Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu

Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« kdy: 02. 12. 2019, 19:10:30 »
Zkoušeli jste prosím někdo prolomit přes Linux heslo do cizí wifi? Na netu je spousty youtube videí, ale podle mě jsou všechna "podstrčená", kdy daný moderátor dávno heslo zná a pouze jej má ve výsledku ve slovníku a ten daný slovník otevře a kuk, heslo bylo prolomeno.
« Poslední změna: 02. 12. 2019, 22:08:04 od Petr Krčmář »


robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux a sítě
« Odpověď #1 kdy: 02. 12. 2019, 22:05:28 »
Zkoušeli jste prosím někdo prolomit přes Linux heslo do cizí wifi? Na netu je spousty youtube videí, ale podle mě jsou všechna "podstrčená", kdy daný moderátor dávno heslo zná a pouze jej má ve výsledku ve slovníku a ten daný slovník otevře a kuk, heslo bylo prolomeno.
Stručně: cizí WiFi zcela jistě prolomit lze, ale ani zdaleka ne vždy.
Podrobně se rozepisovat nemá cenu (soudě podle titulku a úrovně dotazu)...

Re:Linux a sítě
« Odpověď #2 kdy: 02. 12. 2019, 22:34:54 »
Na U-trubce je spousta clickbaitu, o tom žádná.

Slovníkový útok hrubou silou může být dost rychlý v případě, že daná síť používá slovníkové heslo. Přesto to spíš nebude "lup a hotovo", pokud musí probíhat reálné autentikační transakce, protože zamítavá reakce naschvál chvíli trvá apod. Jo pokud by se útočník dostal k autentikační databázi (/etc/shadow apod. - prostě k hashům) a mohl je louskat offline, potom lze hesla zkoušet hodně rychle.

Pokud odhlédneme od slovníkových útoků hrubou silou, tak je taky rozdíl mezi různými autentikačními mechanismy. Starý WEP měl dost slabé šifrování, v dnešní době je považován za bezpečnostní díru. WPA2 je o dost odolnější. Údajně se nakonec dá taky lousknout "krytografickou hrubou silou", pokud člověk odposlechne a zaznamená dostatečný objem provozu (řádově hodiny při plném vytížení, pokud se nepletu) - tzn. opět to není "lup a hotovo".

Zajímavá díra je "WPS" v režimu zabezpečení PINem. Sice osmimístné číslo, ale reálně degradované asi na 4 číslice (11000 kombinací). I tak trvá řádově několik hodin, než je všechny vyzkoušíte.

A pak je taky fakt, že Windowsy mají hesla k wifi sítím uložená tak, že se k nim lze dostat prakticky obratem. Dřív na to býval nějaký pokoutní soft, dneska to lze údajně zjistit standardním příkazem na příkazové řádce... a to je skutečně "lup a hotovo". Tzn. tady je počítač k síti už připojený, jenom to heslo potřebujete zjistit (např. kvůli dalšímu stroji, aby se dostal taky na wifinu).

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 03. 12. 2019, 00:57:18 »
Z mých poznámek (slovníkový, příp. u hashcatu kombinační -- asi se vyplatí zkusit všechna 8místná čísla, jinak nevím):
Kód: [Vybrat]
- iwlist scan, protože pak už to v monitor mode nepůjde
- airmon-ng start wlan0 - vytvoří wlan0mon
- airodump-ng wlan0mon --bssid XX:XX:XX:XX:XX:XX --channel 8 --write /tmp/wifi
- volitelně aireplay-ng -0 1 -a MAC_AP -c MAC_KLIENT wlan0mon (deauth)
- aircrack-ng /tmp/wifi-01.cap -w /tmp/wordlist.txt
- nebo ./hashcat-utils/src/cap2hccapx.bin /tmp/wifi-01.cap /tmp/wifi.hccapx; ./hashcat -m 2500 -a 0 /tmp/wifi.hccapx /tmp/wordlist.txt
A existuje na to "wifite" aby člověk nemusel furt kopírovat ty MAC adresy a čísla kanálů.

frr: Handshake se dá vynutit pomocí deautentizace („odpojení“), protože tento paket je ve WPA2 nepodepsaný a můžeš ho zfalšovat pokud znáš MAC adresu AP a klienta (což odposlechneš). Klient se automaticky zkusí připojit znova a máš handshake. Útok je pak offline, je tam středně těžká PBKDF2 se SHA. /etc/shadow u wifi? Pasivní kryptografický útok na WPA2? O čem to mluvíš?!

A heslo, nebo přinejhorším jeho hash osolený SSID sítě (což je to co se ve skutečnosti používá jako kryptografický materiál) musí mít dostupný každý klient, je úplně jedno jestli Windows nebo wpa_supplicant. WPA2 (Personal) je symetrické… (a i kdyby nebylo, tak bych chtěl vidět protokol, který zajistí, že klienta nejde naklonovat)

A jinak co se týče WPA2-Enterprise, tak tam MITM na ten TLS kanál (drtivá většina klientů nebude ověřovat certifikát, protože je překvapivě komplikované to nastavit) a pak prolomit MSCHAPv2 hrubou silou (DES) nebo možná jsou na to rainbow tabulky (na něco jsou, viz crack.sh).

m1x

Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 03. 12. 2019, 01:08:50 »
Sice bez linuxu, ale zato ze života:

Měl jsem na chvíli fyzický přístup k routeru, takže jediný problém byl vybrat si z té spousty možností (vyfotit si router zespodu kde je WPS PIN; nebo ťuknout do WPS tlačítka; připojit se na drátěný ethernet za routerem a zkusit konfiguraci; ...)

