Fórum Root.cz
Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: Michal Štrba 07. 05. 2011, 17:40:44
-
Ake aplikacie vyzadujete v distribucii predinstalovane?
-
Pravdu povediac chcem aby tam bol nainstalovany len zakladny funkcny system a ostatne si uz stiahnem sam
-
Take mam radeji, kdyz je nainstalovano minimum, ale o to vic, kdyz je pripraveno k instalaci (aby clovek nemusel kompilovat :p) z repozitaru ;-)
-
Taky si raději vyberu ze sortimentu z repozitářů, ale zaškrtnul jsem kalkulačku, ta se hodí a byla snad už ve Win 3.11. Taky mám rád nějaký grafický nástroj na správu balíčků.
-
Taky si raději vyberu ze sortimentu z repozitářů, ale zaškrtnul jsem kalkulačku, ta se hodí a byla snad už ve Win 3.11. Taky mám rád nějaký grafický nástroj na správu balíčků.
-
gpm
-
toto dal dokopy nejaký podobný blázon, ako som ja sám :) rád tam pošťukám voľačo :)
v princípe prehliadač, editor fotiek, niečo na prehrávanie hudby a videa, ftp a im klient. a nejaká hra...
-
Nevyhovuje mi žádná z voleb. Preferuji pouze naprostý základ bez X a následnou instalaci aplikací a služeb podle svého vlastního uvážení a potřeb...
-
Také instaluji základní systém bez jakýchkoliv přidaných balíků a potřebné věci si pak doinstalovávám sám.
-
Jako 'Jine' bych v distrech uvitala IMHO cool aplikaci YAGF. Je to nejlepsi OCR co znam pro ces. jazyk, i kdyz nedosahuje takovych kvalit jako Finereader pro win$, ale pokazde jej musim kompilovat, coz nastesti v pripade YAGF, skoro vsude jde bez vetsich potizi... ;-)
-
Ono také záleží na počítači, kam instaluji systém. Na desktopu nebo notebooku mám rád takový ten základ, jako jsou věci v Ubuntu. Pro server vyžaduji co nejméně věcí a doinstalovávám dle potřeby. Přece jen, čím méně toho na serveru je, tím méně se toho rozbije :)
-
Pocita se bc jako vedecka kalkulacka a vim jako programatorsky textovy editor?
-
Nejdůležitější předinstalovanou aplikací je podle mne kvalitní instalátor aplikací.
Nejvíc mě vytáčí, když nějaká distribuce instaluje (bez možnosti výběru) gigabajtová grafická prostředí, která pak pracně likviduji. Stačí mi správce oken a instalátor, který mi nainstaluje potřebné aplikace dle mého výběru a ty nepotřebné nechá být. Jak může správce distribuce tušit, které aplikace chci a které ne?
-
taktéž bych nejraději pouze čistý funkční OS s okny a desktopem. Podle potřeby si stáhnu jen to, co opravdu chci.
-
Někteří chcete jen desktopové prostředí a nainstalovat si jen to co doopravdy chcete. To není dost dobře možné. Když nainstaluju distribuci, která bude mít jen to grafické prostředí (například gnome) a já budu chtít Xfce, stejně musím měnit. Abych si mohl nainstalovat nové aplikace, budu ideálně potřebovat emulátor terminálu. Áha, gnome mi natáhlo gnome-terminal. WTF, já chci urxvt. Zase měním. .... Když si chcete všechno vybrat sami, nainstalovaný systém musí bootnout do textového režimu a nejdůležitější aplikací bude správce balíčků. Pak je to jenom a pouze na vás.
-
Když jsem psal správce oken, rozhodně jsem neměl na mysli desktop. Některé distribuce při instalaci nabízí
- pouze konzole (bez X)
- minimální grafický systém (to jsem měl na mysli)
- plný desktop dle výběru (KDE, Gnome, XFCE, ...)
Tak to například dělá openSUSE a tak mi to vyhovuje. Když jsem instaloval Ubuntu, tak se mě instalátor na nic neptal a rovnou tam vrazil Gnome, kancelářské balíky a kdovíco ještě. A to se mi nelíbí.
-
sem rad kdyz nemusim doinstalovavat gcc, make
-
sem rad kdyz nemusim doinstalovavat gcc, make
A proč by gcc měl být předinstalovaný program, když ho drtivá většina uživatelů nikdy nepoužije? Když už gcc, tak které knihovny k němu? Snad ne všechny?
Make je proti tomu jen 150KB utilita, která je (?) potřebná k chodu systému. Zase úplnou redukci bych nedělal. Většina distribucí by např. nejela bez Perlu.
Na druhé straně jsou programy, které ve standardní instalaci některých distribucí nejsou a měly by být. Těžko se mi vysvětlovalo na technické podpoře providera, že nemám traceroute a k jeho doinstalování potřebuji funkční síť, která ovšem v daný okamžik funkční nebyla. Těžko se mi doinstalovávala podpora WiFi, když ovladač bylo potřebné nejprve stáhnout. Čím, když nic jiného než WiFi nebylo k dispozici?
