Anketa

Ake aplikacie vyzadujete predinstalovane okrem tych najpotrebnejsich (webovy prehliadac, textovy editor, ...)?

Kancelarsky balik
52 (13.1%)
Zobrazovac vzdialenej plochy
20 (5.1%)
USB Creator
12 (3%)
Internet Messanger
35 (8.8%)
Prehravac medii
54 (13.6%)
Graficky editor (GIMP, ...)
42 (10.6%)
Nastroj na spravu obrazkov
28 (7.1%)
Vedecka kalkulacka
48 (12.1%)
Vyvojarsky textovy editor
46 (11.6%)
Nastroj na webkameru (Cheese, ...)
10 (2.5%)
Poznamky (Tomboy, Gnote, ...)
14 (3.5%)
Hry
13 (3.3%)
Ine (napiste do komentarov ale aj zaskrtnite tuto volbu)
22 (5.6%)

Celkem hlasů: 94

Hlasování ukončeno: 21. 05. 2011, 17:43:27

Anketa: předinstalované aplikace

Kit

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #15 kdy: 09. 05. 2011, 15:39:14 »
Když jsem psal správce oken, rozhodně jsem neměl na mysli desktop. Některé distribuce při instalaci nabízí

- pouze konzole (bez X)
- minimální grafický systém (to jsem měl na mysli)
- plný desktop dle výběru (KDE, Gnome, XFCE, ...)

Tak to například dělá openSUSE a tak mi to vyhovuje. Když jsem instaloval Ubuntu, tak se mě instalátor na nic neptal a rovnou tam vrazil Gnome, kancelářské balíky a kdovíco ještě. A to se mi nelíbí.


belzebub

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #16 kdy: 09. 05. 2011, 16:19:29 »
sem rad kdyz nemusim doinstalovavat gcc, make

Kit

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #17 kdy: 09. 05. 2011, 18:25:15 »
sem rad kdyz nemusim doinstalovavat gcc, make
A proč by gcc měl být předinstalovaný program, když ho drtivá většina uživatelů nikdy nepoužije? Když už gcc, tak které knihovny k němu? Snad ne všechny?

Make je proti tomu jen 150KB utilita, která je (?) potřebná k chodu systému. Zase úplnou redukci bych nedělal. Většina distribucí by např. nejela bez Perlu.

Na druhé straně jsou programy, které ve standardní instalaci některých distribucí nejsou a měly by být. Těžko se mi vysvětlovalo na technické podpoře providera, že nemám traceroute a k jeho doinstalování potřebuji funkční síť, která ovšem v daný okamžik funkční nebyla. Těžko se mi doinstalovávala podpora WiFi, když ovladač bylo potřebné nejprve stáhnout. Čím, když nic jiného než WiFi nebylo k dispozici?

Ela

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #18 kdy: 09. 05. 2011, 18:54:53 »
Citace
...Čím, když nic jiného než WiFi nebylo k dispozici?
IMHO, v krizove situaci pouzit gsm/mobil pripojeni, ne? ;-)

Kit

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #19 kdy: 09. 05. 2011, 19:40:50 »
Citace
...Čím, když nic jiného než WiFi nebylo k dispozici?
IMHO, v krizove situaci pouzit gsm/mobil pripojeni, ne? ;-)
To bych takové připojení nejprve musel mít.

Zmínil jsem se o WiFi hlavně kvůli tomu, že ovladače různých zařízení patří k jádru, přinejmenším jako sada modulů. Pokud na CD/DVD chybí místo, stačí vyhodit nějaké zbytečnosti (KDE či Gnome, ...) a hned je ho habaděj. S funkními KDE bez funkčního WiFi si uživatel požadované balíčky nestáhne, s WiFi ano.


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #20 kdy: 10. 05. 2011, 00:56:42 »
Já osobně taktéž preferuji základní instalaci a ostatní si doinstaluji podle potřeby sám.

