Přechod PHP -> Java

Přechod PHP -> Java
« kdy: 12. 12. 2019, 14:08:18 »
Ahoj,
mám za sebou 12 let vývoje v PHPku a přemýšlím co dál, rád bych PHP opustil. Důvodem jsou projekty - hodně času jsem strávil údržbou a vývojem zastaralých velkých korporátních backendů na kterých se typicky někdo na začátku učil programovat a pak už se jen s lety valila větší a větší sněhová koule. Ochota pro refactoring byla obvykle nulová ("aby to mělo smysl, tak to nikdo nezaplatí"). Na druhou stranu, ten korporát se obvykle dokázal postarat líp o všechno ostatní, než cool startup (věčné dilema). Dalším důvodem jsou i peníze, pochopil jsem, že při "stejné zkušenostní úrovni" se Javista bude mít zřejmě líp.
Java je mi hodně sympatická, ale zároveň dobře vidím, že bych se toho musel do začátku hromadu naučit a zřejmě se downgradovat na juniora (= jít dolů s pěnezma), což se mi už teď úplně nehodí (žena na mateřské, prcek, hypotéka atd.). Ze stejných důvodů i nemám moc volného času, takže bych se učil převážně v práci. I z těchto důvodů zvažuju opatrně.
Dává to ale aspoň z dlouhodobého hlediska smysl? Nebo by snad bylo nakonec výhodnější držet se svého kopyta a raději vyšvihnout na top seniora a ždímat z "PHP trhu" co se dá?
Díky, pěkný den,
Lopata


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #1 kdy: 12. 12. 2019, 15:49:49 »
Java není složitá, ostatně byla navržena pro lopaty :) Každý svého neštěstí strůjcem :)

Ale teď vážně, zkuste kouknout trochu na něco moderního - Rust, Swift, Go. Vždy je lepší mít přehled a poptávka je vysoká.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #2 kdy: 12. 12. 2019, 16:21:31 »
Java není složitá, ostatně byla navržena pro lopaty :) Každý svého neštěstí strůjcem :)

Jazyk ne, ale ekosystém už se za ta leta celkem rozkošatěl...

Ale teď vážně, zkuste kouknout trochu na něco moderního - Rust, Swift, Go. Vždy je lepší mít přehled a poptávka je vysoká.

Kde ten Rust? Cvicne jsem hledal a nic moc (Swift je mimo muj ekosytem a o Go bych klavesnici neoprel).

gilll

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #3 kdy: 12. 12. 2019, 16:33:31 »
Dnes webař v pohodě vystačí s JS a serverless technologiemi. Jestli chceš dělat co nejvíc novích projektů, asi nejlepší volba.
« Poslední změna: 12. 12. 2019, 16:39:40 od gilll »

gilll

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2019, 16:40:10 »
*nových


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2019, 17:00:06 »
Kde ten Rust?
Minimálně v Brně. Pár fintechů a nějaké univerzitní spinoffy. Na meetupu zoufale sháněli.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2019, 17:01:37 »
Jazyk ne, ale ekosystém už se za ta leta celkem rozkošatěl...
To je pravda, ale pořád se dá držet při zemi.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2019, 18:59:37 »
mám za sebou 12 let vývoje v PHPku a přemýšlím co dál, rád bych PHP opustil
...
Nebo by snad bylo nakonec výhodnější držet se svého kopyta a raději vyšvihnout na top seniora a ždímat z "PHP trhu" co se dá?

Zůstaň u PHP, jinak u Javy budeš brečet.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #8 kdy: 12. 12. 2019, 19:06:55 »
Ahoj,
mám za sebou 12 let vývoje v PHPku a ... žena na mateřské, prcek, hypotéka atd.
Je vyvoj a vyvoj. Patlat neco lokalniho v Nette nebo samo-domo by me asi neba. Naproti tomu delat na symfony projektech pro zapadaky (holandany nepocitam, ty nebrat), primarne backend, kteri preferuji kvalitni praci, nemaji problem v rozumne mire chapat nutnost refactoringu me bavi.

