U mobilu funguje budík i po výměně baterie

U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« kdy: 28. 08. 2019, 09:26:38 »
Dobrý den, ne že by šlo o převratné zjištění, ale můj mobil umí budit nejenže když je vypnutý (hodně se to řešilo, že třeba některé značky snad Sony Ericcson to neuměly), ale dokonce i když vyndám baterku, vložím znova a nechám mobil vypnutý

Mě by zajímalo, jak je to řešené hardwarově, měřil jsem spotřebu mobilu
.Dokážu si představit že je tam nějaký watchdog chip, který má minimální spotřebu a vlastně jen hlídá zda je správný čas  (čas t0 nejbližšího eventu, kdy telefon má naplno se zapnout a obsloužit událost) a (zajímala by mě v kostce implementace, zda tam běží smyčka if t>t0, případně zda tam je nějaká funkce typu sleep, která smyčku "zpomalí" například na každou minutu). Přičemž tento údaj do nějakého  nevolatilního registru "mimo hlavní systém ARM+flash) je zapsán operačním systémem.
. Druhá věc, že po vložení baterky není nutné nic dělat. Je v tom něco složitějšího, než že po zapnutí baterky se zapne i watchdog(nebo spíš timer, watchdog je na kontrolu záseků že) automaticky?


(Softwarově nejdřív mobil se klasicky zapne, celkem dlouho se načítá jako při normálním zapnutí -- PIN lze naťukat až asi po 30 sec od podržení tlačítka) a pak až zazvoní a dokonce je i tak chytrý že se zeptá, zda ponechat telefon zapnutý.
« Poslední změna: 28. 08. 2019, 10:39:33 od Petr Krčmář »


reddy

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Jak řešené
« Odpověď #1 kdy: 28. 08. 2019, 09:37:36 »
Takže nastavíte v mobilu čas budíku, mobil vypnete, vytáhnete baterii řekněme na 30 minut, po uplynulé době baterii vložíte zpět a budík přesto zazvoní ve správný čas?

Napadá mě, že v tom případě tam je buď integrovaná baterie na udržení času + čip na zapnutí operačního systému ve stanovený čas anebo po vložení baterie proběhne nějaký tichý boot, aby si systém srovnal čas podle dostupných prostředků (gps, ntp, rádio), nastaví hlídacímu čipu aktualizovaný čas zapnutí a zase se vypne.

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Spotřeba
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2019, 09:37:59 »
Ve vypnutém stavu je (při 4V baterce) příkon 0,024 mA, v zapnutém stavu v idle 3 mA.

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Jak řešené
« Odpověď #3 kdy: 28. 08. 2019, 09:54:34 »
Ach jo zdejší systém mi pije krev, náhodně (nebo po uplynutí doby na možnost editace postu )se zobrazí hlášky, že nelze upravit, pak se těžko hledá rozepsaný... človek musí otevřít konzoli, zapnout preserve log, dát reload (nebo možné zpět) a doufat, že se příspěvek odešle jednou a bude zachycen v logu requestu.
Ve vypnutém stavu je (při 4V baterce) příkon 0,024 mA (celou dobu), v zapnutém stavu v idle 3 mA. To znamená že v idle vydrží 20 dní a vypnutý 7 let. Tak dlouho mi ale nevydržel. Tomu odpovídá odpor 166 kilohmů.

30 minut nevím, zda to vydrží. Ale víc jak 10 minut a méně jak 2 hodiny. Pak se resetuje čas (logicky alarm  pak nezazvoní) a ten chytrý mobil nabídne automaticky ruční zadání času.

Nic takového jako tichý boot tam není, to by spotřeba překročila 50mA. Tudíž ani žádné srovnání času z externích zdrojů.

