Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?

Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« kdy: 28. 12. 2019, 16:15:50 »
Dobrý den, jistě víte, že Windows 7 odbíjí hrana letos, tak mě zajímá čím nahradit na mašině s Atomem N450 (1666666Hz) OS. Půjde tam Windows 10 bez obtíží? Samozřejmě nečekám, že bude svištět na jednojádře, ale zda na tom aspoň Půjde dobře Prohlížet fotky či vim v subsystému pro linux
« Poslední změna: 28. 12. 2019, 17:05:33 od Petr Krčmář »


Re:jaký OS po konci podpory Windows 7, zvládne Win 10?
« Odpověď #1 kdy: 28. 12. 2019, 16:24:45 »
Tak to vyzkousejte, nainstalujte w10 a uvidíte sam. Když to nepůjde, dáte tam nějaký X(L)Ubuntu...
Gréta je nejlepší.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:jaký OS po konci podpory Windows 7, zvládne Win 10?
« Odpověď #2 kdy: 28. 12. 2019, 16:26:11 »
letos ne, az pristi rok...



Win 10 jsou podle me (z praxe) dost nachylny na rychlej dik. Jakmile v tom pocitadle nebylo SSD, pouzivat na tom 10ky byla katastrofa - vetsinou slo o pocitace s moderni i3 (4 - 7 generace) a 4 - 8 GB RAM. Ale ten atom nevim nevim... Ja bych to zkusil na nejakym jinym disku nebo to zkusit nejak nabootovat z usb.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #3 kdy: 28. 12. 2019, 18:14:49 »
upgrade na Xubuntu 18.04 a bude to svistet, jak prohlizeni fotografii tak vim nativne ;-)

@robin martinez: mam zkusenost s virtualizaci na Avoton(=serverovej Atom) C2550, kdy virtualu pridelim 1-2 jadra a 1-2GB RAM, uloziste na hdd(wd red) raid6(mdadm), i kdyz na raid v tu chvili nic jine neleze jsou W10 (i HOLEJ system, bez dalsich pustenejch programu) i s 2x jadro a 2gb RAM MNOHEM pomalejsi nez W7 na 1x jadro a 1gb ram... uz treba jen otevreni startmenu, pusteni pruskumnika, je to dost znat...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #4 kdy: 28. 12. 2019, 20:13:59 »
@robin martinez: mam zkusenost....

tomu verim, je to zkratka totalni hnusnej balast, no... :/
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2019, 04:39:11 »
Microsoft pri Windowse 10 akosi zabudol, ze este existuju systemy bez SSD, sroti disk vela readmi naraz vo viacerych sluzbach a ak sa zadari ze indexing, windows update a windows defender bezia naraz, tak akemukolvek HDD dava zabrat natolko, ze je system nepouzitelny az kym nedobehnu... pricom zarucene vsetko bezi naraz hned po cistej instalacii, co dost kazi prve dojmy..

na HDD radsej linux..., na SSD je to porovnatelne s win7 a dost rychle aj na pomalsich PC..,

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2019, 07:25:21 »
Microsoft pri Windowse 10 akosi zabudol, ze este existuju systemy bez SSD, ...

Myslím, že docela sledují, kde je ta hranice, co mohou využít.  V době, kdy SSD (240 GB) stojí méně než průměrná denní mzda, to už opravdu nestojí za to řešit a je lepší začít využívat možnosti hardwaru. Krom toho, Windows 10 jedou dobře i na rotačních discích, pokud k tomu máte aspoň trochu slušný čipset a procesor.

Atom N450 je CPU z roku 2010, tam už nezbývá, než ponechat Windows 7 nebo zvážit Linux.

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2019, 10:17:15 »
Pokial ten notas nepotrebuje ist na internet tak tam kludne tie Win7 nechaj.

