Co si mám vylepšit v serveru?

SquirrelCZE

Co si mám vylepšit v serveru?
« kdy: 10. 05. 2011, 19:14:57 »
Zdravim, nedavno jsem si doma udelal domaci server s Ubuntu Server a chci se zeptat na nazor zkusenejsich lidi, momentalni konfigurace, coz kromne komentaru je muj stary herni PC:

ASUS P5LD2
Pentium 4 3Ghz Presscot
1,5 Gb RAM
ASUS N210 Silent (dokoupeno pozdeji, byvaly radeon x1650 mel problemy s plynulosti v XBMC)
Intel SSD 40 GB (koupeno pozdeji, SSD jsem vybral na vyzkouseni) - / + /boot
2x 1TB WD Caviar Green (dokoupeno pozdeji, datove HDD, bez RAIDu, kazdych 24h rdiff-backup dela zalohu jednoho disku na druhy + zaloha SSD) /home
 /var + swap
zde je odkaz na munin http://89.102.104.148/munin login: anonym pass: 12345

a ted se chci zeptat na par veci:
co byste zlepsili ? na co si popripade dat jeste pozor?
bohuzel mam /tmp na SSD, planuju ale presun do RAM, na jakou velikost mam dokoupit?
jak byste merili spotrebu PC? (dost mne zajima)
« Poslední změna: 11. 05. 2011, 09:50:45 od Petr Krčmář »


SquirrelCZE

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2011, 19:19:11 »
EDIT: ucel serveru je momentalne fileserver + sluzby okolo (munin, moznaftp,samba,zakladni web) a budoucnu jeste XBMC, to je jinak vse

REMET

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #2 kdy: 11. 05. 2011, 08:20:49 »
1) Ten server temer nic nedela (neni vytizeny), takze zrychlovani je de facto zbytecne, ale urcite tam mozne rezervy jsou (ja jsem ted vymenil v mem domacim datovem serveru 1xC2Q Q8400 za 2x Xeon5160). Prescott je velmi energeticky narocny pri malem vykonu a hodne topi, takze bych uvazoval o vymene za Core2 uz jenom kvuli spotrebe a teplu, ale je otazka, zda revize tve desky C2D vubec podporuje.

2) Grafiku bych u serveru vubec neresil a vubec na nej ani nedaval Xka, ale to je tvuj boj.

3) Kombinace SSD a "Green" disku je rozumna a sam to tak mam taky uz celkem dlouho.

4) Pouzivam jiny OS a pameti mam vyrazne vice (aktualne 6GB a premyslim o 12GB) kvuli bufferum a diskovym cachim. S ohledem na cenu pameti, bych se 4GB urcite nebal, ale to je bohuzel taky maximum, co ta tva deska umi.

5) Merim Wattmetrem na 230V privodu do zdroje pocitace. Z duvodu spotreby bych doporucil kvalitni 82%+ zdroj, jelikoz to dokaze udelat hodne s celkovou spotrebou.

vh

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #3 kdy: 11. 05. 2011, 08:45:57 »
K tomu green disku - na ty pod linuxem pozor. V zalohovacich serverech nam jich par celkem rychle po sobe zacalo chcipat. Duvodem je ze ty disky maji "green" ficuru kdy po 3ech vterinach neaktivity automaticky parkuji hlavy - a ext3/ext4 defaultne po 5ti vterinach zapisuji zurnal. Tim se disk probudi, pak zase uspi, a porad dokolecka. Jen pro ilustraci z disku ktery neni nijak stary:

  9 Power_On_Hours          0x0032   094   094   000    Old_age   Always       -       4972
193 Load_Cycle_Count        0x0032   001   001   000    Old_age   Always       -       655639

Tzn odtoceno ma 4972 hodin (207 dnu) a uz ma 655 tisic cyklu vystaveni hlav. Disky na to rozhodne nejsou stavene a tudiz do serveru je v zadnem pripade nedoporucuju. Blue edition westerny podobnym problemem pokud vim netrpi a nejsou o nic drazsi (a rozdil ve spotrebe je zcela minimalni), takze bych doporucil ty. U tech green disku lze to chovani nejak ovlivnit pomoci jakesi magicke dosovske utilitky, ale je to ze strany WD krute nepodporovane.

