Jak se dostat k embedded, RTOS

Jak se dostat k embedded, RTOS
« kdy: 27. 10. 2019, 18:57:22 »
Ahoj, nejdřív něco relevantního o mě:
Jsem v prvním ročníku na informatickém oboru na jedné z fakult ČVUT. Už před lety jsem začínal s bastlením na AVR, potom Raspberry Pi, teď ESP32. Nejraději programuju v Céčku, případně v C++. Tak nějak vím, že bych chtěl dělat v embedded, ideálně RTOS, řízení něčeho, co se hýbe, nebo co dělá něco smysluplného. Snad mě chápete ;D. Ve škole budeme právě na vestavné systémy a RTOS mít dva předměty.

Měl bych několik otázek:
  • Jak se dostat k práci v tomto oboru, třeba už při studiu? Nechci vodit za ručičku, spíš popíchnout správným směrem, poradit, na co se zaměřit ve škole nebo mimo ní.
  • Jak je to v Čr s uplatněním? O velké peníze mi nejde. I když, třeba jsem jestě naivní a za pár let budu mluvit jinak..
  • V čem si myslíte, že je budoucnost? Rust? RT Linux? Nebo něco jiného?
Podobné příspěvky tady na fóru už jsem četl, není nutné mě na mě odkazovat.
Díky!


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
« Odpověď #1 kdy: 27. 10. 2019, 20:49:16 »
V CR je spousta firem co dela embedded veci, ale je jich mozna tisic krat min nez tech co delaji databaze a weby :-).

Pak je taky otazka "co delaji", jestli vezmou nejake male MCU do ktereho nasypou trivialni kod, nebo to je slozitejsi aplikace ktera treba s necim komunikuje, ma vlastni OS, atd.

Neprijde mi, ze by v oboru "delat embedded na zakazku" bylo extra moc penez. U vytvoreni vlastniho produktu to je uz jinak, samozrejme zalezi na uspechu. Prace je to ale zajimava.

V embedded trhu - vyrobcich (ne ad hoc resenich) vidim minulost i budoucnost v Cecku. Obecne kdyz neco vychrlite ve vetsim mnozstvi nez jsou male tisice kusu, tak uz kazdy usetreny dolar na soucastce zacina byt znat, takze komfort "nabuseneho hardware" rychle zmizi.

U ad hoc reseni se da asi pouzit i Arduino/ESP, ale to asi neni kam dotazem smerujete.

PS: Pokud jde o ty hybaci veci, neni to komerce, ale snazim se nejak delat rizeni spalovaciho motoru - http://www.skutrforum.cz/100-125ccm-skutry-f3/dokumentace-motoru-125ccm-peugeot-fdx-piaggio-t16168.html

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
« Odpověď #2 kdy: 27. 10. 2019, 23:56:26 »
    • V čem si myslíte, že je budoucnost? Rust? RT Linux? Nebo něco jiného?
    Rust nevypadá špatně, ale staré dobré céčko v této oblasti stále vede.

    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #3 kdy: 28. 10. 2019, 08:00:45 »
    Znalost Cčka je v tomto odvětví skoro nutnost, znalost Rustu spíše plus. Rust má ale určitě potenciál a doporučil bych se ho taky naučit. Asi dlouho půjde najít práci i bez něj, ale rozhodně to otevře některé brány a může se to hodit, pokud jde o co nejzajímavější práci.

    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #4 kdy: 28. 10. 2019, 10:30:39 »
    Měl bys zájem pohrát si s nějakým "pro bono" OSS projektem, nebo na to prdíš? Kdyby jo, měl bych tip.


    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #5 kdy: 28. 10. 2019, 10:35:59 »
    Rust nevypadá špatně, ale staré dobré céčko v této oblasti stále vede.
    Mně přijde, že Rust má velkej potenciál do budoucna. Možnost sdílení bezpečného kódu od embedded přes server až po frontend (WebAssembly) je mimořádně lákavá. Bohužel Go si dalo nižší laťku a Rust dočasně převálcovalo. Doufám ale, že to Rust po nějaké době dorovná a snad se časem i role obrátí :)

    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #6 kdy: 28. 10. 2019, 10:54:44 »
    Měl bys zájem pohrát si s nějakým "pro bono" OSS projektem, nebo na to prdíš? Kdyby jo, měl bych tip.
    O co by šlo?

    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #7 kdy: 28. 10. 2019, 10:59:09 »
    O co by šlo?
    Prostředek "nízkoprahového vstupu" do světa automatizace, PLC, ...

    https://hackaday.io/project/168188-pealc-easy-diy-modular-plc-system
    repo: https://github.com/mprymek/PeaLC (teprve nedávno založený, zatím je tam jenom shrnutí a krabičky)
    https://github.com/mprymek/mcu-plc - tohle je proof of concept, kterej tomu předcházel. Dneska už je kód o trochu dál, ale aktuální verze zatím není nikde publikovaná (bude brzo v tom repu výš).

    Idris

    • *****
    • 2 286
      • Zobrazit profil
      • E-mail
    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #8 kdy: 28. 10. 2019, 11:05:29 »
    Rust nevypadá špatně, ale staré dobré céčko v této oblasti stále vede.
    Mně přijde, že Rust má velkej potenciál do budoucna. Možnost sdílení bezpečného kódu od embedded přes server až po frontend (WebAssembly) je mimořádně lákavá. Bohužel Go si dalo nižší laťku a Rust dočasně převálcovalo. Doufám ale, že to Rust po nějaké době dorovná a snad se časem i role obrátí :)
    Go je good enough pro většinu věcí, až časem přidají generické typy, už mu moc chybět nebude. Pár much by se našlo, ale nedostatky jsou jinde, než co kritizuje většina lepičů, která neví o návrhu jazyků lautr nic.

    Rust je rozhodně sympatický počin, v něčem poměrně inovativní. Víc než jazyk se mi na něm líbí rozvážný přístup tvůrců, na rozdíl od Swiftu, kde je také mnoho zajímavých myšlenek, ale implementace se prasí nalepováním dalších věcí bez ladu a skladu.

    Na rozumně použitelný jazyk s HKT ale furt čekáme marně :(

    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #9 kdy: 28. 10. 2019, 13:10:02 »
    Citace: Mirek Prýmek

    Prostředek "nízkoprahového vstupu" do světa automatizace, PLC, ...
    To vypadá pěkně, kouknu na to

    Re:Jak se dostat k embedded, RTOS
    « Odpověď #10 kdy: 28. 10. 2019, 21:19:42 »
    Farlap jako přezdívka je čistě náhoda? :-)