Guide pre začiatočníka

Guide pre začiatočníka
« kdy: 29. 07. 2019, 17:29:31 »
Ahojte, chcel by som sa vás opýtať či mi neviete poradiť. V práci mám možnosť ísť na poziciu Linux Admina, čo by som aj chcel skusiť. Bohužial z Linuxu mám len nejake základy nič "extra". Zaujímalo by ma či by ste mi nevedeli odporučiť nejaku knižku (guide) na Linux, s tým že časom by som možno chcel ísť robiť aj certifikáty. Našiel som si "RHCSA/RHCE Red Hat Linux Certification Study Guide" netuším ale, či je to vhodné pre začiatočníka, alebo skôr už "pokročileho". Ak by mi niekto vedel poradiť alebo odporučiť inú knižku, budem veľmi rád, poprípade na ake certifikaty, distrubúcie sa v buducnosti zamerať. :)
Ďakujem
« Poslední změna: 29. 07. 2019, 21:33:47 od Petr Krčmář »


Re:Guide pre začiatočníka
« Odpověď #1 kdy: 30. 07. 2019, 18:57:13 »
Ahoj

treba skusit instalaciu nejakeho linuxu a zacat sa ucit v terminaly. Tutorialov je kopec. Zacat zakladmi ako vytvorit priecinok, nastavit opravnenia pre subory a adresare, find, grep, vi a postupne si pridavat veci ldap, samba, postfix, certifikaty, zalohovanie, atd...  Treba vediet po anglicky, kopec textov je in english. S tymto by som asi zacal https://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt-4-vydani/
A budes sa ucit stale :-)

Re:Guide pre začiatočníka
« Odpověď #2 kdy: 31. 07. 2019, 02:29:29 »
Já jsem si kdysi prořezával zoubky u knížek jako jsou tyto:

https://www.databazeknih.cz/knihy/linux-internet-server-381711

...mnohé věci jsou tam asi už old-school až pasé, ale jako čtení před usnutím by to mohlo zafungovat i dneska. Tuším ta kniha byla trochu směrem k RedHatu (tehdy cca ve verzi 4.2 až 5.1). Od té doby uplynulo hodně vody pod mostem a pokud jste spíš Debianista, tak Vám třeba nepůjdou úplně pod nos redhatí cesty k souborům apod. Ale z druhé strany, texty pana Satrapy se čtou jedním dechem snad i jako krásná literatura.

https://www.kosmas.cz/knihy/164263/linux-zaciname-programovat/   

Já měl tehdy tuším překlad 2.vydání v češtině, na webu se válí 4.vydání v AJ, každopádně dneska už asi taky spíš historie... resp. znalosti jak spustit překladač Céčka, co je to Makefile a k čemu je strace, to se může hodit i dneska :-)

Čili je to dneska už historická literatura, ale zrovna tyhle knížky se čtou docela dobře i jako beletrie.

Obě ty knížky by mohly být k sehnání ve veřejných knihovnách.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Guide pre začiatočníka
« Odpověď #3 kdy: 31. 07. 2019, 09:38:04 »
Nejsem admin. Nejlepší kniha o příkazovém řádku v češtině je podle mě Mistrovství v Linuxu od Marka Sobella. Zabývá se shellem z čistě uživatelského hlediska, což se narozdíl od administrace moc nemění.

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/8486630/mistrovstvi-v-linuxu/