Audio: mnoho otázok k pojmom

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Audio: mnoho otázok k pojmom
« kdy: 08. 09. 2019, 19:41:41 »
Z pohladu zvuku zaznamenávam rozdiel, když prepnem z jedného nastavenia do druhého, avšak i tak neviem čo vlastne čo znamená, takže trebárs:

Detekce "RMS" a "Peak", čo som sa dočítal tak RMS sa pozerá na hodnotu v 0.707 zatiaľ čo Peak v 1.000. Ale vlastne čo to znamená? Toto vidím napríklad u Kompresoru, Gate a Deeseru. Akým spôsobom to má vpliv na výsledok, a aký mód je lepší (samozrejme hloupá otázka, moc subjektívne, i tak ale rád budem za odpovede)

Delenie pásiem LR4 a LR8, čo to znamená? To absolútne netuším aký je medzi tým rozdiel. Na Internete som k tomuto nenašiel poriadne nič. Iba neco málo, čomu som ani nerozumel.

Softclip, viem v podstate čo robí, ale aký vliv to má vlastne na zvuk a reproduktor. Viem že existuje ešte aj Hardclip, a že ten by sa vôbec nemal používať lebo namáha reproduktory, keďže ostré hrany spôsobujú že sa chce membrána dostať v podstate okamžiku do opačnej pozície. Avšak aký vpliv má Softclip, čo viem tak robí niečo podobné ako hardclip, akurát nie tak agresívne, a stále zachová zaoblenú krivku. Ale na viacerých miestach píšu všeobecne "A clipped signal tries to move the cone too quickly" a "A clipped signal also tells the voice coil to hold still and heat up". Nemal by som teda používať ani Softclip?

Equalizér módy IIR, FIR a FFT absolútne netuším aký je rozdiel medzi nimi. (Momentálne používam IIR, čož bolo defaultné nastavenie)
Band módy RLC, BWC, LRX, APO // BT, MT, DR .... používam RLC (BT) ale neviem ani čo to znamená, tiež bolo defultné.
Band Type Off, Bell, High-Pass, High-shelf, Low-Pass, Low-shelf, Notch, Resonance. Používam Bell (defaultné), niečo som sa o tom dočítal ale taky nie som z toho úplne rozumný.

Dík ak mi to vysvetlíte.
« Poslední změna: 09. 09. 2019, 00:05:40 od Petr Krčmář »


Re:[AUDIO] mnoho otázok k pojmom
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2019, 21:43:04 »
Na zaciatok by si mohol povedat kontext, ze co presne nastavujes.
Ale teda:

RMS vs Peak limiter: Peak limiter reaguje na absolutnu hodnotu signalu, cize amplitudu. Nastavis ze spicky nesmu ist viac ako nieco. Je to ochrana pred prilisnym vychylenim cievky na reproduktore (aby cievka "nevyskocila von").
RMS (Root mean square, cize kvadraticky priemer) priemeruje signal za nejaky cas, cize reaguje na celkovu energiu. Je to ochrana pred "upecenim" cievky. V zasade RMS <= Peak, pre dynamicku (napr. zivu) hudbu je tam velky rozdiel, pre komprimovanu hudbu moze byt takmer RMS = Peak (google "loudness wars").

Pri kompresore zavisi, ci potrebujes orezat spicky, alebo regulovat celkovu hlasitost. Podobne aj gate a mozno aj deesser.

LR4 LR8: LR znamena Linkwitz-Riley, 4 a 8 su rad filtra (Linkwitz-Riley 4. radu, 8.radu)
https://www.rane.com/note160.html Rozdiel je v strmosti a v dalsich parametroch (ako menia fazu a pod.)

