Studium Cisco a začátky s Linuxem

mukel

Studium Cisco a začátky s Linuxem
« kdy: 26. 09. 2019, 20:58:54 »
Mám dve otázky:

1. Zistil som, že CISCO akadémia otvára dvojročné externé Cisco štúdium. Moje znalosti z oblasti IT sú mizerné. Má podľa vás zmysel platiť za Cisco štúdium, alebo sa mám radšej vrhnúť na štúdium na univerzitnej pôde v oblasti informatiky?

2. Chcem sa s priemerného užívateľa systému Windows stať pokročilejším užívateľom Linuxu. Aký postup navrhujete? V knihovničke som našiel knihu Linux, dokumentačný projekt a píše sa tam, že je vhodná pre začiatočníkov. Je to naozaj tak, alebo sa mám poohliadnuť po inej Linux literatúre? Ak áno, akej?
« Poslední změna: 26. 09. 2019, 21:12:17 od Petr Krčmář »


Re:Studium Cisco a začátky s Linuxem
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2019, 21:53:24 »
Literatura na Linux je podle mě k prdu. Nejlepší je dělat si vlastní projekty.
Já po škole první 3 vejplaty dal za notebook, další 3 za server a jelo se :D

Takže třeba nainstaluju proxmox na nějakej low stroj a tam si budu dělat virtuální stroje a na tom různý věci (na jednom třeba web, na hlavním os zkusím nějak nastavit firewall, proxy apod.). Všechno se stejně nedá pamatovat, takže já mám třeba na pc složku s vlastníma návodama jen pro linux, protože ty věci se časem moc nemění a na většinu problémů je nejtěžší najít správný postup/příkazy.


Umět cisco je pěkný, ale je otázka, jestli tě baví sítě apod., protože tam o ničem víc asi neni.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium Cisco a začátky s Linuxem
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2019, 21:55:34 »
ad 2. nainstaluj ArchLinux, zpusob instalace te behem "pul" dne nauci praxi vice nez cteni knizky (nerikam ze nic necist, ta co zminujes je udajne dobra, i kdyz nevim jak moc aktualni vzhledem k zmenam za posledni roky)...

https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide_(Česky)

Re:Studium Cisco a začátky s Linuxem
« Odpověď #3 kdy: 27. 09. 2019, 13:09:53 »
Cisco je dobré na základy síťařiny, mají kurzy zpracované velmi dobře. Protože jsem ze školy ale už dvě dekády tak netuším, zda je lepší komeční Cisco Academy nebo v rámci studia vysoké školy.

Cisco Academy není ale samospasitelné, dá jen základní rámec, něco, na čem se dá stavět, a to i mimo Cisco svět.

Re:Studium Cisco a začátky s Linuxem
« Odpověď #4 kdy: 27. 09. 2019, 22:58:37 »
1. Zistil som, že CISCO akadémia otvára dvojročné externé Cisco štúdium. Moje znalosti z oblasti IT sú mizerné. Má podľa vás zmysel platiť za Cisco štúdium, alebo sa mám radšej vrhnúť na štúdium na univerzitnej pôde v oblasti informatiky?

A proč ne obojí? Minimálně v rámci studia na MUNI a VUT to lze absolvovat. Nevím, jak CCNP (na MUNI je), ale CCNA by mělo být na obou školách (a minimálně na MUNI zdarma).

Jinak to Cisco je fajn, člověk si osahá i hw, CCNA mají i vcelku hezky zpracováno a je to jakási známka toho, že člověk už aspoň něco málo zná. Každopádně je to ale síťařina, což je něco hodně jiného než studium informatiky.

2. Chcem sa s priemerného užívateľa systému Windows stať pokročilejším užívateľom Linuxu. Aký postup navrhujete? V knihovničke som našiel knihu Linux, dokumentačný projekt a píše sa tam, že je vhodná pre začiatočníkov. Je to naozaj tak, alebo sa mám poohliadnuť po inej Linux literatúre? Ak áno, akej?

Nainstalovat Linux a nepoužívat Windows, ani když nebudeš vědět, jak to na Linuxu vyřešit. A prostě používat, používat, používat. Fajn je knížka "Příkazový řádek Linuxu" (nebo tak nějak). Jinak minimálně Arch wiki je dobrý zdroj.

Protože jsem ze školy ale už dvě dekády tak netuším, zda je lepší komeční Cisco Academy nebo v rámci studia vysoké školy.

Komerční certifikáty jsou omezeny platností, ty školní by neměly být. Zase firmy potřebují ty komerční, chtějí-li být partnery (jsou tam nějaké stupně, kdy je předepsán počet pracovníků odpovídajících certifikátů - ale už nevím, jak to je teď). Jde-li o znalosti, pak stačí samozřejmě ty v rámci školy.