Pomoc s výběrem audio sestavy

Pomoc s výběrem audio sestavy
« kdy: 20. 10. 2019, 11:32:16 »
Dobrý den.
Chtěl bych Vás požádat, zda byste mi pomohli s výběrem audio vybavení (zesilovače s menšími bednami). Rád bych si totiž trochu dopřál kvalitnější poslech. Mělo by se jednat pouze o domácí poslech , takže budu volit zesilovač s rozumným výkonem tak max. 2x30W, což mi připadá více než dost. Rád bych dosáhl co nejlepších zvukových parametrů, avšak uvědomuji si, že kvůli financím budu muset hledat kompromis. Jako přehrávač používám pc, takže budu potřebovat také zvukovou kartu. Nemám jinou než integrovanou. Můj rozpočet je do 12 000,- Z dohledaných informací a pročítání různých příspěvků a fór jsem došel k závěru, že mám celkem 3 možnosti, jak vše realizovat:

1. Koupit už hotové pasivní repro bedny s hotovým zesilovačem (např. tento zesilovač se mi parametry celkem zamlouvá: 
https://cd-prehravace.heureka.cz/denon-rcd-m41dab/  (kromě toho má také DAC převodník)

Jako největší nevýhodu tohoto řešení vidím fakt, že žijeme ve zvláštní době, kde výrobek pro koncové zákazníky je úmyslně "vylepšován" elektronickým obvodovým řešením,  či záměrným přidáváním součástek, mající zvláštní úkol a to aby výrobek vydržel funkční pouze do záruční doby, říká se jim, slušně řečeno, kazítka.
Jako výhodu vidím v ušetřeném času. Mám také obavy, zda bych dokázal vyrobit např. zesilovač ze stavebnice, či svůj návrh, který by se vyrovnal dnešním vyráběným zesilovačům i z té levnější kategorie. Přece jenom v tom mají  mnohaleté zkušenosti.

2. Koupit zesilovač z druhé ruky v bazaru

Vidím v tom možnost se dostat ke kvalitním kouskům audiotechniky, ale také možnost se pěkně spálit.

3. Jelikož studuji elektrotechniku, je zde možnost vyrobit si vše sám. Ve škole mám možnost se dostat k správnému měřícímu aparátu. Našel jsem spoustu zajímavých stránek ohledně konstrukce a návrhu integrovaného zesilovače ve třídě AB s lm3886:
http://www.circuitbasics.com/design-hi-fi-audio-amplifier-lm3886/
https://www.hobbyelektro.eu/hifi-zesilovac-2x68w-s-lm3886/
http://www.opamp.wz.cz/lama2/lama.htm

Jako nevýhodu vidím fakt, že by mi to zabralo spoustu času, který již tak mám málo (studium, bakalářka atd.) a také nejistý výsledek.

Rád bych se dozvěděl, která cesta je z Vašeho pohledu lepší. Předem moc děkuji za Vaše cenné rady, kterých si vážím.

PS: Otázku jsem položil na více fórech.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2019, 11:55:25 »
Zajdi do hifi bazaru se vzorkem sve oblibene hudby a nech si neco predvest. Do ceny se vejdes a jestli se ti prednes bude libit, nebudes mit pocit ze te nekdo chytrejsi oskubal.

Stavet neco cemu nerozumis nema smysl - nevidim naznak toho, ze bys zamyslel o 2 pasmovych repro, pripadne uvazoval nad nejakym EQ, ktery ti napravi neduhy bedny ci vykonoveho stupne - fakt totiz je, ze nic nahodne ztluceneho, nehraje dokonale.

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2019, 13:14:28 »
Samozřejmě nejjednodušší je řešení 1, jen je dobré mít možnost si to před nákupem někde poslechnout. Navíc to má digitální vstup, takže není potřeba řešit zvukovku, maximálně převodník SPDIF/optika. Kurvítek bych se u slušnějších značek zas tak nebál, pravdou ale je, že když v těchto zařízeních odejde něco kromě zdroje, jsou velmi těžko opravitelná.
S vybíráním v bazaru to chce nespěchat a opět mít možnost zkoušet. Zesilovač nebude tak velký problém, horší je sehnat slušné bedny. Ale pokud se trefíš, dá se sehnat velmi slušná technika.
Nepíšeš, co na elektru studuješ. Pokud hodláš později dělat analog, není takové postavení zesilovače od věci. Jen je potřeba nezapomínat na jinou věc - na schématu je jen samotný zesilovač, který by asi šel sehnat i jako stavebnice. To je ta lehčí část. Aby to bylo k něčemu, je potřeba sehnat trafo, dodělat třeba přepínání vstupů a hlavně to zamontovat do nějaké krabice.

