Windows Subsystem for Linux - Ubuntu

Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« kdy: 19. 10. 2019, 22:03:02 »
Dobrý mám k dispozícii server bohužiaľ na ňom beží Windows takže som si tam doinštaloval aspoň WSL + Ubuntu

Problém sú 2 veci.

1. Nefunguje tam systemd napr.:

Kód: [Vybrat]
$ sudo systemctl start mariadb
[sudo] password for userxyz:
System has not been booted with systemd as init system (PID 1). Can't operate.

Neviem či sa to tam dá doinštalovať nie som na tieto veci žiadny expert.

2. nejde spustiť hhvm
Kód: [Vybrat]
$ hhvm
-bash: /usr/bin/hhvm: cannot execute binary file: Exec format error

Viac môžete vidieť v priloženom screenshote.

WSL používam už 2 roky aj v práci (žiaľ fungujeme na Windows-e) Vo WSL mi zatiaľ fungovali všetky konzolové binárky ktoré som skúšal a boli ich stovky, teda orem okenných aplikácií (vraj sa tam dajú doistalovať aj linuxové Xká ale to som neskúšal).

Takže nerozumiem prečo práve HHVM mi nefunguje. Či sa stiahla binárka pre nesprávnu platformu alebo je to prvá binárka s ktorou si WSL neporadil? Alebo je chyba niekde úplne inde.
« Poslední změna: 19. 10. 2019, 22:04:52 od fortran1986 »


Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 19. 10. 2019, 22:48:55 »
mariadb ani hhvm na WSL nemám, ale i tak zkusím poradit.

mariadb zkus  nastartova starým (univerzálním) způsobe. systemd tam nejede a Ubuntu na WSL používá vlastní init.
Kód: [Vybrat]
service mariadb start
chyba, kterou ti hlásí hhvm většinou znamená, že spouštíš 32 bitovou aplikaci. zkus najít amd64 verzi a ta by měla jít. WSL první generace podporuje pouze 64 bitové aplikace.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2019, 00:05:14 »
obecne:
Kód: [Vybrat]
# zjisteni co mas za arch os
arch

# zjisteni co je za arch binarka
file binarka

# zjisteni co za sdilene knihovny binarka potrebuje
ldd binarka

bud budes mit spatnou arch, nebo schazet nejaka knihovna, protoze uz pred par lety to aspon slo "pustit", nicmene nevim zda je stale probel s regulernim behem, oboje viz tento bugreport: https://github.com/facebook/hhvm/issues/6968

Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 21. 10. 2019, 11:01:19 »
Ďakujem Vám obidvom za nasmerovanie ohľadom binárky. Večer skúsim inú verziu alebo skompilujem so zdrojáku.

A to service tiež funguje vďaka. Ale funguje len start a už nie napr. enable.

M Z

Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 21. 10. 2019, 12:51:38 »
A nebylo by lepsi spustit linux v nejake virtualizaci? Takhle se misto linuxu naucis resit problemy s WSL :P.


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 21. 10. 2019, 13:12:15 »
WSL není Linux ani zďaleka, skôr len taký osekaný akože terminál z Linuxu s možnosťou pracovať s pár terminálovými aplikáciami. Takže súhlasím s M Z že rozumnejšie je si nainštalovať Linux do dual bootu či virtuálky.

Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 21. 10. 2019, 13:58:54 »
@Gabriel Mlocik

nesouhlasím. WSL není o moc horší než terminál na Mac OS. K HW z toho přístup nemáš, ale skoro na nic, co by mne omezovalo jsem nenarazil. Největší překážka byla právě zmíněna nepodpora 32 bitových aplikací a nemožnost HW akcelerace videa.

A to s terminálovými aplikacemi taky není pravda. Normálně tam funguje X forwarding, takže stačí na windows doinstalovat X server a normálně se s tím nechá pracovat.

Pro mě to je 100× lepší řešení než virtualizace a dual boot je naprostej nesmysl.
« Poslední změna: 21. 10. 2019, 14:00:33 od 8B3CE273 »

Vykook

  • ***
  • 135
    • Zobrazit profil
    • homepage
    • E-mail
Re:Windows Subsystem for Linux - Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 21. 10. 2019, 17:50:50 »
nesouhlasím. WSL není o moc horší než terminál na Mac OS. K HW z toho přístup nemáš, ale skoro na nic, co by mne omezovalo jsem nenarazil.
Co znamená o moc horší terminál? :) Je co do funkcí úplně stejnej jako v libovolném jiném unixu...