Doporučení reprosoustavy k PC

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Doporučení reprosoustavy k PC
« kdy: 06. 10. 2019, 13:19:24 »
Ahoj
mohl by jste mi prosím doporučit 2.0/2.1 reprosoustavu k PC na hudbu (všechny žánry) a filmy?
Nezajímá mě design, ale kvalita zvukového projevu, dílenské zpracování (životnost) a praktický rozvrh ovládacích prvků - tedy ne vše najebané na subwoofer ležící pod stolem. V dnešní spotřebce se nevyznám...
Cena do 5000Kč.
« Poslední změna: 06. 10. 2019, 13:21:18 od Longin »


Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #1 kdy: 06. 10. 2019, 14:37:57 »
Doporučuji nevybírat ze spotřební elektroniky. Běž na eshop nějakých hudebnin a tam zvol "aktivní studiové monitory".
Dá se koupit 2.1, ale počítej s tím, že to zvukově bude stát za starou bačkoru, jedině snad na filmy, ale na poslech hudby bych to nechtěl.
Pokud chceš místo dunícího SW kvalitnější repro zvol 2.0. Pokud ti jde o co nejkvalitnější zvukový projev a nevyžaduješ stereo tak si kup 1 ks studiového monitoru, za tu cenu by středobasový reproduktor mohl mít i 15cm, takže to i zabasuje.

Nejlepší poměr cena/výkon bys našel v audio bazaru, ale tam se většinou prodává zesilovač + pasivní repro.

Přes eshop si udělej předvýběr a pak si to zajdi poslechnout. I v případě, že bydlíš mimo Prahu tak můžeš mít hudebniny ve svém okolí, pouze o nich nevíš, často tyhle speciálky bývají zastrčené mimo centrum.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #2 kdy: 06. 10. 2019, 15:05:09 »
No ono popravde zas tak kvalitné reproduktory niekedy nieje potreba... ja mám Z333 a počul som zvuk aj z 2.0 studiových za 200€ a nebolo to o nič kvalitnejšie, nie že by nevedeli hrať kvalitnejšie, ale ver mi, když to má byť k PC, tak ne jen že bez zvukovej karty, ale len s integrovaným chipom na doske že to už stejnak je nič moc, ale hlavne jak hudba tak filmy streamované z netu sú už v stratovom formáte. Ak si nainštaluješ PulseEffects a dobre nastavíš, nakoniec budeš kvalitou na tom skoro zhodne s Z333 jak s takými studiovými 2.0. Teda samozrejme ak to nemá hrať na plné pecky, kde už to clipuje, tam už je potreba viac "výkon" (a väčšie satelity (nad 5") a objemnejšie reproduktory), ale to pak ak už chceš honiť kvalitu s výkonom, tak to ísť do 2.0 tak pasívne a k tomu zesilovač, ďalej bys potreboval kvalitnú zvukovku, a mnoho ďalšieho. Potom áno sú 2.0 výrazne kvalitnejšie než bežné PC reproduktory z bežných shopov.

Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #3 kdy: 06. 10. 2019, 15:43:49 »
ale len s integrovaným chipom na doske že to už stejnak je nič moc, ale hlavne jak hudba tak filmy streamované z netu sú už v stratovom formáte.
Váhal jsem jestli mu napsat ať si přikoupí nějaký DAC, např. "DragonFly Black" za 2500 Kč, ale ta částka 5000 Kč za aktivní repro je tak nízká, že asi rozdíl nepozná. Kdyby kupoval pasivní repro od 10tis Kč výš, tak tam to význam má, ale tady ne.

Ztrátového formátu bych se nebál už vůbec. Na takto levných repro nemá šanci poznat rozdíl mezi 128kbps MP3 a bezztrátovým Flacem/WAVem. Zde lze provést slepý test https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality mezi MP3 128kbps, 320kbps a bezztrátovým WAVem.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #4 kdy: 06. 10. 2019, 18:25:41 »
[...] ale na poslech hudby bych to nechtěl.[...] nevyžaduješ stereo tak si kup 1 ks studiového monitoru[...]
uznavam ze nemam zkusenosti se sdudiovejma "bednama", ale na poslech hudby bych sebekvalitnejsi mono urcite nechtel ;-)


Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #5 kdy: 06. 10. 2019, 19:09:44 »
Používám toto Bose Companion 20 reproduktory se zvukovkou Sound Blaster Audigy RX

Poslouchám na tom i opery a je to pro mě dostačující.

Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #6 kdy: 06. 10. 2019, 20:08:47 »
[...] ale na poslech hudby bych to nechtěl.[...] nevyžaduješ stereo tak si kup 1 ks studiového monitoru[...]
uznavam ze nemam zkusenosti se sdudiovejma "bednama", ale na poslech hudby bych sebekvalitnejsi mono urcite nechtel ;-)
Proč ne? Za 5000 Kč musí někde udělat kompromis. Buď bude mít 2 nekvalitní reproduktory nebo 1 kvalitní za danou cenu. Buď stereo nebo kvalita. Spousta lidí má reproduktory blízko u sebe, takže to žádný velký stereo efekt stejně nevytváří.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2019, 21:30:37 »
Proč ne? Za 5000 Kč musí někde udělat kompromis. Buď bude mít 2 nekvalitní reproduktory nebo 1 kvalitní za danou cenu. Buď stereo nebo kvalita. Spousta lidí má reproduktory blízko u sebe, takže to žádný velký stereo efekt stejně nevytváří.
mam "bedny" od sebe do "trojuhelniku" s hlavou, kdyz prepnu na mono, mam pocit ze sem ohluchnul ;-)
mono si dokazu predstavit jen u "krabickoveho" BT repracku k mobilu... myslim ze dle tazatelova popisu se radi(me) do tech 99% co nejsou hifisti co za 5000Kc poridej kvalitni(pro sve potreby/usi) stereo...

