1. Zistil som, že CISCO akadémia otvára dvojročné externé Cisco štúdium. Moje znalosti z oblasti IT sú mizerné. Má podľa vás zmysel platiť za Cisco štúdium, alebo sa mám radšej vrhnúť na štúdium na univerzitnej pôde v oblasti informatiky?
A proč ne obojí? Minimálně v rámci studia na MUNI a VUT to lze absolvovat. Nevím, jak CCNP (na MUNI je), ale CCNA by mělo být na obou školách (a minimálně na MUNI zdarma).
Jinak to Cisco je fajn, člověk si osahá i hw, CCNA mají i vcelku hezky zpracováno a je to jakási známka toho, že člověk už aspoň něco málo zná. Každopádně je to ale síťařina, což je něco hodně jiného než studium informatiky.
2. Chcem sa s priemerného užívateľa systému Windows stať pokročilejším užívateľom Linuxu. Aký postup navrhujete? V knihovničke som našiel knihu Linux, dokumentačný projekt a píše sa tam, že je vhodná pre začiatočníkov. Je to naozaj tak, alebo sa mám poohliadnuť po inej Linux literatúre? Ak áno, akej?
Nainstalovat Linux a nepoužívat Windows, ani když nebudeš vědět, jak to na Linuxu vyřešit. A prostě používat, používat, používat. Fajn je knížka "Příkazový řádek Linuxu" (nebo tak nějak). Jinak minimálně Arch wiki je dobrý zdroj.
Protože jsem ze školy ale už dvě dekády tak netuším, zda je lepší komeční Cisco Academy nebo v rámci studia vysoké školy.
Komerční certifikáty jsou omezeny platností, ty školní by neměly být. Zase firmy potřebují ty komerční, chtějí-li být partnery (jsou tam nějaké stupně, kdy je předepsán počet pracovníků odpovídajících certifikátů - ale už nevím, jak to je teď). Jde-li o znalosti, pak stačí samozřejmě ty v rámci školy.