První interview jako student gymnázia

První interview jako student gymnázia
« kdy: 08. 08. 2019, 01:07:40 »
Ahoj všichni,

Dnes se mi ozval jeden pán z menší/středně velké firmy a domluvili jsme se na schůzce, která se uskuteční za 10 dní. Odpovídal na inzerát, kde bylo jasně napsáno, že jsem student, a že nemám žádné zkušenosti, ale rád se učím a pracuji na sobě.

Jedná se o firmu, která dělá webové a mobilní aplikace na zakázku.

Tak a teď k věci - nevím, kolik si mám říct. Pravděpodobně budu pracovat part-time, jelikož mám školu samozřejmě.

Přemýšlel jsem, že bych si řekl o 300Kč/hod. Vím, že je to v oboru málo, ale na druhou stranu mám nulové zkušenosti a nutně potřebuji nějaké získat, takže by mi nevadilo nějakou dobu pracovat "za málo" (i když je to pro sedmnáctiletého studenta, který nemá prakticky žádné výdaje dost), abych získal nějaké zkušenosti.

Jaké otázky jsou na takovýchto interview často tázány? Je něco, na co bych se měl připravit, kromě klasických "kde se vidíš za 10 let", "jaké zvíře bys byl" atp.? Nutno dodat, že nebudu mluvit s žádným recruiterem, ale přímo s majitelem firmy.

Děkuji všem za případné rady


_Jenda

  • *****
  • 1 572
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2019, 02:11:52 »
Přemýšlel jsem, že bych si řekl o 300Kč/hod.

To mi přijde dost na to že nemáš žádné zkušenosti (ale samozřejmě záleží co umíš). 150, maximálně 200. Neboj, jakmile nějaké zkušenosti získáš, jde to rychle nahoru.

Jaké otázky jsou na takovýchto interview často tázány? Je něco, na co bych se měl připravit, kromě klasických "kde se vidíš za 10 let", "jaké zvíře bys byl" atp.? Nutno dodat, že nebudu mluvit s žádným recruiterem, ale přímo s majitelem firmy.

Mě se na tyhle věci nikdo nikdy neptal, spíš je zajímalo co umím a co už jsem udělal (nemusí to být nutně komerční zkušenosti, určitě sis už něco dělal i pro sebe nebo tak).

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #2 kdy: 08. 08. 2019, 10:03:32 »
Ahoj,

pokud nezačne o penězích protistrana, tak to neřeš. Pokud se zeptá, tak řekni těch 300. Je to vyjednávání, pokud mu to bude připadat moc, tak řekne svoji představu a pak je na tobě jak se zařídíš.

Pokud to bude málo, ale je to blízko z domu do firmy, tak to ber. Choď tam co nejčastěji, spoustu věcí se dozvíš, když budeš poslouchat diskuze ostatních. Začni klidně i jako tester.

Pokud máš něco hotové, cokoliv. Klidně i jen prográmek pro robota v Arduinu. Dej to na github a na pohovoru jim to ukaž. Cokoliv.

Jo a nezapomeň na další důležité věci jako angličtina a ideálně ještě další jazyk např. němčina. Neojebávej matematiku a fyziku. Celkem zajímavá je na střední i chemie :) a že programování je fajn, ale znalost nějaké domény z tebe udělá mnohem žádanějšího programátora.
Doménou teď myslím třeba strojírenské procesy, geografické systémy, jak funguje účetnictví atd. cokoliv co tě baví.

