LTE Pevný Internet na Doma

LTE Pevný Internet na Doma
« kdy: 22. 11. 2019, 14:36:31 »
Dobrý den,
rád bych se Vás požádal o radu.

Od března letošního roku používám LTE pevný internet do zásuvky od T-mobile a to tarif S (20 Mbit/s).

Už od začátku jsem chtěl alespoň 50 Mbit/s. Člověk od T-mobile mi ale sdělil, že mají bohužel vyčerpané veškeré kapacity a tak bych měl vzít tu dvacítku, dokud ještě je a že mi budou hlídat kapacity a pokud se uvolní ta rychlejší možnost, tak můžu bezplatně přejít na padesátku. Od té doby jsem několikrát kontrolovat a mají neustále obsazeno. Místo toho mi neustále nutí ať přejdu na DSL, jenže ačkoliv ta možnost tu je, tak rychlost DSL je shodná, né-li nižší, než ta co mám jako LTE (daleko od ústředy, staré kabely atd.)

Aktuálně jsem, ale dostal informaci od konkurenčního Vodafonu, že oni mi jsou schopní poskytnout neomezený LTE internet na doma v rychlosti 50 Mbit/s.

Volal jsem tedy do T-mobile s tím, že konkurence je schopná mi poskytnout takto rychlé připojení a oni ne, tak jestli se to nedá nějak vymyslet, abych nemusel přecházet a bylo mi opět řečeno, že bohužel ne.

Chtěl bych se proto zeptat, jestli to co tvrdí Vodafon, je opravdu pravda a jsou schopni poskytnout takovou rychlost nebo mi prodají dražší internet, který bude běhat stejně jako ten co mám doposud? Protože tomu tolik nerozumím a nevím jak to funguje, jestli ti operátoři sdílí technologii a tudíž to je nesmysl a nebo opravdu umí Vodafon nabídnout lepší rychlost než T-mobile.

BTW: Bydlím v Čerčanech u Prahy...
Děkuji předem za každou odpověď


Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2019, 15:09:29 »
Dobrý den,
rád bych se Vás požádal o radu.

Od března letošního roku používám LTE pevný internet do zásuvky od T-mobile a to tarif S (20 Mbit/s).

Už od začátku jsem chtěl alespoň 50 Mbit/s. Člověk od T-mobile mi ale sdělil, že mají bohužel vyčerpané veškeré kapacity a tak bych měl vzít tu dvacítku, dokud ještě je a že mi budou hlídat kapacity a pokud se uvolní ta rychlejší možnost, tak můžu bezplatně přejít na padesátku. Od té doby jsem několikrát kontrolovat a mají neustále obsazeno. Místo toho mi neustále nutí ať přejdu na DSL, jenže ačkoliv ta možnost tu je, tak rychlost DSL je shodná, né-li nižší, než ta co mám jako LTE (daleko od ústředy, staré kabely atd.)

Aktuálně jsem, ale dostal informaci od konkurenčního Vodafonu, že oni mi jsou schopní poskytnout neomezený LTE internet na doma v rychlosti 50 Mbit/s.

Volal jsem tedy do T-mobile s tím, že konkurence je schopná mi poskytnout takto rychlé připojení a oni ne, tak jestli se to nedá nějak vymyslet, abych nemusel přecházet a bylo mi opět řečeno, že bohužel ne.

Chtěl bych se proto zeptat, jestli to co tvrdí Vodafon, je opravdu pravda a jsou schopni poskytnout takovou rychlost nebo mi prodají dražší internet, který bude běhat stejně jako ten co mám doposud? Protože tomu tolik nerozumím a nevím jak to funguje, jestli ti operátoři sdílí technologii a tudíž to je nesmysl a nebo opravdu umí Vodafon nabídnout lepší rychlost než T-mobile.

BTW: Bydlím v Čerčanech u Prahy...
Děkuji předem za každou odpověď

Zkuste někde sehnat simku od Vodafone, s možností dat. Zkuste ji v telefonu blizko místa, kde máte antenu od Tmobile.

Pokud ten tarif nebude mít nějak omezovanou rychlost, tak byste měl s aplikací na měření rychlosti internetu být schopný změřit rychlost Vodafone.

