Studium informatiky na PF UPJS

mukel

Studium informatiky na PF UPJS
« kdy: 25. 07. 2019, 20:03:24 »
Ahojte.

Rad by som isiel na tuto fakultu studovat informatiku, alebo aplikovanu informatiku. Mate s touto univerzitou skusenosti, konkretne s týmito programami? Napiste viac, budem rád.
« Poslední změna: 25. 07. 2019, 20:18:21 od Petr Krčmář »


Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2019, 09:31:41 »
Výhody sú jednoznačne... Odbor dokončí tak 10 ľudí ročne, takže máš osobitý prístup učiteľov, co sa o iných školách povedať nedá. Dá sa tam dozvedieť veľa zaujímavých veci. Predmety sú preberane dostatočne podrobne a základ je heslo 'naucime tá prečo veci fungujú, nie len ako". Hlavne mladí učitelia sú dosť progresívny a robia odbor nie len vedecký ale aj technicko populárny...
Menšia výhoda je, že si vlastne vieš zapísať čokoľvek čo ťa zaujíma na celej UPJŠ ak máš čas a chuť a plán ako budeš študovať sa dá celkom slušne formovať a predmety vyberať.

Nevýhody sú podobné.. ťažšie je túto školu flakat. Matika je peklo a často zbytočne. Nájdu sa učitelia čo sú premotivovani, alebo stará škola. Výmena učiteľov za nových je komplikovaná. To sú ale problémy každej školy asi. Jedáleň nič moc, aspoň za mojich čias, ale tieto veci sa nemenia. Technických supermodernych vychytávok je pomenej, keďže sa to menej oplati.
Niektoré predmety môžu byť pre teba zbytočne a musíš ich aj tak robiť..


Neutrálne: škola nieje pre každého najlepšia voľba. Ak potrebuješ ešte čas aby si si robil svoje projekty tak možno iná škola je lepšia voľba. Ak už programovať vieš, šiel by som možno radšej zo strednej do práce. UPJŠ ti posunie vnímanie informatiky na vyššiu úroveň, ale to, či to niekto ocení a či sa ti oplatí dať tomu 5 rokov života musíš vedieť ty..

mukel

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2019, 16:08:44 »
Ako si na tom ty bol s programovanim? Ja viem tak pascal, delphi zo strednej. (Mám gymko.) Vo volnom case citam knihy od Pecinovskeho o jave. Takisto o informatike, ako o odbore neviem vela. Maturoval som, ale za tu dobu co som mimo som vela veci pozabudal.
Bojim sa s mojimi neznalostami ma skor ci neskor zo skoly vyhodia.

Ak by si si mal vybrat znovu, vybral by si si UPJS? Alebo isiel by si inde, kde? Co sa tyka tch ucitelov zo starej skoly, nestava sa, ze to co ucia ani nevedia velmi. Lebo aj to sa stava, co som pocul.
Z dlhodobého hladiska hodnotis skolu ako efektivne vyuzity cas?

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2019, 16:43:34 »
Pozor - je veliký rozdíl programovat nebo číst knihu o programování.

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2019, 18:24:42 »
Tuto skolu neodporucam ludom, ktori nechcu po ziskani Mgr. pokracovat v akademickej sfere, pripadne sa zasit niekde na statom financovanych "sukromnych" miestach. Kym toeria je asi dobra (aj ked extremne neaktualna), tak prakticka cast studia kompletne absentuje a o IT ako takej sa nedozviete vobec nic. Zato v takej matike budete namakani :)

Ano, odbor konci tych 10 ludi a idealne ti potom pokracuju ako doktoranti/odborni asistenti priamo na UPJS alebo na inych univerzitach.


mukel

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2019, 19:54:28 »
Ani jej aplikovanu formu neodporucas?

Keď som si pozrel program informatika vs aplikovana informatika, tak nejake vacsie novoty som oproti programu informatika v aplikovanej nevidel. Klame ma zrak, alebo je to tak?