Hodně štěstí.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #3 kdy: 08. 08. 2019, 10:37:30 »
Ono taky hodně záleží kde.
V Praze těch 300 klidně dostaneš, v Bruntále ani náhodou.
Není to ani tak o tom co nabídneš, ale spíš o tom co je to za firmu (je tu rozsah od vesnických šmudlů bez kanceláře až po nadnárodní korporáty), jaké mají zákazníky, jaký je tam běžný plat.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #4 kdy: 08. 08. 2019, 11:45:48 »
Ono taky hodně záleží kde.
V Praze těch 300 klidně dostaneš, v Bruntále ani náhodou.
Není to ani tak o tom co nabídneš, ale spíš o tom co je to za firmu (je tu rozsah od vesnických šmudlů bez kanceláře až po nadnárodní korporáty), jaké mají zákazníky, jaký je tam běžný plat.

Je to uplne jedno. Pokud bude delat neco zajimaveho, penize jsou na zacatku druhorade.
Za par let muze mit klidne nekolikanasobek penez co na zacatku, ale to to nesmi delat pro prachy, musi ho to bavit, jedine pak tomu da hodne casu a dostane se na uroven expert, pak bud prijdou penize, nebo pujde dal. Na zacatku je to fakt jedno.


Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #5 kdy: 08. 08. 2019, 12:00:28 »
Ono ani 300 není málo, já začínal před 15ti lety (řekněme že platy byly tak 50% dneška) v Praze za 100 Kč/hod, a i to bylo pro firmu nevýhodné (přestože kolegům platila značně víc).

Pochop, pokud nic neumíš, tak de fakto platí za tvé učení, a nepřinášíš mu žádný zisk.

Jako veskrze je fajn si říct zpočátku o peníze, které jsou na svačinu, řekněme klidně těch 150 Kč, a až třeba za půl roku si říct o 300 Kč, a za 2-3 roky to klidně může být 500 Kč, a za 5 let třeba 800 Kč.

Jako často tu lítají obrovské částky, co někteří z nás berou, ale často tu chybí ta druhá stránka (co za to). Třeba tu jsou lidi, co na sobě tvrdě 10 let makaj, pak ty částky jsou astronomické, ano. Jenomže jako takový člověk máš strašný přínos do firmy.

300 Kč pokud nic neumíš bych si určitě neříkal, ani v Praze.

Zcela upřímně, já bych si řekl o 100 Kč první měsíc, a pak bych řekl, že se případně domluvíte na postupu, podle toho jak se budeš zaučovat.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #6 kdy: 08. 08. 2019, 13:04:54 »
Ja v Tvojej pozícii by som pracoval aj zadarmo (aj tak je to pre firmu v princípe dobročinná činnosť ťa vôbec zamestnať) a akúkoľvek výplatu by som bral ako bonus navyše.

V pozícii šéfa v Prahe, keby si mi povedal 300 za hodinu tak by som sa s Tebou rozlučil. A samozrejme, bolo by veľmi naivné očákavať, že budeš mať pre firmu reálny prínos, aspoň čo sa týka vývojara alebo software enginnera. Ako QA je to iné, tak by si mohol byť prínosom hneď a nejakých 300 za hodinu by som asi neriešil..

Pre Tvoju predstavu, 300 * 8 * 20 je 48 000 Kč mesačne, čo je plat ale veľmi schopného juniora, ktorý má pre firmu reálny benefit..

creatura

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #7 kdy: 11. 08. 2019, 22:07:23 »
... Tak a teď k věci - nevím, kolik si mám říct ... Přemýšlel jsem, že bych si řekl o 300Kč/hod. Vím, že je to v oboru málo, ale na druhou stranu mám nulové zkušenosti a nutně potřebuji nějaké získat ...
Studen gympu s nulovými zkušenostmi, který si bude chodit do práce když se mu to bude hodit se jde prodat "pod cenou" za 300kč.