Softclip vs hardclip: hardclip znamena ze signal je orezany nad nejakou urovnou do rovna (konstantna aplituda). soft clip znamena, ze signal
nad limitom sa primerane zredukuje (ako pri kompresore) vid http://hikkyz.net/misc/guitar/img/signalclipping.jpg horny riadok.
"A clipped signal also tells the voice coil to hold still and heat up" - hovoria o hardclipe - kedze signal nemeni amplitudu, ale nie je na nule, tak cievkou prechadza prud (v tomto momente jednosmerny, DC), ale cievka sa nehybe a teda ani neochladzuje. Velmi zla situacia pre reproduktor. Presne pre to je lepsie pouzit softclip, kedy nedochadza k rovnemu orezaniu.

IIR - infinite impulse response, FIR - finite inpulse response, FFT - Fast Fourier transform. Netusim.

Band Type - toto su typy filtrov v ekvalizeroch/vyhybkach podla tvaru;
Off - vypnuty, necha signal tak, Bell - zvon, oreze zhora zdola, parametre sirka Q, a zisk/redukcia v dB, High-Pass - horna priepust, cize strmo oreze zdola, High-shelf - akoby horna polovica bell, plynule ubera od stredovej frekvencie vyssie, Low-Pass - dolna priepust, Low-shelf- mierne ubera od stredovej frekvencie dole , Notch - uzky vyrez, Resonance -  frekvencia na ktoru je filter ladeny(?)

RLC je typ filtra (vid hore clanok od Rane) R-odpor, L-cievka, C-kondenzator

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Audio: mnoho otázok k pojmom
« Odpověď #2 kdy: 09. 09. 2019, 03:32:28 »
Equalizér módy IIR, FIR a FFT absolútne netuším aký je rozdiel medzi nimi.

IIR by oproti FIR teoreticky mohl mít menší pre-echo, možná za cenu většího post-echa. Ale nejvíc bude záležet na konkrétních koeficientech těch filtrů. FFT se zde myslí algoritmus na vyhodnocování filtru, který je rychlejší (resp. umožňuje používat delší filtry) ale má delší latenci (protože se musí nabufferovat kus zvuku, udělat transformace tam a zpátky a ještě nějak pořešit aby to navazovalo na následující buffer).

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:[AUDIO] mnoho otázok k pojmom
« Odpověď #3 kdy: 09. 09. 2019, 17:21:12 »
Dík, o Loudness War som četl, i o špecifikácii EBU R 128 (-23LUFS). Čo som pochopil tak je to vlastne rozdiel medzi najhlasnejším a najtichším prvkom/časťou v hudbe, čím vätší rozdiel, tým je vlastne vätšia dynamika a to je lepšie. Používam Crystallizer s Agresívnym módom (Amplitúda závislá od vzorky) a dosahujem okolo 15 LU. U niektorých songov ale aj cez 25 LU. Bez Crystallizera to bolo len kolem 10-15 LU zvyčajne, a nekdy aj len neco nad 5 LU.

K tým LR4/LR8 stále tomu v podstate nerozumiem. Ale nechávam tam defaultné LR8.

Softclip teda zaobluje aj když v inputu je hranatá krivka? Alebo ak už raz je hranatá, tak zostáva a len u oblúkov zmenšuje prudkosť zaoblenia ako na obrázku: http://gmarts.org/pix/fx/fx_clip1.jpg Je teda vhodnejší softclip alebo vôbec žiadny clipping?

Tie IIR/FIR/FFT (módy EQ) stále nerozumiem (iba čo napísal Jenda, ale stále neviem aký to môže mať vpliv na výsledok, ale asi to nechám defaultné IIR), ale už som pochopil aspoň Band Typy a Módy. RLC ma potom napadlo že či to nemá s RLC obvodom niečo spoločné, jak si zmienil rezistor, cievka, kondenzator, takže je tomu tak. Ako pozerám tak ten RLC (BT) môžem nechať.

Output držím na -10dB, a nemávam redukciu zosilnenia väčšiu než 1dB, aj to len občas, zväčša žiadnu redukciu zosilnenia, takže myslím že sa nemusím obávať namáhania subwoofera či reproduktorov (satelitov).

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Audio: mnoho otázok k pojmom
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2019, 18:55:27 »
Ešte otázka, jak veľký vpliv má softclipping na dynamiku?