Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?

Ahoj
Vid $SUBJ.
V najblizsej dobe budem mat moznost (a vnimam ako moralnu povinnost) vysvetlit par psychologom a ludom pracujim v socialnej oblasti (inteligentni a vzdelani - v oblasti IT vsak zvacsa "nic moc"), ze komunikacia cez Skype/Zoom/Mail - specialne s klientami o velmi diskretnych otazkach nie je dobry napad.
Poprosim o "slogany" - pripadne dobre linky na clanky (preferujem CZ/SK, ale vitane su aj EN/DE/FR...) - pripadne linky na kauzy - idealne z SK/CZ.
Samozrejme, cosi mam nagooglene - ale je toho praveze privela - mne ide o nieco, co viem hodit do mailu a zaberie 2-5minut - s moznostou, ze tam nahadzame linky na X*20minut a pripadne aj celomesacne studium :)

Cize ako vysvetlit a _zaujat_? :)

Diky ;)

Co presvedcilo mna:
Why privacy matters - TED Talk

https://stallman.org/skype.html
Revealed: Microsoft Contractors Are Listening to Some Skype Calls
Did Skype Give a Private Company Data on Teen WikiLeaks Supporter Without a Warrant?
https://www.reddit.com/r/privacytoolsIO/comments/dp955u/my_psychiatrist_has_an_amazon_smart_speaker_on/

https://www.privacytools.io/

https://www.reddit.com/r/privacytoolsIO/wiki/index

https://prism-break.org/en/
https://securechatguide.org/effguide.html
https://www.securemessagingapps.com/

Problemom je, ze vacsina ludi o tomto netusi, resp. to (preco??) berie na lahku vahu.
« Poslední změna: 03. 11. 2019, 11:48:27 od Petr Krčmář »


Re:Privacy - ako kratko a zrozumitelne vysvetlit dovody?
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2019, 10:20:04 »
To, že je potřeba zachovávat tajemství, snad třeba psychologové vědí. Co nejspíš nebudou vědět je to, že zejména u e-mailu se na zachování tajemství nedá spolehnout, protože se e-maily posílají nešifrovaně – je to, jako kdyby si s klienty posílali pohlednice.

Fiber

Re:Privacy - ako kratko a zrozumitelne vysvetlit dovody?
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2019, 11:23:50 »
Tak opravdu bezpečná řešení jako vlastní servery by u BFU asi neprošlo. Jako nejmenší zlo vidím Telegram (open source klient).
Lidi zatím berou masivní sběr dat na lehkou váhu, ale imo je jen otázka času, než se stane nějaký velký průser a lidi/vlády toto začnou řešit a přecházet na open source řešení.

Re:Privacy - ako kratko a zrozumitelne vysvetlit dovody?
« Odpověď #3 kdy: 03. 11. 2019, 11:36:01 »
Vektorů útoku je mnoho.

Třeba bych se zeptal, jestli - jak často si nechávají kontrolovat kancelář, jestli tam není nějaká kamera-mikrofon.

Co by mi osobně stačilo je veřejný klíč na webové stránce vedle emailu daného člověka. Problém je, že to něco stojí a nejsem si jistý kdo to bude chtít řešit. Je dost malá pravděpodobnost, že mu někdo zakodovaného pošle. Proto si myslím, že toto nikdy nebude rozšířené.

Pomohlo by, kdyby každý měl svoji osobní ( v rámci organizace) datovou schránku. Tam už to vyřešené je a máme to k dispozici. Hodně lidí s datovýma schránkama umí pracovat.

Re:Privacy - ako kratko a zrozumitelne vysvetlit dovody?
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2019, 11:44:18 »
Tak opravdu bezpečná řešení jako vlastní servery by u BFU asi neprošlo.
Vlastní server není zárukou bezpečí. Málokdo má schopnosti starat se o takový server tak, aby to opravdu bylo bezpečné. Navíc tady se bavíme o komunikaci dvou subjektů, takže by vlastní server museli mít oba a musela by být bezpečná ta komunikace mezi servery.


Kamui

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #5 kdy: 03. 11. 2019, 14:34:43 »
Nevysvětlíš, tohle je něco mimo mentální kapacitu BFU.

Fiber: nezmění se nic. Kolik už bylo kauz co se týče FB a úniků/prodeje dat? A změnilo se něco? Ne, BFU je to jedno, resp. ani neví že k něčemu došlo, a ani je to nezajímá.

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #6 kdy: 03. 11. 2019, 15:36:16 »
Vysvětilt se to nedá, jenom názorně předvést. Takhle jsem před lety jednomu klukovi na jiném počítačovém fóru předváděl, co o něm dokážu zjistit já jako amatér, během několika minut jenom pomocí prohlížeče. Telefonní čísla a fotky jeho i jeho kamarádů, školu do které chodí, zájmy, oblíbený seriál a postavu, a řadu dalších věcí. Ale přesvědčilo ho teprve, když jsem mu řekl co bude mít druhý den k obědu! Pak začal likvidovat všechno co ještě mohl, a dnes je opatrný.