... tak hlavně bude záležet, jestli to tvoje "interview" bude před obědem nebo po obědě. Po obědě se tomu zasmějí, ale před obědem s tebou nevrle vyrazí dveře.
Píšeš, že máš nulové zkušenosti. Za co chceš brát těch 300kč? ... v tvém případě by to měla být neplacená stáž protože tvůj přínos bude záporný (někdo se s tebou bude muset zabývat) a investice do budoucna nejsi. S tim bych tam šel ... 300kč za nula zkušeností je utopie.
« Poslední změna: 11. 08. 2019, 22:09:39 od creatura »

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2019, 15:47:15 »
Tak černě bych to neviděl, v každé firmě je dost práce do které se nikomu nechce - rutinní činnosti (evidence, dokumentace, testování, manuální kontrola nebo příprava dat...). Tyto práce zaslouží odměnu. Dohodněte se na časovém režimu a na tom, čím jim můžeš být užitečný ihned a co se chceš naučit do budoucna. Pokud je to solidně vedená firma, tak raději zaměstná potenciálního zaměstnance než jen nějakého brigádníka. Můžete si dohodnout třeba tři odpoledne v týdnu v nějakém brigádním režimu, k tomu si vybereš nějakou oblast, kterou budeš v rámci firmy studovat a dostávat drobné úkoly. Tomu se budeš věnovat i ve volném čase a podle progresu pak firma odhadne jak jsi perspektivní - a buď nabídne lepší podmínky nebo si najde někoho jiného.

Peněz si řekni abys vyšel s nákladama a se studiem, ber to jen jako přívýdělek. Zadarmo bych do toho určitě nešel, to je oboustranně nedůstojné. Jednal bych dost naférovku, bez zkušeností je lepší být upřímný než si hrát na machra... IMHO to je znak solidnosti.

Co můžu poradit: Připravit otázky na pohovor - budeš se ptát Ty (používané technologie, vývojový cyklus, množství zaměstnanců, projektů, typická délka projektů, zda se používají některé perspektivní technologie jako umělá inteligence apod., zeptej se na i na bolavá místa jako na přesčasy, zda a jak se zálohuje, jak se řeší absence, nemoc - cokoli Tě zajímá). Dobré otázky jsou známkou zájmu a z reakcí se ledacos pozná.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2019, 17:23:07 »
Já jsem takhle kdysi taky začínal (v roce 1992) - brigáda k VŠ, 8-15 hod týdně.
Firma cca 100 lidí, pobočky ve 4 městech, jediný admin na full time, který nestíhal a hledal někoho k ruce.
Takže pro začátek čištění klávesnic, myší, výměny vadného HW, pak reinstalace desktopů (obvykle Mac), řešení problémů na pobočkách (vlastním autem na cesťák), úpravy interní aplikace ve FoxPro, řešení problémů s účetním SW s dodavatelem, správa serveru... dostal jsem se tam ke spoustě věcí a poznal, jak taková firma funguje.
Nejsem si jistý, za kolik jsem tam nastupoval (50?), ale po roce to byla tak 100 Kč/h. (nebo ještě Kčs?)
 

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2019, 17:34:32 »
Tomas-T

Do 93' Kčs bych řekl ...

creatura

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2019, 18:29:59 »
... Pokud je to solidně vedená firma, tak raději zaměstná potenciálního zaměstnance než jen nějakého brigádníka ... Zadarmo bych do toho určitě nešel, to je oboustranně nedůstojné ... Připravit otázky na pohovor - budeš se ptát Ty (používané technologie, vývojový cyklus, množství zaměstnanců, projektů, typická délka projektů, zda se používají některé perspektivní technologie jako umělá inteligence apod., zeptej se na i na bolavá místa jako na přesčasy, zda a jak se zálohuje, jak se řeší absence, nemoc - cokoli Tě zajímá) ...
Jako docela by mě zajímalo co za práci děláš protože to jsou rady jak ze srandokapsu.

K první části bych řekl, že hledat nějakou perspektivu v sedmnáctiletém studentovi gymplu je naprosto zbytečné. Tak mladý člověk vlastně o životě a práci nic neví a teprve se rozhlíží. Jasně, kdyby to byl linuxový fanatik a šel stážovat do RedHat tak je to asi něco jiného. 300 utopie, 150 utopie.