V nabídce určitě mají slova až 50mbit ..., takže ve špičkách to bude asi horší, obzvlášť když nemají limit.

spolehliva aplikace na měření rychlosti
http://speedtest.cesnet.cz/


Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #2 kdy: 22. 11. 2019, 15:26:09 »


Zkuste někde sehnat simku od Vodafone, s možností dat. Zkuste ji v telefonu blizko místa, kde máte antenu od Tmobile.

Pokud ten tarif nebude mít nějak omezovanou rychlost, tak byste měl s aplikací na měření rychlosti internetu být schopný změřit rychlost Vodafone.

V nabídce určitě mají slova až 50mbit ..., takže ve špičkách to bude asi horší, obzvlášť když nemají limit.

spolehliva aplikace na měření rychlosti
http://speedtest.cesnet.cz/

Pokusím se a dám vědět jaký byl výsledek. Ještě jsem si vzpomněl, že na vedlejším bytovém domě je vysílač a z T-mobile mi tenkrát řekli, že je to přímo jejich vysílač (který ale sdílí s O2) a tudíž mám štěstí, protože jsem blízko a mám tak skvělý signál. Nevíte náhodou, jestli ten vysílač sdílí i s Vodafonem, nebo jak to vlastně mezi těmi operátory funguje?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #3 kdy: 22. 11. 2019, 15:44:18 »
Chtěl bych se proto zeptat, jestli to co tvrdí Vodafon, je opravdu pravda a jsou schopni poskytnout takovou rychlost

Je to možné. Každý operátor má vlastní frekvenční příděl, a je možné, že T-Mobile ho vyčerpal, ale VF má ještě volno.

Citace
Zkuste někde sehnat simku od Vodafone, s možností dat. Zkuste ji v telefonu blizko místa, kde máte antenu od Tmobile.

Pokud ten tarif nebude mít nějak omezovanou rychlost, tak byste měl s aplikací na měření rychlosti internetu být schopný změřit rychlost Vodafone.

To ještě neříká nic o tom, 1) jak se to bude chovat ve špičce, 2) jestli tě nasměrují právě na tuto BTS.

Stejně je to bizarní, T-Mobile by 100% mohl nabídnout že tě oshapují na 50 a na 20 to klesne když má BTS plno. Což bude nejspíš občas večer.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #4 kdy: 22. 11. 2019, 15:47:34 »
Chtěl bych se proto zeptat, jestli to co tvrdí Vodafon, je opravdu pravda a jsou schopni poskytnout takovou rychlost

Je to možné. Každý operátor má vlastní frekvenční příděl, a je možné, že T-Mobile ho vyčerpal, ale VF má ještě volno.

Citace
Zkuste někde sehnat simku od Vodafone, s možností dat. Zkuste ji v telefonu blizko místa, kde máte antenu od Tmobile.

Pokud ten tarif nebude mít nějak omezovanou rychlost, tak byste měl s aplikací na měření rychlosti internetu být schopný změřit rychlost Vodafone.

To ještě neříká nic o tom, 1) jak se to bude chovat ve špičce, 2) jestli tě nasměrují právě na tuto BTS.

Stejně je to bizarní, T-Mobile by 100% mohl nabídnout že tě oshapují na 50 a na 20 to klesne když má BTS plno. Což bude nejspíš občas večer.

Možná ještě zkusím na T-mobile zatlačit, že pokud mi to opravdu nejsou schopni poskytnout, tak dávám výpověď a přecházím k VF.
Vím už ze zkušenosti s tarifem pro volání, že dokud jim člověk nemává výpovědí před nosem, tak nic řešit nehodlají...


Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #5 kdy: 24. 11. 2019, 18:58:36 »


Zkuste někde sehnat simku od Vodafone, s možností dat. Zkuste ji v telefonu blizko místa, kde máte antenu od Tmobile.

Pokud ten tarif nebude mít nějak omezovanou rychlost, tak byste měl s aplikací na měření rychlosti internetu být schopný změřit rychlost Vodafone.