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #3 kdy: 20. 10. 2019, 14:10:37 »
Ja tu vidim aj moznost 4. - aktivne reproduktory.
U moznosti 1. by som sa kurvitok nebal. V tomto segmente to nieje taky problem ako v inych. Osobne som sa s niecim takym nestretol ani pri uplne lacnych zariadeniach a ani drahsich. Aj tu ako aj inde je probel integracia, ktora zhorsuje opravu ale vyslovene s kurvitkom som sa nestretol.

Z osobnych skusenosti je moznost 3. najhorsia. Onoho casu som si skladal aj zosilnovac, aj reproduktory. Reproduktory som aj dokoncil ale nestalo to za to. Zosilnovac som nikdy nedokoncil, zhavaroval som na predzosilnovaci s prepinanim vstupov a hlavne na skrinke. Ak sa tomu nechces v buducnosti venovat, tak tato varianta dnes nema zmysel. Vyjde ta to na rovnako alebo drahsie a vysledok nebude stat za to. Az tak druhy alebo treti tvoj pokus bude ok.

Osobne som skoncil u bazarovych reproduktorov a  aj zosilnovaci(receiver). Je to riesenie s najlepsim pomerom cena/kvalita a vhodne ak ti ide len o posluch. Ak chces nieco viacej a moderne rozhrania, tak bazar uz nieje najlepsie riesenie.


Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #4 kdy: 20. 10. 2019, 18:54:32 »
Moc Vám děkuji za odpověď. Jsem teď velmi přikloněný k té variantě, zesilovač i repro z bazaru. Mohli byste mi dát rady a tipy čeho se např. vyvarovat a co se oplatí, lépe řečeno, hledat? Jinak studuji aplikovanou elektroniku se zaměřením výkonová elektronika. Avšak, v rámci oboru, studuji taky mikroprocesorovou a nf. techniku.


Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #5 kdy: 20. 10. 2019, 19:21:33 »
Když chcete přehrávat z PC, tudíž digitální nahrávky, tak bych zvážil variantu postavenou na RPi.
Vybrat DAC dle požadované kvality, k tomu zesilovač a zbude vám tak 8 000,- na reprobedny.
Třeba jako zde:

https://www.youtube.com/watch?v=aj9GM-qTkCE

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2019, 22:35:19 »
Sveho casu jsem se tematem docela zajimal. Na poradu davate malo informaci. Nicmene fakt ze k prehravani chcete pouzit integrovanou zvukovku vicemene diskvalifikuje jakekoliv lepsi "hifi" vybaveni.
Jedine ceho se dockate je znechuceni z nekvality vystupu.
Ale za tech 10K se da pomerne slusne ozvucit za pomoci nejakych osvedcenych aktivnich monitoru - nejake M-Audio, Krk apod, v cenove relaci od cca 2K za kus (4k za par) A k tomu za nejakou slusnejsi externi zvukovou kartu (vyhnul bych se soundblasteru) anebo coz mam ja, logitech squeezebox (bohuzel se uz neprodava)  nebo nejakou alternativu... Mozna ten Pi DAC Pro... Zapatrejte treba na specializovanem foru na avmania cz.
Gréta je nejlepší.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #7 kdy: 21. 10. 2019, 17:36:45 »
Kdyz poridis zesilovac s optickym vstupem, tak staci levna USB zvukovka - prevodnik do optiky SPDIF. Staci opravdu velmi levna, prevadi to jen digital na digital, neni co zkazit. Opticky kabel je plastovy a nevede ani zadne ruchy po zemneni.

Mel jsem to takhle zapojene z pocitace na zasilovac Onkyo NR-509 a fungovalo to fajn. Zesik bych koupil novy a bedny z bazaru. Ale je to asi jedno.