Kit

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #4 kdy: 11. 05. 2011, 08:52:36 »
Ten server je silně předimenzovaný, podobnou službu by zvládla i deska s Atomem.


SquirrelCZE

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #5 kdy: 11. 05. 2011, 09:18:06 »
tak, ta deska s atomem by mne vysla draz, tohle je proste vyuziti stareho zeleza a pro mne to aspon znamena ze dlouho jeste nebudu muset upgradovat :-) teda az na RAM, zkusim se podivat po nejake nahrade :-)

s tim WD Green jsi mne moc nepotesil, co by pro mne znamenalo vypnuti zurnalu? jaksi se v tomhle moc neorientuju a tohle zni jako relativne dobre reseni.......

P.S: grafika tam je kvuli zmineneho XBMC - HTPC prostredi :-) mam ne moc pouzivanou velkou televizi a kdyz jsem si rekl ze jen za 880KC si muzu poridit grafiku diky ktere se nebudu muset na filmy divat na 15palcovem notebooku ale na TV tak ......

REMET

Re: Co si mám vylepšit v serveru?
« Odpověď #6 kdy: 11. 05. 2011, 10:32:25 »
Ja jsem to bral hlavne jako "server". Pokud to ma byt treba v obyvaku jako MC, tak bych se nez na vykon zameril na vzhled, teplo a hluk. Tj. bedna, CPU, chlazeni a kravinky jako DO.

Ja mam MC a datove uloziste kazde zvlast. Spotreba me zajima u data serveru, jelikoz bezi 24/7 a hluk a vzhled me zase zajima jen u MC. Hluk a vzhled u serveru je nepodstatny (stejne je nekde v kotelne). Spotreba je vicemene nepodstatna zase u MC, jelikoz bezi par hodin za den a vetsinu casu je hibernovane. Spojit tohle dohromady bude asi orisek - tj. hezke, nehlucne MC, ktere bezi stale s nizkou spotrebou a dostatecnym i grafickym vykonem.

Jinak ty WD Green nejsou nic tragickeho. Ja je pouzivam poslednich asi 4 roky. Aktualne uz mam jen 2TB (EADS, EARS, EVDS verze) a z 24 kusu mam nejvic LoadCycleCount 35000 po 12000 hodinach. Pravda je, ze 1TB verze EACS timhle trpeli trosku vic, ale neplati to obecne o vsech Green. A nebo na to ma vliv to, ze nepouzivam Linux ani zurnalovaci FS.

BobSinclair

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #7 kdy: 11. 05. 2011, 11:50:50 »
K tomu green disku - na ty pod linuxem pozor. V zalohovacich serverech nam jich par celkem rychle po sobe zacalo chcipat. Duvodem je ze ty disky maji "green" ficuru kdy po 3ech vterinach neaktivity automaticky parkuji hlavy - a ext3/ext4 defaultne po 5ti vterinach zapisuji zurnal. Tim se disk probudi, pak zase uspi, a porad dokolecka. Jen pro ilustraci z disku ktery neni nijak stary:

  9 Power_On_Hours          0x0032   094   094   000    Old_age   Always       -       4972
193 Load_Cycle_Count        0x0032   001   001   000    Old_age   Always       -       655639

Tzn odtoceno ma 4972 hodin (207 dnu) a uz ma 655 tisic cyklu vystaveni hlav. Disky na to rozhodne nejsou stavene a tudiz do serveru je v zadnem pripade nedoporucuju. Blue edition westerny podobnym problemem pokud vim netrpi a nejsou o nic drazsi (a rozdil ve spotrebe je zcela minimalni), takze bych doporucil ty. U tech green disku lze to chovani nejak ovlivnit pomoci jakesi magicke dosovske utilitky, ale je to ze strany WD krute nepodporovane.

