Radeon RX 580 - fancontrol

Radeon RX 580 - fancontrol
« kdy: 13. 10. 2019, 09:31:41 »
Ahoj,

mám teď ve skříni čerstvě Radeon RX 580 na Ubuntu 18.04.

Když spustím nějakou graficky náročnější aplikaci, tak se otáčky větráčků u grafiky zvýší tak, jak by člověk čekal. Problém je, že když onu aplikaci ukončím, tak větráčky jedou stále na max (i v situaci, kdy teploty jsou mezi 30 - 40 stupni).

Setkali jste se s tím někdo, respektive jak to řešíte?

Vím, že je možné použít fancontrol, ale tam mi nevyhovuje ta křivka otáček (jinak ale funguje). On nebude problém si na to napsat nějaké vlastní řešení, je to vcelku přímočaré, ale nerad bych znovu vynalézal kolo. Díky. :)


Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2019, 14:04:40 »
Pomocou corectrl je mozne nastavit si vlastny profil, pripadne vypinat ventilator do urcitej teploty podobne ako je to vo windows. Tam tieto karty spustaju ventilator az od 50-55 stupnov (zalezi od vyrobcu) a pri beznych cinnostiach su tiche. Na druhej strane, podla vsetkeho maju cipy polaris 20 od konca minuleho roku zvysenu spotrebu v idle (v amdgpu), cize tak efektivne to v linuxe nebude...

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #2 kdy: 15. 10. 2019, 09:14:49 »
Dříve jsem to tu řešil a zbyla jediná možnost - přizpůsobit se tomu kraválu...
Mám rx580, na windows se ventilátory úplně zastaví a spouští jen ve vysoké zátěži, na linuxu se trvale točí a otáčky krutě stoupají už při přehrávání videa :( 
Karta prostě topí o moc víc, než na woknech. Vzhledem k nepodpoře opencl (na linuxu) to zpětně hodnotím jako výbornou herní grafiku pro windows, ale velmi špatnou volbu pro pracovní linux distro.
Existuje několik možností, jak to trochu zkrotit (ve stylu např. https://gist.github.com/ihaque/1404373 ), ale v podstatě jsou to marné pokusy, protože to prostě bude vařit.
Nechal jsem msi ji jen kvůli těm hrám na Windows - tam je výkon (sapphire OC) za tu cenu naprosto excelentní.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #3 kdy: 15. 10. 2019, 09:37:39 »
Dříve jsem to tu řešil a zbyla jediná možnost - přizpůsobit se tomu kraválu...
Mám rx580, na windows se ventilátory úplně zastaví a spouští jen ve vysoké zátěži, na linuxu se trvale točí a otáčky krutě stoupají už při přehrávání videa :( 
Karta prostě topí o moc víc, než na woknech. Vzhledem k nepodpoře opencl (na linuxu) to zpětně hodnotím jako výbornou herní grafiku pro windows, ale velmi špatnou volbu pro pracovní linux distro.
Existuje několik možností, jak to trochu zkrotit (ve stylu např. https://gist.github.com/ihaque/1404373 ), ale v podstatě jsou to marné pokusy, protože to prostě bude vařit.
Nechal jsem msi ji jen kvůli těm hrám na Windows - tam je výkon (sapphire OC) za tu cenu naprosto excelentní.

Zajímavé je, že u mne tenhle problém není...
Původně jsem měl spíchnuté vlastní řízení, teď fancontrol.

Na jednu příbuznnou kartu (WX) jsem aplikoval i extrémnější řešení v podobě Accelera, ale žít se dá i bez toho, rozhodně žádná nutnost zatnout uši a myslet při tom na Británii

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #4 kdy: 15. 10. 2019, 10:18:09 »
Vzhledem k nepodpoře opencl (na linuxu)

Zdroj?


martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #5 kdy: 15. 10. 2019, 11:06:56 »
Zdroj?
Asi týden zkoumání a instalací různých upravených ovladačů se kterými to výkonově bylo na výkonu cpu...
Přidání podpory bylo údajně v plánu (info tenkrát z webu amd), takže je možné, že se to změnilo - vís o něčem?
Pak už jsem to nehledal, na woknech to fungovalo, což bylo pro občasné výpočty dostačující.
« Poslední změna: 15. 10. 2019, 11:10:15 od martyd -f »
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #6 kdy: 15. 10. 2019, 11:21:23 »
Je to zrejme specificky problem Polaris 20. V podstate totozny predchodca Polaris 10 tym netrpi.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMDGPU-4.18-Power-Draw
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=201275

"I don't think this is a bug.  The problem is, prior to that patch, the display component was requesting minimum clocks that were 10x too low.  This saved power, but led to display problems on some systems because the clocks were too low to sustain the display requirements."

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #7 kdy: 15. 10. 2019, 12:20:19 »
Zdroj?
Asi týden zkoumání a instalací různých upravených ovladačů se kterými to výkonově bylo na výkonu cpu...
Přidání podpory bylo údajně v plánu (info tenkrát z webu amd), takže je možné, že se to změnilo - vís o něčem?
Pak už jsem to nehledal, na woknech to fungovalo, což bylo pro občasné výpočty dostačující.