V nabídce určitě mají slova až 50mbit ..., takže ve špičkách to bude asi horší, obzvlášť když nemají limit.

spolehliva aplikace na měření rychlosti
http://speedtest.cesnet.cz/

Pokusím se a dám vědět jaký byl výsledek. Ještě jsem si vzpomněl, že na vedlejším bytovém domě je vysílač a z T-mobile mi tenkrát řekli, že je to přímo jejich vysílač (který ale sdílí s O2) a tudíž mám štěstí, protože jsem blízko a mám tak skvělý signál. Nevíte náhodou, jestli ten vysílač sdílí i s Vodafonem, nebo jak to vlastně mezi těmi operátory funguje?

S vodafonem ten vysílač určitě nesdílí (maximálně sdílí stožár). Sdílení rádiové sítě probíhá mezi O2 a T-Mobile a vodafone se kvůli tomu soudí, viz např. https://www.lupa.cz/clanky/sdileni-siti-o2-a-t-mobilu-omezuje-hospodarskou-soutez-tvrdi-evropska-komise/ .

Opravdu je možné, že u T-Mobile/O2 už mají vyčerpanou kapacitu, zatímco Vodafone má někde poblíž vysílač, na kterém ještě tolik zákazníků s "pevným" mobilním internetem nemají.

Jak tu už ale někdo zmínil, jedná se o maximální rychlost a ve špičce to může být jinak. Těžko říct, jestli si to jde dopředu nějak pojistit.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #6 kdy: 24. 11. 2019, 19:41:58 »
TM ma v Cercanech site sdilenou s O2 na adrese K Vodárně 455 a je tam technologie 800 a 1800 MHz. Padesatku by teoreticky nabidnout mohli, ale pokud uz prodali prilis sluzeb, jen tak se kapacita neuvolni.

VF ma site v Porici a Ctyrkolech, tedy docela daleko na stabilni padesatku.

V okoli adresy K Vodarne je ale docela dost domu s dostupnym VDSL 50/5 nebo i 100/10. Pokud u vas je dostupna jen padesatka a vedou k vam alespon dva pary telefonnich dratu, pockal bych do noveho roku a pak vzal od nejakeho schopneho operatora dvouparove VDSL (je-li skutecne dostupnych 50/5, dostanete se na dvouparovem VDSL na 100/10). Zkuste se podivat na zrychlujemecesko.cz, jakou rychlost muzete u vas mit na jednoparovem DSL dnes.

Mimochodem: Pravdepodobne mate sluzbu se zavazkem na dva roky - to se mozna vyplati pockat do dubna, od dubna uz totiz prakticky nebudete platit smluvni pokutu za predcasne zruseni tarifu se zavazkem.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #7 kdy: 25. 11. 2019, 11:03:47 »
Byl u nás nedávno technik od Cetinu, aby prověřil možnost rychlejšího připojení přes kabel a ten mi právě řekl ať si raději nechám to LTE co mám, jelikož tím VDSL bych si rychlostně pohoršil. Prý jsem daleko od ústředny a také říkal že ty kabely asi už budou špatné (měřil zkoušečkou v rozvaděči na chodbě).

Takže tu možnost jsem tímto zavrhl.

Z Vodafone k nám mají poslat v dohledné době technika, tak nevím jestli jen změří signál a jakou z toho dostaneme rychlost, nebo jestli už hodlá rovnou instalovat to zařízení. Z čehož mám taky trošku strach, jelikož k těm rychlejším tarifům LTE prý používají modem Huawei B2368-22 u kterého je nutná instalace antény na fasádu nebo v našem případně na balkón a poté propojit s modeme uvnitř. A mám trošku strach z toho vrtání do fasády kvůli zateplení atd.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #8 kdy: 25. 11. 2019, 13:30:10 »
Zvažoval jste nějakého "wifi" providera? Já jsem prakticky v životě jiný internet neměl. A dokonce jsem u jednoho i rok pracoval. Podle mě, je to za ty peníze super a solidních rychlostí se taky dá dosáhnout.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #9 kdy: 25. 11. 2019, 14:21:49 »
Z čehož mám taky trošku strach, jelikož k těm rychlejším tarifům LTE prý používají modem Huawei B2368-22 u kterého je nutná instalace antény na fasádu nebo v našem případně na balkón a poté propojit s modeme uvnitř. A mám trošku strach z toho vrtání do fasády kvůli zateplení atd.