Mame uplne stejny problem s temi WD Caviar Green, pouzivame je v zalohovacim serveru a uz nam behem 2 let odesly 4 z 10ks... :((

vh

Re: Co si mám vylepšit v serveru?
« Odpověď #8 kdy: 11. 05. 2011, 12:28:29 »
Jinak ty WD Green nejsou nic tragickeho. Ja je pouzivam poslednich asi 4 roky. Aktualne uz mam jen 2TB (EADS, EARS, EVDS verze) a z 24 kusu mam nejvic LoadCycleCount 35000 po 12000 hodinach. Pravda je, ze 1TB verze EACS timhle trpeli trosku vic, ale neplati to obecne o vsech Green. A nebo na to ma vliv to, ze nepouzivam Linux ani zurnalovaci FS.

No to na to ma vliv naprosto zasadni, jak jsem napsal, je to zpusobene periodickym zapisem zurnalu.

vh

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #9 kdy: 11. 05. 2011, 12:33:20 »
s tim WD Green jsi mne moc nepotesil, co by pro mne znamenalo vypnuti zurnalu? jaksi se v tomhle moc neorientuju a tohle zni jako relativne dobre reseni.......

No vypnout zurnal je asi v principu mozne, akorat pri padu systemu/vypadku elektriny pak dlouho trva fsck. Dalsi moznosti je ho zapisovat mene casto, ale to problem spis zmirnuje nez resi. Pomoci te utility je mozne snad ten disk nastavit tak aby se uspaval po delsi dobe, a tudiz ho ten 5vterinovy zapis vzdy "probudi" a k problemu nedojde. Jedna se o tuhle vec: http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=609&sid=113&lang=en ale je samozrejme potreba si najit prislusnou variantu pro tvuj disk. Pote by snad k tomu dochazet nemelo. Dalsi moznost je naopak zapisovat zurnal hodne casto - asi je potreba experimentovat a najit interval a fous kratsi nez doba po ktere by se disk uspal.

Mirek

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #10 kdy: 11. 05. 2011, 12:42:22 »
K tomu green disku - na ty pod linuxem pozor. V zalohovacich serverech nam jich par celkem rychle po sobe zacalo chcipat. Duvodem je ze ty disky maji "green" ficuru kdy po 3ech vterinach neaktivity automaticky parkuji hlavy - a ext3/ext4 defaultne po 5ti vterinach zapisuji zurnal. Tim se disk probudi, pak zase uspi, a porad dokolecka. Jen pro ilustraci z disku ktery neni nijak stary:

  9 Power_On_Hours          0x0032   094   094   000    Old_age   Always       -       4972
193 Load_Cycle_Count        0x0032   001   001   000    Old_age   Always       -       655639

Tzn odtoceno ma 4972 hodin (207 dnu) a uz ma 655 tisic cyklu vystaveni hlav. Disky na to rozhodne nejsou stavene a tudiz do serveru je v zadnem pripade nedoporucuju. Blue edition westerny podobnym problemem pokud vim netrpi a nejsou o nic drazsi (a rozdil ve spotrebe je zcela minimalni), takze bych doporucil ty. U tech green disku lze to chovani nejak ovlivnit pomoci jakesi magicke dosovske utilitky, ale je to ze strany WD krute nepodporovane.

Mame uplne stejny problem s temi WD Caviar Green, pouzivame je v zalohovacim serveru a uz nam behem 2 let odesly 4 z 10ks... :((
a proc se tedy o servery nestara nekdo, kdo si s tim problemem umi poradit? např. měsíc starý článek http://www.diit.cz/clanek/setrici-rezim-wd-green-caviaru-muze-zpusobit-predcasny-odchod-disku-jak-z-toho-ven/38118/ a nebo přímo odkaz k WD http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=609&sid=113&lang=en