Použil jsem WPS tlačítko a android mobil a po připojení jen tak pro legraci nakliknul http://192.168.1.1/ konfiguraci routeru, kde jsem si přečetl heslo. Nedělám si srandu, za minutku hotovo. (Router patří kamarádovi, používám ho legálně. Když změnil heslo a nebyl v dosahu, bylo jednodušší se tam nakliknout a říct mu to až pak. Zabezpečení doteď nepořešil...)

Je spousta postranních cestiček. Nelámej hned hesla, hledej, lidi je sami nabízejí  :D někdy stačí fotka z fejsbůku s heslem na monitoru...


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux a sítě
« Odpověď #5 kdy: 03. 12. 2019, 01:14:53 »
[...] WPA2 je o dost odolnější. Údajně se nakonec dá taky lousknout "krytografickou hrubou silou"[...]
u WPA2 bude rozdil zda jde o WPA2-TKIP (podobne WEP) nebo WPA2-CCMP/AES a taky zda bude/nebude vynucene jen to druhe, nebo povolene obe varianty...

Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2020, 11:09:03 »
Mám ještě prosím dotaz na "- iwlist scan, protože pak už to v monitor mode nepůjde". Co mám chápat jako ten iwlist scan????? ;-) Je tím myšlen slovník? Díky za odpověď.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 20. 10. 2020, 13:22:33 »
Mám ještě prosím dotaz na "- iwlist scan, protože pak už to v monitor mode nepůjde". Co mám chápat jako ten iwlist scan????? ;-) Je tím myšlen slovník? Díky za odpověď.
https://linux.die.net/man/8/iwlist

Na některých distribucích není a je tam iw -- iw dev wlan0 scan

Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2020, 14:01:55 »
Mám ještě prosím dotaz na "- iwlist scan, protože pak už to v monitor mode nepůjde". Co mám chápat jako ten iwlist scan????? ;-) Je tím myšlen slovník? Díky za odpověď.
iwlist je nástroj na scanování wifi sítí ;) napiš si do terminálu
Kód: [Vybrat]
man iwlist  ;D ;D ;) ;)

..................
https://linux.die.net/man/8/iwlist

Na některých distribucích není a je tam iw -- iw dev wlan0 scan
kareltomáš má kali 2020 nóó a tam iwlist je :D ;)
lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 20. 10. 2020, 16:30:54 »
Je to presne tak ako píšeš. => moderátor dávno heslo zná a pouze jej má ve výsledku ve slovníku...
Na lámanie hesiel, ktoré v slovníku nie sú je potrebné si zaplatiť výpočtový čas na super počítači, alebo k tomuto účelu využívaných výpočtových farmách.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 20. 10. 2020, 17:00:19 »
Tak ono by to youtube video trvalo 10 hodin, kdyby se zkoušelo víc možností(třeba všechny) (zkratkovitě řečeno).

Ve skutečnosti taky nehádáš wifi heslo bruteforcí všema kombinacema... Vždy musíš mít nějak určené jaké kandidáty budeš zkoušet jinak bys to lámal roky. Někde to je slovník, kombinace slovníků (něco jako kartágský součin, nevýhoda je, že se z milionu kandidátů stane milion milioónů a to už mezitím se vyplatí vyjet na dovolenou do zahraničí než ti se ti v terminálu objeví SIGALRM že došlo k nalezení hesla), generátory, slovník s pravidlama a doufáš že to jednou vyjde.

Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 20. 10. 2020, 17:07:13 »
Existují i hotové scripty https://github.com/derv82/wifite2 , kartu stačí přepnout do monitor modu a vybírat nadefinované funkce. A k prolomení stačí pár drobných BTC.


Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2020, 22:36:40 »
Přemýšlím, jak chápat "připomínku" od uživatele johanson14, který uvádí "Je to presne tak ako píšeš. => moderátor dávno heslo zná a pouze jej má ve výsledku ve slovníku...". Mám to chápat, že mám pomocí příkazů již slovník vytvořený, ze skenované sítě???? V tom zase bude něco jednoduchého, ale nechytám se.... :-( :-( Beztak mi uživatelka "Wrána diskuze" odpoví jedním slovem :-) :-) :D

Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 24. 10. 2020, 01:34:37 »
Logika hovorí, že nieje možné náhodne získať heslo do niekoľkých minút tak ako je to uvedené na YT, teda určite nie stýlom á'la poďme sa pripojiť. Možno je ale možné otvoriť šifrovanú komunikáciu, aspoň sa mi marí, že som niekde videl PoC. Kde to bolo si nepamätám, ale tipujem, že google by to vedel.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 24. 10. 2020, 02:15:11 »
Logika hovorí, že nieje možné náhodne získať heslo do niekoľkých minút tak ako je to uvedené na YT
Já jsem takto hesla do wifi sítí už několikrát získal. Jednalo se třeba o hesla (změněno, ale invence toho, kdo je vymyslel, je stejná) ADAMADAM nebo eee54321. Taková hesla lze najít ve slovnících nebo vygenerovat jednoduchými pravidly, hashcat si s tím poradí snadno. Osobně používám slovník https://github.com/berzerk0/Probable-Wordlists a pak jeden specializovaný český, který bohužel nemohu sdílet. Nevím, o jakém videu se bavíte, na animovaném gifu v této diskuzi je uvedeno heslo "la bamba", což je mrzuté, protože mám slovník bez mezer, každopádně heslo la-bamba mám na pozici 56237371 a heslo la_bamba na pozici 70869507. Grafická karta by milion pokusů za sekundu mohla zvládnout (WPA-2 má poměrně pomalý algoritmus, ostatní věci to crackuje klidně miliardu pokusů za sekundu), takže získání uvedených hesel by trvalo minutu.