Optika do domu - který transceiver

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Optika do domu - který transceiver
« kdy: 13. 11. 2019, 08:31:14 »
V optice se vyznám tak nějak zběžně, ale zajímala by mne jedna věc.

Máme tu operátora, který do bytu dotáhne optiku a pronajme ONT modem. Modem bych rád svůj, respektive mám svůj router a převodník ethernet <-> SFP, jen by mě zajímalo jaký SFP modul.

U různých operátorů jsem viděl, že používali obvykle žlutý optický kabel a jeden modrý SC konektor. Takže by to měl, podlě toho, co vím, nějaký single mode simplex se SC konektorem, ale samozřejmě nevím, jestli je to nějaký běžný standard u optiky do domu. Když jsem ale koukal po nějakým tom SFP modulu, tak s jedním SC konektorem jsem moc neviděl, spíš měly jeden LC konektor a jejich TX a RX vlnové délky byly buď 1310nm / 1550nm nebo 1550nm / 1310nm pro použití v páru (viz https://www.lan-shop.cz/ubiquiti-uf-sm-1g-s-uf-sm-1g-s-213716).

Zajímalo by mě, jestli je teda optika do domu nějaký standard a jaký SFP modul by byl vhodný, nebo jestli si tam každý operátor může natahat co chce a musím to přímo řešit s ním, což si samozřejmě zjistím u operátora, až to bude aktuální, ale jen jsem se chtěl trošku přiučit.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika do domu - který transceiver
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2019, 09:49:00 »
Pokud se jedna o masovou instalaci, tak pujde o pasivni sit - GPON:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pasivn%C3%AD_optick%C3%A1_s%C3%AD%C5%A5
coz neni vubec eth kompatibilni, potrebuje to opravdovy modem. Vetsinou je to na bazi casoveho multiplexu.

Ty simplex SFP jsou eth compatible, jen musis poridit par ktery ma rx/tx vlnovou delku prohozenou.

Re:Optika do domu - který transceiver
« Odpověď #2 kdy: 13. 11. 2019, 10:00:05 »
V drtive vetsine pripadu se optika do domu dela v GPON standardu. Poskytovatel doda zakaznikovi svuj ONT (v podstate tebou zmineny prevodnik SFP-ethernet), ktery je kompatibilni s OLT v dane lokalite (zpravidla je ONT i OLT od stejneho vyrobce). Nejsem si jisty, jestli tvuj poskytovatel ve sve siti "strpi" i jine zarizeni, spis bych rekl, ze nebude riskovat a nedovoli ti to. Poskytovatel ti muze ONT nastavit do bridge rezimu, takze sit v ramci domacnosti si muzes spravovat ve svem routeru.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Optika do domu - který transceiver
« Odpověď #3 kdy: 13. 11. 2019, 10:04:05 »
Aha, to jsou prave ty veci, co jeste neznam. GPON by to byt, pokud vim, mela, respektive nevim, proc by pouzivali neco jinyho. Cili, pokud to spravne chapu, mel bych sehnat vylozene GPON SFP a melo by to jet? Co jsem tak koukal, tak GPON SFP sehnat jde, ale stoji tak 4x vic, nez 'bezny' SFP.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Optika do domu - který transceiver
« Odpověď #4 kdy: 13. 11. 2019, 10:44:06 »
Pokud poskytovatele jede na GPONu, mas dve moznosti: domluvit se s nim na modelu kompatibilniho ONT (cena zacina na 600Kc, zalezi na vyrobci a modelu) a koupit si jej za sve, nebo si jej pronajmout. Dobry poskytovatel by mel zakaznikovi dodat ONT zdarma na dobu pouzivani sluzby :) 

Osobni zkusenost mam s poskytovatelem Metronet na optice Cetinu. ONT jsem si zvolit nemohl - jednoho dne prijel technik Cetinu, zapojil to, mrkl ze to jede a zmizel. Defaultne to bylo nastaveny v bridge rezimu, takze domaci sit si rezim ve vlastnim routeru a vse je naprosto bez problemu.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Optika do domu - který transceiver
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2019, 10:51:43 »
Jasne, tak to asi skonci. Router samozrejme dodavaji, jen jsem si rikal, kdyz mam doma ten prevodnik SFP - metalika, tak bych ho mohl vyuzit a koupit do nej vhodny modul.

Ale diky za reakce, jsem zas trochu chytrejsi
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Optika do domu - který transceiver
« Odpověď #6 kdy: 03. 12. 2019, 18:23:56 »
Jasne, tak to asi skonci. Router samozrejme dodavaji, jen jsem si rikal, kdyz mam doma ten prevodnik SFP - metalika, tak bych ho mohl vyuzit a koupit do nej vhodny modul.

Ale diky za reakce, jsem zas trochu chytrejsi

Nerozumím tomu, proč chcete něco kupovat? GPON děláme tak, že zákazníkům zdarma po dobu služby zapůjčujeme ONT a za ním mají vlastní wifi router. Převodník co máte na 99% není kompatibilní s GPON a podle mě nemá ani význam ho používat.