Mě fungovalo zatím vždy toto:

https://linuxconfig.org/install-opencl-for-the-amdgpu-open-source-drivers-on-debian-and-ubuntu

Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #8 kdy: 15. 10. 2019, 16:16:29 »
Pomocou corectrl je mozne nastavit si vlastny profil, pripadne vypinat ventilator do urcitej teploty podobne ako je to vo windows. Tam tieto karty spustaju ventilator az od 50-55 stupnov (zalezi od vyrobcu) a pri beznych cinnostiach su tiche. Na druhej strane, podla vsetkeho maju cipy polaris 20 od konca minuleho roku zvysenu spotrebu v idle (v amdgpu), cize tak efektivne to v linuxe nebude...

Sestavit to na Ubuntu 18.04 je strašné peklo, ale díky.

Zdroj?
Asi týden zkoumání a instalací různých upravených ovladačů se kterými to výkonově bylo na výkonu cpu...
Přidání podpory bylo údajně v plánu (info tenkrát z webu amd), takže je možné, že se to změnilo - vís o něčem?
Pak už jsem to nehledal, na woknech to fungovalo, což bylo pro občasné výpočty dostačující.

Mě fungovalo zatím vždy toto:

https://linuxconfig.org/install-opencl-for-the-amdgpu-open-source-drivers-on-debian-and-ubuntu

Pozoruješ nějaké rozdíly oproti ne PRO ovladačům?

Dříve jsem to tu řešil a zbyla jediná možnost - přizpůsobit se tomu kraválu...
Mám rx580, na windows se ventilátory úplně zastaví a spouští jen ve vysoké zátěži, na linuxu se trvale točí a otáčky krutě stoupají už při přehrávání videa :( 
Karta prostě topí o moc víc, než na woknech. Vzhledem k nepodpoře opencl (na linuxu) to zpětně hodnotím jako výbornou herní grafiku pro windows, ale velmi špatnou volbu pro pracovní linux distro.
Existuje několik možností, jak to trochu zkrotit (ve stylu např. https://gist.github.com/ihaque/1404373 ), ale v podstatě jsou to marné pokusy, protože to prostě bude vařit.
Nechal jsem msi ji jen kvůli těm hrám na Windows - tam je výkon (sapphire OC) za tu cenu naprosto excelentní.

Mně to dělá až vyloženě při hraní her (třeba při Total War), ale vadí mi to spíš z principu. Grafika jede na plné otáčky při ~60 stupních, k čemuž není důvod. Bohužel u fancontrol to moc nelze přizpůsobit (leda uměle snížit MAXPWM, ale nevím, jestli se mi do toho chce...) a zmiňované corectrl je blbě zprovoznitelné.

Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #9 kdy: 15. 10. 2019, 16:32:45 »
Pomocou corectrl je mozne nastavit si vlastny profil, pripadne vypinat ventilator do urcitej teploty podobne ako je to vo windows. Tam tieto karty spustaju ventilator az od 50-55 stupnov (zalezi od vyrobcu) a pri beznych cinnostiach su tiche. Na druhej strane, podla vsetkeho maju cipy polaris 20 od konca minuleho roku zvysenu spotrebu v idle (v amdgpu), cize tak efektivne to v linuxe nebude...

Sestavit to na Ubuntu 18.04 je strašné peklo, ale díky.

Zdroj?
Asi týden zkoumání a instalací různých upravených ovladačů se kterými to výkonově bylo na výkonu cpu...
Přidání podpory bylo údajně v plánu (info tenkrát z webu amd), takže je možné, že se to změnilo - vís o něčem?
Pak už jsem to nehledal, na woknech to fungovalo, což bylo pro občasné výpočty dostačující.

Mě fungovalo zatím vždy toto:

https://linuxconfig.org/install-opencl-for-the-amdgpu-open-source-drivers-on-debian-and-ubuntu

Pozoruješ nějaké rozdíly oproti ne PRO ovladačům?

Dříve jsem to tu řešil a zbyla jediná možnost - přizpůsobit se tomu kraválu...
Mám rx580, na windows se ventilátory úplně zastaví a spouští jen ve vysoké zátěži, na linuxu se trvale točí a otáčky krutě stoupají už při přehrávání videa :( 
Karta prostě topí o moc víc, než na woknech. Vzhledem k nepodpoře opencl (na linuxu) to zpětně hodnotím jako výbornou herní grafiku pro windows, ale velmi špatnou volbu pro pracovní linux distro.
Existuje několik možností, jak to trochu zkrotit (ve stylu např. https://gist.github.com/ihaque/1404373 ), ale v podstatě jsou to marné pokusy, protože to prostě bude vařit.
Nechal jsem msi ji jen kvůli těm hrám na Windows - tam je výkon (sapphire OC) za tu cenu naprosto excelentní.

Mně to dělá až vyloženě při hraní her (třeba při Total War), ale vadí mi to spíš z principu. Grafika jede na plné otáčky při ~60 stupních, k čemuž není důvod. Bohužel u fancontrol to moc nelze přizpůsobit (leda uměle snížit MAXPWM, ale nevím, jestli se mi do toho chce...) a zmiňované corectrl je blbě zprovoznitelné.

A proč ne zvýšit MAXTEMP?

Re:Radeon RX 580 - fancontrol
« Odpověď #10 kdy: 15. 10. 2019, 22:51:19 »
A proč ne zvýšit MAXTEMP?

To je dobrý nápad, ale byla na 70, 80, teď je na 85.  Přičemž teploty se drží stabilně maximálně pod 70 (RPM jsou přes 3000 a max je někde kolem 3200 - dle sensors).