Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C

Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« kdy: 18. 08. 2019, 11:11:35 »
Existuje adaptér, který by měl na vstupu HDMI (a napájení) a na výstupu USB-C (tedy Display Port skrze USB-C)?

Existuje možnost signál Display Port poslat skrze USB-C port. Podporují to např. Mac Booky nebo telefony od Samsungu – mají jen USB-C port, k němu je ale možné připojit externí monitor (buď přímo, pokud monitor podporuje USB-C, nebo skrze redukci USB-C → HDMI). Mne ale zajímá opačná situace – starší zařízení s HDMI výstupem, a možnost k němu připojit displej, který má jen USB-C vstup (používá tedy právě přenos Display Port signálu přes USB-C). Výhoda takového displeje je, že se připojuje jenom tím jedním USB-C kabelem, odkud si bere i napájení.

Google nepomáhá, protože ignoruje požadovaný směr signálu a pořád vrací samé redukce z USB-C na HDMI…



Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #2 kdy: 18. 08. 2019, 12:53:27 »
https://www.softcom.cz/eshop/aver-extremecap-uvc-bu110-hdmi-to-usb-3-0-capture-card-1080p60_d209516.html
Díky, ale tohle je něco jiného – to se chová jako USB kamera (web kamera). Já sháním něco, co bude využívat rozšíření rozhraní USB typu C „Alternate Mode Functional Extension“ pro přenos DisplayPort signálu skrze USB-C rozhraní.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2019, 13:53:46 »
Neporadim, ale moje zkusenost je takova, ze tyto ruzne adaptery (ruzne kombinace VGA, DVI-D, HDMI, DP, ...) chodi dost mizerne kdyz to je "aktivni" adapter. Pokud z toho nejaky obraz vyleze, tak casto v rozliseni, ktere rozhodne nechci. Od urcite doby jsem uz uplne alergicky kdyz na obou koncich neni stejny standard, a to az tak, ze bych nevahal vymenit/doinstalovat treba grafickou kartu.

Nevim jestli to je pripad HDMI->USBC/DP, ale predpokladam, ze ano (existuje compat DP kdy se pripoji HDMI monitor, opacne myslim ze nikoliv, ale mohu se plest).

Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #4 kdy: 19. 08. 2019, 00:31:16 »
Nenašel jsem produkt, který by byl ve stylu "jediná krabička".
Našel jsem násedující dva kousky, které by snad šly zkombinovat:

https://www.delock.de/produkte/G_63928/merkmale.html?setLanguage=en

https://www.delock.de/produkte/G_62667/merkmale.html?setLanguage=en

(+ ještě potřebujete kabel DP/DP.)

Bohužel mám pocit, že to řeší jenom data, nikoli přiložené napájení v USB-C.


Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2019, 09:14:39 »
Nenašel jsem produkt, který by byl ve stylu "jediná krabička".
Našel jsem násedující dva kousky, které by snad šly zkombinovat:

https://www.delock.de/produkte/G_63928/merkmale.html?setLanguage=en

https://www.delock.de/produkte/G_62667/merkmale.html?setLanguage=en

(+ ještě potřebujete kabel DP/DP.)

Bohužel mám pocit, že to řeší jenom data, nikoli přiložené napájení v USB-C.
Díky, ten konvertor video → USB-C je pro mne nejdůležitější, konverze HDMI → DP by měla být bezproblémová a doplnit k USB-C napájení snad také půjde (zatím jsem to tedy nenašel, ale předpokládám, že to s Power Delivery bude naprosto běžný use case – chci přes USB-C konektor připojit periferii, ale zároveň přes něj potřebuju notebook napájet – Delock takové USB huby má).

Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #6 kdy: 19. 08. 2019, 09:49:45 »
Citace
DisplayPort leverages the Alternate Mode Functional Extension of the USB Type-C interface

To není jen propojení drátů, ale i celkem složitý protokol. Takže to zařízení by muselo mít normální USB host controller, který by tohle zvládl zpracovat.

