Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC

osm

Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« kdy: 02. 08. 2019, 17:14:48 »
Zdravim, mate nekdo zkusenost s fakturaci do USA jako OSVC pripadne i jinak (vyvoj sw, mensi firma/startup bez pobocky v eu)?
Nejake tipy na co davat pozor atd.? Pripadne kontakt na nejakeho ucetniho ktery se v tomhle vyzna?
(Po letmem prohledani googlu a kontaktovani nekolika ucetnich firem s dotazem na placenou konzultaci se zatim vsechny vyjadrili ze tohle nedelaji..)

Dekuji!


Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #1 kdy: 02. 08. 2019, 17:53:55 »
Několik let jsem takto fungoval. Není tam nic složitého:
1. DPH se nijak nepočítá ani nezohledňuje
2. obrat se nepočítá do limitu pro přihlášení k DPH
3. příjmy pro výpočet daně z příjmu se na koruny přepočítávají až před podáním daňového přiznání podle kurzu vyhlášeného pro daný rok ministerstem financí (tj. nikoli podle kurzu v době platby)
4. je dobré si domluvit kdo bude platit případné bankovní poplatky (pokud půjdou platby převodem přímým převodem na účet může to být docela pálka)
5. je dobré mít v české bance USD účet/složku, nechat si posílat přímo USD bez převodů po cestě a USD buď zase investovat v USD (třeba do nějakých fondů), a pro výdaje v korunách převádět jen jednou za čas po větších částkách s individuelně domluveným kurzem (fungovalo to takhle k mé spokojenosti v Raiifeisen).

Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #2 kdy: 02. 08. 2019, 18:01:43 »
2. obrat se nepočítá do limitu pro přihlášení k DPH

k tomu je dobré dodat že pokud nejseš přihlášený k dani ("plátce DPH") a budeš přiznávat obrat nad aktuální limit který se ale z důvodu "plnění v USA" nepočítá, je dobré to nějak finančáku říct že se ten obrat nepočítá. Mně poprvé volali že je problém a trvalo chvíli než se to vysvětlilo, příští roky jsem pak přidával k daňovému přiznání extra přílohu s vysvětlujícím dopisem a tabulkou odkud mé přjímy přicházejí. Jde o 235/2004 Sb., § 4a (1) a § 10h (1) c) a k)

Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #3 kdy: 02. 08. 2019, 18:31:39 »
ad 4

Na prevodu do CZE používám většinou Akcentu a občas RoklenFX. Příjde mi lepší se držet od bank dál, když vidím jejich ceník za převod z EUR do CZK :).

Několik let jsem takto fungoval. Není tam nic složitého:
1. DPH se nijak nepočítá ani nezohledňuje
2. obrat se nepočítá do limitu pro přihlášení k DPH
3. příjmy pro výpočet daně z příjmu se na koruny přepočítávají až před podáním daňového přiznání podle kurzu vyhlášeného pro daný rok ministerstem financí (tj. nikoli podle kurzu v době platby)
4. je dobré si domluvit kdo bude platit případné bankovní poplatky (pokud půjdou platby převodem přímým převodem na účet může to být docela pálka)
5. je dobré mít v české bance USD účet/složku, nechat si posílat přímo USD bez převodů po cestě a USD buď zase investovat v USD (třeba do nějakých fondů), a pro výdaje v korunách převádět jen jednou za čas po větších částkách s individuelně domluveným kurzem (fungovalo to takhle k mé spokojenosti v Raiifeisen).

Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2019, 20:22:30 »
ad 4

Na prevodu do CZE používám většinou Akcentu a občas RoklenFX. Příjde mi lepší se držet od bank dál, když vidím jejich ceník za převod z EUR do CZK :).

Ja zase na prevody pouzivam transferwise.com - pokial nepotrebujem danu menu, tak menim hlavne podla pohybov kurzov. Na tom sa da tiez stratit/ziskat, takze preto aj prepocet rocnym kurzom moze, ale nemusi byt vyhodny. Osobne pouzivam freeagent.com (neposobim na CZ trhu, ale global verzia by snad isla napasovat na CZ), ktory zmeny kurzov realne denne prepocitava a ma na to uctovnu polozku "Realized Currency Exchange Gain/Loss".



Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #5 kdy: 04. 08. 2019, 01:05:19 »
Několik let jsem takto fungoval. Není tam nic složitého:
1. DPH se nijak nepočítá ani nezohledňuje
2. obrat se nepočítá do limitu pro přihlášení k DPH
3. příjmy pro výpočet daně z příjmu se na koruny přepočítávají až před podáním daňového přiznání podle kurzu vyhlášeného pro daný rok ministerstem financí (tj. nikoli podle kurzu v době platby)
4. je dobré si domluvit kdo bude platit případné bankovní poplatky (pokud půjdou platby převodem přímým převodem na účet může to být docela pálka)
5. je dobré mít v české bance USD účet/složku, nechat si posílat přímo USD bez převodů po cestě a USD buď zase investovat v USD (třeba do nějakých fondů), a pro výdaje v korunách převádět jen jednou za čas po větších částkách s individuelně domluveným kurzem (fungovalo to takhle k mé spokojenosti v Raiifeisen).

+1. Super odpoved!

osm

Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #6 kdy: 04. 08. 2019, 11:47:48 »
Moc dekuji za vsechny odpovedi.

Mozna jeste jeden poddotaz, kdo ma zkusenost.
Jak moc maji s placenim na zahranicni ucet (ve vychodni evrope..) US zakaznici problem (nebo i obecne s fakturovanim takhle do zahranici)?

Pripadne pokud mate zkusenost i jinde po Svete, treba UK, Svycarsko, Nemecko.. Jak moc byl problem domluvit se na fakturaci a platbe primo pres osvc v CR?


Diky!

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #7 kdy: 04. 08. 2019, 17:41:41 »
Mozna jeste jeden poddotaz, kdo ma zkusenost.
Jak moc maji s placenim na zahranicni ucet (ve vychodni evrope..) US zakaznici problem

Mně k tomu můj zákazník z USA doslova napsal že musel do banky, vyplnit spoustu papírů, počkat až to pokazí, vyplnit znova papíry a že už to nikdy v životě dělat nebude a že klidně připlatí x % za jinou službu. PayPal nebyl schůdný (překročený limit a nereagující support), nakonec se mi ho podařilo přesvědčit pro Transferwise. Protože jsem chtěl dolary a TW mi je nechce v Česku dát, tak mu k tomu vždycky připočítám kolik to bude stát směnit na RoklenFX z korun zpátky na dolary. Řešil jsem to tady: https://forum.root.cz/index.php?topic=17211.0
« Poslední změna: 04. 08. 2019, 17:43:21 od _Jenda »

Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #8 kdy: 04. 08. 2019, 18:24:19 »
Moc dekuji za vsechny odpovedi.

Mozna jeste jeden poddotaz, kdo ma zkusenost.
Jak moc maji s placenim na zahranicni ucet (ve vychodni evrope..) US zakaznici problem (nebo i obecne s fakturovanim takhle do zahranici

není zač :-)

moje zkušenost je v tomhle asi netypická protože ta US firma pro kterou jsem pracoval byla sice malá, ale s globálním rozhledem a lidmi jako já doslova na všech kontinentech a měli v tomhle ohledu zkušenosti a rozhled.

Obecně myslím že v EU (resp. v SEPA) jsou bankovní převody naprostý standard. Mimo EU to bude hodně individuální.
« Poslední změna: 04. 08. 2019, 18:27:17 od Makovec »

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #9 kdy: 05. 08. 2019, 09:42:56 »
a co pouzit ucet u americke banky a vybirat ho platbami platebni kartou ?

Re:Fakturace do zahranici (USA) jako OSVC
« Odpověď #10 kdy: 05. 08. 2019, 10:40:44 »
učet v US bez tve fyzické přítomnosti ti bratru už dobrých 5+ let žádná banka nezaloží. Musíš se osobně dostavit, vlastnit social security number a podobné radosti. Takže na US účet lehce a zdarma zapomeň. A jak už tu někdo psal v US International wire transfers moc nefrčí, je kolem toho kupa papírů a navíc to v bankách nedělají běžně, takže vzniká spousta chyb. Jednodužší je domluvit paypal, transwise, revolut, western union (v nejhorším případě) nebo cokoliv podobného. I když čest vyjímkám.