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2019, 11:42:19 »
Krom toho, Windows 10 jedou dobře i na rotačních discích, pokud k tomu máte aspoň trochu slušný čipset a procesor.

aj na slusnych cipsetoch a procesoroch z osobnej skusenosti (i3 zpred dvoch rokov) po instalacii windowsu cca. 20 hodin nepouzitelne kym dobehnu updaty a indexing trva tak 10 sekund otvorenie startu, otvaranie aplikacii aj dlhsie.., potom uz celkom hej..

pritom na SSD bezi jak raketa aj na dvoch 7 rocnych notebookoch ktore este pouzivame na kancelarske potreby, na svoj ucel rychlostne na 7 rocnom i5 cca rovnako ako na mojom 2 rocnom kaby lake stvorjadre..

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2019, 11:47:40 »
aj na slusnych cipsetoch a procesoroch z osobnej skusenosti (i3 zpred dvoch rokov) po instalacii windowsu cca. 20 hodin nepouzitelne kym dobehnu updaty a indexing trva tak 10 sekund otvorenie startu, otvaranie aplikacii aj dlhsie.., potom uz celkom hej..

Aktualizace lze integrovat přímo do instalace. Musíte buďto počítat s časem na aktualizace po instalaci a indexování, nebo věnovat nějaký čas na stažení nejnovějšího buildu a aktualizace integrovat do instalátoru. To ale patří ke znalosti každého, kdo umí instalovat Windows. Pro laiky je snadnější počítat s tím, že instalace nekončí ukončením instalátoru, ale až po aktualizacích.

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #10 kdy: 30. 12. 2019, 15:19:30 »
@robin martinez: mam zkusenost s virtualizaci na Avoton(=serverovej Atom) C2550, kdy virtualu pridelim 1-2 jadra a 1-2GB RAM, uloziste na hdd(wd red) raid6(mdadm), i kdyz na raid v tu chvili nic jine neleze jsou W10 (i HOLEJ system, bez dalsich pustenejch programu) i s 2x jadro a 2gb RAM MNOHEM pomalejsi nez W7 na 1x jadro a 1gb ram... uz treba jen otevreni startmenu, pusteni pruskumnika, je to dost znat...

C2550 je už relativně moderní a schopnej ATOM (22nm, out of order jádra). Nemá integrovanou grafiku - nejsem odborník na virtualizaci a netuším, jestli OS na "headless" sestavě něco složitě graficky renderuje do RAMky v tom virtuálu (i kdyby ten procík IGP měl, tak ve virtuálu je otázka, jestli na něj skrz nějaké passthrough dostane přístup). Hlavně ale 1-2 GB na Win10 jsou IMO žalostně málo. 4 GB stačí tak na základní projevy života (spousta počítačů se dodnes se 4 GB prodává), na trochu důstojný základní provoz bych si troufl požadovat 8 GB... Jinak vůbec nehodlám zpochybňovat, že Windows dokážou sežrat pořádnou porci procesoru jenom tak z ničeho nic, že se zrovna škrábou na zadku (instalace aktualizací = přehrabování se ve WinSXS DB, činnost antiviráku apod.)

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #11 kdy: 30. 12. 2019, 15:49:23 »
Dobrý den, jistě víte, že Windows 7 odbíjí hrana letos, tak mě zajímá čím nahradit na mašině s Atomem N450 (1666666Hz) OS. Půjde tam Windows 10 bez obtíží? Samozřejmě nečekám, že bude svištět na jednojádře, ale zda na tom aspoň Půjde dobře Prohlížet fotky či vim v subsystému pro linux

N450 je dýchavičný 45nm stařeček. Krásné je, že je velice kompatibilní s dědictvím x86 PC a měl vždycky bezvadné ovladače do Windows i do Linuxu, grafika je echt Intel (žádné hnusné PowerVR) apod. Desítkám jmenovitě zcela jistě nestačí, pro desítky naschvál nebude mít nativní ovladač grafiky = pokud budou ochotné se nainstalovat, tak ve VESA režimu. Za starých časů by možná s odřenýma ušima stačil na YouTube s nějakým jednoduchým video kodekem v nízkém rozlišení, ale dnešní kódování a rozlišení už na tom nepřehrajete. Navíc to má dost ohavnou spotřebu i v idle, takže bych ho nedoporučil ani jako router, fileserver nebo tak něco. Prostě zrovna u tohoto procesoru bych se přimlouval za zasloužený odpočinek ve sběrně elektro-šrotu. Slitoval bych se u čehokoli, co má 22nm nebo míň.