Jen upozorním (jako člen výboru SVJ), že do zateplené fasády se nesmí (by se nemělo) vrtat bez souhlasu výboru. Jde o to, že ta fasáda není Vaším majetkem. Pokud to i přesto navrtáte, tak v případě jakéhokoliv problému s fasádou, budete první na ráně na koho se bude svádět vina...



Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #10 kdy: 25. 11. 2019, 16:02:14 »
Z čehož mám taky trošku strach, jelikož k těm rychlejším tarifům LTE prý používají modem Huawei B2368-22 u kterého je nutná instalace antény na fasádu nebo v našem případně na balkón a poté propojit s modeme uvnitř. A mám trošku strach z toho vrtání do fasády kvůli zateplení atd.

Jen upozorním (jako člen výboru SVJ), že do zateplené fasády se nesmí (by se nemělo) vrtat bez souhlasu výboru. Jde o to, že ta fasáda není Vaším majetkem. Pokud to i přesto navrtáte, tak v případě jakéhokoliv problému s fasádou, budete první na ráně na koho se bude svádět vina...

Ano už také vím. Takže jsem došel k závěru, že se nic vrtat nebude a anténa zůstane uvnitř a uvidíme, jak na tom bude se signálem.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #11 kdy: 25. 11. 2019, 16:03:48 »
Zvažoval jste nějakého "wifi" providera? Já jsem prakticky v životě jiný internet neměl. A dokonce jsem u jednoho i rok pracoval. Podle mě, je to za ty peníze super a solidních rychlostí se taky dá dosáhnout.

Ano zvažoval. S tím co je u nás v Čerčanech nemám osobní zkušenost, ale podle recenzí na internetu jsem usoudil, že to je ta méně spolehlivá varianta.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #12 kdy: 25. 11. 2019, 18:19:19 »

Od března letošního roku používám LTE pevný internet do zásuvky od T-mobile a to tarif S (20 Mbit/s).


Dobrý den,
jaké máte zkušenosti s LTE připojením? Zajímá mne především průměrná hodnota odezevy, její stabilita a stabilita rychlosti (download). Nechal jsem zřídit připojení s venkovní jednotkou od O2 a spokojený zatím nejsem. Odezva lítá každou chvíli do hodnot 500ms i více, timeouty (pingu i web prohlížeče), občas není problém narazit na načítání stránek s časem okolo 1 min. Troufám si říci, že není žádných patnáct minut ve dni bez jakéhokoliv problému.
Díky za postřehy.

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #13 kdy: 25. 11. 2019, 20:20:55 »

Od března letošního roku používám LTE pevný internet do zásuvky od T-mobile a to tarif S (20 Mbit/s).


Dobrý den,
jaké máte zkušenosti s LTE připojením? Zajímá mne především průměrná hodnota odezevy, její stabilita a stabilita rychlosti (download). Nechal jsem zřídit připojení s venkovní jednotkou od O2 a spokojený zatím nejsem. Odezva lítá každou chvíli do hodnot 500ms i více, timeouty (pingu i web prohlížeče), občas není problém narazit na načítání stránek s časem okolo 1 min. Troufám si říci, že není žádných patnáct minut ve dni bez jakéhokoliv problému.
Díky za postřehy.
Zdravím,
Odezva stabilně 45-50 ms (aktuálně třeba 49,65 ms). Stejně tak co se tyče rychlosti tak stabilně po celou dobu cca 19,70 Mbps a upload 4,89 Mbps. Ani nenastali žádné výpadky a podobné problémy. Takže v tomto ohledu musím určitě tmobile pochválit.

Zrzka

Re:LTE Pevný Internet na Doma
« Odpověď #14 kdy: 26. 11. 2019, 11:40:51 »
T-Mobile LTE mám taky ...

round-trip min/avg/max/stddev = 25.830/38.408/60.423/10.661 ms

... 31Mbps download, 13Mbps upload. To je běžná „normální“ rychlost. Během dne to kolísá (k lepšímu, k horšímu ještě nikdy).

Je to centrum města (Hradec Králové). Modem Huawei B310s bez externí antény. Mám to jako „backup“ a občas to vezmu i jinam (není to pevné LTE nebo jak tomu říkají).