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2019, 21:28:43 »
Ani jej aplikovanu formu neodporucas?
Pochybujem, ze medzi nimi bude nejaky zasadny rozdiel. Skor to bude tak, ze tam bude menej matiky a teda to bude jednoduchsie studium, no co do praktickej casti tam nebude nic pridane. Proste to bude taka Informatika lite. Koniec koncov, budu to stale ti isti ucitelia.

Ja by som asi postupoval nasledovne. Pozriet si rozpis predmetov na danom odbore. Potom si vyhladat informacie o vyucujucich. Ak vidis v ich zivotopise len same akademicke posobiska, tak od nich nemozes ocakavat nic prakticke a pouzitelne mimo akademicku podu. Skolu si teda treba vyberat podla ucitelov, nie podla nazvov predmetov.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2019, 21:50:17 »
Ani jej aplikovanu formu neodporucas?
Pochybujem, ze medzi nimi bude nejaky zasadny rozdiel. Skor to bude tak, ze tam bude menej matiky a teda to bude jednoduchsie studium, no co do praktickej casti tam nebude nic pridane. Proste to bude taka Informatika lite. Koniec koncov, budu to stale ti isti ucitelia.

Ja by som asi postupoval nasledovne. Pozriet si rozpis predmetov na danom odbore. Potom si vyhladat informacie o vyucujucich. Ak vidis v ich zivotopise len same akademicke posobiska, tak od nich nemozes ocakavat nic prakticke a pouzitelne mimo akademicku podu. Skolu si teda treba vyberat podla ucitelov, nie podla nazvov predmetov.
Nevím, jak na PF UPJŠ, ale na MFF UK bylo (za mých mladých let, což už je, pravda, dávno) mnoho vyučujících, kteří celý život působili na univerzitě, a přitom naučili spoustu praktických věcí.

mukel

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2019, 21:50:55 »
Myslis, ze existuje nejaka skola, ktora vyucuje informatiku co najviac pre prax? Ak ano, ktora?

iwtu

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #9 kdy: 30. 07. 2019, 15:11:06 »
Ahoj mukel a čau Samo :)

PF UPJŠ nie je najlepšia škola na svete. Ale ani zďaleka najhoršia. Ak chceš ľahko dostupný top, tak MFF v Prahe.

Všetko závisí od tvojích možnosti a očakávaní. Ak môžeš iba Košice, OK.
Ak si silný invidualista a nepotrebuješ kolektív fakt dobrých študentov ale uspokojiš sa s tým, čo príde. Pokiaľ potrebuješ spolužiakov, aby ťa v tvojom rozvoji ťahali a mohol si s nimi riešiť problémy, najpríklad aj v autobuse, asi to nebude dobrá voľba. Za mojich čias drvivá väčšina spolužiakov chcela to najjednoduším spôsobom VŠ skončiť a nejaká kvalita a osobný rozvoj bol až druhoradý, ak vôbec. Plus pár divných vecí úlpne nahlavu, veľké ego PF UPJŠ, tak som odišiel na MFF UK (pre mňa jedno z najlepších rozhodnutie v živote)

Ak ti stačí v pohode vzhľad do informatiky a vieš pár divných veci nahlavu pretrpieť, nepotrebuješ kto vie akú kvalitu spolužiakov, PF UPJŠ je OK.

Vieš, mne sa ťažko vžiť do tvojej situácie, lebo aj inak sa dívam na matiku aj do informatiky mám už úplne iný vzhľad a vidím rôzne súvislosti a podobnosti. Ono, dlhé roky sa nadávalo na matiku, ale v dnešnom deep learning hype, sa tá matika hodí. Ono popravde, nie je žiadna mega matika, normálna trochu vyššia matematika. Analýza, algebra, kombinatorika, lingebra.. v princípe veci, s ktorými sa v informatike v nejakej forme stretávaš ak chceš robiť zaujimavé vecí. A viem, že bez nadhľadu, bez "big picture" sú tie vecí tažké.

