Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty

renti

Ahojte.
Studuji na VŠ s technickým zaměřením. Mám v plánu hodně projektů, které bych rád realizoval, ale nemám tolik finančních prostředků. Četl jsem o tom, že je možné získat vzorky elektroniky, jako např. pasivní součástky, moduly, integrované obvody, vývoj. kity atd... jako student zcela zdarma. Jedná se o "free samples".
Chtěl bych se zeptat, zda-li s tím má někdo zkušenosti, popř. zda-li znáte celosvětové společnosti, které toto poskytují. Texas Instrument, Microchip, OnSemi, Analog poskytují vzorky na svých stránkách hned, jakmile se u nich zaregistruji přiděleným školním (.edu) emailem?
Jak to, prosím vás, vlastně funguje? Co všechno je pro to třeba udělat? Většina firem na stránkách nemá uvedené, že studentům mohou poskytnout vzorky jejich produktů. Je potřeba se jich tedy vždy zeptat (emailem), aby mi vybrané součástky poslali zdarma? Zda-li s tím vůbec budou souhlasit?
Děkuji.


creatura

Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #1 kdy: 11. 08. 2019, 22:35:15 »
... Většina firem na stránkách nemá uvedené, že studentům mohou poskytnout vzorky jejich produktů. Je potřeba se jich tedy vždy zeptat (emailem), aby mi vybrané součástky poslali zdarma? ...
O takové charitě jsem neslyšel, ale asi bych vyrazil na nějakou výstavu. Posílat spamy je zbytečné.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #2 kdy: 11. 08. 2019, 23:40:47 »
O jake projekty se treba jedna?

Obecne - pokud to ma komercni potencial - nevahej a investuj do sve prace i penize a nejenom svuj cas. Pokud to je jen o vzdelavani se - muzes vyuzit pocitacove simulace, ktere dnes jsou jiz vseho druhu a pokryvaji vsechny obory.. hardware je takmer zbytecny. Jestli ti jde jen o zapujceni techniky - zkus skolni laboratore, nebo se prosad v lokalnim hackerspace.

PS. eBay je tvuj kamarad :P

Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #3 kdy: 12. 08. 2019, 03:01:47 »
Zkus se zeptat spíš na www.mcu.cz
Tam občas někdo zasílání vzorků zmiňuje.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #4 kdy: 12. 08. 2019, 07:25:36 »
jedinou zkusenost mam tehdy (cca 8let zpet) s firmou Microchip. Tehdy jsem si, jako bezny clovek, objednal vzorky x kusu PIC 16F84 a 16F877 a dodnes je mam doma - cca 20ks od kazdeho. Jestli to tak funguje i dnes, nevim.

Jinak pokud jde o nejaky arduina a tak, mnohdy to moc zdarma neni, ale jedno arduino u nas ~ 10ks arduina z aliexpressu.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


XX125

Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #5 kdy: 12. 08. 2019, 08:16:22 »
1. Některé firmy skutečně nabízí studentům vzorky zdarma - záleží na strategii každé firmy.
2. Jinak doporučuji se zkontaktovat s nějakou skupinou, která se tímto zabývá a má vhodné prostory. Něco jako "hackerspace". Mají vybavení, zkušenosti, kontakty, zdroje. Funguje výměna součástek - něco nabídneš ty, něco nabídnou oni.
3. Z Číny objednáš levně téměř jakoukoli součástku a za babku. Na studentské pokusy ideální.
4. Znám firmy, které dobrovolně a zdarma dodávají součástky pro děti a studenty na konkrétní projekty, aby podpořily jejich technické vzdělávání. Tady je třeba osobního přístupu, ale pak se tam ročně otočí součástky za desítky tisíc Kč.

Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #6 kdy: 12. 08. 2019, 08:28:39 »
Vzorky firmy posílají nejen studentům. U každé to bude jinak, nejjednodušší je to vyzkoušet. Buď pošlou, nebo zamítnou, vyzkoušení nic nestojí. Pasivní součástky ale určitě ne, jde o složitější/dražší čipy. Potřeboval jsem vzorky jen jednou, od TI přišlo v pohodě, nic jsem prokazovat nemusel. Samozřejmě je dobré to nezneužívat, jako všechno...

Souhlas s ebayem, pasivní v pohodě, polovodiče - je třeba koupit u ověřených prodejců (třeba i použité, fungují OK), jinak člověk koupí fake. Nedávno se to tu řešilo.

Problém s malými pasivními součástkami na ebayi je, že logicky nabízejí jen větší množství od 1 hodnoty, aby se pokrylo poštovné/handling. U nějakého projektu se spoustou různých hodnot to pak leze do peněz. Pak dává smysl koupit za pár stovek sadu odporů v celé řadě (bývá 10ks od každé hodnoty), rozdělit do pytlíčků a je na čas vystaráno, navíc lze pak snadno laborovat. I obyč. sada z GME za 300Kč 610 odporů je úplně v pohodě.

Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #7 kdy: 12. 08. 2019, 09:12:45 »
Když procházíš weby výrobců (ne prodejců), tak hledej tlačítko "Samples" nebo "Free samples". Několikrát jsem takto "nakupoval" přesně na takovéto soukromé domácí projektíky, vždy to bylo bez problémů. Vždycky šlo o dražší věci typu nějaký MCU, DDS od Analog Devices apod. Pasivní součástky mě takto obstarávat ani nenapadlo. Někde chtěli do webového formuláře napsat proč to chci, stačilo napsat pár vět na téma sebevzdělání nebo školní projekt. Vždycky jsem tam uváděl mailovou adresu ze školy.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2019, 10:14:27 »
Muzes zkusit obejit prodejce. Obcas delaji vyprodeje. Ja tak ziskal mraky pasivnich soucastek ruznych hodnot (ne SMD) za pakatel (prodavali to vetsinou na vahu). Mimochodem, za mych casu jsme ziskavali soucastky take tak, ze jsme vrakovaly stara zarizeni.
« Poslední změna: 12. 08. 2019, 10:16:02 od D.A. Tiger »

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2019, 11:31:14 »
Mimochodem, za mych casu jsme ziskavali soucastky take tak, ze jsme vrakovaly stara zarizeni.

pekny stary film od hardwerarine a ziskavani starych soucastek:

https://www.youtube.com/watch?v=cdcEtx4wrYA

Re:Vzorky elektronických součástek a vývoj. kitů pro studenty
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2019, 13:17:51 »
Jakou školu studuješ a ve kterém ročníku (jestli to není tajné)? Technické školy bývají dost náročné (vlastní zkušenost) a moc času ti (aspoň v prvních ročnících než se rozkoukáš co si můžeš dovolit) na bastlení nezbyde.