Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee

Re:Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee
« Odpověď #15 kdy: 21. 12. 2019, 19:43:38 »
Díky za info, ale neměl by ještě někdo zkušenosti s hlavicemi Netatmo? Celkem se mi líbí

Ja mam Netatmo, co by Ta zaujimalo?


Re:Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee
« Odpověď #16 kdy: 22. 12. 2019, 09:57:39 »
mám  4 domácnosti na netatmo, je to fakt pro malé byty nakonec jsem to zredukoval do stavu že máme 2x  to je skutečně včetně regulace hlavic.

vše funguje jak má, optimalizační mechanismy to nemá - jenom kecaj na průtokoměru je vidět že adaptace na realitu je jen velmi velmi pozvolná. neumí to integrovat žadné relé ani nic takže to zůstalo jen tam kde není podlahovka.

netatmo -  snadné řešení, výborná aplikace, pouze pro jednoduché instalace a dobré zdroje.

// doporučuji prostě stáhnout teplotu na výstupu kotle někam k 40oC celej barák se pak chová mnohem "pomaleji" a pak to všechny blbinky zvádají.

dál mám 3 byty na z-vawe (ano fibaro)  jeden byt je 6x danfoss, byt 14x danfoss + 11 fibarou double switch ovládající hlavice v podlahovce (problém s NC/ nechělo se mi řešit tu inverzní logiku funguje to tak funguje), byt 3 5x dannfoss ¨


doma jsem měl  v horním patře fibaro termohlavice a hodil jsme je do koše (leží zabalené v alobalu v garáži) těm danfossům nedokážou konkurovat, danfoss stojí v 3-sadě polovinu a kromě toho že je slyšet (což ničemu nevadí) je to pořádnej kus hardware.

k tomu mám pokojové termostaty od danfossu, kterýma jen měřím teplotu jsou ve výšce cca 1,2m od podlahy a spokojenost.

pokud k tomu dobře (v mém případě jako "lazy") nastavíte ekviterm kotle kterej podráží hlavicím nohy snižováním teploty a snížíte výstup na kotli (u mě 43oC na vysokém okruhu a 28 na nízkém okruhu) tak sice v případě náhlých skoků směrem dolů klesne teplota třeba k 18,5 na hoďku dvě ne než to dožene ale to mi přijde lepší než když sou naopak skoky -4 +9  během 6ti hodin kdy je pak v místnostech 22-23 a je tam k nevydržení.

s časem si nedělejte starosti prostě se po 2 pokusech naučíte setrvačnost jednotlivých místností a proste adekvátně tomu posunute čas. ano je nesmysl dávat např do zádveří 22 stupnů  od 6-9 a předtím čekat že tam bude 16 jako že šetříte. chce to změny o -+ 2 stupně ale krásně na noc stáhnu v 17 hodin teplotu v ložnici z 21,5 na 19 a v noci to nechám padnout o dalšího půs stupně a ve 4 začnu dělat schody směrem nahoru. navíc si pomáham šatnama co máme s manželkou kde začnu podstatně rychleji a teplo se přesune do ložnice až se skutečným probuzením kdy tu šatnu otevře dotyčný/dotyčná (já / paní).

fibaro je takové nutné zlo, není to nejlepší z hlediska toho co by to mělo/nemělo umět ale měl jsem asi 3 výrobce včetně provozu na RPI a při mém počtu 50+ zařízení nakonec raději zacvakal za velké fibaro.

Re:Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee
« Odpověď #17 kdy: 22. 12. 2019, 10:29:33 »
Já doma používám hlavice Eurotronic Spirit Z-Wave Plus a nemám s nimi jediným problém, fungují přesně tak, jak od nich očekávám. Provozuji je společně s RPI a modulem pro zwave (https://smarterhome.sk/cs/zwave-pc-adaptery/z-waveme-razberry-2-521.html).  Na tom mám aktuálně nainstalovaný OpenHAB.

