Divně se chovající disky

Divně se chovající disky
« kdy: 13. 09. 2019, 11:30:14 »
Zdravím, mám zajímavý problém s disky v domácím multimediálním počítači (Ubuntu + samba fileserver, ze kterého si pouštím filmy). A protože moje znalosti hw jsou dost mizerné, hledám pomoc.
Co se stalo: Počítač z ničeho nic přestal být vidět na síti, po resetu nenaběhl.

Po výměně všeho možného jsem skončil s :
  • nová deska (ASUS TUF B360-PLUS GAMING), nový procesor a paměti
  • nový systémový disk (starý regulérně umřel)
  • nově nainstalované ubuntu server
Po připojení se některé datové disky ozvaly (1-3TB, většina WD, všechny ext3-4). Dva disky se ale neozvaly, a to ani v biosu, a tím logicky ani v systému (3TB WD Red a 4TB Seagate). Než jsem je vyhodil, připojil jsem je k druhému počítači (windows, diskinternals utilita na čtení ext disků a hotswap šuplík), kde se disk bez problémů přihlásil, načetl a zobrazil.

Co jsem už zkoušel:
  • vyměnit sata káblíky
  • proházet káblíky mezi disky (vidím pořád ty stejné)
  • připojit jen systémový disk a jeden z chyba-disků (vidím jen systémový)
  • šťourat se v biosu a měnit náhodně nastavení, kterým ale moc nerozumím (ahci cosi...?)
  • fsck, parted - disk tvrdošijně tvrdí, že má hw jinou velikost, než udává gpt tabulka. Ano, ten disk, který není v biosu vidět. V /dev je vidět jako /dev/sdg, nevidím ale /dev/sdg1 ani jinou partition

Rád bych se k datům znovu dostal, hardwarově jsem pro to už podle mě udělal maximum, víc toho už vyměnit nejde.  Rád poskytnu další informace, protože jsem už poněkud v koncích. Nějaké nápady?


Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2019, 11:48:36 »
no tím, že to jsou disky > 2TB bych myslel, že je chyba v GPT, případně že tam je oboje MBR a GPT a dělá to neplechu

co říká
Kód: [Vybrat]
sudo gdisk -l /dev/sda
ještě je možnost, že máš zapnuté HPA (o kus míň disku je vidět) a pak není správně vidět GPT na konci disku

otestuj
Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -N /dev/sdx

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2019, 12:37:58 »
Kód: [Vybrat]
# gdisk -l /dev/sdg
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.3

Partition table scan:
  MBR: protective
  BSD: not present
  APM: not present
  GPT: present

Found valid GPT with protective MBR; using GPT.

Warning! Secondary partition table overlaps the last partition by
434 blocks!
You will need to delete this partition or resize it in another utility.
Disk /dev/sdg: 7814035055 sectors, 3.6 TiB
Model: WDC WD40EFRX-68N
Sector size (logical/physical): 512/4096 bytes
Disk identifier (GUID): CB575A39-B5C7-9646-9E34-45F4063C73D5
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 7814035021
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 2014 sectors (1007.0 KiB)

Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
   1            2048      7814035455   3.6 TiB     0700

Kód: [Vybrat]
# hdparm -N /dev/sdg

/dev/sdg:
 max sectors   = 7814035055/7814037168, HPA is enabled

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2019, 13:06:34 »
toto je ze stroje, kde data vidět nejsou?

nenapadá mě, proč je HPA zapnutý na HDD, na SSD se to používá jako overprovisioning

nebyl ten disk původně součástí nějakýho HW pole? nebo nemá ta nová deska nějaký RAID zapnutý? to by mohlo HPA pužívat, takže RAID vypnout, dát jen AHCI a zkusit, jestli je HPA pořád zapnuté

no já bych udělal toto: 1. na stroji, kde jsou data vidět, tak udělat nejdřív zálohu

2. pak HPA zrušit
Kód: [Vybrat]
hdparm -N p7814037168 /dev/sdx (to větší číslo)

pak by mělo psát HPA disabled (po restartu asi) a pak by se to mohlo chovat všude stejně (asi)

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2019, 13:22:21 »
ještě je možný, že ten hotswap šuplík ignoruje to HPA? to by se zkusilo šuplíkem připojeným k novému počítači


Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2019, 14:37:22 »
Tohle vypisuje ten novej stroj, kde vidím jen /dev/sdg (a ne partitiony). Druhej disk, hádám podle velikosti ten 3TB, nevidím vůbec.
Pamatuju si, že jsem kdysi jeden disk kupoval jako docela novinku a musel jsem partedu ručně vnutit geometrii, jinak mi bral kapacitu jen jako 2TB. HPA ale vidím prvně a vědomě jsem to určitě nezapínal, součástí žádného pole taky nebyl, jen samostatný disk, kam se píšou data.
Zkusím vypnout RAID (pokud ho najdu, nemyslím, že jsem takovou věc viděl) a případně zkusím udělat zálohu a vypnout to HPA. A ještě zkusím třetí počítač, nemám sice šuplík, ale zkusím klasický kabel. Ozvu se potom s výsledky, zatím děkuju za tvůj čas.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2019, 15:51:06 »
ja by som skusil updatnut BIOS. jaku mas verziu?

tu:
https://www.asus.com/us/Motherboards/TUF-B360-PLUS-GAMING/HelpDesk_BIOS/
pisu ze od 1 verzie (2018/03/02) bolo uz 7 updatov. s toho sa 2 tykali RAIDu...

niekedy tie dosky stoja na sklade aj rok a nikto to neupdatne.

