Výběr routeru - připojení venkovní antény

Výběr routeru - připojení venkovní antény
« kdy: 18. 12. 2019, 22:43:29 »
Dobrý den, rád bych poprosil o radu s výběrem routeru.

Situace je následující. V 1. domě mám modem, k němu je připojený router (potřebuji vyměnit). Z routeru přes vývod anténky routeru (RSMA konektor zřejmě) vede koaxiální kabel cca 3 m do venkovní antény, která vysílá internet 2,4GHz na druhý dům. Vzdálenost je cca 50 m přímé viditelnosti.

Uvažuji o koupi: https://www.alza.cz/asus-rt-n12-ver-d-d390719.htm?kampan=adw3_sitove-prvky-a-nas_bee_pro_sitove-prvky_sitove-prvky-a-nas-asus-rt-n12-verd-nm145n15&ppcbee-adtext-variant=discount-price-10-usetrete&gclid=Cj0KCQiAuefvBRDXARIsAFEOQ9GTS2YU6JqIbnqSb-5QYbPI_lIl4QYghTIxtjU-jERC0RTTbInMCxYaApavEALw_wcB

Bude mi to fungovat? Jednu anténku odšroubuji a zapojím místo ní ten koaxiál. Druhou anténu asi taky musím odpojit, že? Nebo lze v nastavení vypnout vysílání wifi pouze pro druhou anténu? Nepotřebuji tímto routerem v místnosti vysílat signál. Starý router měl pouze jednu anténku, tam to bylo jednoduché.

Případně můžete doporučit prosím nějaký jiný router. Připojených zařízení by bylo 10 - 12. Tyto připojené zařízení pak řídí router nebo modem, který se nachází před tímto routerem.



RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr routeru - připojení venkovní antény
« Odpověď #1 kdy: 19. 12. 2019, 03:17:28 »
Proc zrovna ten model?
Neni lepsi vzit neco s 1 antenou a nedelat si neresitelne problemy?, napr. https://www.alza.cz/netis-wf2411i-d4473663.htm

Re:Výběr routeru - připojení venkovní antény
« Odpověď #2 kdy: 19. 12. 2019, 08:41:45 »
Len jednoanténové routre budú fungovať správne. A keď už takýto, tak je vhodné aby to malo reguláciu výsielacieho výkonu po kroku 1 dBm aby vám náhodou neprišla pokuta za vysielanie nepovoleným výkonom.

Don.J


leten

Re:Výběr routeru - připojení venkovní antény
« Odpověď #4 kdy: 19. 12. 2019, 12:33:22 »
Pokud byste byl ochotný vyměnit koaxiál za kroucenou dvojlinku, můžete se podívat i na nabídku MikroTiku https://mikrotik.com/products/group/wireless-systems


Re:Výběr routeru - připojení venkovní antény
« Odpověď #5 kdy: 19. 12. 2019, 17:32:22 »
Obecně pokud máte wifi rádio s dvěma anténními porty, klidně i docela moderní, tak v režimech 802.11ac a 802.11n se bude snažit jet MIMO a bude počítat, že má na obou portech použitelnou anténu a na každého konkrétního klienta resp. protější stanici že bude z obou portů vidět. Takže když jeden port nezapojíte, dost pravděpodobně bude MIMO kulhat na jednu nohu. Ono samotné MIMO... nemám s tím moc zkušeností, ale párkrát jsem zažil (ty rádia byly Atheros a spíš z éry 802.11n než 802.11ac) že "N" v režimu MIMO (s dobrými anténami) dávalo horší SNR a horší chování než 802.11a = jediný anténní port. Režim 802.11a by se měl chovat "diverzitním" způsobem = pokud má víc anténních portů, vybere si ten s lepším signálem. Nebo pojede natvrdo na jednom z obou portů - pokud to nejede, zkuste druhý port. Ručně nastavit, který anténní port (RXTX chain) je aktivní a který nikoli, to umí podle mého jedině Mikrotik RouterOS. Ostatně mikrotik je jedna z cca dvou značek, které bych na blbnutí s outdoor wifi doporučil. Nějaké interiérové SoHo AP se nakonec taky dá přemluvit, ale komfort nic moc (nemluvě o rádiovém výkonu, ale pokud nepřekračujete legální limity, tak jsou si cca všichni rovni).

