Stabilita ESP8266

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #30 kdy: 18. 10. 2019, 08:26:41 »
Vy jste to někdo stihli? Na mapě bylo ukázáno, že to běží v ČR asi na (deseti?) místech.

ja vlastnim jeden kus.


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #31 kdy: 18. 10. 2019, 09:46:47 »
Azure mam taky.

ESP32 zatim drzi uptime podle ocekavani, akorat jsem zjistil, ze casovac nevraci vubec cas podle dokumentace na webu (aplikace nijak hodiny SoCu nemodifikuje) a uz po par minutach je videt znacny rozdil.

... provides a convenience function to obtain the time passed since start-up, with microsecond precision: esp_timer_get_time(). This function returns the number of microseconds since esp_timer was initialized, which usually happens shortly before app_main function is called.

Nejak nechapu jak s timto nekdo muze seriozne komercne pracovat, pritom cip evidentne musi mit hodiny dobre kdyz funguje WiFi, chyba musi byt nekde v tom SDKcku.

PanVP

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #32 kdy: 18. 10. 2019, 15:09:17 »
A kluci, jak je tam řešené napojení do čmoudu?
Je to skutečně tak, že dodané knihovny s využitím čmoudu počítají a fakticky tak stačí řešit ty věci okolo?


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #34 kdy: 22. 10. 2019, 10:59:09 »
Takze, aktualne ESP32 "drzi", ESP8266 ne. Mozna je chyba v konkretnich modulech, mozna v me aplikaci, mozna je bug v ESP8266. Objednal jsem vsechny mozne moduly ketere existuji, abych mel na srovnani. A udelam k tomu poradne plosnaky.

Rozhodl jsem se udelat na obou testovaci projekt u ktereho neni fatalni ze se nekdy vysype. Na ESP8266 postavim ovladani LED svetel u mne v pracovne, vlastne motivaci bylo ze jsem se synem testoval nejaky starsi RGB pasek, koupil jsem rovnou nove na celou pracovnu a dolepim to k tomu bilemu. Z webu pak budu ovladat intenzitu a pripadne barvu (pro cely strip). Prestoze se mi to pred lety jevilo jako naprosta blbost, umi to udelat atmosferu. Neco na zpusob https://randomnerdtutorials.com/esp32-esp8266-rgb-led-strip-web-server/

Na ESP32 postavim aplikaci na triangulaci podle wifi siti a necham ji fungovat v aute, tak se to ESP dostane i do dost extremnich teplot.

Tim se myslim behem zimy vyresi otazka stability.

A posledni vec, bude novy cip, s Tensilica LX7: https://www.youtube.com/watch?v=9ISrim7kQSY
« Poslední změna: 22. 10. 2019, 11:03:53 od mhi »


Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #35 kdy: 22. 10. 2019, 12:24:48 »
Ten nový čip má prý opět jen jedno jádro, takže se dle mého opět vrátí problémy s náhodným rebootem jako u ESP8266.
V drtivé většině je totiž problém v programu nebo použité knihovně, které nerespektují, že musí v daném časovém režimu vrátit řízení hlavní smyčce obsluhující wifi a zafunguje hw watchdog.
U ESP32 se o to stará jedno jádro a uživatelská aplikace většinou běží na druhém.
I když lze spustit vlastní tasky v obou jádrech současně ...

PanVP

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #36 kdy: 22. 10. 2019, 13:58:52 »
Objednal jsem vsechny mozne moduly ketere existuji, abych mel na srovnani.

Byste o tom možná mohl napsat článek.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #37 kdy: 22. 10. 2019, 16:14:06 »
TechnikTom: nevim o cem presne mluvite, je tam prece preemptivni multitasking, ne? Jde snad jen o to, aby nebylo neco tak blbe napsane ze to ma v sobe defacto while(1); a tim se nespusti tasky s nizsi prioritou. Nebo je to nejak jinak? Podotykam, ze pouzivam esp-idf (SDK2866), tzn. zadne Arduino/Lua/micropython.

https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/api-reference/system/wdts.html

Aktualne mam na ESP8266 jednoduchou aplikaci, ktera pouze monitoruje prubezne vsechny wifi kanaly a dumpuje mi do konzole vsechna zarizeni posilajici probe/auth/deauth. Uvidime jak dlouho to vydrzi bezet.