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #8 kdy: 22. 10. 2019, 17:15:43 »
Kdyz poridis zesilovac s optickym vstupem, tak staci levna USB zvukovka - prevodnik do optiky SPDIF. Staci opravdu velmi levna, prevadi to jen digital na digital, neni co zkazit. Opticky kabel je plastovy a nevede ani zadne ruchy po zemneni.

Mel jsem to takhle zapojene z pocitace na zasilovac Onkyo NR-509 a fungovalo to fajn. Zesik bych koupil novy a bedny z bazaru. Ale je to asi jedno.

Souhlas, připojení USB zvukovky místo integrované byl ze zvukového hlediska naprosto zásadní krok, přitom to nestálo skoro nic. Koupil jsem https://www.muziker.cz/behringer-xenyx-302-usb , je to malá krabička co mám na stole vedle monitoru, jako bonus mám díky tomu možnost mít připojená sluchátka i bedny zároveň a měnit jim hlasitost nezávisle na sobě, kvalitní mikrofonní vstup, a kdybych chtěl tak si k tomu ještě připojím kytaru. Napájí se to přímo z USB, což je super. Mám k tomu připojenou malou věž JVC z druhé ruky jako zesilovač a rádio, a k tomu starší bazarové větší teslácké bedny (ARS 830), není to super zázrak, ale na slušné ozvučení obýváku to stačí, hudba i filmy se na tom poslouchají příjemně, vypadají pěkně, a celé to dohromady stálo pár tisíc.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #9 kdy: 22. 10. 2019, 17:56:28 »
Jen upřesnění, ten Behringer XENYX 302 USB nemá SPDIF optický výstup.

Opticky vystup na napriklad
Creative Sound Blaster X-Fi HD (1700 Kc)
AXAGON ADA-71 SOUNDbox (700 Kc)
a dalsi (na aliexpresu jich je take hodne od zhruba 400 Kc)

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #10 kdy: 26. 10. 2019, 15:21:21 »
Na americkém fóru mě byl doporučen tento kit: https://www.parts-express.com/tritrix-mtm-speaker-kit-pair-with-knock-down-cabinets--300-7128. Máte s ním někdo nějaké zkušenosti? Našel jsem hodně pozitivních ohlasů. Kit nemůžu nikde jinde sehnat než v USA...

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #11 kdy: 27. 10. 2019, 01:24:41 »
Jop... dvoupásmové bedničky, jmenovitá impedance 8 Ohmů. Výhybka 12 dB/okt. Vejškáč textilní kalota, basáky dva shodné čtyřohmové v sérii. Basáky mají ekvivalentní objem (pružnost) asi 13 litrů každej, bedna může mít vnitřní objem nějakých 18-20 litrů - tzn. těm basákům řádově odpovídá. Taky tomu objemu odpovídá relativně dlouhá basreflexová roura...
Nevypadá to špatně. Pokud víte, že nelze očekávat zázraky, tak Vás jistě neurazí, trochu si podle svého vytáhnout basy tónovou clonou ve zdroji signálu. Ty bedničky by měly tahat odspoda cca od 50 Hz (rezonanční frekvence popotažená basreflexem) což stačí na obstojný dusot.

Máte sousedy?

Za pár prvních sranda-vejplat jsem si kdysi taky cosi postavil... Bedny měly asi 250l každá - basáky o průměru 26 cm měly zhruba takový ekvivalentní objem a mně přišlo škoda to nevyužít :-) Rezonanci jsem natáhl basreflexem až někam ke 20 Hz. To už není běžně ani slyšet v hudebních nahrávkách (napadá mě "Stay with me"). Když jsem to trochu testoval sínusovým generátorem (nějaký audio editor v PC) tak to vybudilo kmitnu v opačném koutě bytu, takže já to kousek od beden skoro neslyšel (přestože bylo vidět, jak membrány dejchaj), ale máma přiběhla z obýváku, co je to za divný dunění. Jo to byly časy v rodinném domku u rodičů...