No ale jako důležitější bych viděl, že tahat wifi od rádia k venkovní anténě koaxem o délce několika metrů je dost old-skool přístup. Na 2.4 GHz ještě prosím. Na 5 GHz je to bída. Jsem vyléčenej. Svého času jsem měl na klientu pár metrů H1000 a skrz to 5 GHz 802.11a  -- a prostě to není ono. Rádio ve venkovním boxu s integrovanou anténou, 25cm interním pigtailem rovnou do antény, a je po problémech s koaxem. (Bohužel potenciálně nikoli po problémech s přepěťovou ochranou, ale to je zase jiná pohádka.) Tzn. nejlíp outdoorovou integrovanou jednotku ("aktivní anténa", anténa s rádiem v jednom), ze které leze rovnou CAT5e/RJ45 (nejlíp aby do toho konektoru nepršelo.) Dělají se i outdoorové varianty CAT5e/CAT6 kabelů - chce to aspoň černý UV-stabilní plášť, ještě líp gel-filled (akorát se člověk při krimpování upatlá.)

Jakou venkovní jednotku?

Předřečník @leten už tady poslal link na přehledný seznam hardwaru Mikrotik. Přidávám odkaz na celý sortiment Ubiquiti.

Snad bych jenom podotkl, že menší "talířky" mají zbytečně široký vyzařovací úhel, takže o to víc se budete navzájem rušit se sousedy v éteru (Vy je a oni Vás). Na point-to-point spoj doporučuji co nejostřeji směrovou anténu = co největší průměr talíře :-( v poměru k délce vlny. Konkrétně populární Nanostation od Ubiquiti je spíš sektorka než směrový klient - stejně tak to malé kulaté od Mikrotiku. Což pro 802.11 multipoint může dávat kupodivu docela dobrý smysl (protože CSMA CA funguje možná líp, když se klienti navzájem slyší). Pravda je, že příliš silý signál (ostré antény a krátká vzdálenost) taky není dobře - ale to se dá u point-to-point pojítka snadno pořešit snížením vysílací úrovně na obou koncích (a výhody ostře směrových antén zůstanou zachovány).

Ať už to vezmete od Losny nebo Mažňáka, na cokoli čtvercového nebo obdélníkového se vykašlete, na 2.4 GHz se vykašlete, ideální jsou talíře nebo kity určené pro point-to-point spoje. Na 5 GHz máte šanci. Pokud se můžete trochu plácnout přes kapsu, hodně dobře vypadá pásmo 60 GHz. (Samozřejmě pokud to využijete.) Při vhodné anténě je to ještě ostřeji směrové, omezené přímou viditelností, tzn. oproti 5 GHz míň problémů se vzájemným rušením se sousedy. A vyšší kapacita. Okolo 60 GHz je volných řádově několik GHz pásma. Jedno mi není jasné: jestli 802.11ad na 60 GHz znamená automaticky full duplex, nebo je to specifikum konkrétních výrobců...

Příklady: 60 GHz pojítka (kity) od UBNT a od Mikrotiku. Jestli správně koukám, je to levnější, než se dlouhá léta držely páteřní spoje pro pásmo 10 GHz.

A jestli Mikrotik nebo Ubiquiti... Mikrotik je tradičně víc jako Lego, a UBNT spíš jako nakousnuté ovoce (je to bílé, "just works" a klikací, a levné modelové řady nejsou nutně objektivně hyper-kvalitní). Ubiquiti unifi controller software mi přijde maličko bloated, ale já jsem konzerva...