Vic třeba tady: http://cit.odessa.ua/media/pdf/USB-Alternate-Mode.pdf

Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #7 kdy: 19. 08. 2019, 11:34:07 »
Citace
DisplayPort leverages the Alternate Mode Functional Extension of the USB Type-C interface

To není jen propojení drátů, ale i celkem složitý protokol. Takže to zařízení by muselo mít normální USB host controller, který by tohle zvládl zpracovat.

Vic třeba tady: http://cit.odessa.ua/media/pdf/USB-Alternate-Mode.pdf
Já to chápu tak, že ten protokol je normální DisplayPort, takže zkonvertovat to by nemělo být až tak složité. Že tam nějaká logika bude muset být, s tím počítám – a ten adaptér od Delinku v sobě nějaký čipset má.

Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2019, 17:09:14 »
Já to chápu tak, že ten protokol je normální DisplayPort, takže zkonvertovat to by nemělo být až tak složité. Že tam nějaká logika bude muset být, s tím počítám – a ten adaptér od Delinku v sobě nějaký čipset má.
Ano, tak to nejspíš bude, ostatně i převod HDMI na DP není úplně triviální, HDMI je jen zdigitalizované analogové video, takže jde o soustavný proud bitů popisující jednotlivé pixely, zatímco DP je spíš něco jako síťová karta, kterou proudí pakety.

Čeho bych se ovšem bál je toto:

Díky, ten konvertor video → USB-C je pro mne nejdůležitější, konverze HDMI → DP by měla být bezproblémová a doplnit k USB-C napájení snad také půjde (zatím jsem to tedy nenašel, ale předpokládám, že to s Power Delivery bude naprosto běžný use case – chci přes USB-C konektor připojit periferii, ale zároveň přes něj potřebuju notebook napájet – Delock takové USB huby má).

Protože ano, je běžný use case připojit k notebooku hub a zároveň skrz hub notebook nabíjet, ale bude velký problém sehnat takový hub, který takto dokáže přenést některý z alternativních modů. Už jenom sehnat hub, který bude mít downstream konektor typu C bude problém (většinou mají typ A), jsem si ale téměř jist, že přes žádný z nich neproleze alternativní režim.

Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #9 kdy: 19. 08. 2019, 21:47:54 »
Souhlasím s panem Caletkou. Silně se obávám, že huby opatřené USB-C konektory budou podporovat pouze standardní USB 3.x provoz, nikoli DisplayPort.

Terminologický vysvětlivka: "DisplayPort alternate mode" je přívlastek týkající se využití USB-C rozhraní, nikoli přívlastek DisplayPortu. Tzn. jedná se o alternativní využití 4 rychlých signálových párů pro DP data, namísto standardního USB 3.x. Tzn. podle mého to vezme standardní DisplayPort signál z jakéhokoli zdroje a pošle ho to USB-C kabelem. On totiž USB-C kabel k mému lehkému údivu neobshuje 2 rychlé páry (RX+TX full duplex) ale dokonce 4. Možná to souvisí s "oboustranností" USB-C kabelu, nebo se jedná přinejmenším o vedlejší výhodu tohoto uspořádání. Hezky je to vidět na obrázcích v tom PDFku, co linknul Martin Sivák.

(Vlastně to není tak docela pravda. Dokonce je možný režim, kdy po dvou párech jede duplexní lane USB 3.x a zároveň po druhých dvou jede "zúžený" DP. Což není moc velký problém díky tomu, že DP posílá po datových linkách efektivně "paketový provoz", opět souhlas s panem Caletkou, takže není třeba nějak složitě řešit prokládání RGB kanálů / pixelů apod. - srov. např. se single a dual-channel LVDS. Jenom je potřeba vyřešit autodetekci/handshaking a mux/přepínač, které signály se pošlou po kterých párech. Každopádně v kabelu od DeLocku si toto podle mého řeší samotná redukční bambule na kabelu proti USB-C displeji, pokud je co řešit.)

