Výběr routeru

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr routeru
« Odpověď #15 kdy: 17. 10. 2019, 22:11:55 »
Dávám všude Mikrotik, nevím o něm... Prostě funguje. Včetně věcí jako IPv6, VPN nebo rovnoměrného rozdělení šírky pásma. :)


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Výběr routeru
« Odpověď #16 kdy: 17. 10. 2019, 22:13:23 »
Nikdo tady ale netvrdil, že nefunguje

Dávám všude Mikrotik, nevím o něm... Prostě funguje. Včetně věcí jako IPv6, VPN nebo rovnoměrného rozdělení šírky pásma. :)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr routeru
« Odpověď #17 kdy: 17. 10. 2019, 22:36:51 »
No ja sa u TP linku a podobných obávam takýchto vecí:
https://www.root.cz/zpravicky/125-novych-der-v-routerech-a-nas/

http://www.dsl.sk/article.php?article=21204

[ dalsi linky na dsl]
dost zmatkujes...

na tom prvnim je vyjmenovane 13 znacek a TP-Link meni tim neni,
na druhem je TP-Link zminen mezi modely od Asus, D-Link, Linksys, Netgear ale i Ubiquity a Microtik
na dalsich je porad dokola o 1 modelu TP-Link DSL modemu od Orange

ale hlavne => VSE je o oficialnim FW od vyrobce/vyrobcu, nikoliv o OpenWRT o kterem byla rec...
tzn. nechapu jak tve obavy/linky muzou souviset s TP-Link (napr. Archer C7) + OpenWRT

Re:Výběr routeru
« Odpověď #18 kdy: 17. 10. 2019, 22:41:05 »
...
Snáď vývojári OpenWRTu, dokážu zareagovať aj na nejaký HW problém, ktorý by sa mohol vyskytnúť u hociktorej značky. Lebo výmena originálneho OS na alternatívny je fajn, ale čo ak sa nájde aj nejaká "neopraviteľná" HW zraniteľnosť? Intel nám pár takých už ukázal, Meltdown a Spectre a ostatné novšie formy, alebo chyba v LPC kvoli ktorému za 3 roky skapali procesory v NASoch a podobne.
Většinou nepíši takovýmto tónem, ale po přečtení Vašich příspěvků k tomu mám jen tohle:
Tak si nepořizujte žádný router,  zaplaťte si průkazku do knihovny a budete mít klid...
Tak hádam si chcem vybrať čo najbezpečnejšie riešenie v rámci normálnej ceny pre domácnosť. Alebo vám je jedno, ak sa vývojári po čase na bezpečnosť vyprdnú, ako to urobili aj pri tom tplinku od orangeu? Predsa chcem mať bezpečnostnú podporu, čo najdlhšie a je mi to jedno, či je to RouterOS v Miktrotiku, alebo OpenWRT v niečom inom. Ale ani OpenWRT nemôže bežať na nejakom šunte. Tak sa len pýtam, čo je lepšie riešenie aj na viac ako 5-6 rokov.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Výběr routeru
« Odpověď #19 kdy: 17. 10. 2019, 22:59:19 »
1/ jsi Linuxuser
2/ chceš si hrát
3/ chceš se učit nové věci
4/ zařízení za rozumnou cenu se slušným výkonem
5/ předpokládáš dlouhou životnost

Projdi bazary a kup si Archer C7


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr routeru
« Odpověď #20 kdy: 17. 10. 2019, 23:10:37 »
Tak hádam si chcem vybrať čo najbezpečnejšie riešenie v rámci normálnej ceny pre domácnosť. Alebo vám je jedno, ak sa vývojári po čase na bezpečnosť vyprdnú, ako to urobili aj pri tom tplinku od orangeu? Predsa chcem mať bezpečnostnú podporu, čo najdlhšie a je mi to jedno, či je to RouterOS v Miktrotiku, alebo OpenWRT v niečom inom.
pochop ze je rozdil vyvojari oficialniho FW u/pro vyrobce kteri delaji FW jen proto aby prodali svuj HW produkt, s naslednejma nula az par aktualizacema, kaslou na opravy bezpecnostnich der uplne nebo "jen" modelu co uz se treba 2 roky neprodavaj.... a vyvojari komunitniho/opensource/alternativniho FW kteri ho delaji pro sebe/zabavu/ziskani_zkusenosti/atd....