Možná ještě k tématu... než objednávat stavebnici z USA, jestli by to nešlo pořídit tady. Koukám ta stavebnice je holé MDF bez povrchové úpravy? Je na tom, pravda, trochu frézovací práce... Takovou superlevnou stavebnici tady kolem nějak nevidím, všichni prodávají dýhované skříně. Ona to ale nemusí být vysoká truhlařina, pokud ji z toho neuděláte. MDF je i tady dost běžný materiál, nebo můžete použít ještě mnohem běžnější lamino.
 
U nás v krajském městě mám asi kilometr od bydliště firmu, která naporcuje pravoúhlé přířezy z lamina (nebo i jiného materiálu) podle přání, podmínkou bývá odběr celé desky surového materiálu (některé prodávají i po půlkách). Lamino umí i ohranit. Dodáte nářezový plán a vyzvednete si nařezané obdélníčky olepené hranou. Nakreslit tu skládačku ve sketchupu snad není problém - jenom si předem zjistěte, u koho byste to nechal nařezat a jaké materiály mají k dispozici. Třeba lamino je běžně tlusté 18 mm (jiné tloušťky tolik k vidění nejsou) ale MDF je k dispozici v mnoha tloušťkách a dá se lepit Dispercolem prakticky na tupo (nebo můžete vlepit do rohů pro jistotu hranolky). Zkuste se rovnou i zeptat, jestli by zvládli taky kruhové díry na repráky - a pokud nebudete trvat na zafrézované polodrážce pro zapuštění repráku, bude to ještě menší problém. Pokud byste rád povrchovou úpravu, tak to nemusí být zrovna dýha, existují plastové samolepicí tapety (široký výběr v hobby marketech). Jinak ruční elektrická horní frézka je zajímavé nářadí, tím by se ta díra s polodrážkou dala zvládnout prakticky na koleně, stejně tak sražené vnější hrany na bednách apod. - spíš je problém "kde", v bytě asi těžko, ale třeba by se našel kamarád co má zahrádku, garáž apod.

Pokud se týče měničů, zkuste zvážit, jestli nepoužít širokopásmový reprák. Dělají se repráky s jedinou cívkou, které mají uprostřed velké membrány "pomocný trychtýřek" pro lepší vyzáření výšek. Přitom ekvivalentní objem můžou mít jako docela slušný basák, a taky tak hrají. Příklad: Monacor SP-200X (Vas=48l) nebo Visaton BG-20-8 (Vas=110l). Tzn. ušetříte si starosti s výhybkou, ušetříte jistou ztrátu citlivosti, dokonce mají jednopásmové repráky podle mého nejlepší podání "fáze" a potažmo stereo obraz, který žádná vícepásmová soustava nevyrobí... Mírný nadbytek citlivosti na vyšších středech případně dohnat tónovými korekcemi v zesilovači. Vzhledově je to trochu známka punku, to ponechám na Vašem vkusu :-)

Navrhnout bednu je trochu věda, ale existuje na to software. Konkrétně jsem tuším nedávno něco zkoušel v prográmku AJ Audio Vented Designer (download, screenshot). TS parametry se opíšou z datasheetu repráku, Dp znamená průměr basreflexové díry. Přijde mi škoda, že v tom softíku není možnost ten návrh nějak ovlivnit, třeba si nastavit naschvál menší bednu (navrhuje bedny dost velké, větší než ekvivalentní objem repráku) a pohrát si s rezonanční frekvencí basreflexu. Ale jako doporučení je to určitě bezva. S trochou zkušeností pak už zhruba víte, že menší bedna o něco zvýší rezonanční frekvenci (= spodní konec použitelného pásma) a že když to zkusíte zpátky natáhnout basreflexem (dáte delší trubku) tak to stejně už není ono... Potkal jsem už softy a online kalkulátory, kde měl člověk o něco větší svobodu, mrvit si tu ozvučnici trochu víc po svém. Třeba já jsem tuším ty svoje krávy veliké kdysi počítal v DOSu v něčem, co už nedohledám... Momentálně vypadá dobře excelová tabule zvaná Unibox.