Integrovaná baterie pochybuji, jednak jsem ji nespatřil, pak by hrozilo, že se časem vybije (ledaže by to byl kondenzátor, ale nechce se mi počítat kolik faradů by musel mít), a také proč to komplikovat a zdražovat, když se počítá, že tam neustále bude bude zapojená externí baterka

>>> Pak je ale otázka, jak si drží čas...  Na to mám otázku: postačuje k udržení času pouze nevolatilní registr nebo to musí být obvod, který "tiká"?
« Poslední změna: 28. 08. 2019, 09:58:31 od Pivotal »

r223

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Jak řešené
« Odpověď #4 kdy: 28. 08. 2019, 10:06:30 »
Spousta velkych ARMu na jeste mala, Mkova jadra. Treba RK3399 ma vedle velkeho clusteru jeste dve M0+. Casto mohou mit zcela oddelene napajeni. Takze tam muze bezet neco se spotrebou 100uA stale.
Uz jsem nad tim take premyslel, ale nikdy jsem nezkoumal konkretni implementaci.


3ugeene

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Jak řešené
« Odpověď #5 kdy: 28. 08. 2019, 10:09:35 »
To, že si telefon pamatuje nastavený budíky i po vyndání baterie je jasný - je tam nějaká paměť typu EEPROM/NVM, která si to pamatuje i po vypnutí napájení stejně, jako si telefon pamatuje jiná nastavení.

To, že telefon budí i v případě, že je vypnutý, bude dáno nějakým sekundárním systémem, který to řeší nezávisle na hlavních obvodech telefonu. Takže tam asi bude nějakej obvod času, kterej si čte tu danou paměť v prvním odstavci a v případě souhlasu času zapne zbytek mobilu - tak bych čekal, že to funguje ve starých mobilech. Po novu to bude obdobný, ale bude tam složitější obvod - sekundární low power ARM.

Jsou to moje domněnky, ale tak nějak to bude.

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Jak řešené
« Odpověď #6 kdy: 28. 08. 2019, 10:58:24 »
Takže nějak musí být napájen obvod času.
Mám 2 výpočty I=24E-6 mA, t=900s
1. Q=I t  = C U ... C= I t / U = 5 mF

2. Za předpokladu že baterka má 4V a mezní napětí je V0 (například), 
potom ze vzorce U(0)=4 po 900s U(900)=V0 a vzorce U(t)/U=e^(-t/RC) vyplývá,  C =900/R ln(4/V0)...
pro 1.8V je to podobné (6 mF), pro 2,5 to je 11mF, pro 18mF
jsou takovéto kapacity pro 4.2V reálné z hlediska velikosti?
.

Obojí jsou dolní odhady, protože baterka vydrží asi déle než 15 min. Zároveň platí že když je baterky vybitější, klesá doba persistence (logaritmycky) ,  záleží, jestli se to vybíjí konstantním proudem nebo klesajícím...

3ugeene

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #7 kdy: 28. 08. 2019, 11:44:48 »
Proc resit nejakou kapacitu? Normalne je to napajeny z baterky. Nebo vas ten telefon zbudi i bez ni? :)

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie. Kapacita stěžejní
« Odpověď #8 kdy: 28. 08. 2019, 12:07:54 »
Protože kapacita určuje po jakou dobu si telefon s vyndanou baterkou pamatuje aktuální čas. Bez kapacity by při každé výměně baterie  nebo při každém výpadku kontaktu baterky bylo nutné nastavovat správný čas.

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #9 kdy: 28. 08. 2019, 12:09:30 »
Na sledování času stačí docela malý příkon. I taková "velká kráva" typu DS3231 dokáže měřit čas při příkonu kolem 70 mikroampér. S nižší přesností pak 3 mikroampéry.

Do mobilu se bude montovat nějaká obdoba s nižší přesností a tedy i nižší frekvencí. Ta spotřeba může být na úrovni jedné mikroampéry. Na udržení funkce po dobu desítek minut tak bude stačit i docela malý kondenzátor.

V těch obvodech běžně bývá i alarm. DS3231 umí dva - ve stanovenou dobu začne budit své okolí. Pokud v té chvíli je připojená baterie, tak záleží jen na výrobci, kam přesně ten alarm vede a co tam dělá. Může klidně probudit nějaká jádra hlavního procesoru, nebo může mít na vyzvánění nějaký jiný pomocný obvod. Ta DS3231 kupříkladu umí i generovat výstupní obdélníkový signál, takže by klidně stačilo ho zesílit a vyvést na reproduktor.