Logik

  • *****
  • 1 031
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Co si mám vylepšit v serveru?
« Odpověď #11 kdy: 11. 05. 2011, 15:09:43 »
To vystavování hlaviček Greenu jdevypnout, tuším snad nějakou utilitkou od WD, ale už si to nepamatuju, pohledejte na netu.
Prskot jako procesor do furtběžícího homeserveru je imho blbina, ten žere jak sviňa. To nemusíš měřit, abych Ti řek, že daleko víc, než se Ti bude líbit... :-( Např.
http://www.zdnet.co.uk/reviews/cpus-desktop/2004/08/24/processor-benchmarks-intel-versus-amd-39164010/

SquirrelCZE

Re: Co si mám vylepšit v serveru?
« Odpověď #12 kdy: 12. 05. 2011, 19:18:48 »
tak, wattmetr hlasi v klidu 107 W a pri rdiff backup namerim +- 127w
rekneme prumer 110W coz nam dela nejakych 0,498Kc/hod
grafika ma maximalni odber 30W coz rocne ji vyuziju tak 2h denne
pri 30w to je 0,135 Kc/hod
0,498*24+0,135*2=12.2 Kc/den
za rok to cini 4453 Kc
coz neni zrovna zelene :-(
proto se ptam, kolik by mohla mit spotrebu sestava kdybych poridili http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008O0V41NJ1486 ? (popripade navrhnete lepsi? jinak pocitam s tim ze server bude dostavat postupne dalsi a dalsi funkce, takze platforma 1155 je idealni pro budouci rozsireni, stejne jako ATX)

co se tyce greenu tak dekuju za doporuceni a podivam se na to jakmile budu mit delsi dobu, veci ktere nemuzu delat primo z linuxu radsi delam kdyz mam vic casu :-)

Petr69789

Re: Co si mám vylepšit v serveru?
« Odpověď #13 kdy: 12. 05. 2011, 21:37:30 »
domaci server na P4 = hrdy sponzor konsorcia CEZ  :o usetrite za nakup noveho zeleza, ale za 2 roky propalite na elektrine deset tisic, to se opravdu vyplati.
Vemte rozum do hrsti, na backup server kupte Atoma a na MC nejaky black-box s LAN a sdilenim pres Sambu. To vyjde na tech 10k, ale po dobu zaruky usetrite min. 6k na elekktrice - troufam si rict, ze za 3 roky provozu to je doma cele.

MartinX

Re: Server - vas nazor na stav a co by mozna potrebovalo zmenit
« Odpověď #14 kdy: 14. 05. 2011, 22:14:52 »
K tomu green disku - na ty pod linuxem pozor. V zalohovacich serverech nam jich par celkem rychle po sobe zacalo chcipat. Duvodem je ze ty disky maji "green" ficuru kdy po 3ech vterinach neaktivity automaticky parkuji hlavy - a ext3/ext4 defaultne po 5ti vterinach zapisuji zurnal. Tim se disk probudi, pak zase uspi, a porad dokolecka. Jen pro ilustraci z disku ktery neni nijak stary:

  9 Power_On_Hours          0x0032   094   094   000    Old_age   Always       -       4972
193 Load_Cycle_Count        0x0032   001   001   000    Old_age   Always       -       655639

Tzn odtoceno ma 4972 hodin (207 dnu) a uz ma 655 tisic cyklu vystaveni hlav. Disky na to rozhodne nejsou stavene a tudiz do serveru je v zadnem pripade nedoporucuju. Blue edition westerny podobnym problemem pokud vim netrpi a nejsou o nic drazsi (a rozdil ve spotrebe je zcela minimalni), takze bych doporucil ty. U tech green disku lze to chovani nejak ovlivnit pomoci jakesi magicke dosovske utilitky, ale je to ze strany WD krute nepodporovane.

No, ja mam v servri green disky od WD (WDC WD15EARS-00Z5B1) ale az take hrozne to nie je:
 9 Power_On_Hours          0x0032   091   091   000    Old_age   Always       -       6698
193 Load_Cycle_Count        0x0032   163   163   000    Old_age   Always       -       112186

Mam tam aj 32 GB SSD na OS, swap aj /tmp je na SSD, ziadne problemy zatial (za cca. 1 rok) nevznikli. Ale mam tam 4GB RAM, takze prakticky neswapuje.