ESP32 ovládání LED pásku

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
ESP32 ovládání LED pásku
« kdy: 14. 11. 2019, 22:45:11 »
Dneska jsem si udelal radost tim, ze jsem zbastlil jednoduche ovladani LED pasku pomoci ESP32. Z prikladu z ESP-IDF to slo poskladat asi za 20 minut i s pajenim. Ma to jednoduchou WWW stranku, na ktere jsou slidery, ktere ovladaji PWM (5kHz, 0..100%), za kterymi je N-MOSFET IRLZ48N, ktery spina LEDky. Bude nutna nejaka linearizacni tabulka (PWM x svitivost), ale chodi to jinak vcelku OK.

Do budoucna tam pridam RGB + vyber z color pickeru a nastaveni intenzity RGB + nejake podminky, aby to nepretizilo zdroj, pripadne nesvitila barva + white soucasne.

Mam pocit, ze kdyz se daji seriove 3 LED pasky (=15m), uz tam vznika docela slusna kapacita a hlavne antena. Nejsem si jist, zda je uplne dobry napad takhle ovladat ty LEDky PWMkou bez nejake indukcnosti. Co si o tom myslite? Spravne reseni by bylo to asi vyhladit a merit proud, jenze to uz je nad ramec toho jak to chci delat. Kazdopadne nerad bych do sveta zaril svymi dvema 15m LED pasky (navic jeden RGB, takze 3 anteny v jedne !) a cekal na navstevu od CTU.

Nejaky napad jak zmerit co to vyzaruje do sveta ? Na osciloskopu vidim jen "kapacitni prubeh", na zadne odrazy to nevypada. Musim se na rovinu priznat, ze katedru radioelektroniky v Dejvicich jsem obchazel vzdy opatrne po spickach.
« Poslední změna: 15. 11. 2019, 08:12:20 od Petr Krčmář »


Re:ESP32 ovladani LED pasku
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2019, 07:05:15 »
Zdravím,
provozuji podobných věcí kolem sebe několik. Obecně  to není třeba moc řešit i když opravdu dochází k vyzařování, ale zlášť pokud nemáte mezi ESP a  NMOS fetem nějaký budič, tak budou hrany poměrně pomalé a rušení nízké.
Ale dělal jsem kamarádce osvětlení voliér a bylo tam si 9m pásků a k tomu několik metrů přívodního kabelu. A ESP také měřilo teplotu na několika místech pomocí DS18B20.  Dokud jsem nezařadil mezi  drain mosfetu a led pásek indukčnost cca 100u (toroid na 5A) a nedoplnil diodu antipraraleně polarizovanou mezi drain a napájecí napětí, tak jsem nebyl schopen na delším kabelu jak cca 1m měřit pomocí toho dallasu. Zkoušel jsem to oddělit do dvou systémů s naprostým elektrickým odělením a opravdu to dělala vazba mezi vodiči k páskům a k čidlům. A to nešli stejnou trasou, stačilo kabel od čidla rozvinout do délky a přestalo to chodit.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2019, 10:01:13 »
Diky za reakci.

Kazdopadne ted' po ranu jsem si rikal, ze ovladaci modul zapojim na realne svetlo (zatim to bylo jen na pasku na kotouci) ... a z nejakeho duvodu ten mosfet LEDky nesepne. Na gate namerim stezi 1V i bez PWMky. Vyhodil jsem odpor a stejne to zrejme neprebije kapacitu gate (u stropu se blbe laboruje s osciloskopem). Kdyz privedu na gate natvrdo +3V3, tak to samozrejme sviti jak ma.

Jake jste mel zapojeni buzeni mosfetu na ten 9M LED pasek?

Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #3 kdy: 15. 11. 2019, 12:03:17 »
Opravdu máte tranzistor  IRLZ48N ?
Nemohu najít datasheet, je to asi něco starého - našel jsem jen zmiňovanou nějakou náhradu od ST na jednom ruském serveru.
Pokud skutečně ano, tak je to v pořádku.

Pokud ale jde o překlep a máte IRFZ48N, tak sázíte na náhodu.
Má totiž Gate-Source Threshold Voltage 2 až 4V, tak pokud trefíte kus v horní toleranci nebo podmínky nejsou ideální, tak to ESP s 3V nemusí vybudit....

Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #4 kdy: 15. 11. 2019, 14:31:33 »
Jsou ty LED vykonove?
Pokud ne a jsou jen dekoracni tak existuje moznost pouzit WS2811/WS2812 programovatelne LEDky (delaji se i jako pasek)
Ty jsou rizene PWM vnitrne, takze odpada ta antena co vznika z napajeciho vodice. Navic kazda ta PWM bezi malinko jinak.
Nevyhodou muze byt 5V napajeni, kde pri vetsi delce bude nutnost nekolikanasobneho napajeni pasku a reletivne velky proud.


Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2019, 14:57:56 »
Na buzení fetů používám tohle:
TC4420. Napájí se přímo z 12V a má logické úrovně pro vstup 3V3.
https://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21419D.pdf

Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2019, 14:58:55 »
Ještě doplním, že to zároveň řeší výše zmíněný problém s velkým Vgst.
Petr

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2019, 15:33:15 »
IRLZ34N, omlouvam se, ta 48ka se mi tam dostala zrejme z IRFZ48N. Pospichal jsem rano pryc. Je to logic level, takze by to melo byt OK. Nicmene na zavadu jsem uz prisel, ten mosfet byl nejaky nakopnuty, vymena za novy to vyresila. Rikal jsem si, ze to je nejake podivne.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:ESP32 ovládání LED pásku
« Odpověď #8 kdy: 17. 11. 2019, 14:31:44 »
Takze jsem zapojil 4x mosfet a ovladam W + RGB. Od toho RGB si slibuji vecer udelat atmosferu jaka je potreba, pripadne na vecer omezit uplne modrou slozku.

Uplne nanic jsou ty RGB pasky se tremi LED (R,G,B), z toho vznika akorat cirkus. Hezky funguji v pouzdre 5050, kde jsou zdroje barev blizko sebe. Ale i u 5050 jsou videt v nekterych mistech slozky, asi diky odrazum v okoli.

Nekdy zapracuji na javascript color pickeru.

Trochu si pripadam jako ve filmu Takedown, jak Kevin Mitnick vypnul "svemu" agentovi elektrinu.