Z toho PDF od pana Siváka mi plyne ještě další zádrhel - jestli si to správně vykládám. Ony se ty věci mezi sebou musí domluvit, v minimální variantě přes USB2 (samostatné dva dráty, kterých se DP režim netýká):
  • který konec drátu je USB hostitel a který je USB koncové zařízení ve smyslu USB dat
  • který konec je DP data source ("grafika") a který je DP data sink (displej)
  • který konec je zdroj napájení a který je příjemce napájení - resp. tento aspekt zmíněné PDF zrovna moc neřeší.

Body 1. a 2. si donglík od DeLocku zjevně v USB signalizaci vyřeší (protože PDF říká, že USB2 je povinně podporované minimum u DP alternate módu, takže bych tipoval, že nejde o zcela pasivní redukci) ale v tom případě se obávám, že už tam není jak připojit napájení - myslím kudlou a páječkou, košer ve smyslu elektrickém a signalizačním. Protože jestli se DP/USB-C donglík dohodne s displejem, že ani jeden není zdrojem napájení, tak bych čekal, že když si z USB-C kabelu chirurgicky vytáhnu tlustý červený fous a nějakou zem, a připojím to na tvrdých +5V, tak ještě není nikde řečeno, že v displeji sepne správný FET a to napájení si vezme...

Možná jsem to celé moc překombinoval a čínská realita uvnitř kabelu i displeje bude řádově jednodušší. Možná je prostě na čase, koupit kus toho kabelu a podrobit ho bastlířské mučírně. Obecně se vcelku neobávám, že pokud připojíte natvrdo svých silných +5V na červený drát v kabelu, že by něco rovnou hořelo. Maximálně jeden nebo druhý konec si z toho tvrdého napájení nic nevezme. Pokud by došlo k tomu, že se na tom červeném drátu potkají 2-3 napájecí zdroje, tak podle mých dosavadních zkušeností s podobnými nesvatými praktikami (a na základě teorie) odhaduji, že prostě bude tahat ten zdroj, který bude dávat nejvyšší napětí (resp. bude při ustáleném výsledném napětí nejtvrdší). Všecky napájecí zdroje tahají jenom nahoru - takže pokud se nebudete snažit, krmit vypnutý počítač skrz HDMI aux PWR (vybavený pouze slabounkou cestičkou na plošáku) tak by skutečně nic moc hořet nemělo.

Samotná redukce DP/USB-C možná očekává napájení z DP strany, konektor DP obsahuje pin k tomu určený. Totéž HDMI. Takže je ještě otázka, jak tohle napájení pro aktivní redukce proleze kaskádou HDMI výstup -> první redukce -> druhá redukce. A jestli by mohlo téct napájení omylem opačným směrem, to je dobrá otázka.

RDa

  • *****
  • 2 461
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #10 kdy: 20. 08. 2019, 18:27:03 »
Prevod HDMI na DP zvladne do rozliseni 4K30 (2K60, FHD120) jedno ASSP. DP zabalit jako TypeC alternate mode take jde. Power delivery je zcela nezavisla vec (takze tento konvertor muze byt napajen skrze typeC, nebo pres nej posilat proud do monitoru).

Doposud dobry - a ted prichazi velka neznama: onen monitor, ktery ma TypeC - ma opravdu PD sink + alt mode: DP sink? Nebo je to nejake USB zarizeni? Ono totiz u Type C clovek nikdy nevi!

Re:Adaptér HDMI (Display Port) → USB-C
« Odpověď #11 kdy: 20. 08. 2019, 18:59:41 »
Doposud dobry - a ted prichazi velka neznama: onen monitor, ktery ma TypeC - ma opravdu PD sink + alt mode: DP sink? Nebo je to nejake USB zarizeni? Ono totiz u Type C clovek nikdy nevi!
To, o čem uvažuju já, je opravdu zařízení s DP Alternate (Alt) Mode – například Asus MB169C+.