Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?

staniolalobal

Chtěl bych se ve svém kariérním životě věnovat problematice kybernetické bezpečnosti/bezpečnosti informací/bezpečnosti ICT. Aktivně se o tuto oblast zajímám a rád ji studuji. Po maturitě jsem se rozhodl jít studovat informatiku na VŠ s tím, že se časem dostanu k tomu, čím bych se chtěl zabývat. Po měsíci a půl studia ale zjišťuji, že absolutně nezvládám matematiku a programování na mě začíná být příliš náročné...

Moje otázka tedy zní: existuje nějaká cesta (s titulem nebo bez), jak docílit uplatnění v této oblasti, bez toho abych se musel prodírat vysokoškolskou matematikou? Nebo se jedná o ztracený případ? :D

Co jsem se koukal, tak jednou z možností by byl obor Bezpečnostně právní studia, přičemž bych se ovšem musel 24/7 biflovat právo a kriminalistiku.

Dík moc za odpovědi


Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #1 kdy: 04. 11. 2019, 14:42:45 »
Co jsem se koukal, tak jednou z možností by byl obor Bezpečnostně právní studia, přičemž bych se ovšem musel 24/7 biflovat právo a kriminalistiku.

Bezpečnost bez znalosti práva nemůžete stejně uplatnit. Bezpečák při své práci vyvažuje rizika vs. technická opatření.

staniolalobal

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #2 kdy: 04. 11. 2019, 14:46:46 »
Co jsem se koukal, tak jednou z možností by byl obor Bezpečnostně právní studia, přičemž bych se ovšem musel 24/7 biflovat právo a kriminalistiku.

Bezpečnost bez znalosti práva nemůžete stejně uplatnit. Bezpečák při své práci vyvažuje rizika vs. technická opatření.

S tím samozřejmě počítám, a problém s tím nemám. Špatně jsem se vyjádřil

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #3 kdy: 04. 11. 2019, 14:50:59 »
...

V bezpečnosti si budujete jméno postupně. Ono je to strašně složité v praxi, protože musíte umět najít kompromisy, aby ostatní mohli fungovat. Nastavit systém technicky co nejdokonaleji jde, ale ostatní pak nemůžou ani programovat, ani nasazovat, ani zpřístupňovat.

Podle mě to nejde ani bez znalosti programování (musíte umět ostatním nabídnou alternativu, jak to dělat lépe), ani bez toho práva.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #4 kdy: 04. 11. 2019, 15:10:47 »
Po měsíci a půl studia ale zjišťuji, že absolutně nezvládám matematiku a programování na mě začíná být příliš náročné... Moje otázka tedy zní: existuje nějaká cesta (s titulem nebo bez), jak docílit uplatnění v této oblasti, bez toho abych se musel prodírat vysokoškolskou matematikou?

Bez matematiky asi jo (jenom málo práce bezpečáků je dneska opravdu o analýze algoritmů a navrhování matematických útoků), ale bez programování těžko. A to pokud možno jak praktické programování, tak různá ta teorie kolem algoritmů a datových struktur.


staniolalobal

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #5 kdy: 04. 11. 2019, 16:08:58 »
Chápu to správně tak, že pokud bych se chtěl věnovat kyberbezpečnosti po technické stránce, tak bych se bez programování rozhodně neobešel.

Neexistovala by možnost najít uplatnění v podobě právního poradenství nebo něčeho jiného?

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #6 kdy: 04. 11. 2019, 16:11:12 »
Neexistovala by možnost najít uplatnění v podobě právního poradenství nebo něčeho jiného?

To chcete radit v oblasti, které sám nebudete rozumět? Co byste pak radil?
Bezpečák je takový renesanční člověk - musí znát od všeho dostatek (ale nemusí znát nic do hlubokého detailu).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #7 kdy: 04. 11. 2019, 16:22:35 »
Po měsíci a půl studia ale zjišťuji, že absolutně nezvládám matematiku a programování na mě začíná být příliš náročné...
Na jaké VŠ? Třeba by stačila nějaká méně náročná.

staniolalobal

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #8 kdy: 04. 11. 2019, 17:03:26 »
Neexistovala by možnost najít uplatnění v podobě právního poradenství nebo něčeho jiného?

To chcete radit v oblasti, které sám nebudete rozumět? Co byste pak radil?
Bezpečák je takový renesanční člověk - musí znát od všeho dostatek (ale nemusí znát nic do hlubokého detailu).

Takhle jsem to nechtěl říct...Netvrdím, že se chci věnovat něčemu, čemu nerozumím. Šlo mi spíš o to, jestli člověk musí být vyloženě programátor (i když je to pochopitelně velké plus), aby se mohl angažovat v bezpečnosti IT, studiu kyberkriminality atd.

Teď ale chápu, co se snažíte říct. Děkuji

Po měsíci a půl studia ale zjišťuji, že absolutně nezvládám matematiku a programování na mě začíná být příliš náročné...
Na jaké VŠ? Třeba by stačila nějaká méně náročná.

FAV v Plzni

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #9 kdy: 06. 11. 2019, 07:16:03 »
Jen úvaha, co je to programátor? Napsal jsem několik intranetových aplikaci pro výrobní firmy, PHP, MySQL, napsal jsem pár radek různých Python/bat/bash scriptu. Psal jsem si programy v basicu na osmi bitech. Když otevřu kód tak většinou dokážu pochopit zhruba funkci i když v žádném případě nevím co to úplně pr dne dělá. V době internetu je to o to jednodušší že si člověk detaily najde pokud to potřebuje. Nemám vš ani zadnou jinou skolu, nepovažuji se za programátora. A presto o sobě řeknu že chápu a rozumím. Kvůli tomu nemusíš studovat, stačí s zajímat a chtít. K všeobecnému přehledu v oboru ti to opravdu bude stačit.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #10 kdy: 06. 11. 2019, 09:09:09 »
Jen úvaha, co je to programátor?
Šlo mi spíš o to, jestli člověk musí být vyloženě programátor (i když je to pochopitelně velké plus), aby se mohl angažovat v bezpečnosti IT, studiu kyberkriminality atd.

