Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?

Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« kdy: 02. 10. 2019, 20:08:14 »
Pořád někde čtu "podpora Google asistenta" nebo "podpora Alexa" nebo podpora "Amazon asistenta' a další a další. Ale vím že ta podpora je pro český jazyk velmi omezená, tak jak to tedy ve skutečnosti je? Jasně, můžu mluvit anglicky, můžu telefon přepnout do angličtiny, můžu se stát Angličanem ale jsme v Česku a mě zajímá jak to je s podporou asistentů v českém jazyce. Kdo má zkušenost, kdo má odkazy, kdo o tom něco "doopravdy" ví?


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #1 kdy: 02. 10. 2019, 21:55:45 »
Můžu mluvit jen za Microsoft, kde mám info přímo z vývoje. Čeština je tzv. nekonfigurační jazyk, které MS zatím nijak analyzovat neumí. ČR je ostatně moc malý trh, ale pracuje se na ruštině, která je taky nekonfigurační, tak až budou mít rozšířený parser, bude asistent pro češtinu aspoň teoreticky možný.

Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #2 kdy: 03. 10. 2019, 17:27:07 »
Mě jde o to k čemu mě je u každého druhého výrobku prohlášení "podporuje asistenta google, Alexa, Siri ..." Jako Čechovi.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #3 kdy: 03. 10. 2019, 20:18:31 »
k ničemu
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #4 kdy: 04. 10. 2019, 05:01:20 »
Mě jde o to k čemu mě je u každého druhého výrobku prohlášení "podporuje asistenta google, Alexa, Siri ..." Jako Čechovi.

Typická marketingová lež. Kdybyste byl anglicky hovořící cizinec u nás, k něčemu Vám to je. Ale takhle? Přesto to tam napsat musí, mají to v materiálech od výrobce :), a kdo to nenapíše, ztrácí.

Myslím, že laik se dnes nemá šanci rozhodnout bez porady s někým z oboru, argumenty výrobců jsou "precizně mlhavé."


Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #5 kdy: 04. 10. 2019, 06:51:54 »
A rozšiřující dotaz. K čemu by mi vlastně všichni ti asistenti měli být dobří? (Kdyby teda uměli česky)

Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #6 kdy: 04. 10. 2019, 06:52:46 »
A rozšiřující dotaz. K čemu by mi vlastně všichni ti asistenti měli být dobří? (Kdyby teda uměli česky)

Právě na to byste se toho asistenta mohl zeptat.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #7 kdy: 04. 10. 2019, 16:56:56 »
imho prvni bude mit asistenta v cestine asi google maji dost lingvistu, pokud nabidne reseni jako platformu k licencovani tak si to pak muzou pronajmout i ostatni, Apple by klidne neco jednoducheho splacat mohl, v mac os umi rozpoznani ceskeho mluveneho slova i prevod textu na rec v cestine, jenze Apple jde tvrde po zisku a indicky trh je pro ne proste mnohem zajimavejsi nez cesky, Amazon by zapojenim cestiny jeste vice zpopularizoval svou Alexu nejen jako hloupeho asistenta ale i jako zaklad pro IoT, microsoft imho bude posledni

Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #8 kdy: 04. 10. 2019, 18:25:57 »
imho prvni bude mit asistenta v cestine asi google maji dost lingvistu, pokud nabidne reseni jako platformu k licencovani tak si to pak muzou pronajmout i ostatni, Apple by klidne neco jednoducheho splacat mohl, v mac os umi rozpoznani ceskeho mluveneho slova i prevod textu na rec v cestine, jenze Apple jde tvrde po zisku a indicky trh je pro ne proste mnohem zajimavejsi nez cesky, Amazon by zapojenim cestiny jeste vice zpopularizoval svou Alexu nejen jako hloupeho asistenta ale i jako zaklad pro IoT, microsoft imho bude posledni

Zial s predpovedou si sa netrafil. Skoda/Mercedes uz maju svojich asistentov, na ktorych mozte hovorit cesky: https://techbox.dennikn.sk/skoda-vytrela-laurou-zrak-googlu-applu-a-amazonu/

Re:Asistenti v českém jazyce - jak to tedy vlastně je?
« Odpověď #9 kdy: 07. 10. 2019, 09:34:29 »
Ono i pokud si telefon přepnete do angličtiny, ještě nemáte plně vyhráno. Anglický asistent má někdy problémy s českými názvy ulic a českými jmény. Omezeně to použít půjde (např. na „skip this song“ nepotřebuju žádný český název) a některé názvy to zvládá, ale někdy to vyžaduje dost soustředění a přemýšlení, jak ten název zkomolit.