Každopádně musím před tímto open řešením částečně varovat. Umí to nastavit a přizpůsobit skoro vše, ale je za tím hodně nastavování a dostat jej do stavu komfortu ovládání jako nabízí komerční produkty, dá docela dost práce. Člověk tedy musí umět a být ochotný prvotnímu nastavení věnovat čas. Napojení na různé asistenty je možné.

Jinak co se týče topné setrvačnosti, tak hodně záleží na samotných radiátorech. Kdyby někdo používal staré litinové, tak by to opravdu mohl být problém, ale dnešní plecháče reagují na změnu teploty velmi rychle.
« Poslední změna: 22. 12. 2019, 10:32:41 od mytrix »

Re:Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee
« Odpověď #18 kdy: 22. 12. 2019, 12:02:45 »
Přidám trochu jiné řešení, u kterého mám věci nakreslené a na realizaci dojde o něco později. Bude potřeba natáhnout kabeláž a tak se budou i trochu sekat drážky.

V obytných místnostech termostat plus elektricky ovládaná hlavice. Hlavice NO na 230V. Termostat s funkcí vytápění i klimatizace. Kabeláž svedená do rozvaděčů s relátky, stykači a nějaké to zálohování baterkama.
Pokud má termostat sepnout kotel, tak nejdřív dojde k otevření hlavice topení a po jejím otevření teprve sepne kotel.

V neobytných místnostech (chodby, koupelny, prádelna atd.) buď termohlavice nebo jen záslepka, aby v případě pomalejšího otevírání hlavice v obytné místnosti nebyl zatěžovaný bypass kotle.


Kromě toho bude ještě přidáno ovládání předokeních rolet, ovládání bude pro každou místnost vedle termostatu na tlačítka. Pokud to bude dávat smysl, dodělám tam i ovládání v závislosti na venkovní teplotě.

Nejsem programátor (natož ajťák), mám blíž k silnoproudu. Musel jsem to taky vymyslet způsobem, který pochopí i moje žena  ;) a v případě potřeby nebo poruchy by dovedla tohle jednoduše opravit/nahodit.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee
« Odpověď #19 kdy: 22. 12. 2019, 13:35:48 »
na průtokoměru je vidět

jak vypadá regulace, je to plně otevřeno/plně zavřeno, nebo nějak proporciálně?


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Moje rešerše: Eurotronic Spirit vs. Danfoss Eco vs. Homematic IP
« Odpověď #20 kdy: 04. 01. 2020, 12:56:44 »
...
3) Homematic IP HMIP-eTRV-2
...
perfektní integraci například v Home-Assistentu (https://www.home-assistant.io/integrations/homematic/).
...

jj, je to integrované tady:

https://github.com/danielperna84/pyhomematic/blob/master/pyhomematic/devicetypes/thermostats.py#L218

skrze

https://github.com/danielperna84/pyhomematic/commit/75b65f107da1da26dc6d244bd430374fb2335f70

tak třeba to pomůže někomu, kdo radši nejdříve čte kód a pak až objednává :)

Re:Zkušenosti s termostatickými hlavicemi Z-Wave a Zigbee
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2020, 18:29:16 »
Jinak co se týče topné setrvačnosti, tak hodně záleží na samotných radiátorech. Kdyby někdo používal staré litinové, tak by to opravdu mohl být problém, ale dnešní plecháče reagují na změnu teploty velmi rychle.
Radiátory budou mít malou tepelnou kapacitu oproti té vodě a hlavně materiálu budovy, ne?

Není rozdíl litina/plech spíš v tom, že ty litinové mají větší objem?

s časem si nedělejte starosti prostě se po 2 pokusech naučíte setrvačnost jednotlivých místností a proste adekvátně tomu posunute čas.
U bytu bude trochu problém s tím, že to bude záviset na tom, jak topí sousedi. To není tak hrozný. Horší je to u baráku, kde různé místnosti mají různě dobrou izolaci, takže setrvačnost bude různě záležet na venkovní teplotě. Venkovní digitální teploměr s datovým výstupem se určitě šikne do té rovnice zahrnout :)