S javou pak skoncis nejaky bance a to taky neni pro kazdyho.
Asi jsem lopata, ale ta frontend "moderna" v JS kde patla na jedno misto javascript, html i css to je humáč, k tomu kazda moderni vec je za tyden zastarala.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #9 kdy: 12. 12. 2019, 20:33:33 »
Asi jsem lopata, ale ta frontend "moderna" v JS kde patla na jedno misto javascript, html i css to je humáč, k tomu kazda moderni vec je za tyden zastarala.

naopak nechápu striktní dělení na frontendisty a backendisty. Nejlepší backend vzniká organicky podle potřeb frontendu, když se backendista nepodílí na vývoji frontendu, nedopadá to dobře.
« Poslední změna: 12. 12. 2019, 20:35:53 od gill »

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #10 kdy: 12. 12. 2019, 23:32:56 »
Vzdycky jsrm chtel delat v Jave. Ale jak pisou vyse java je hlavne v bsnkovnich korporatech.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #11 kdy: 13. 12. 2019, 07:52:46 »
naopak nechápu striktní dělení na frontendisty a backendisty. Nejlepší backend vzniká organicky podle potřeb frontendu, když se backendista nepodílí na vývoji frontendu, nedopadá to dobře.

Tohle možná platí u nějakých hodně malých / amatérsky vedených projektů. U normálních projektů se rozhraní dělá na základě analýzy (která ty potřeby zohledňuje) a tedy není nutné, aby se backendista (přímo) podílel na vývoji frontendu. Naopak, vzhledem k rozdílu v technologiích a často i v programovacím jazyku je většinou to dost neoptimální.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #12 kdy: 13. 12. 2019, 09:12:52 »
Vzdycky jsrm chtel delat v Jave. Ale jak pisou vyse java je hlavne v bsnkovnich korporatech.

Určitě ne. Koukni na jobs, zagoogli a uvidíš.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #13 kdy: 13. 12. 2019, 10:34:15 »
naopak nechápu striktní dělení na frontendisty a backendisty. Nejlepší backend vzniká organicky podle potřeb frontendu, když se backendista nepodílí na vývoji frontendu, nedopadá to dobře.

Tohle možná platí u nějakých hodně malých / amatérsky vedených projektů. U normálních projektů se rozhraní dělá na základě analýzy (která ty potřeby zohledňuje) a tedy není nutné, aby se backendista (přímo) podílel na vývoji frontendu. Naopak, vzhledem k rozdílu v technologiích a často i v programovacím jazyku je většinou to dost neoptimální.

návrh rozhraní podle analýzy jde podle proti agile metodice. Efektivnější je vyvýjet organicky podle požadavků frontendu, tam je nárůst režie, pokud jsou role backendistů a frontendistů striktně oddělené.
« Poslední změna: 13. 12. 2019, 10:37:03 od gill »

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #14 kdy: 13. 12. 2019, 10:40:10 »
oprava
naopak nechápu striktní dělení na frontendisty a backendisty. Nejlepší backend vzniká organicky podle potřeb frontendu, když se backendista nepodílí na vývoji frontendu, nedopadá to dobře.

Tohle možná platí u nějakých hodně malých / amatérsky vedených projektů. U normálních projektů se rozhraní dělá na základě analýzy (která ty potřeby zohledňuje) a tedy není nutné, aby se backendista (přímo) podílel na vývoji frontendu. Naopak, vzhledem k rozdílu v technologiích a často i v programovacím jazyku je většinou to dost neoptimální.

návrh rozhraní podle analýzy jde proti agile metodice. Efektivnější je vyvýjet organicky podle požadavků frontendu, tam je nárůst režie, pokud jsou role backendistů a frontendistů striktně oddělené.