CETIN má na starosti poslední míli (dráty od DSLAMu do domu/bytu), transportní síť po republice a předávací bod(y).
ISP má na starosti:
- přidělování IP adres (IPv4, IPv6)
- dimenzování a redundanci propojů mezi sítí ISP a CETINu (spoj mezi sítí ISP a CETINu může a nemusí být redundantní, linka mezi sítí ISP a CETINu může být poddimenzovaná nebo správně nadimenzovaná)
- zajištění konektivity do národních (Peering.cz, NIX.cz) a mezinárodních (tranzitní konektivita) "Internetů", opět s různou úrovní nadimenzování a redundance
Na CETINu tedy je, aby se DSL linka dokázala sesynchronizovat na co nejvyšší rychlosti při zachování stability, aby nebyla transportní síť poddzimenzovaná, a aby fungovala autentizace a autorizace zákazníka. Tahle část bude pro všechny ISP prakticky shodná. Když vypadne proud a DSLAM nemá napájení, postihne to klienta nezávisle na ISP. Když CETINu někdo překopne regionální optiku propojující DSLAM a BRAS (agregační bod) a CETIN nebude mít funkční redundanci, postihne to klienta nezávisle na ISP.
Na ISP je všechno ostatní - pokud bude mít směrem k CETINu, peeringu nebo tranzitu slabou nebo poruchovou linku, budete mít výpadky. Pokud bude mít v síti shaper, který se chová nemravně, nebo nebude mít optimalizovaný routing, poznáte to na kvalitě připojení. Pokud nedokáže nabídnout IPv6 prefix, nebudete mít IPv6. Veřejná IPv4 adresa může stát 0 Kč nebo taky 250 Kč měsíčně.
Shrnuto: na ISP hodně záleží. Nejspíš stejně jako na kvalitě vedení mezi DSLAMem a domem/bytem, ale možná ještě víc.