Výrobce mobilů má dostupných plno dalších triků - ve chvíli, kdy nastavíte alarm, může do nějaké pomocné paměti nahrát zvukový soubor a do obvodu RTC nastavit nejbližší dva alarmy. A na desce pak má nějaký hodně hloupý mikrořadič, který se nestará o nic víc než o přehrání toho zvuku a případně o nastavení nového alarmu do RTC. Nemusíte kvůli tomu probouzet hlavní procesor a bootovat operační systém. Tohle za pár centů obstará obvod velikosti 2x2 milimetry.

Vámi naměřená spotřeba pak bude ovlivněna i jinými součástmi. Například tlačítkem "power", které bude přivedeno na nějaký pin nějakého MCU. To MCU a pull down/up rezistor tlačítka mohou být těch dalších 20 mikroampér.

3ugeene

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #10 kdy: 28. 08. 2019, 13:15:12 »
Funguje vam tohle i bez SIMky? Pokud ano, bude tam nejaky nahradni zdroj napeti, pokud ne, bere se cas komunikaci s nejblizsim radiovysilacem.


Pokud vim, nahradni zdroje se snad nikdy neresi. Pokud vyndate z telefonu baterku, po bootu po Vas vzdycky chtel cas (dnes se automaticky vytahne po prihlaseni k siti). I to offline buzeni, kdy Vas telefon zbudi i pri vypnutem stavu, pocita s faktem, ze mate v tom telefonu spravne nastaveny systemovy cas a funkcni baterku.
« Poslední změna: 28. 08. 2019, 13:16:56 od robin martinez »

Kit

  • *****
  • 707
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #11 kdy: 28. 08. 2019, 16:26:26 »
V telefonech bývá ještě jedna miniaturní baterie, která má podobný účel jako baterie na základní desce PC.

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #12 kdy: 28. 08. 2019, 21:09:24 »
(reload cookie anti expire)

Karle díky za vynikající rozbor. Jenom upřesnuji, že těch 0,024 mA je proud z baterky a ne proud protékající z (neidentifikovaného )kondenzátoru. (ten kondenzátor je stále nepotvrzený, třeba je to minibaterka, nebo něco jiného. Nicméně jsem na PCB žádnou takovou neviděl, zato kondomíků je tam hafo)

Zjistil jsem, že se bez SIM to funguje naprosto stejně (a zazvoní v správný čas)....  Nicméně, si myslím, že aby došlo na nějakou komunikaci s vysílačem, bylo by nutné víc než 0.024mA. Ale třeba je to chytře vymyšlené, že to nějak throttluje požadavek na komunikaci BTS na čas  - od okamžiku spojení například  30 sekund, aby se nemohl udělat DOS útok na BTS.

Vím, že digitální foťáky například mají takovou miniknoflíkovou, že sipamatují čas)

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2019, 05:03:32 »
Na sledování času stačí docela malý příkon. I taková "velká kráva" typu DS3231 dokáže měřit čas při příkonu kolem 70 mikroampér. S nižší přesností pak 3 mikroampéry.
Už som okolo toho chipu(lepšie povediac modulu) "išiel" v eshopoch a ani som netusil, ze ma 2 presnosti, ako pisete a pozeram, ze vidim na stranke presnost 2 ppm. To je presnosť 2 sec. a 1 mil. sec, cize 11,5 dňa? A takych usekov je do roku 32. A datasheet hovori o presnosti +-2 min do roku.
Citace
Z prvej strany datasheetu:
• Accuracy ±2ppm from 0°C to +40°C
• Accuracy ±3.5ppm from -40°C to +85°C
O presnosti(slovo "precision") je tam len na 1. strane:
Citace
A  precision  temperature-compensated  voltage  reference  and  comparator  circuit  monitors  the  status  of  VCC  to  detect  power  failures,  to  provide  a  reset  output,  and  to  automatically switch to the backup supply when necessary. Additionally,  the  RST  pin  is  monitored  as  a  pushbutton  input for generating a μP reset.
ale o dvoch rôznych spotrebách sa tam nepíše.
Podľa 2. tabuľky spotreby na str. 3 datasheetu https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS3231.pdf
Nie je to náhodou iba spotreba 70uA keď sa dá z toho čítať a 3uA, keď to dokáže akurát fungovať?
Alebo spotreba 575 - 650uA pre "Temperature Conversion Current" sa tam vykonáva len pri aktívnom napájaní a nie z batérie a raz za inde spomenutých 64sec keď sa kompenzuje teplota sa spustí meranie teploty a to spôsobuje konkrétne tiež 70uA?