Nejde o to, abys uměl udělat, já nevím, e-shop s CRM velikosti Alzy nebo video editor. Ale jako infosec člověk budeš neustále psát různé skripty a menší nástroje (řekněme tak do pár stovek řádků). Plus bys měl vědět jak to zhruba vypadá když se programují větší věci, byť je nemusíš rozhodně umět navrhnout, abys věděl co za bezpečnostní chyby a jak se tam dá udělat, jak je najít, zneužít a opravit. Netuším, jak vypadá programování v prvním semestru na FAV ZČU, ale obávám se, že to bude podmnožina tohoto a pokud s ním máš problémy, tak to půjde fakt blbě.

A že existují takoví ti „manažeři“ co v životě nic nenapsali, nerozumí věcem a jenom dávají nefunkční rady, kterými se všichni musí řídit? No jestli chceš jít touhle cestou…

Pak je tu ještě možnost že ti ta škola nesedla nebo je objektivně špatná/špatný učitel. Zkoušel jsi samostudium? (to taky budeš muset dělat furt, protože škola tě nemůže na budoucí trendy připravit) Šlo to?
« Poslední změna: 06. 11. 2019, 09:12:21 od _Jenda »

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #11 kdy: 06. 11. 2019, 09:25:44 »
To je tohle?
Citace
1. Základní pojmy počítačů a programování; programy a programovací jazyky, jazyk Java; konvence a komentáře; datové typy; proměnné, deklarace, přiřazení, operátory
2. Terminálový vstup a výstup; příkazová řádka; balíky a import tříd; struktura projektu v IDE; JAR
3. Základní matematické funkce; náhodná čísla; řídící struktury (větvení a cykly)
4. Příklady na větvení a cykly
5. Metody, návratová hodnota, parametry, přetížení metod; magická čísla a konstanty
6. Třídy a objekty; výčtový typ; uspořádání paměti
7. Pole, vícerozměrné pole, pole objektů; ověřování správnosti programu, ladění
8. Příklady na pole, metody a objekty
9. Řetězce; práce se znaky; postup při návrhu algoritmu
10. Řazení, výběrem, vkládáním, záměnou; vyhledávání, binární a sekvenční
11. Výjimky; práce se soubory a složkami; souborový vstup a výstup
12. Zobrazení dat v paměti počítače, kódování celých a reálných čísel, znaků; porovnání objektového a procedurálního programování

staniolalobal

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #12 kdy: 06. 11. 2019, 09:51:59 »
A že existují takoví ti „manažeři“ co v životě nic nenapsali, nerozumí věcem a jenom dávají nefunkční rady, kterými se všichni musí řídit? No jestli chceš jít touhle cestou…

Tomu bych se chtěl určitě vyvarovat
Pak je tu ještě možnost že ti ta škola nesedla nebo je objektivně špatná/špatný učitel. Zkoušel jsi samostudium? (to taky budeš muset dělat furt, protože škola tě nemůže na budoucí trendy připravit) Šlo to?

Chtěl bych dodat, že jsem ze střední vylezl s poměrně kvalitním povědomím ohledně sítí a bezpečnosti ICT (měli jsme skvělého učitele), získal jsem znalosti skriptovacích (PowerShell, JS, bash) i programovacích jazyků (Java, C). Samostudium mi nedělá potíže, protože mě programování docela baví, a uvědomuji si jak je důležité.
To je tohle?

Ano :D ale já nemám s programováním jako takovým žádný vážný problém, ten je v tom, že na VŠ po nás požadují aplikaci vysokoškolské matematiky v programování -- a v tom je pro mě ten největší zádrhel. Chápu, že tím pádem si budu muset sehnat doučování z matiky. Když jsem psal, že je pro mě programování náročné, tak jsem myslel toto. Měl jsem to napsat na začátku, omlouvám se :D ... Zřejmě si protiřečím :D

EDIT: Programování na VŠ mě vyděsilo, protože ve mě vytvořilo mylnou(?) představu, že je to hlavně o matematice, ve které nejsem úplně raketa.
« Poslední změna: 06. 11. 2019, 09:57:32 od Staniol Alobal »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #13 kdy: 06. 11. 2019, 11:41:45 »
Ano :D ale já nemám s programováním jako takovým žádný vážný problém, ten je v tom, že na VŠ po nás požadují aplikaci vysokoškolské matematiky v programování
EDIT: Programování na VŠ mě vyděsilo, protože ve mě vytvořilo mylnou(?) představu, že je to hlavně o matematice, ve které nejsem úplně raketa.
Co konkrétně byla ta “aplikace VŠ matematiky”? V prváku se snad nic složitého nebere, ne?

staniolalobal

Re:Uplatnění v oblasti kybernetické bezpečnosti -- bez, nebo s VŠ?
« Odpověď #14 kdy: 06. 11. 2019, 12:03:49 »
Co konkrétně byla ta “aplikace VŠ matematiky”? V prváku se snad nic složitého nebere, ne?
Jasně, ale někomu, kdo vyšel ze střední a ne z gymplu pouze se základním pojetím posloupností a komplexních čísel, se limity, derivace a integrály můžou na první pohled jevit jako matika z jiné planety...rozumím, že to je spíš individuální problém