FreeNAS na virtualizovaném stroji

FreeNAS na virtualizovaném stroji
« kdy: 24. 12. 2019, 13:05:31 »
Ahoj,

mám v plánu koupit domácí server (starší enterprise 2x Xeon s DDR3 RAM s hotswap HDDs), který by měl být All In One řešení pro všechny mé požadavky.
Bude tam běžet FreeNAS, DVR pro domácí IP kamery, SW firewall, openHAB a Kubernetes server. Každá z těchto služeb bude spuštěna na samostatných virtuálních strojích.

Pokud bych nechtěl provozovat FreeNAS, je to docela přímočarné. Ale co když připojím přes passthru celý řadič RAID k FreeNAS? Je možné nějak instalovat další virtuální stroje na HDD na stejném RAID řadiči?

Chci mít 2x 3TB HDD pro NAS a 1 nebo 2 HDD pro zbytek.

Je tato konfigurace možná? Nebo bych měl pouze přenést tyto 2 HDD na NAS a ne celý RAID řadič (je to špatné pro výkon / bezpečnost dat)? Nebo bych si měl koupit jiný RAID řadič do PCIe a připojit k němu další HDDs?

Virtualizace bude probíhat na ESXi které bude nainstalováno buď na USB nebo SSD kartu.


Díky za vaše rady.


RDa

  • *****
  • 2 539
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FreeNAS na virtualizovaném stroji
« Odpověď #1 kdy: 24. 12. 2019, 14:55:05 »
Ale co když připojím přes passthru celý řadič RAID k FreeNAS? Je možné nějak instalovat další virtuální stroje na HDD na stejném RAID řadiči?

Chci mít 2x 3TB HDD pro NAS a 1 nebo 2 HDD pro zbytek.

Je tato konfigurace možná?

Tato konfigurace mozna neni.

Takze ti zbyvaji 3 moznosti:
  • do nasVM exportovat jen dva disky, treti pujde jinam.. do dvr?
  • do nasVM exportovat cely radic, a pak nasdilet jeho shares pro jine sluzby/vm - vznika ti tim zavislost ze nasVM musi bezet porad a spolehlive
  • disky mit na jinem radici, z nichz jeden bude exportovan jako pcie zarizeni a z druheho po discich/partisnach

Tip: pokud jde o system se serverovym Intel PCH - tak c606/c608 maji sice 8 sata portu, ale tyto jsou rozdeleny jako 4+4 na zvlast pcie zarizeni. Podobne to maji ostatni chipsety ktere maji 8+ SATA, a vyjimecne pak ty starsi co meli PATA radic. Takze nez koupis radic, mrkni do lspci, nebo manualu zda nahodou tvuj system nema tuto vyhodu.