-
...Čím, když nic jiného než WiFi nebylo k dispozici?
IMHO, v krizove situaci pouzit gsm/mobil pripojeni, ne? ;-)
-
...Čím, když nic jiného než WiFi nebylo k dispozici?
IMHO, v krizove situaci pouzit gsm/mobil pripojeni, ne? ;-)
To bych takové připojení nejprve musel mít.
Zmínil jsem se o WiFi hlavně kvůli tomu, že ovladače různých zařízení patří k jádru, přinejmenším jako sada modulů. Pokud na CD/DVD chybí místo, stačí vyhodit nějaké zbytečnosti (KDE či Gnome, ...) a hned je ho habaděj. S funkními KDE bez funkčního WiFi si uživatel požadované balíčky nestáhne, s WiFi ano.
-
Já osobně taktéž preferuji základní instalaci a ostatní si doinstaluji podle potřeby sám.
Na Debianím instalačním systému se mi hodně líbí metabalíčky, což v základu jsou balíčky, které sami o sobě neobsahují nic (maximálně konfigurační skripty) ale pomocí systému závislostí jsou schopné nainstalovat (popř. odinstalovat) i poměrně složité a komplexní systémy jako jsou desktopy, kancelářské balíky, nebo softwarové sestavy pro určitý účel. Osobně si i metabalíčky vytvářím občas sám (např si takhle instaluji Fluxbox, včetně všech aplikací které v něm využívám a skripty jej rovnou nastaví, obdobně mám metabalíček vývojářských aplikací které používám, atpd... ). Jen bych přivítal nějaký GUI program, který by zjednodušoval tvorbu metabalíčků pro Debian.
-
Kancelarsky balik
vi/ed/hexdump/cat/awk/sed atd. v zakladnim systemu, jinak staci Google Office a na MS hruzy OpenOffice
Zobrazovac vzdialenej plochy
ssh v zakladnim systemu, na dinosaury freerdp
USB Creator
dd v zakladnim systemu
Internet Messanger
mesg? :D da se VoIP pres aucat server, ktery je v zakladnim systemu jinak napr. irssi + bitlbee nebo Pidgin ci Psi
Prehravac medii
zalezi jakych, cdio je v zakladnim systemu, jinak mplayer bez GUI
Graficky editor (GIMP, ...)
Xorg obsahuje v aplikacich minimalne jeden editor, je to v zakladu a obcas pouzivam jinak Gimp
Nastroj na spravu obrazkov
ksh v zakladu :-) Jinak xfe/xfi
Vedecka kalkulacka
bc v zakladu, xcalc v zakladu
Vyvojarsky textovy editor
vi/ed v zakladu
Nastroj na webkameru (Cheese, ...)
video(1) v zakladu
Poznamky (Tomboy, Gnote, ...)
cat/vi/ed v zakladu
Hry
BSD games v zakladu jinak veci pod DOSbox, Scumm nebo jine
-
Trochu odbočka: nejvíc mi při instalaci systému chybí klasické volby:
- plná
- minimální
- uživatelská...
Hodně věcí totiž mažu a nebo z lenosti nechávám (pak trvají aktualizace zbytečně dlouho)...
-
Těžko se mi vysvětlovalo na technické podpoře providera, že nemám traceroute a k jeho doinstalování potřebuji funkční síť, která ovšem v daný okamžik funkční nebyla.
Mozno mas namiesto traceroute ine podobne utility, ako napr. mtr alebo tracepath.
-
Těžko se mi vysvětlovalo na technické podpoře providera, že nemám traceroute a k jeho doinstalování potřebuji funkční síť, která ovšem v daný okamžik funkční nebyla.
Mozno mas namiesto traceroute ine podobne utility, ako napr. mtr alebo tracepath.
Na tom PC byla tehdy základní instalace nejnovějšího Ubuntu tuším 8.04 a nabídlo mi to akorát traceroute6, který jsem nepotřeboval. Instalační CD jsem neměl a síť byla nefunkční. Provider (O2) si ze mne dělal srandu, že neumím spustit traceroute, přitom on sám měl někde zacpané dráty.
Proto si myslím, že tyto základní síťové nástroje by měly být v každé distribuci ihned po instalaci třeba i verze bez Xorg. Když v základní instalaci nebude Office, Kaffeine, Gimp nebo podobné nadstavby, tak mě to trápit nebude. Samozřejmě musí být možnost je stáhnout ze sítě a nainstalovat dodatečně.
-
Xtee: instalátor Win95/98/Me? Tam šlo vybrat míru a součásti docela hezky (na poměry Win). :D Že by přeci jen měly Win nějaký přínos? :D