Pro srovnání: zrovna si hraju s moderním Gemini Lake Celeronem J4105  (Debian 10, kernel 5.4, mitigations=off) - a zatím mi dost přijde, že ta věc poměrně trhá kostky. Kompilace jádra (make -j 4) mi ATOM moc nepřipomíná. Spíš první vzpomínky na 3GHz dual-socket Xeon z dob Pentium 4. Zkusil jsem na tom J4105 pustit z YouTube nějaký nenáročný HD content (interview na Radiožurnálu), přišlo mi to ve full HD full screen hezky plynulé - a ačkoli jsem zatím nezjistil, jak vymačknout ze systému informaci, jestli to přehrávání jede přes vaapi nebo softwarově, tak ve výpisu "top" vidím, že browser žere asi 20-25% na každém ze 4 jader = odhadem to dekóduje softwarově a rozvlákněně a ten procík se ani moc nezapotí. Deska AsRock J4105-ITX se dodává s pasivním chladičem, který mi na základě dřívějších zkušeností nepřipadal kdovíjak veliký - ale za provozu je překvapivě sotva vlažný, až pod plnou zátěží se trochu ohřeje. Bejt pod tím chladičem ATOM N450, tak se popálím, a Firefox na tom bude medově vláčný...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #12 kdy: 30. 12. 2019, 17:01:29 »
C2550 je už relativně moderní a schopnej ATOM [...] Hlavně ale 1-2 GB na Win10 jsou IMO žalostně málo [...]
vim, jinak bych na nem nemel pustenejch najednou 4-5 virtualu + jeste dela pxe/nfs/samba/dhcp/atd server ;-)
slo mi ale ciste pro porovnani chovani W7 a W10 na necem pomalejsim nez iCore, pokud tazatel ma 2GB a/nebo HDD, tak bych W10 na tom provozovat nechtel (necham stranou ze je nechci provozovat ani na i7+16GB+SSD ;-) a rovnou sem doporucoval dat Xubuntu 18.04...

Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #13 kdy: 30. 12. 2019, 20:40:09 »
No já nevím, mám nějaká EEEpc s D520 a je to tragédie, osud se však nade mnou slitoval a jdou všechny 4 kusy pryč.
Děs běs. Na tom se nedá přehrát leckteré video (a když ho tam MUSÍTE přehrát, nezbývá, než ho překódovat a když máte kliku, tak to nakonec ten střep stíhá).
Jestli to má dost paměti, tak na tom W10 pojedou asi tak, jako W7 - ale nezdá se mi, že by ty W7 mohly fungovat příjemně. Doporučované L(X)ubuntu nebude o moc lepší, pokud vůbec - zkoušel jsem takto vdechnout druhý život jakémusi 12" notebooku s AMD E-450. Moc jsem si nepomohl.
Zkuste zvážit náhradu něčím rozumnějším, co má HW podporu dekódování videa a trošku slušné ostatní parametry.
Tyhle Atomy byly na hraně už když byly nové a nároky všeho se od té doby zvýšily.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký OS po konci podpory Windows 7 zvládne Win 10?
« Odpověď #14 kdy: 30. 12. 2019, 20:49:23 »
No já nevím, mám nějaká EEEpc s D520 a je to tragédie[...]
D520 vypada ze neexistuje, bud si myslel Z520 to mam v Viliv N5 a tam bez vystupu na LCD s 1024x600 intelnim lcd moc video nevyzkousim...
nebo si myslel D525, to mam v ITX desce a jeste nedavno sem to pouzival s Xubuntu 18.04 i na FullHD filmy, ale je pravda ze na te desce je NVIDIA ION2 ktera tomu jiste pomohla ;-) jeste mam nejakej EECnb 1008HA nevim co je tam za CPU(dle netu asi N280 coz je oproti D525 jen 1core) ale Xubuntu 16.04 co sem pred casem zkousel chodilo v pohode, muzu tam zkusit Xubuntu 18.04 pristi rok :-)