Ubuntu UEFI ext4 to md

Ubuntu UEFI ext4 to md
« kdy: 19. 12. 2019, 10:19:14 »
Ahojte, dostal sa ku mne jeden server, ktory ma installed ubuntu na jednom disku uefi boot + / ext4 .. vzhladom na to, ze tam je radic-neradic, tak by som to potreboval prerobit na sw raid.

Moj problem je, ze som toto absolvoval uz snad 100x, avsak vzdy bez UEFI. Pozeral som nejake navody a v principe ide o to, ze na druhy disk skopcim particie, spravim md, skopirujem data z / a UEFI len bohapusto prekopirujem na druhy disk. To by bolo este celkom ok, no potom tam je nieco ako: "edit uefi to mount md / on boot" .. coz nejako som nepobral kedze s uefi nemam ziadne skusenosti, uz som moc stary :)

Niekto ma s takouto hlupostou skusenosti alebo by mi dal hint?

Dakujem.

RDa

• 918
    • Zobrazit profil
Re:Ubuntu UEFI ext4 to md
« Odpověď #1 kdy: 19. 12. 2019, 11:02:39 »
Ahoj, taky jsem bez UEFI mohl klonovat systemy jak jsem chtel, bohuzel s UEFI musis provest jeste jeden krok, a to informovat bios o existenci noveho OS.. (resp. jeho bootloaderu na te servisni partisne).

Hledej tedy liveCD a navod jak se pouziva efibootmgr, bez servisniho bootu na konkretnim stroji to imho jiz nejde zklonovat.

k3dAR

• 1 528
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 19. 12. 2019, 12:36:27 »
melo by stacit (kdyz vynecham postup "prevodu" na mdraid kterej pises ze znas):
Kód: [Vybrat]
1. pripojit EFI oddil z sdY do rootfs:/boot/efi
2. grub-install /dev/sdY
3. odpojit EFI z sdY

« Odpověď #3 kdy: 19. 12. 2019, 14:41:41 »
Hint: MD pro EFI partition se musi vytvorit s verzi metadat 0.9 nebo 1.0, aby byly na konci.
UEFI by si ji mel najit podle typu. Pak prohledava danou adresarovou strukturu a vetsinou neni problem.

_Jenda

• 366
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
« Odpověď #4 kdy: 19. 12. 2019, 15:29:47 »
Ahoj, taky jsem bez UEFI mohl klonovat systemy jak jsem chtel, bohuzel s UEFI musis provest jeste jeden krok, a to informovat bios o existenci noveho OS.. (resp. jeho bootloaderu na te servisni partisne).
Tohle jsem nikdy nedělal (na druhou stranu počítačů s EFI jsem zatím instaloval jen několik) a problém s tím nebyl, pouze jsem udělal grub-install a nic dalšího (je možné že to grub-install dělá automaticky?). Podle mě si firmware při každém bootu vylistuje všechny OS na EFI partition sám (což usuzuji např. z toho, že když tam strčím flashku, tak z ní bootuje, aniž bych mu to říkal), není potřeba mu to explicitně říkat -- to je potřeba jen v případě, že chceš ovlivnit, který se bude bootovat jako první. Ale ty máš jenom jeden.

Hint: MD pro EFI partition se musi vytvorit s verzi metadat 0.9 nebo 1.0, aby byly na konci.
Osobně bych EFI partition do MD nedával a pouze při aktualizaci zavaděče zkopíroval nové soubory rsyncem.

« Odpověď #5 kdy: 19. 12. 2019, 15:47:36 »
UEFI by si ji mel najit podle typu. Pak prohledava danou adresarovou strukturu a vetsinou neni problem.

MD pre UEFI nechcem. Samozrejme UEFI by videlo len svoj disk na ktorom je, viac ma nezaujima. MD by bol len medzi datami ako takymi.