na wifi obcas na kablu
cas od casu nejaky android  na wifi ktere nikoho nezajima

Zalohovani tohoto supervzacneho clusteru probiha ze se cas od casu pripoji nekam exterak, a malej botik rsyncne co ma kam ma.

Otazka prvni-  externi disky na zalohy
 - primarni disk je plotynkovy exterak prumerne kvality. na ten se incrementuje o 106
 - jendou za cas se z nej udela snapshot na ssd  exerak lepsi kvality.
 - zcela uprime, ten primarni hdd exterak se  hodne pouziva ze se prenese mezi jednotlivymi komply a cte se z nej. Pripadne se nekam prenasi...
 - kdyz exterak hdd umre, ze ssd se obnovi
 - jedna se o tri typi zaloh - 1tb an filmy (mam chorobu na prehistoricke filmy ktere je fakt tezke ziskat) , 1tb na fotky, 0.5tb na dokumenty a zdrojaky, pripadne k tomu nejkae ty binarky nejde li jinak.

=> Dava vam to aspon trochu smysl? Pouzili byste jinou kombiaci ssd/hdd?

No prestava me bavit porad prenaset ty primarni hdd uvnitr baraku.  Ale cas od casu je porad budu muset odnest ven.
tak  jsem si rikal ze ke switchi pichnu malinu, a do ni ty exteraky zapojim na trvalo. A secky ostatni masiny je budou mit by default namountovane read only. 
Inac to bude fungovat jak pred tim - obsas se na ne neco syncne, jednou za cas se manualne ony syncnou na sdd, a kdyz kleknou obnovi se z toho sdd.
Je na to rpi vhodne? Jsou vubec ty disky  vhodne  na takovou praci? Ma cenu to rpi zapinat on demand nebo radsi nechat bezet zaroven se switchem prakticky furt?
Umi (nerootnoty) android smysluplne mountovat sshfs?

No nevim jestl jsem se smysluplne vyzvejknul a ne neni to novorocni vtip ;) Jsem jen velmi paranoidni vuci ruzny oblackum. Za jakykoliv nazor dik!
« Poslední změna: 30. 12. 2019, 10:52:01 od Petr Krčmář »


Re:Síťové zálohovací disky přes RPi 4
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2019, 16:51:21 »
Je otazka, jestli resis zalohovani (ochrana proti lidske chybe) nebo jenom failover.
V prvnim pripade, veci, ktere nejsou velke a mam je rad (dokumenty, scany) zalohuju bareosem.
Pro druhy pripad a na vetsi veci v lokalni siti sem si k OrangePI 2E+ (podobna specifikace jako RPi) s Armbianem pripojil disk, spustil na nem Syncthing s adresari v Receive Only modu. V kombinaci s par2 (jako ochrana proti bitrottingu) mi to prijde dostatecne.
« Poslední změna: 30. 12. 2019, 17:01:08 od lazywriter »

Re:Síťové zálohovací disky přes RPi 4
« Odpověď #2 kdy: 30. 12. 2019, 17:30:24 »
Vrely ti dik za odpoved!

resim jen fail over, vsechny zdrojaky jsou nekde pushnute + dva mirory doma... A zbytek nema moc zas az takove riziko chyb. Ale priznam se  ze nad lidskou chybou jsem se zacal zamyslet az ted, az me proslo hlavouto hodit na sit.

Ten obrazekj je hodne inspirativni. Koukam, neb tam mas proste uplne normlani disk, ac prez usb   Coz by vyresilo me dilema - neb moc neverim tem exerakum ze vydrzi bezet spoelhlive (jakozto zalozni media prakticky) 24/7

Nebojis se ze ti to pi+usb doda spatny proudy/napeti a disk pujde do kytek? Ci ta kostrukce kolem disku ma externi napajeni? Rozlisoval by si tam hdd/ssd?

DikY!

Re:Síťové zálohovací disky přes RPi 4
« Odpověď #3 kdy: 30. 12. 2019, 20:28:45 »
Ano, je to normalni disk. Ma extra zdroj. Myslim, ze 3,5" uz pres usb ani nejde. Takze spis uvazuju, ze to udelam obracene a, pres delicku napeti, budu tim zdrojem napajet i Orange.
Je to jenom zalohovani, takze pomer kapacita/cena je pro me dulezitejsi nez rychlost. Proto HDD.