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #38 kdy: 22. 10. 2019, 17:21:33 »
pouzivate nekdo ESP8266 v nejake dulezitejsi aplikaci, u ktere je vyzadovana spolehlivost? A funguje to 100% ?
S ESP8266 mám hodně omezené zkušenosti. Imho v dnešní době není moc důvodů ho používat, 32ka je daleko lepší.

Co se stability 32ky týče, můžu potvrdit víceméně to, co tady už zaznělo: uptime v řádu cca měsíce. Pokud ti to přijde málo, ono to má dva důvody:

1. u hodně lidí prostě fakt jednou za x týdnů vypadne proud (stačí krátký výpadek, který jinak ani nezaznamenáš)
2. hodně lidí si s tím průběžně hraje, upgraduje, ...
3. většina lidí (imho) restarty moc neřeší, protože to na funkčnost nemá žádný vliv a aplikace by tak jako tak měla být napsaná tak, aby je přežila

Jinak, možná by pomohlo, kdybys trochu naťukl, co si pod tou "důležitější aplikací" představuješ (co je v sázce) a proč restart vadí. Oboje je totiž trochu podezřelé. To první proto, že ESP prostě není žádný "military grade" procesor a nemůžeš to od něj čekat. To druhý proto, že si neumím představit moc aplikací, kde by restart byl závažný problém (realtime řízení něčeho, co se nesmí zastavit? Na ESP?).

Mam par ESP8266 na nejake experimentovani (z eBaye), pravda, zapojene vselijak na stole, ale obcas se stava, ze se nektery z nich restartuje
Jako absolutně první věc bych řešil kvalitní napájení, pro jistotu ještě s kondíkem (wifi umí dělat nečekaně velké špičky). Jako druhou ten problém s watchdogem, to je známá věc.

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #39 kdy: 22. 10. 2019, 17:26:39 »
Ale zabudovat podporu pro Čmoud přímo do tak malé krabičky, to je celkem super.
Mně to teda nepřijde ani trochu super. A za tu cenu už vůbec ne.

Připojení přes síť na domácí backend nebo na nějaký server kdekoli je poměrně triviální, když s tím má člověk zkušenosti.

Já osobně mám vynikající zkušenosti s combem MQTT + Node Red + Influx + Grafana. Pokud bych si chtěl postavit backend někde na AWSku, zvažoval bych třeba MQTT + AWS IoT + serverless web.

MQTT rozjedu na čemkoli za babku, mám to plně pod kontrolou a nemusím se bát, že se páni v Redmondu rozhodnou, že to zaříznou, protože je najednou cool něco jinýho...

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #40 kdy: 23. 10. 2019, 06:54:39 »
Takze, aktualne ESP32 "drzi", ESP8266 ne. Mozna je chyba v konkretnich modulech, mozna v me aplikaci, mozna je bug v ESP8266. Objednal jsem vsechny mozne moduly ketere existuji, abych mel na srovnani. A udelam k tomu poradne plosnaky.

Rozhodl jsem se udelat na obou testovaci projekt u ktereho neni fatalni ze se nekdy vysype. Na ESP8266 postavim ovladani LED svetel u mne v pracovne, vlastne motivaci bylo ze jsem se synem testoval nejaky starsi RGB pasek, koupil jsem rovnou nove na celou pracovnu a dolepim to k tomu bilemu. Z webu pak budu ovladat intenzitu a pripadne barvu (pro cely strip). Prestoze se mi to pred lety jevilo jako naprosta blbost, umi to udelat atmosferu. Neco na zpusob https://randomnerdtutorials.com/esp32-esp8266-rgb-led-strip-web-server/

Na ESP32 postavim aplikaci na triangulaci podle wifi siti a necham ji fungovat v aute, tak se to ESP dostane i do dost extremnich teplot.