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2019, 18:30:27 »
To mě vůbec nenapadlo, ale raid tam vůbec nemám, jsou to samostatné disky. A 3 nebo 4 TB by v dnešní době nemusela být až tak exotická kapacita, ne?

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #8 kdy: 14. 09. 2019, 20:58:12 »
tak jaku mas tu verziu na tej doske?

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #9 kdy: 16. 09. 2019, 11:27:12 »
To mě vůbec nenapadlo, ale raid tam vůbec nemám, jsou to samostatné disky. A 3 nebo 4 TB by v dnešní době nemusela být až tak exotická kapacita, ne?

tak kapacita je normální, ale to z neznámého důvodu zapnuté HPA posunuje konec disku, kde se nachází sekundární GPT a to způsobuje problémy

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #10 kdy: 16. 09. 2019, 17:18:27 »
To mě vůbec nenapadlo, ale raid tam vůbec nemám, jsou to samostatné disky. A 3 nebo 4 TB by v dnešní době nemusela být až tak exotická kapacita, ne?

Nejde o kapacitu, ale o zapnuté HPA, jak už tady bylo řečeno. Nová deska podporuje tzv. Intel Rapid Storage Technology. Když má disk zapnuté HPA, tak si ho tuším uzme pro sebe. Ale je už to dlouho, co jsem s tím kutil naposledy, tak to je informace s rezervou. Každopádně řešení je prostě HPA vypnout a stejně tak Intel Rapid Storage Technology v BIOS/UEFI setupu desky.

Viz https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/TUF_B360-PLUS_GAMING/E14079_TUF_B360-PLUS_GAMING_UM_V2_WEB.pdf - strana 29.

Proč máte HPA vůbec nastavené je otázka. Z výroby to určitě zapnuté nechodí. Dělají to právě různé RAID nastavení v BIOS/UEFI. A každý firmware desky se k tomu chová jinak. Takže jste nejspíš narazil na to, že se to na původním stroji zaplo, ale protože se to nakonec v režimu pseudo HW RAID nepoužívalo, tak to nejspíš HPA ignorovalo. Po přenesení na jiný stroj si to FW desky vysvětlil po svém a problém byl na světě.

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #11 kdy: 17. 09. 2019, 10:26:09 »
tak jaku mas tu verziu na tej doske?

v. 0904, od koupě nebyl bios aktualizovaný.

ByCzech: to by skutečně vysvětlovalo, proč to funguje takhle divně a nekonzistentně. S troškou nadsázky mě mátlo, že ubuntu (ve kterém to do určité doby fungovalo) to najednou nepřečte (to už byla ale vyměněná deska) a windows, pro které to není vůbec nativní, to přečtou. Odpověď možná budou právě ty DiskInternals, které se budou snažit číst co nejvíc. Takže ve finále vezmu nejspíš mošničku, půjdu koupit nový disk, abych mohl tohle někam zazálohovat, pak to hpa vypnu a uvidím, jestli se mi povede to rozchodit. Z logiky věci bych usoudil, že pokud disk někde přečtu, na vyhození nebude.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #12 kdy: 17. 09. 2019, 11:46:11 »
no tak to updatni. potom sa uvidi ci treba riesit dalej.

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2019, 14:13:26 »
Tak jsem updatoval bios, koupil nový disk a zálohuju data z obou "divně se chovajících". Nicméně samotný update biosu neudělal nic, stále vidím /dev/sdg, ale ne /dev/sdg1.

Jakmile se mi data dozálohují, doplním další informace.

Re:Divně se chovající disky
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2019, 22:59:15 »
toto je ze stroje, kde data vidět nejsou?

nenapadá mě, proč je HPA zapnutý na HDD, na SSD se to používá jako overprovisioning

nebyl ten disk původně součástí nějakýho HW pole? nebo nemá ta nová deska nějaký RAID zapnutý? to by mohlo HPA pužívat, takže RAID vypnout, dát jen AHCI a zkusit, jestli je HPA pořád zapnuté

no já bych udělal toto: 1. na stroji, kde jsou data vidět, tak udělat nejdřív zálohu

2. pak HPA zrušit
Kód: [Vybrat]
hdparm -N p7814037168 /dev/sdx (to větší číslo)

pak by mělo psát HPA disabled (po restartu asi) a pak by se to mohlo chovat všude stejně (asi)

Tak jsem to zkusil a...nic. Vypnul jsem tu Intel Rapid Storage Technology jak radil byCzech, ale nezměnilo se nic. (následující výstup je stejný se zapnutým i vypnutým IRST)

Kód: [Vybrat]
# hdparm -N -p7814037168 /dev/sdb

/dev/sdb:
 attempting to set PIO mode to -775897424
 HDIO_SET_PIO_MODE failed: Inappropriate ioctl for device
 max sectors   = 7814035055/7814037168, HPA is enabled