Hloupé je, že ty větší repráky, co jsem zmínil, vedou optimálně na dost velkou bednu (mezi 50 a 100 litry). Pokud chcete malé bedničky, držte se menších měničů (průměr membrány, ekvivalentní objem). Velký basák v malém objemu dost ohavně duní... Dva basáky "akusticky paralelně" v jedné bedně znamenají tuším o 3 dB lepší citlivost, ale zase si mezi sebe musí rozdělit objem bedny = bude to mít vyšší rezonanční frekvenci, než kdyby tam stejně velký reprák byl jenom jeden...

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #12 kdy: 27. 10. 2019, 01:27:32 »
BTW tady je hezky zdokumentována stavba beden svépomocí z MDF (nebo čeho), včetně dýhování povrchů a frézování děr.

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #13 kdy: 27. 10. 2019, 08:05:28 »
Možná ještě jeden komentář:

k tomu "aby to hrálo dobře" = k ploché až "přislazené" přenosové křivce můžete mít v dnešní době dva až tři přístupy:

A) postaru = vícepásmové pasivní reprosoustavy s co nejplošším průběhem citlivosti, tzn. na spodním konci co největší bedna a správně k tomu připárovaný basreflex nebo TML,  poměrně složitá výhybka. Nejlíp byste měl mít nějaké vybavení, jak to ladit - buď profi, nebo na koleně + hodně znalostí. Zbytek řešit aktivními tónovými korekcemi. Nebo se v případě beden se vykašlat na chytristiku a udělat to co nejjednodušší - viz moje zmínka o větší bedně a širokopásmových reprákách.

B) "home cinema" = malé bedničky na stole a subwoofer někde v koutě. Těmto řešením často úplně chybí středobas, basový peak je dost ostrý a úzkopásmový, prostě to frekvenčně není vůbec vyrovnané - ale jako ušní výtěr pro neinformované laiky to i dneska asi stačí a někomu to může vyhovovat

C) dnes populární přístup: malý "chytrý reproduktor" nebo štíhlý soundbar. Objem ozvučnice na basovém konci pásma krutě malý, takže i relativně malé repráčky aby to nemělo sklon nechutně dunět (rezonovat vysoko), pasivní citlivost na basovém konci na houby (protože malá plocha membrán). Což se pokud možno dožene elektronickou korekcí. To znamená, že v elektrickém výstupu výkonového konce je hodně zvýrazněná basová složka. S tímto přístupem narazíte na mantinely napájecího napětí a mechanické výchylky membrán (basových) reproduktorů - ale pro relativně tichý poslech to stačí. Čili na basovém konci půjde o kompromis: netahat zbytečně odspoda, protože čím níž, tím větší amplitudy jsou potřeba, naopak ostře skončit možná radši trochu výš a tím získat na spodním konci trochu víc prostoru k elektronickému zvýraznění. Především jakožto profi výrobce takového integrovaného celku máte k dispozici dnešní moderní technologie: digitální signálový procesor (výpočetní výkon pro libovolné audio čarování dneska není problém) a výkonový konec ve třídě D (PWM = maximální využití mantinelů napájení, absence super-otravných zákmitů při "odběhu z clippingu"), a taky profi vybavení a tu nejlepší pozici, naladit digitální tónovou clonu tak, aby přesně invertovala neblahou přenosovou křivku pasivní části řetězce (ozvučnice a repráčků). A není asi ani problém, přenosovou charakteristiku ještě trochu "přisladit", případně "míru přislazení" přizpůsobovat nastavené úrovni hlasitosti (aby to i při vyšším Volume nějak hrálo a basáky nenarážely na doraz), snad i elektronicky vyrobit měkkou limitaci (clipping) a co já vím co všecko se dneska dá. Prostě moderní heslo "maximalizovat loudness".

Osobně mi dává smysl A) nebo C) - a co je v daném případě správné, to záleží na Vaší situaci, preferencích, zálibách apod. Podle mě jde vždycky hlavně o to, aby se člověk bavil podle svého :-) Život je krátkej.
« Poslední změna: 27. 10. 2019, 08:07:01 od František Ryšánek »

Re:Pomoc s výběrem audio sestavy
« Odpověď #14 kdy: 27. 10. 2019, 19:03:39 »
Co sa tyka stavby repro, nejake zostavy sa daju najst na https://www.prodance.cz/ sekcia Mereni, a Ke stazeni (napr. https://www.prodance.cz/stavebnicemegaton.html)