Proxmox přidání jednotlivých IP adres

Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« kdy: 31. 07. 2019, 10:17:15 »
Ahoj, prosím o radu,

zkusil jsem nainstalovat proxmox za účelem zkoumání, ale jsou přidávat pouze IPsety jako celé rozsahy.
Mám od datacentra jen jeden rozsah a ten nemůžu celý alokovat pro proxmox a další rozsah se mi kvůli tomu kupovat nechce. Potřebuji, abych mohl do proxmox přidávat pouze jednotlivé adresy.

Dá se to nějak zařídit? Předpokládám, že to asi nebude tak snadné na to, aby mi zde někdo jen tak poradil, ale za zkoušku to stojí.

Děkuji moc všem za tipy.


Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #1 kdy: 31. 07. 2019, 11:03:34 »
Muzes to trochu rozepsat, kam ti nejde pridat jednotliva IP adresa? ipset a rozsah IP adres (IP range) jsou dve ruzny veci. A i jedna IP adresa jde zapsat jako IP range - 192.168.0.1/32.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #2 kdy: 31. 07. 2019, 12:16:45 »
Já s tím vůbec neumím a nemůžu se ani dogooglit, jak třeba kontejneru přiřadit IP adresu. Při jeho vytváření se v konfiguraci sítě se IP adresa nikde nedá zvolit.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #3 kdy: 31. 07. 2019, 12:21:37 »
Ahoj, prosím o radu,

zkusil jsem nainstalovat proxmox za účelem zkoumání, ale jsou přidávat pouze IPsety jako celé rozsahy.
Mám od datacentra jen jeden rozsah a ten nemůžu celý alokovat pro proxmox a další rozsah se mi kvůli tomu kupovat nechce. Potřebuji, abych mohl do proxmox přidávat pouze jednotlivé adresy.

Dá se to nějak zařídit? Předpokládám, že to asi nebude tak snadné na to, aby mi zde někdo jen tak poradil, ale za zkoušku to stojí.

Děkuji moc všem za tipy.
Z toho co pises, tak je predpoklad, ze mas niekde v datacentre VPS s jednou verejnou IPv4/IPv6 a ty si tam nainstaloval Debian/Proxmox.
Teraz chces vytvarat VM/LXC a kazdemu chces pridelit IP adresu.
Zrejme si budes musiet vytvorit nejaky Virt. router na ktorom bude NAT a DHCP server a dalsim VM/LXC bude pridelovat privatne IP. Potom budes robit NAT aby si videl z vonka aj na VM/LXC.
Nie som odbornik, mozem sa mylit, ak to tak nie je, tak sa necham poucit ako by sa to dalo riesit inak.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #4 kdy: 31. 07. 2019, 12:25:59 »
Já s tím vůbec neumím a nemůžu se ani dogooglit, jak třeba kontejneru přiřadit IP adresu. Při jeho vytváření se v konfiguraci sítě se IP adresa nikde nedá zvolit.
Ja mam proxmox na VDSL linke s verejnou IP cize Proxmox je v LAN sieti a DHCP v LAN prideluje kazdemu LXC a VM IP adresu , alebo sa da nastavit rucne


Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #5 kdy: 31. 07. 2019, 14:38:35 »
Ahoj darebacik, děkuji za tvou reakci. V podstatě to co jsi mi ukázal na screenshotu je přesně to co potřebuji. Můj stav je takový, že to mám právě asi nastavené na DHCP a nemohu nastavovat statické IP adresy. Na záložce nastavení mám jen nějakou tabulku. A neumím přijít na to, jak to přepnout do režimu jako to máš ty, aby se dala vepsat statická adresa. Viz. můj screenshot.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #6 kdy: 31. 07. 2019, 14:53:55 »
Staticka IP adresa se nastavuje behem instalace guesta pomoci prostupu a nastroju toho guesta.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #7 kdy: 31. 07. 2019, 15:33:52 »
Ahoj darebacik, děkuji za tvou reakci. V podstatě to co jsi mi ukázal na screenshotu je přesně to co potřebuji. Můj stav je takový, že to mám právě asi nastavené na DHCP a nemohu nastavovat statické IP adresy. Na záložce nastavení mám jen nějakou tabulku. A neumím přijít na to, jak to přepnout do režimu jako to máš ty, aby se dala vepsat statická adresa. Viz. můj screenshot.
Ten prvy screenshot co som ti poslal to je pr LXC a ty si poslal VM. To je ale jedno. System vygeneruje MAC adresu a DHCP mu prideli IP. Ja to robim tak, ze v routry mam uz pridelene k jednotlivym MAC adresam IP pre VM, tak pri konfiguracii VM nakopirujem MAC z routera.

Avsak stale neviem ako mas ten proxmox postaveny ty. Ci ho mas na VPS niekde v datacentre (si spominal) a ci tym VM/LXC ma kto pridelit privatnu IP.
Samozrejme nebudes kvoli VM kupovat dalsie verejky

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #8 kdy: 31. 07. 2019, 16:40:19 »
Pravděpodobně toto by mohlo tvůj problém vyresit. Nemusíš mít samostatnou virtuálku jako gateway.
NAT dělá samotný Proxmox.
https://pve.proxmox.com/wiki/Network_Configuration#_masquerading_nat_with_tt_span_class_monospaced_iptables_span_tt

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #9 kdy: 31. 07. 2019, 19:46:40 »
Vyborne, takze postupovat by si mohol podla toho https://cyberpersons.com/2016/07/27/setup-nat-proxmox/ je to tam celkom zrozumitelne popisane.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #10 kdy: 01. 08. 2019, 16:34:06 »
Static IP na VM se da resit pres cloud-init, priklad je treba tady. V praci to pouzivame :-] https://www.youtube.com/watch?v=8qwnXd1yRK4

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #11 kdy: 01. 08. 2019, 22:13:11 »
Static IP na VM se da resit pres cloud-init, priklad je treba tady. V praci to pouzivame :-] https://www.youtube.com/watch?v=8qwnXd1yRK4
Nemyslím si že tazatel potřebuje takovýhle kanón na vrabce. Tím bych mu hlavu nemotal. Nejdříve je třeba správně nastavit síť v Proxmox.

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #12 kdy: 02. 08. 2019, 09:06:21 »
Podla toho navodu co som dal sem
Vyborne, takze postupovat by si mohol podla toho https://cyberpersons.com/2016/07/27/setup-nat-proxmox/ je to tam celkom zrozumitelne popisane.
by sa siet pri vytvarani VM nemala riesit vobec.
Po vytvoreni VM sa prihlasi do VM a nastavi siet rucne
Kód: [Vybrat]
vi /etc/network/interfacesnejako takto
Kód: [Vybrat]
auto lo
iface lo inet loopback
 
auto eth0
iface eth0 inet static
    address 192.168.1.2
    netmask 255.255.255.0
    gateway 192.168.1.1
Prip. ak nainstaluje nejaky win, tak cez nejaky gui
« Poslední změna: 02. 08. 2019, 09:13:42 od darebacik »

Re:Proxmox přidání jednotlivých IP adres
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2019, 09:26:32 »
na proxmoxu se dělá bridge na síťovce (nebo na bondu) takže pak se jednotlivé stroje dostávájí do světa přes bridge. Při vytváření VM si jen zvolíš který bridge to má použít.

btw když se nainstaluje proxmox z proxmocího iso tak je všechno připravený a můžeš vytvářet VM okamžitě.