OpenWRT switched client

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
OpenWRT switched client
« kdy: 03. 12. 2019, 15:39:04 »
Nějak se mi nedaří udělat co mi přijde jako ta nejjednodušší věc. Mám TP-Link Archer C7 s OpenWRT a chci aby se mi připojil jako klient na Wifi AP a spojil wifi do bridge s LAN porty, tedy aby se to chovalo jako switch nebo řekněme media konvertor wifi - ethernet. Nic dalšího, žádný router, žádný firewall, žádné DHCP, DNS a kdoví co dalšího to ještě dělá. Prostě potřebuji připojit 2 PC na AC wifinu s podporou 3x3 MIMO nechci kupovat dva USB adaptéry, s podporou této rychlosti jsou docela drahé. Dá někdo tip jak toho dosáhnout? Díky.


Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #1 kdy: 03. 12. 2019, 22:11:10 »
1. V nastavení wifi se připoj na požadovanou wifi, zaškrtni ať se nahradí stávající wifi nastavení.
2. V LAN vypni DHCP, nastav bridge s wifi.
3. Ve firewallu povol komunikaci pro bridge oběma směry.

A jestli nevíš jak na to, tak si přečti dokumentaci na openwrt, nebo na youtube je spousta návodů. Do puntíku tu nic vypisovat nebudu. :)

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #2 kdy: 04. 12. 2019, 01:19:14 »
Všechny možný varianty nastavení bridge jsem zkoušel a nic, možná mi něco uniká a dělal sem to blbě, ale už mě nenapadlo nic jinýho.

Každopádně tady https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/relay_configuration sem našel větu Since opensource wireless drivers used in OpenWrt do not support bridging in client mode, the traffic between LAN and the wireless client must be joined by routing it. takže nakonec sem použil variantu s WDS https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/atheroswds

Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #3 kdy: 04. 12. 2019, 09:44:02 »
Dá někdo tip jak toho dosáhnout? Díky.
S největší pravděpodobností to nepůjde. Wi-Fi standard v základu neumožňuje dávat Wi-Fi kartu v režimu klienta do bridge, protože MAC adresa klienta se používá na AP pro řízení přístupu a šifrování. Různí výrobci tohle omezení obcházejí různými hrůzami, jako třeba L2 NATem. Jediné standardizované řešení je tzv. čtyřadresní mód, kdy se uvnitř Wi-Fi rámce s jedním párem MAC adres tuneluje další rámec s druhým párem MAC adres. Tohle se obvykle jmenuje WDS a je možné to i pod tímhle názvem najít v OpenWRT. Musí to být ale zapnuto i na straně AP a mezi různými výrobci jsou různé problémy s interoperabilitou. Pokud to tedy nepomůže, pak nezbyde než Wi-Fi klienta routovat.

Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #4 kdy: 04. 12. 2019, 10:19:35 »
Zajímavé, jak se někdy zdánlivě jednoduché věci ukážou komplikované či přímo nerealizovatelné. To omezení MAC adresy v režimu klient-AP je hodně nepříjemné. Pokud jsem dobře pochopil, je to i důvod, proč dobře nefungují běžně prodávané "prodlužovače dosahu" wifi za pár stovek.


Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #5 kdy: 04. 12. 2019, 10:23:24 »
Zajímavé, jak se někdy zdánlivě jednoduché věci ukážou komplikované či přímo nerealizovatelné. To omezení MAC adresy v režimu klient-AP je hodně nepříjemné. Pokud jsem dobře pochopil, je to i důvod, proč dobře nefungují běžně prodávané "prodlužovače dosahu" wifi za pár stovek.
Ano, Wi-Fi extendery řeší přesně ten samý problém. Nikdy jsem žádný v ruce nedržel, takže netuším, jak přesně ho řeší, ale pokud to má být user-friendly, předpokládám buď L2 NAT nebo L3 NAT. To by taky vysvětlovalo, proč jsem už několikrát slyšel, že Wi-Fi extendery zabíjí IPv6 a to ještě tak nešťastným způsobem, že projdou RA, ale vlastní provoz už ne.

Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #6 kdy: 04. 12. 2019, 10:31:02 »
Co jsem pochopil (nějaký TP Link extender jsem doma testoval), tak si klient extender musí povídat s AP od stejného výrobce, aby se domluvili na řešení MAC adres klientů připojených za extenderem a těm fungovalo např. DHCP. V mém případě tomu tak nebylo a extender mi byl k ničemu.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #7 kdy: 04. 12. 2019, 12:22:28 »
Že je takový principiální problém s bridgem u wifi klienta sem tedy netušil. Naštěstí to WDS chodí, měl sem trochu obavu aby mi nezůstal v ruce nepoužitelný kus železa.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenWRT switched client
« Odpověď #8 kdy: 14. 12. 2019, 00:32:33 »
Tak mi to nedalo, nahodil sem zpátky stock firmware a tam to přes WDS chodí taky a navíc o třetinu rychleji. Sice sice na rozdíl od WRT nejde úplně vypnout AP na klientské krabici, ale dá se tomu nastavit jiné SSID a pokud se na to nic nepřipojí, tak k poklesu propustnosti z důvodu retransmise paketů na klientu nedochází. S OpenWRT nestíhal CPU https://forum.openwrt.org/t/switched-client/49654/8?u=xtonda