Změna oboru/zaměření

Změna oboru/zaměření
« kdy: 08. 10. 2019, 18:33:19 »
Je mi přes 40 a pracuji u jedné firmy, co dělá IT outsourcing. Dřív jsem rád rád programoval pro radost a vlastní potřebu, ale nyní to už jsou spíš jen skripty. Docela rád bych se k tomu vrátil. Když vidím, co se dnes všechno stěhuje na web, tak bych se chtěl ubírat tímhle směrem.

Z PHP jako jazyka nejsem úplně odvázaný, ale libí se mi jeho jednoduchost a dostupnost informací.  Přečtu si pár dílu nějakého tutoriálů a už jsem schopen něco celkem smysluplného dělat. V kombinaci s CSS jsem ale pořád o 15 let opožděn za současným webem a dál už se celkem ztrácím. Slýchám něco jako AJAX, RESTful, jQuery … a nevím co ještě, ale už nevím, co z toho je jak moc pro mě důležité.

Co jsem se bavil s kámošem, tak od něj jsem slyšel, že to co chci, je Java a Spring. Letmo jsem se na to díval, ale mám z toho takové smíšené pocity. Chybí mi tam tam lehkost, když jsem před dvaceti lety v Ms Visual J++ napsal nějaký applet s logickou hrou. Nevím, jak se toho chytit, aby to něco smysluplného dělalo na rozdíl třeba od toho PHP.

Osobně celkem můžu i Python. Na skripty ho používám relativně často, ale podle vyhledávače pracovních portálů to moc smysl nedává.

Potřeboval bych nasměrovat, kterým směrem se vydat. Stále častěji se setkávám např. s informačními systémy běžícími kompletně na webu ušité na míru danému oboru a naši legislativě. Tohle mi přijde jako perspektivní i zajímavá oblast, ale bohužel už moc netuším, v čem to vzniká, jaké technologie aktuálně mají smysl a co už jen dojíždí ze setrvačnosti. Potřeboval bych nakopnout, kterým směrem se vydat, jaký online kurz má eventuálně smysl zaplatit.

Nejsem v pozici, že bych dnes dal výpověď a od ledna musel začít někde jinde, ale spíš bych se rád v dané problematice trošku zorientoval, nabral nějaké vědomosti a nechť se ukáže, jestli má smysl vůbec o změně uvažovat.


Re:Změna oboru/zaměření
« Odpověď #1 kdy: 11. 10. 2019, 12:12:05 »
tato otazka a potencionalne odpovede ma celkom zaujimaju, ale ako pozeram, nikde nikoho... :-/ Skoda. Tak to aspon pushnem tymto komentarom, mozno len osadenstu uniklo ;)

Re:Změna oboru/zaměření
« Odpověď #2 kdy: 11. 10. 2019, 14:26:08 »
Dát na takovouhle otázku odpověď Java+Spring je hrozně nedostatečné a vzhledem k tvým omezeným znalostem asi i nesmyslné.

Začal bych spíš troškou potřebné teorie jak dnes webové stránky/aplikace fungují, co jednotlivé termíny znamenají - jaká si pak zvolíš konkrítní jazyk nebo framework je už druhořadá otázka.
- pokud nechceš mít na webové serveru uložené jen statické stránky, budeš za prvé potřebovat nějaký jazyk tam, bude v něm napsaná servervá část aplikace, příprava obsahy stránek odesílaných uživateli, komunikace s databází nebo jinými službami na síti... (sem patří zmiňovaná Java, PHP, c#, python, Node.js a spousta dalších, nad nimi pak různé frameworky a kompletní prostředí specializované na web - .Net, Spring, ...) Já aplikace píšu většinou v .Net c# a PHP, Javu nechám jiným. 
- pokud nechceš mít u klienta zobrazené jen statické stránky, ale požaduješ i nějakou interativitu a funkčnost bez reloadu celé stránky potřebuješ i programový kód, který bude zpracovávat přímo browser. Začíná to reakcemi na uživatelské akce (kliknutí myší někam, zmáčknutí klávesy, vyplnění textboxu...), pokračuje přes automatické skripty aktivované uplynutím času, můžeš na pozadí ze serveru získávat data (=AJAX), můžeš skriptem kompletně překreslovat celou stránku u klienta (jako základ sem patří Javascript, používají se i další jazyky, které se před nasazením transpilují do javascriptu (mluví se i o přímé podpoře dalších jazyků přes Web Assembly), nad samotným Javascriptem se pro zjednodušení vývoje používá spousta hotových knihoven, nejčastěji asi obecná jQuery, různé UI webové komponenty, nebo i celé kompletní frameworky jako React, Angular, Vue a další). Pro začátek tvrdím, že vystačíš s Javascriptem a jQuery :)
Další důležitá věc je dnes znalost CSS - v zásadě předpis pro vizuální vzhled různých prvků na stránce na základě jejich vlastností (id, třídy, umístění ve struktuře stránky...). Na CSS najdeš určitě spoustu návodů a tutorialů. CSS vlastnosti jsou jsou snadno dynamicky měnitelné pomocí Javascriptu - máš možnost vzhled stránky ovlivňovat programově jako reakci na různé události (různé prvky měnit, posouvat, skrývat, plnit obsahem).

A s tímhle pro začátek možná vystačíš. :)