Ale ani OpenWRT nemôže bežať na nejakom šunte. Tak sa len pýtam, čo je lepšie riešenie aj na viac ako 5-6 rokov.
dokaze bezet i na relativnim sunte, ale proc to resis kdyz zminen byl "slusne"(na router) vykonej HW TP-Link Archer C7 ?

mam 7let starej model TP-Link TL-WDR4300 s OpenWRT na nej dostupnym v posledni aktualni verzi 18.04.6, ktere vyslo pred ~3 mesicema + doinstalovane aktualizace nekterych jednotlivych balicku co prichazeji i nekolikrat za tyden... zadne problemy s rychlost a/nebo stabilitou nemam...
« Poslední změna: 17. 10. 2019, 23:12:54 od k3dAR »

eki12

Re:Výběr routeru
« Odpověď #21 kdy: 18. 10. 2019, 00:11:29 »
Mal som obdobný WL-500gP, tiež mi časom začal blbnúť. Príčinou boli nafúknuté kondenzátory (všetky 3 pri napájacom konektore) - tie 3 čierne valčeky so strieborným vrškom tu https://wikidevi.com/wiki/File:ASUS_WL-500W_PCB.JPG. Nové kondenzátory stáli spolu do 1 EUR. Práca na 5 min. Router behal ako nový. Pred pár mesiacmi mi odišiel jeho zdroj. Nový stál 10 EUR, tak som prihodil ešte 8 a kúpil Mikrotik HAP Lite. Tiež ma po rokoch zlákala zmena  :D

Ešte tip na OS - mal som na 500gP Tomato FW. Projekt má teraz aktualizovaný fresh fork tu https://www.linksysinfo.org/index.php?threads/fork-freshtomato-mips.74145/. Tvoj WL-500W má rovnaký CPU, takže Tomato by tam mal fungovať.

Re:Výběr routeru
« Odpověď #22 kdy: 18. 10. 2019, 00:48:09 »
Kondenzátory jsem nekontroloval, zdroj mi už ale chcípnul dvakrát. Při posledním jsem koupil snad 18W místo původního 12W (asi) a od té doby dalších 6 let funguje. Ale aktuální stabilita Wifi je jeden z problémů, takže případnou opravu stejně nezvažuju...

V každém případě díky všem za tipy!

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr routeru
« Odpověď #23 kdy: 18. 10. 2019, 08:38:41 »
Tak hádam si chcem vybrať čo najbezpečnejšie riešenie v rámci normálnej ceny pre domácnosť. Alebo vám je jedno, ak sa vývojári po čase na bezpečnosť vyprdnú, ako to urobili aj pri tom tplinku od orangeu? Predsa chcem mať bezpečnostnú podporu, čo najdlhšie a je mi to jedno, či je to RouterOS v Miktrotiku, alebo OpenWRT v niečom inom. Ale ani OpenWRT nemôže bežať na nejakom šunte. Tak sa len pýtam, čo je lepšie riešenie aj na viac ako 5-6 rokov.
Tak doporučení tady již zaznělo dost. Vy ale pravděpodobně chcete někoho s věšteckou koulí, kdo Vám zaručí že si koupíte router, který bude fungovat 6 let a bude bez bezpečnostních chyb. Každý software obsahuje chyby, každý router (resp. jeho firmware) obsahuje kritické zranitelnosti (jen se o nich možná ještě neví). Záleží jen na tom, jestli zařízení bude dlouhodobě podporováno a výrobce (nebo komunita) chyby opraví. Byl doporučen Mikrotik nebo OpenWRT a ty to splňují...

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Výběr routeru
« Odpověď #24 kdy: 18. 10. 2019, 10:07:26 »
Kondenzátory jsem nekontroloval, zdroj mi už ale chcípnul dvakrát. Při posledním jsem koupil snad 18W místo původního 12W (asi) a od té doby dalších 6 let funguje. Ale aktuální stabilita Wifi je jeden z problémů, takže případnou opravu stejně nezvažuju...

V každém případě díky všem za tipy!

spatna stabilita wifi muze klidne byt temi kondenzatory... Pri vysilani jsou spicky ve spotrebe.