Tim se myslim behem zimy vyresi otazka stability.

A posledni vec, bude novy cip, s Tensilica LX7: https://www.youtube.com/watch?v=9ISrim7kQSY
Pokud můžu doporučit, ESP8266 je pro řízení LED pásků poměrně nevhodná.  NEMÁ HW PWM kontroler, a vše se řeší v SW.  Což má za následek "flickering" - led občas problikávají.  Pokud se použije:
https://github.com/StefanBruens/ESP8266_new_pwm a pověsí se na nonmaskable interrupt, tak je to lepší, ale i tak je ladit kod tak aby se minimalizovalo problikávání docela chuťovka. Navíc s SW řešením nejste chopen dosáhnout vyššího kmitočtu PWM, takže i LED pásek dokáže pískat ve zvukovém pásmu a což teprve zdroj, ze kterého to napájíte.
Vřele doporučuju, použijte ESP32, ta má HW kontroler, který nastavíte a on jede bez jedinné chybičky.

Petr

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #41 kdy: 23. 10. 2019, 08:43:46 »
Ad PWM:

https://www.espressif.com/sites/default/files/documentation/0a-esp8266ex_datasheet_en.pdf kap 4.7, str. 20 ?

4 kanaly mi staci (R,G,B, W). Stacily by myslim i pouhe 2 (white, pripadne dve barvy z RGB, prepinat nejakou 74xx logikou).

na zcatku pisou: Peripheral InterfaceUART/SDIO/SPI/I2C/I2S/IR Remote ControlGPIO/ADC/PWM/LED Light & Button

Priznam se, ze jsem s PWM ani na ESP32 ani ESP8266 nepracoval.

PanVP

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #42 kdy: 23. 10. 2019, 11:43:14 »
NEMÁ HW PWM kontroler, a vše se řeší v SW.

Má pravdu kolega, přímo v dokumentaci je uvedené, že se to řeší pomocí software.

Ale mně naopak ESP přijde na řízení PWM dobrá, jen to připojit přes kontrolér ne?

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #43 kdy: 23. 10. 2019, 12:36:43 »
Uz jsem to nasel.

https://github.com/espressif/ESP8266_RTOS_SDK/blob/7b78b9772bdd8c19a34b858a017b33c85681db1b/components/esp8266/driver/pwm.c

Nechapu, proc v datasheetu se chlubi nejakym PWM.Takovymto pristupem navrhnu nejaky 4bit MCU v CPLD a muzu o nem tvrdit ze je 128bit, ale uz nereknu, ze vsechno se pocita po 4ech bitech a je to ciste softwarove resene :-)

Re:Stabilita ESP8266
« Odpověď #44 kdy: 23. 10. 2019, 22:38:34 »
Čus, mě osobně stabilita naprosto dokonalá, ale toto je pouze jeden relativní pohled. Aktuálně znám víc než 500 zařízení,která jsou trvale připojena k síti a komunikují přes ESP8266. Neběží s posledním SDK, protože vývoj s tímto modulem je již ukončen (jde to neskutečně rychle dopředu), ale SW je velice dobře vyladěn, používá se a počítám že ještě v několika stovkách bude. Je vyzkoušeno, že stabilita je závislá nejenom na routeru ke kterému je to připojeno ale hlavně na topologii sítě. Např. pokud je to připojené jen k jednomu routeru, který je blízko a jde to rovnou ven, většinou není problém a komunikuje to trvale (každou minutu několik desítek bajtů tam a zpět) třeba i několik dní. V případě prostředí s větším počtem WiFi a následných dalších routerů což beru jako ekvivalent zarušení může komunikace chcípnout v řádu minut. Někdy se to samo zmátoří, ale dost často ne. Pak se to řeší jiným způsobem, ale z celkového pohledu toto běží už od prvního vydání ESP-07 což je několik let trvale pod napětím. Za tu dobu jich odešlo tak 10 při programování a tak 5 se jich vrátilo jako nefunkční. Mě osobně to přijde hodně dobrý.