Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?

Ahojik, jednoduchá otázka, obvyklý mobil, klidně i 10 let starý (a pro jistotu minimálně 4 roky starý), příkon USB při nabíjení max 3.5W ( staré dobré microUSB 2.0 5V, do 5W). Prostě žádné rychlonabíjení.
Otázka je: je použit v nabíjecím obvodu uvnitř telefonu lineární regulátor a nebo step down měnič pro řízení nabíjení (tedy omezení proudu a v 1. fázi vzrušení a v 2. fázi plató omezení napětí na 4.20V, které zůstane i do 3.fáze velkého ó)? Model neprozradím, je to spíš takové, co se asi tak průřezově používá. Co bude v 90% řešením?
Moje úvaha:
Myslím, že lineární regulátor se nezapotí (5.2-3.6V)*0.7V=1W (worst-case) a měnič tedy není třeba.


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2019, 22:45:44 »
no, jestli ti jde o konkrétní telefon, tak se podívej jak je velký nabíjecí obvod. Na odvedení 1W tepla je už potřeba nějaká velikost pouzdra. Pro představu se koukni sem: http://www.ti.com/power-management/battery-management/charger-ics/featured-products.html

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2019, 07:25:11 »
Já (naprosto nepodloženě) tvrdím, že lineární regulátor tam nebude.

Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2019, 08:19:57 »
Na stopro tam bude specializovaný nabíjecí čip, který řeší nejen snížení napětí (samozřejmě DC/DC konvertorem), ale i vše kolem. Je možné, že funkce nabíjení bude součástí čipu řešícího spoustu dalších věcí.

I ty nejlevnější LiPo nabíječky na 5V -> 3.7V za 20Kč mají nejjednodušší nabíjecí čip. Mobil bude mít podstatně lepší a s menším pouzdrem.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2019, 10:12:17 »
V mobilu nebude nikdy moct byt "blby" linearni regulator s omezenim proudu - uz jen z toho duvodu, ze je nutne plnit i funkce "UPS", tj ze baterie neni v exluzivnim uziti nabijecky, ale je soucasti napajeciho obvodu. Typicky se pouzivaji obvody ktere integruji volbu zdroje napajeni, umi nabijet a umi pocitat kolik energie dali do a z baterie.

Pokud nechcete rict konkretni model (kde se to da zjistit od pohledu na tistak, resp. schematu), tak Vam toto obecni pravidlo musi postacit.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #5 kdy: 25. 11. 2019, 15:17:27 »
Na stopro tam bude specializovaný nabíjecí čip, který řeší nejen snížení napětí (samozřejmě DC/DC konvertorem), ale i vše kolem. Je možné, že funkce nabíjení bude součástí čipu řešícího spoustu dalších věcí.

I ty nejlevnější LiPo nabíječky na 5V -> 3.7V za 20Kč mají nejjednodušší nabíjecí čip. Mobil bude mít podstatně lepší a s menším pouzdrem.
Já teda nevím jaké nabíječky za 20 Kč kupuješ ty, ale ty moje mají TC4056A a s DC/DC konvertorem jsem ještě neviděl.

V mobilu nebude nikdy moct byt "blby" linearni regulator s omezenim proudu - uz jen z toho duvodu, ze je nutne plnit i funkce "UPS", tj ze baterie neni v exluzivnim uziti nabijecky, ale je soucasti napajeciho obvodu.
Proč lineární regulátor s omezením proudu (třeba ten TC4056A) nejde použít pro funkci UPS?

umi pocitat kolik energie dali do a z baterie
Minimálně Nokia 6230i nepočítá a ukazatel baterie na displeji přímo odpovídá naměřenému napětí.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #6 kdy: 25. 11. 2019, 16:30:02 »
Proč lineární regulátor s omezením proudu (třeba ten TC4056A) nejde použít pro funkci UPS?

Protoze za timto obvodem je k dispozici zastropovany vykon. Tudiz kdyz tam bude vybita baterie, ktera si sama umi cucnout cely limit, nezbude zadny vykon schopen napajeni pridane zateze (onoho zarizeni). Ten zdroj se bude snazit proud omezit, ale vybita baterie si ho vzdy vezme vice nez zbyde zarizeni. Fungovat to muze jen v pripade, ze se nachazite v CV nebo nabite fazi a nabijeni baterie plus spotreba zarizeni se vejde pod proudovy limit. A vubec netusim jak by se zarizeni mohlo provozovat v pripade pred-nabijeci faze, kdy je proud drasticky omezen (priprava nabijeni, nabijeni podvybitych clanku).

Vy bezne napajite klasicke spotrebice proudovym zdrojem a funguje vam to? :)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #7 kdy: 25. 11. 2019, 17:07:06 »
Protoze za timto obvodem je k dispozici zastropovany vykon. Tudiz kdyz tam bude vybita baterie, ktera si sama umi cucnout cely limit, nezbude zadny vykon schopen napajeni pridane zateze (onoho zarizeni). Ten zdroj se bude snazit proud omezit, ale vybita baterie si ho vzdy vezme vice nez zbyde zarizeni. Fungovat to muze jen v pripade, ze se nachazite v CV nebo nabite fazi a nabijeni baterie plus spotreba zarizeni se vejde pod proudovy limit. A vubec netusim jak by se zarizeni mohlo provozovat v pripade pred-nabijeci faze, kdy je proud drasticky omezen (priprava nabijeni, nabijeni podvybitych clanku).

Jo, to je pravda. Ale podle mě se tohle přesně děje: proud do zařízení je totiž stejně omezený (klasické USB - 500 mA, Nokia - 300 mA), a to na míň, než si mobil ve špičce řekne. No a pak je tu ještě fáze recovery (pokud má baterka pod 3 V), kdy se nabíjí jenom 50 mA, a v té zařízení opravdu nefunguje (a to AFAIK ani v „lepších rodinách“, třeba u iPhone).

Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #8 kdy: 25. 11. 2019, 21:55:23 »


řekl bych, že telefon je běží z napětí baterie a ne z napětí USB - vyzkoušeno, je li vyndaná baterie, telefon nelze zapnout (může jít ale o uměle omezení). Nevím jestli vy o koze.


Vy bezne napajite klasicke spotrebice proudovym zdrojem a funguje vam to? :)
Já ne. proudový zdroj by se leda hodil na napájení baterií než napětí překročí max.napětí baterie.

Re:Je v nabíjecím obvodu mobilu lineární měnič (na 4.2V Li-ion)?
« Odpověď #9 kdy: 25. 11. 2019, 22:11:20 »
Ve starších mobilech je lineární stabilizátor - Např. Samsung Galaxy S2 co tu mám. Tam je dost poznat když je baterka vybitá, tak se mobil při nabíjení víc zahřívá + nestíhá se nabíjet v zátěži (nabíjení je sice stejnej proud, ale prostě výkon je nižší když má baterka menší napětí). V novějších (hlavně ty co umí quickcharge to musí být všechny) tak tam je spínanej step down měnič

Mimochodem starý nokie měly nabíjení řešený ještě úplně jinak - nabíječka byl zdroj proudu s nedefinovaným napětím (běžně se na nabíječce dalo naměřit 12V naprázdno) a vevnitř mobilu se jen spínal (pulzoval) tranzistor do baterky. A mobil si měřil napětí a když už se přiblížilo plnýmu tak nabíjení ukončil. A asi to i měřilo proud aby to nepřesáhlo nějakou havarijní hodnotu
« Poslední změna: 25. 11. 2019, 22:17:00 od Atlantis Atlantis »