Re:Výběr routeru
« Odpověď #25 kdy: 18. 10. 2019, 11:43:00 »
Nekdo tu zminuje archer c7, tak jen info openwrt bezi i na archer c6 v2 (eu/ru verze). Nedavno mi odesla jedna tenda n60, tak jsem hledal nejlevnejsi moznosti openwrt a tohle na me vypadlo jako nejlevnejsi varianta, ktera splnuje me potreby - dualband, 5x gigabit switch. Na ac tim protahnu ~400mbit, coz neni zadny zazrak, ale dostacuje. A za litr - neber to

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Výběr routeru
« Odpověď #26 kdy: 18. 10. 2019, 12:14:06 »
Porovnával jsem parametry AC6 x AC7 a AC6 jsem zavrhl, ale už nevím přesně proč - rychlost WiFi? Jiná krabička než druhý WNDR 4300? Velikost storage?

Doporučuji zkontrolovat parametry na https://openwrt.org/toh/start

Při troše štěstí se dá AC7 koupit na aukro.cz, bazoši apod.

Nekdo tu zminuje archer c7, tak jen info openwrt bezi i na archer c6 v2 (eu/ru verze). Nedavno mi odesla jedna tenda n60, tak jsem hledal nejlevnejsi moznosti openwrt a tohle na me vypadlo jako nejlevnejsi varianta, ktera splnuje me potreby - dualband, 5x gigabit switch. Na ac tim protahnu ~400mbit, coz neni zadny zazrak, ale dostacuje. A za litr - neber to

eki12

Re:Výběr routeru
« Odpověď #27 kdy: 18. 10. 2019, 12:19:37 »
Kondenzátory jsem nekontroloval, zdroj mi už ale chcípnul dvakrát. Při posledním jsem koupil snad 18W místo původního 12W (asi) a od té doby dalších 6 let funguje. Ale aktuální stabilita Wifi je jeden z problémů, takže případnou opravu stejně nezvažuju...

V každém případě díky všem za tipy!

spatna stabilita wifi muze klidne byt temi kondenzatory... Pri vysilani jsou spicky ve spotrebe.

Ano, v prípade 500gP sa nafúknuté kondenzátory prejavovali hlavne nízkym uploadom len par bajtov/s a čiastočne aj zníženým downloadom. Nespomínam si či nebol problém aj v dlhšom pripájaní sa na jeho wifi. Po výmene kondenzátorov šiel upload plnou rýchlosťou.

Re:Výběr routeru
« Odpověď #28 kdy: 18. 10. 2019, 21:07:35 »
Pred casom som doma rozchodil bazarovy Netgear N600 https://openwrt.org/toh/netgear/wndr3700.
Chce to sice nejake znalosti o fungovani sieti, ale je to uzasne stabilne a bez problemov ale uz by som router bez plnej podpory OpenWrt nechcel.

No hej podpora alternatívneho firmwaru je fajn, ale čo ak to tých ľudí prestane po čase baviť, alebo sa komunita rozháda (OpenWrt, LEDE, DD-WRT...atď), alebo už nebudú stíhať testovať stovky modelov routrov?

A zase alternatívny firmware sa nemusí dať rozchodiť na inak HW kvalitnom routri, napr. na MiktoTiku.

Ťažký výber...

Mam dojem ze OpenWrt je na tom lepsie ako moj predchadzajuci SMC s originalnym ale 2 roky vyrobcom neupdatnutym software.

Re:Výběr routeru
« Odpověď #29 kdy: 19. 10. 2019, 13:34:00 »
Prihreji si svou polivcicku, nejsem profik, nemam sit jako ve fabrice. Hodne z Vas nebude se mnou souhlasit, ale ja uz asi nikdy nezmenim nazor, pouzivam FRITZ!Box7590 od AVM. ;) Je fakt, je hrozne drahy, neda se tam "normalne" nastavovat detaily, ale pro mne je spolehlivy a plne vystacujici.
Nabizi ho treba https://365internet.cz/internet/index . Mensi bracha a hlavne levnejsi FRITZ!Box 7530. Pro testy na LTE jsem si koupil FRITZ!Box 6890 LTE, ale to uz je jina kapitola.  :P