Náhrada za DraftSight zadarmo

Náhrada za DraftSight zadarmo
« kdy: 19. 12. 2019, 12:12:57 »
Celkom som si ublubil draftsight, ale po roku 2019 uz bude spoplatneny. Riesil niekto prechod s draftsight na nieco podobne (free) po roku 2019 ?
« Poslední změna: 19. 12. 2019, 12:26:53 od Petr Krčmář »


Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2019, 11:40:02 »
Celkom som si ublubil draftsight, ale po roku 2019 uz bude spoplatneny. Riesil niekto prechod s draftsight na nieco podobne (free) po roku 2019 ?

Presne tento problém som nedávno riešil.  Odporúčam LibreCAD. Až na katastrofálnu správu vrstiev (nedá sa vybrať viac naraz - minimálne na win10) je to celkom použiteľný soft.
Samozrejme nie je taký "pohodlný" ako profesionálny program na kreslenie, ale pri troche snahy ide všetko.

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2019, 17:39:39 »
Ja som draftsight nevyuzival casto, takze az tak mi chybat nebude, ale nahnevalo ma to, ze uz nebude free ani na linuxe. Vyuzival som ho len na jednoduche elektro projekty (silnoprud), takze sa jednalo len o ciary. Skusim teda librecad

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #3 kdy: 23. 12. 2019, 09:51:11 »
Ja som draftsight nevyuzival casto, takze az tak mi chybat nebude, ale nahnevalo ma to, ze uz nebude free ani na linuxe. Vyuzival som ho len na jednoduche elektro projekty (silnoprud), takze sa jednalo len o ciary. Skusim teda librecad

...ale nahnevalo ma to, ze uz nebude free ani na linuxe...

No myslím, že sa tu Dassault zachoval veľmi dobre. Draftsight bol zadarmo a to aj pre podnikateľské účely zhruba 10 rokov. I keď zo začiatku bol hodne neodladený a aj na výkonnom počítači to drhlo.
Teraz stojí tuším 10,- € mesačne - základná verzia. Takže pre toho čo to potrebuje to nie je žiadna záťaž. Čo bude neskôr sa uvidí.
Ja používam DS v práci pri návrhu dosiek plošných spojov. A používal som ho aj doma na jednoduché frézovanie: dxf-g-code.
Samozrejme doma sa mi nevyplatí platiť 10,-€ tak som hľadal náhradu. Myslím, že LibreCAD postačuje na všetko čo potrebujem, dokonca aj v práci by mi stačil. To s vrstvami je ale dosť veľká nepríjemnosť. Našiel som to ako pripomienku pre vývojárov a tí sľúbili opravu v novej verzii. Ale táto komunikácia prebehla už pred nejakými rokmi a LibreCAD sa odvtedy prestal vyvíjať. Takže neostáva, než s tým žiť.

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #4 kdy: 23. 12. 2019, 10:17:15 »
Ne každý si hold může dovolit dotace od gigantů jako např. Blender, aby se mohl držet open-source a free.

Kdyby všechno bylo free, tak by 1/2 programátorů tady ani neměla práci :-)


Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #5 kdy: 23. 12. 2019, 16:10:58 »
Od kedy som opustil MS windows (asi 10 rokov) a presiel som na linux, tak pouzivam vsetko len free. Ak nebude draftsight teraz free, tak skusim pouzit librecad.
Ja nepouzivam free software na komercne ucely a ked uz, tak len minimalne (nejaky jednoduche projekty v draftsight).

Programatori zatial pracu maju a beru nemale peniaze aj ked vyvijaju free software. Nuz ale neviem ako to bude v buducnosti

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #6 kdy: 24. 12. 2019, 00:02:47 »
Nejde to řešit zmrazením času?

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2020, 15:07:48 »
Zatial stale nemam nic nainstalovane na kreslenie.
sorry mam, dnes som nainstaloval librecad 2.1.2. Podla vsetkeho posledny update je z feb. 2018 (ver. 2.2.0 takze zrejme sa to uz velmi nevyvija.

Ale chcel som o niecom inom.

Nasiel som projekt onshape. 2/3D kreslenie nezavisle na platforme, ktore bezi z cloudu. Staci na to pouzit niektory z web browserov. Funkcnost sa da preverit tuna. Dokonca su aplikacie pre tablety, androidy ios ... Pre nekomercne ucely by mal byt zadarmo.

Chcel by som vediet ci to niekto skusal.

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2020, 16:49:21 »
Mrkni na Richardov youtube kanal, ma tam nejake navody na onshape

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2020, 19:23:55 »
Místo DraftSight používám nanoCAD a vyhovuje mi.

Re:Náhrada za DraftSight zadarmo
« Odpověď #10 kdy: 26. 11. 2020, 20:46:10 »
Mne vlastne ide len o 2D, lebo kreslim len ciary (elektro).  Nastastie projekty som v draftsight ukladal do dwg, ale aj dxf a librecad nastastie vie nacitat dxf. Ale zaujal ma aj onshape, preto som chcel vediet ci to niekto realne vyuziva aspon na nekomercne ucely.
Urcite by to bolo zaujmavejsie ak by  onshape fungovalo z lokalneho cloudu  ;)