Mě zase dost pobavila předváděčka, co se stane při přihlašování na veřejné WiFi. A české banky opravdu nejsou zabezpečené, z nějakých třiceti lidí odolávali dva, u kterých by to nebylo na počkání. Ukazoval nám to vyučený pekař, který se všechno co uměl naučil z Internetu za půl roku.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #7 kdy: 03. 11. 2019, 23:33:21 »
Mě zase dost pobavila předváděčka, co se stane při přihlašování na veřejné WiFi. A české banky opravdu nejsou zabezpečené, z nějakých třiceti lidí odolávali dva, u kterých by to nebylo na počkání.

Přiznám se, že tady naprosto netuším, o co mělo jít. Můžeš to nějak přiblížit?

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #8 kdy: 04. 11. 2019, 19:00:02 »
Dobrý den, podobnou otázku jsem si také pokládal a sesmolil jsem toto: kampan.primitiweb.cz.
(Chtělo by to doladit a doplnit, ale třeba to bude alespoň trochu užitečné.)

Vzniklo to jako vysvětlující stránka k mému pokusnému osobnímu projektu, jednoduchému skupinovému hlasování czoodle.cz, které se zaměřuje právě na soukromí.

Přeji hodně štěstí s Vaší osvětou.

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #9 kdy: 05. 11. 2019, 02:29:45 »
Vsetkym dakujem pekne.
Su to inteligentni a vzdelani ludia - ale v IT - mnohi nic moc.

kampan.primitiweb.cz - ocenujem dakujem :)

PS: (hypoteticky!!) - nie je v CZ/SK/EU trestnym cinom pouzivat WXP so share vsetkeho priamo do inetu - vr. db klientov s RC a diagnozami?

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #10 kdy: 05. 11. 2019, 10:41:43 »
Je to paranoia. Ja si klidne se svym psychologem o sve sexualni orientaci po Skypu popovidam. Krome Microsoftu a psychologa muj hovor nikdo neuslysi a rozhodne neni v zajmu Microsoftu, aby se provalilo, ze posloucha. A i kdyby nas v MS nejaky clovek poslouchal, bude vazan uplne stejnou, mozna jeste prisnejsi mlcenlivosti, jako muj psycholog. Jakekoli poruseni teto mlcenlivosti by znamenalo pro MS radove mnohem vetsi pruser nez pro meho psychologa.
Myslim si, ze jestli uz mne bude nekdo odposlouchavat, bude to robot, ktery mi maximalne tak prizpusobi reklamu a bude mi zobrazovat mnohem relevantnejsi reklamy na mnohem relevantnejsi sexualni pomucky, nez by mi zobrazoval normalne. Nevidim jediny racionalni duvod, proc by mi to melo vadit.

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #11 kdy: 06. 11. 2019, 10:35:45 »
Dokud se bavíš se sexuologem je to asi OK.
Ale až budeš řešit před volbami své politické preference, můžou ti začít chodit selektivně vybrané odkazy na informace a články, které se tě budou snažit natočit správným směrem.
U tebe by to třeba nezafungovalo, ale statisticky tím může zadavatel (politická strana) získat významná procenta navíc.
Ale třeba ti nevadí ani toto.

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #12 kdy: 06. 11. 2019, 11:19:34 »
Pokud jde pouze o psaní, mail atd., doporučuji přes web udělat kontaktní/psací formulář s podporou OpenPGP.js, čili javascript soubor zajistí, že odeslána zpráva bude zašifrována na straně klienta klíčem provozovatele té stránky/serveru.
Uživatel jen klasicky napíše zprávu, o nic se nestará.

Podrobnosti tohoto řešení i s tím javascriptem atd., se dají na netu dohledat.

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #13 kdy: 06. 11. 2019, 13:12:18 »
Dokud se bavíš se sexuologem je to asi OK.
Ale až budeš řešit před volbami své politické preference, můžou ti začít chodit selektivně vybrané odkazy na informace a články, které se tě budou snažit natočit správným směrem.
U tebe by to třeba nezafungovalo, ale statisticky tím může zadavatel (politická strana) získat významná procenta navíc.
Ale třeba ti nevadí ani toto.

Borec tu chce vysvetlovat parte psychologu, ze nemaj delat terapie po skypu, tak jsem jen prihodil svoje polinko do ohne, ze v tom osobne ja zas az takovej problem nevidim.

Re:Soukromí: jak krátce a srozumitelně vysvětlit důvody?
« Odpověď #14 kdy: 06. 11. 2019, 13:15:53 »
Ještě mne napadlo, že pro jednoduchost, raději ať na svých stránkách nabídnou ke stažení "Torchat" jak pro win$ uživatele, tak i pro Linuxáky a  jen jej spustí a mohou relativně spolehlivě a anonymně mluvit přes Torchat.
Vždy lepší, IMHO, než $kype.

=> https://github.com/prof7bit/TorChat/downloads
« Poslední změna: 06. 11. 2019, 13:21:30 od Python »