Instalace Xubuntu a rozdělení disku

Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« kdy: 29. 12. 2019, 14:18:19 »
Ahoj, chci přejít na linux a mám několik otázek ohledně instalace.

Mám 120GB SSD disk, na kterém chci mít Xubuntu. Bohužel nevím, jakým způsobem rozdělit disky a jaké souborové systémy použít (přečetl jsem toho hodně ale pokaždé se píše něco jiného a nebo jsou to staré články).

Jakým způsobem byste to řešili vy?

Děkuji za případné rady.
« Poslední změna: 29. 12. 2019, 14:22:10 od Petr Krčmář »


Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2019, 14:24:44 »
Pokud nevíš, tak nechej výchozí stav, jaký nabízí instalátor. Je to nejběžnější a nejrozumnější volba. Disk není potřeba dělit vůbec, systém i s daty mohou být na jediném oddíle. Všechno se během instalace zařídí samo, není s tím technicky žádný problém.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2019, 14:45:57 »
Jeden oddíl s ext4 pro /, nic víc. Pokud chceš hibernovat a nechceš řešit jak to dělat se swapem v souboru, tak ještě oddíl na swap. Pokud chceš šifrovat, tak /boot 300MB zvlášť.

Pokud chceš víc experimentovat, tak LVM a v tom / a swap; můžeš zkusit i btrfs.
« Poslední změna: 29. 12. 2019, 14:48:53 od _Jenda »

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2019, 17:04:41 »
Jeden oddíl s ext4 pro /, nic víc.

To je polovičatá rada. Platí pouze pro BIOS boot. Pokud má UEFI, tak musí vytvořit ještě EFI partici.

Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #4 kdy: 29. 12. 2019, 17:43:53 »
Díky za reakce, asi to prozatím nechám na instalátoru.

Ale mám jiný problém. Pokud zadávám heslo na dešifrování disku, tak nejde u klávesnice zapnout numerická klávesnice. Nevíte proč?

A druhá věc je, že mám SSD disky 2. Na jednom mám windows a na druhý jsem nainstaloval linux. Chci docílit toho, aby systémy byly nainstalované nezávisle na sobě (žádný dualboot). A pokud bych chtěl nabootovat do windows tak bych jen změnil bootovací disk. Poradíte mi jak na to?


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2019, 02:17:55 »
jak bylo receno, vychozi rozdeleni je dostatecne, s tim ze je dobre zaskrtnout sifrovani coz jsi udelal, pro info:

- tim ze si zvolil sifrovani, se zaroven aktivovala sprava disku LVM
- sifrovan neni uplne celej disk, ale je oddelenej /boot obsahujici jadro a initramdisk, v pripade ze by se nekdo docasne fyzicky zmocnil tveho stroje, muze nahradit initramdisk za svuj upravenej a odchytnul by tve heslo
- vychozi instalace udela swap soubor do ktereho nelze "normalne" hibernovat (uspavat na disk)

pokud by ses obaval toho ze nekdo ma fyzicky pristup, je vhodne udelat pripravu disku pred instalaci, ale je to komplikovane pro novacka, popisu princip obecne - udelas LUKS (sifrovani) na celej disk, nad tim vytvoris LVM, tedy NEbude nesifrovany boot, pustis instalaci a po doinstalovani pred rebootem pridas pro GRUB (zavadec) parametr GRUB_ENABLE_CRYPTODISK=y ten zajisti ze se na LUKS sifrovaci heslo nebude ptat az nactenej initramdisk ale zavadec GRUB jeste nez zobrazi (resp. nezobrazi pokud nemackas ctrl, shift, nebo esc) svoji Grub nabidku... aby se pak neptal znovu na LUKS heslo initramdisk tak se do nej prida luks klic a nastavi automaticke odemknuti (ktere se provede jen kdyz TY nejdriv odemknes disk v GRUB)

nebudu psat konkretni prikazy, ale pokud bys do toho chtel jit, tak sem pred casem pripravil skript co vse udela za tebe, jen mu musis na zacatku skriptu (sekce mezi "###### ZACATEK voleb pro nastaveni uzivatelem" a "###### KONEC voleb pro nastaveni uzivatelem") nastavit na jaky disk, velikosti LUKS, LVM, rootfs oddilu, zda jde o SSD nebo HDD, jakej rezim GRUB pozuit atd, popsane cesky, snad srozumitelne, skript v priloze... kdyztak se ptej

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2019, 02:27:35 »
Ale mám jiný problém. Pokud zadávám heslo na dešifrování disku, tak nejde u klávesnice zapnout numerická klávesnice. Nevíte proč?

netusim a nemam stroj s numerickou klavesnici, ale koukni do BIOSu zda tam nelze aktivovat NumLock pri zapnuti

A druhá věc je, že mám SSD disky 2. Na jednom mám windows a na druhý jsem nainstaloval linux. Chci docílit toho, aby systémy byly nainstalované nezávisle na sobě (žádný dualboot). A pokud bych chtěl nabootovat do windows tak bych jen změnil bootovací disk. Poradíte mi jak na to?
nejjednodusi bude kdyz vyndas SSD s Windows, pak na druhe SSD nainstalujes Linux, restartujes a upravis zavadec aby NEhledal dalsi OS na stejnem nebo jinejch discich:

Kód: [Vybrat]
# pridas parametr
echo "GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true" | sudo tee /etc/default/grub

# pregenerujes grub konciguraci+menu
sudo update-grub

tim ze uz jsi instaloval s SSD-Win pripojeno, je dost mozne ze:
1. na SSD-Win v oddilu EFI bude v EFI adresar ubuntu
2. na SSD-Lin se MOZNA nevytvoril EFI oddil protoze MOZNA pouzil EFI oddil na prvnim SSD-Win

to prvni lze resit ze to smazes, ALE az po tom co bys overil ze na SSD-Linux mas EFI oddil a z nabehleho Linuxu provedl instalaci zavadece na jeho disk, ktery to je zjistis:
Kód: [Vybrat]
sudo lsblka zjistis kde mas pripojeno (MOUNTPOINT) "/" a v stromove strukture vystupu lsblk se dostanes az k oznaceni disku ktere bude sdX kde X bude a nebo b (pokud nemas pripojene dalsi sata nebo usb disky), nasledne instalace zavadece:
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install /dev/sdX pokud bys ale NEmel na SSD-Linux pripraven ten EFI oddil, tak by to stejne takto cetlo z EFI oddilu SSD-Win, tzn. musel bys to bud preintalovat, nebo zmensit oddil s boot a pred nim vytvorit EFI oddil...


EDIT: jakmile bys tedy mel EFI a zavadec pro Linux na SSD-Linux a na SSD-Windows v EFI oddilu jen zavadec pro Windows, tak bys v BootMenu BIOSu/UEFI (casto klavesa F12) mohl prepinat z ktereho disku (nebo ktery EFI zavadec) se ma startovat a chodilo by Linux i sa vyndanym SSD-Win a Windows i s vyndanym SSD-Lin.,.
« Poslední změna: 30. 12. 2019, 02:29:33 od k3dAR »

Re:Instalace Xubuntu a rozdělení disku
« Odpověď #7 kdy: 31. 12. 2019, 18:34:56 »
Díky za vyčerpávající odpovědi. Podařilo se mi systém dostat do stavu, jaký jsem chtěl (startuji z kterého chci disku + můžu jeden disk odpojit a systém naběhne z druhého.).

Takže velké díky všem ;)