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2019, 21:36:03 »
Jako zvukovku používám externí DAC Schiit Audio Fulla 2, které jsem si původně pořizoval kvůli Beyerdynamic sluchátkům. Jestli se k tomu nedá pořídit slušná 2.0 reprosoustava, tak mám holt smůlu a zůstanu u šumítek no. :)

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2019, 21:53:33 »
Proč ne? Za 5000 Kč musí někde udělat kompromis. Buď bude mít 2 nekvalitní reproduktory nebo 1 kvalitní za danou cenu. Buď stereo nebo kvalita. Spousta lidí má reproduktory blízko u sebe, takže to žádný velký stereo efekt stejně nevytváří.
mam "bedny" od sebe do "trojuhelniku" s hlavou, kdyz prepnu na mono, mam pocit ze sem ohluchnul ;-)
mono si dokazu predstavit jen u "krabickoveho" BT repracku k mobilu... myslim ze dle tazatelova popisu se radi(me) do tech 99% co nejsou hifisti co za 5000Kc poridej kvalitni(pro sve potreby/usi) stereo...

Ak by som ale chcel vyhodiť peníze, a koupiť fakt kvalitné repro tak studiovky 2.0 ale poriadne a k tomu všetko potrebné, vrátane kvalitnej zvukovky.

súhlas, ja mám taky umiestnené do trojuhelníku, v rohu, presne jak som spravil schému zde: https://gist.github.com/Mlocik97/34d87f5b6a368d4123075a3cb81d5e70
obe reproduktory sú cca pol metra od subwoofera, takže ceľkovo sú od seba cez 70cm a to hlavu mám v podstate skoro medzi nimi s tým jak sú natočené tak stereo rozoznám a úplne je to trebars u songu Key N krates - Understand Why tak normálne počujem jak kdyby sa celý zvuk presúval zo strany na stranu a je to fakt úplne iné než mono. Za túto sumu bych ale šel do toho čo mám.
« Poslední změna: 06. 10. 2019, 21:57:08 od Gabriel Mlocik »

Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2019, 21:56:45 »
2.0 do 5 000 Kc je takova mrtva kategorie. Muzes jit do klasickych bedynek k PC, treba Creative T40 za ty prachy hrajou docela dobre. Nicmene s takovejma bedynkama je to jak kdybys ten DAC nemel. Studiove monitory v tehle cenove kategorii nejsou o moc vetsi zazrak, navic ergonomie pouzivani trochu kulha - ovladaci prvky byvaji vetsinou vzdadu.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2019, 21:58:20 »
ale len s integrovaným chipom na doske že to už stejnak je nič moc, ale hlavne jak hudba tak filmy streamované z netu sú už v stratovom formáte.
Váhal jsem jestli mu napsat ať si přikoupí nějaký DAC, např. "DragonFly Black" za 2500 Kč, ale ta částka 5000 Kč za aktivní repro je tak nízká, že asi rozdíl nepozná. Kdyby kupoval pasivní repro od 10tis Kč výš, tak tam to význam má, ale tady ne.

Ztrátového formátu bych se nebál už vůbec. Na takto levných repro nemá šanci poznat rozdíl mezi 128kbps MP3 a bezztrátovým Flacem/WAVem. Zde lze provést slepý test https://www.npr.org/sections/therecord/2015/06/02/411473508/how-well-can-you-hear-audio-quality mezi MP3 128kbps, 320kbps a bezztrátovým WAVem.

To je divné, s Z333 som tento slepý test spravil s úspešnosťou 5/6.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2019, 22:14:43 »
obe reproduktory sú cca pol metra od subwoofera, takže ceľkovo sú od seba cez 70cm a to hlavu mám v podstate skoro medzi nimi s tým jak sú natočené tak stereo rozoznám a úplne je to trebars u songu Key N krates - Understand Why tak normálne počujem jak kdyby sa celý zvuk presúval zo strany na stranu a je to fakt úplne iné než mono. Za túto sumu bych ale šel do toho čo mám.

tak klamem, teraz som si odmeral jak je mám položené, konkrétne sú od seba vzdialené 118cm, a medzi reproduktorom a subwooferom je vzdialenosť 68cm, rátam od bližšieho okraja. Medzi oboma satelitmi a subwooferom mám monitor (teda 2 monitory) obe sú 24"
« Poslední změna: 06. 10. 2019, 22:17:46 od Gabriel Mlocik »

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučení reprosoustavy k PC
« Odpověď #14 kdy: 06. 10. 2019, 22:45:41 »
Zkusil jsem slepý  test na svém tabletu, a...

You got 5 out of 6 correct!
If you did well on this and were listening through built-in speakers, you either have extraordinary ears or got lucky. If you had trouble picking out different versions of these songs, we give you permission to blame your tools. The speakers on your phone, laptop or tablet weren’t made for anything resembling hi-definition audio. Plug in a pair of headphones and try again.

Ale trochu tomu rozumím a vím na co se mám zaměřit při poslechu.