Na Debianím instalačním systému se mi hodně líbí metabalíčky, což v základu jsou balíčky, které sami o sobě neobsahují nic (maximálně konfigurační skripty) ale pomocí systému závislostí jsou schopné nainstalovat (popř. odinstalovat) i poměrně složité a komplexní systémy jako jsou desktopy, kancelářské balíky, nebo softwarové sestavy pro určitý účel. Osobně si i metabalíčky vytvářím občas sám (např si takhle instaluji Fluxbox, včetně všech aplikací které v něm využívám a skripty jej rovnou nastaví, obdobně mám metabalíček vývojářských aplikací které používám, atpd... ). Jen bych přivítal nějaký GUI program, který by zjednodušoval tvorbu metabalíčků pro Debian.   

x

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #21 kdy: 10. 05. 2011, 06:50:03 »
 Kancelarsky balik

vi/ed/hexdump/cat/awk/sed atd. v zakladnim systemu, jinak staci Google Office a na MS hruzy OpenOffice

 Zobrazovac vzdialenej plochy

ssh v zakladnim systemu, na dinosaury freerdp

 USB Creator

dd v zakladnim systemu

 Internet Messanger

mesg? :D da se VoIP pres aucat server, ktery je v zakladnim systemu jinak napr. irssi + bitlbee nebo Pidgin ci Psi

 Prehravac medii

zalezi jakych, cdio je v zakladnim systemu, jinak mplayer bez GUI

 Graficky editor (GIMP, ...)

Xorg obsahuje v aplikacich minimalne jeden editor,  je to v zakladu a obcas pouzivam jinak Gimp

 Nastroj na spravu obrazkov

ksh v zakladu :-) Jinak xfe/xfi

 Vedecka kalkulacka

bc v zakladu, xcalc v zakladu

 Vyvojarsky textovy editor

vi/ed v zakladu

 Nastroj na webkameru (Cheese, ...)

video(1) v zakladu

 Poznamky (Tomboy, Gnote, ...)

cat/vi/ed v zakladu

 Hry

BSD games v zakladu jinak veci pod DOSbox, Scumm nebo jine

xtee

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #22 kdy: 11. 06. 2011, 19:54:11 »
Trochu odbočka: nejvíc mi při instalaci systému chybí klasické volby:
- plná
- minimální
- uživatelská...

Hodně věcí totiž mažu a nebo z lenosti nechávám (pak trvají aktualizace zbytečně dlouho)...

Jozoo

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #23 kdy: 12. 06. 2011, 10:09:38 »
Těžko se mi vysvětlovalo na technické podpoře providera, že nemám traceroute a k jeho doinstalování potřebuji funkční síť, která ovšem v daný okamžik funkční nebyla.

Mozno mas namiesto traceroute ine podobne utility, ako napr. mtr alebo tracepath.

Kit

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #24 kdy: 12. 06. 2011, 10:28:35 »
Těžko se mi vysvětlovalo na technické podpoře providera, že nemám traceroute a k jeho doinstalování potřebuji funkční síť, která ovšem v daný okamžik funkční nebyla.

Mozno mas namiesto traceroute ine podobne utility, ako napr. mtr alebo tracepath.

Na tom PC byla tehdy základní instalace nejnovějšího Ubuntu tuším 8.04 a nabídlo mi to akorát traceroute6, který jsem nepotřeboval. Instalační CD jsem neměl a síť byla nefunkční. Provider (O2) si ze mne dělal srandu, že neumím spustit traceroute, přitom on sám měl někde zacpané dráty.

Proto si myslím, že tyto základní síťové nástroje by měly být v každé distribuci ihned po instalaci třeba i verze bez Xorg. Když v základní instalaci nebude Office, Kaffeine, Gimp nebo podobné nadstavby, tak mě to trápit nebude. Samozřejmě musí být možnost je stáhnout ze sítě a nainstalovat dodatečně.

Mmad

Re: Anketa: předinstalované aplikace
« Odpověď #25 kdy: 12. 06. 2011, 21:52:30 »
Xtee: instalátor Win95/98/Me? Tam šlo vybrat míru a součásti docela hezky (na poměry Win). :D Že by přeci jen měly Win nějaký přínos? :D