Karle díky za vynikající rozbor. Jenom upřesnuji, že těch 0,024 mA je proud z baterky a ne proud protékající z (neidentifikovaného )kondenzátoru. (ten kondenzátor je stále nepotvrzený, třeba je to minibaterka, nebo něco jiného. Nicméně jsem na PCB žádnou takovou neviděl, zato kondomíků je tam hafo)
Však skúste merať napätie na tých kondíkoch po vypnnutí batérie, ako sa bude znižovať. Veľa prístrojov, odkedy EU nariadila max. standby odber prístrojov do zásuvky 1W to má riešené cez kondenzátor. Akurát včera som v návode na práčku niečo hľadal a našiel som tam spotrebu 0,11W v zásuvke. Preto počujete v niektorych cvaknutie relé, keď vypínate a zapínate. Bežne takýto prístroj ide z kondenzátoru a keď klesne napätie pod určitú hranicu, zapojí sa, nabije sa a ide daľej X, alebo X desiatok hodín z kondenzátoru.

Spotreba power button chipov je veľmi malá:
Citace
The STM660x’s 2 x 3 mm footprint occupies less than half the PCB space of any alternative approach. It also has a low active power consumption of 6 µA and a zero-power shutdown mode consuming less than 1 µA.
Zdroj: https://www.st.com/en/reset-and-supervisor-ics/on-off-controllers.html
Tu druhý na str. 7 tiež spotreba 0,25-1uA standby a zapnutý 6uA http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps3422.pdf
Tipujem, že spotrebu 24uA robia hodiny, ktoré majú v sebe už nahratý čas budíka, ktorý do nich nahral múdro procesor  telefonu pri nastavovaní najbližšieho budíka a plus je tam tento relatívne zbytočný žrút 6uA a obvod stráženia napätia batérie/kondenzátoru, keď klesne pod určitú hodnotu, tak vypne napájanie z kondenzátora/vybije ho(tak, aby neskratoval batériu), alebo iba resetne chip hodín, aby sa časový chip nedostal do nestabilného stavu a neukazoval blbosti, keď sa to zapne. Treba merať s časovým zápisom napätie aj spotrebu na konkrétnych miestach na doske. :)

Zjistil jsem, že se bez SIM to funguje naprosto stejně (a zazvoní v správný čas)....  Nicméně, si myslím, že aby došlo na nějakou komunikaci s vysílačem, bylo by nutné víc než 0.024mA. Ale třeba je to chytře vymyšlené, že to nějak throttluje požadavek na komunikaci BTS na čas  - od okamžiku spojení například  30 sekund, aby se nemohl udělat DOS útok na BTS.
Aby mobil zistil čas z BTS, asi nemusí poslať požiadavku. Tie časové signály sú tam podľa mňa stále každých x časových úsekov. A spotreba je príliš malá na to. Pokiaľ ja viem, mojá stará N7110 s vypnutým podsvietením s aktívnym dispejom s tek. kryštálov v bežnom stave, čiže v stave možnosti prijať hovor žrala 4mA a keď sa raz za čas kontaktovala na BTS, že je v tej oblasti dostupná, čiže počas vysielania, tak mala spotrebu 115mA. (Raz za čas znamená, že záleží od nastavenia operátorovej siete v konkrétnej oblasti. Zažil som každých 24h a veľkomesto každých 30min.) Predpokladám, že mobil nepotrebuje vysielať, aby sa čas z bežného vysielania BTS dozvedel. Dá sa to doštudovať. Aj tak by som to videl skôr na ten kondenzátor, ako to vidí Karel.

Gtor

Re:U mobilu funguje budík i po výměně baterie
« Odpověď #14 kdy: 10. 11. 2019, 11:33:08 »
Nektere mobily si serizuji cas prez signal nebo GPS a jak je to s budikem, netusim tedy. Muze tam byt i mala zalozni baterie, ktera mimo-jine muze davat chvili zpravy o poloze. Ale je to jen spekulace.