A k druhé části? Jak by se takový hošík mohl ptát na nějaké vývojové cykly když ani neví co to je? proč by ho proboha, na jeho pozici, měla zajímat typická délka projektů? A proč by se proboha z jeho pozice ptal na zálohování když o tom nemá ani páru a nemá to s nim nic společného?

Na jeho pozici to bude tak, že se optají jak jdou studia, kolik má času a proč míří tím směrem kterým se vydal. Nikdo nebude očekávat velkou motivaci a odhodlání dotáhnout to na prezidenta - tuhle část vynechají. A přejdou k části kde řeknou co si představují že bude dělat. Pa přijde část financích kde bych řekl, že je to moje první práce a budu rád za čestné ohodnocení. Což je akceptovatelné - jak by se mohl 17ti letý hošík reálně ohodnotit když neví co vlastně bude dělat a nic neumí? No a když to půjde dobře tak se zeptají na nějaký ten sport.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2019, 21:30:34 »
Přesto bych mu doporučil, aby se ptal. Na co se chce ptát musí vědět on, uváděl jsem jen příklady.  Pointa spočívá v tom, že se může také sám ptát. A ta perspektiva? Ta spočívá v tom, že to je stabilnější než brigádník a ne že aspiruje na senior developera.

Ta firma očividně někoho takového potřebuje, když ho oslovila. Pokud dotyčný opravdu nic neumí a nikdy nic nedělal, tak tam bude opravdu mýt ty klávesnice. Ale to už je na něm, já bych nikoho nepodceňoval.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #13 kdy: 12. 08. 2019, 22:01:25 »
Jak 150 Kč/h utopie?
Loni v létě byl syn (15 let) 14 dní na brigádě v Praze - obecné pomocné práce při vyklízení nějakého divadla. Plat byl 160 Kč/h - žádné požadavky na kvalifikaci, žádné požadované znalosti.
Nevím proč by někdo, kdo už něco odborného umí (jen nemá zkušenosti) neměl chtít a dostat víc - ta firma někoho na konkrétní práci potřebuje a lidi prostě nejsou. Takže buď na jednodušší odborné IT činnosti přijme a zaplatí takovéhleho studenta, nebo bude přetěžovat stávající zaměstnance, kteří s tím nakonec seknou a změní zaměstnavatele.

Re:První interview jako student gymnázia
« Odpověď #14 kdy: 12. 08. 2019, 22:20:04 »
Jak 150 Kč/h utopie?
Loni v létě byl syn (15 let) 14 dní na brigádě v Praze - obecné pomocné práce při vyklízení nějakého divadla. Plat byl 160 Kč/h - žádné požadavky na kvalifikaci, žádné požadované znalosti.
Nevím proč by někdo, kdo už něco odborného umí (jen nemá zkušenosti) neměl chtít a dostat víc - ta firma někoho na konkrétní práci potřebuje a lidi prostě nejsou. Takže buď na jednodušší odborné IT činnosti přijme a zaplatí takovéhleho studenta, nebo bude přetěžovat stávající zaměstnance, kteří s tím nakonec seknou a změní zaměstnavatele.

Investovat rok prachy do studenta je poměrně riskantní investice, zejména proto, že pokud po tom roce neodejde za lepším, tak to bude nejspíše idiot.

Hodně firem juniorní lidi ani z principu nepřijímá, protože i kdyby dělali zadarmo, tak se to nevyplatí.

Na otázku, proč váš syn dělá brigádu za 160 Kč / hodina bez kvalifikace, a student by měl dělat brigádu za 100 Kč aby se něco naučil odpovím jednoduše. Kdybyste byl vydavatel, tak taky zaplatíte víc za hotový článek do vašeho časopisu o pěstování petůnií než za půlku kapitoly k nížce o kvantové fyzice od člověka, co se to teprve učí, a knížku nejspíše nedokončí.