Čo sa týka programovania, tak pokiaľ chceš robiť aspoň trochu zaujimavé veci, bioinformatiku, strojové učenie, obchodovanie na burze, počítačové videnie, spracovávanie prirodzeneného jazyka, lietadlá a skoro hocičo zaujímavé, tak obyčajné programovanie nestačí. Potrebuješ zásobu algoritmov, aby si na nich mohol stavať algoritmy na mieru, optimalizovať algoritmy.. Teda potrebuješ algoritmické myslenie. Algoritmické myslenie na PF UPJŠ získaš.

Úplne ideálne, keď maš nejakú blízku oblasť mimo informatiky, tak super, lebo potom sa môžeš informatickým spôsobom v tej oblasti realizovať.

Dá sa povedať, že PF UPJŠ je dobrý základ na to, ak chceš robiť nejakú zaujímavú prácu, a nie iba bežné programovanie bezozmyslu.

Čo sa týka teba, keďže viem, ako sa tí dobrí študenti strašne podceňujú a očividne máš záujem, keďže si čítas Pecinovského a obecne za zaujímaš.. PF UPJŠ dokončíš. Inými slovami, pravdepodobne máš na to.

A keď chceš študovať, tak študuj a nejakou praxou sa trápiť nemusíš. Na to bude dosť času po škole :) Viem, že to tažko prijateľná veta pre Teba, ale o živobytie sa báť nemusiš :))

Drž sa.


Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #10 kdy: 30. 07. 2019, 20:03:50 »
Ahoj mukel

vidim, ze sa tu ozyvaju ludia, co uz maju 15 rokov skolu za sebou :) Poviem ti priamo, ze na tejto skole ucim a teda som si vedomy toho, ze cokolvek napisem je tym ovplyvnene.

Tak osobne za seba napisem iba toto: Ponuka predmetov aj obsah predmetov sa meni, nevyhoda tohto fora je, ze nevies, kto ti je schopny opisat sucasnu realitu.

Teraz uz necham za seba hovorit studentov:
Robil som tento mesiac na Letnej skole sietovania anonymnu anketu medzi 18timi studetmi, toto napisali na otazku "Čo by ste vyzdvihli z prostredia fakulty?" - v zatvorke moje vysletlenie:
•   6x Kreatívne laboratórium (to je labak, v ktorom nie je vyucba a mozu v nom studenti informatiky travit svoj cas)
•   3x Osobný/individuálny prístup učiteľov
•   3x Posedenie na chodbách
•   priateľskosť, ochota
•   príjemná atmosféra
•   uvoľnená atmosféra pri výučbe, organizovanie akcií ako Letná škola sieťovania, Alpinka
•   Technicom (to je budova)
•   Laboratóriá v Technicome a keď sa to dokončí, aj historická chodba pri PC učebniach bude super
•    Koše na separovaný odpad , stolný futbal na najvyššom poschodí

Mal som aj nasledovnú kolonku: "Čo by ste odkázali stredoškolákom, ktorí zvažujú štúdium informatiky, alebo aplikovanej informatiky?" - uvádzam v úplnom znení:
•   Študentom aplikovanej informatiky by som odporučil premyslieť si dopredu, alebo si aspoň zistiť možnosti štúdia na 2. stupni VŠ. Všetkým by som odporučil aby sa nevzdávali na prvej prekážke a snažili sa dotiahnuť predmety aj napriek vysokej náročnosti.
•   Určite by som im odporučil štúdium aj napriek tomu, že na strednej škole nemali žiadne skúsenosti s programovaním
•   Ak si vyberú UPJŠ, tak si vyberú dobre.
•   Nech sa pripravia na to, že je to dosť teoretické a veľa matematiky
•   Pochopiť, aké odvetvie informatiky je pre nich najzaujímavejšie
•   Hneď na začiatku semestra vedieť používať AIS. Je to podľa mňa náročná vec, ktorú nikto nevysvetľuje
•   Určite zvážiť, či bažia po vedeckej a trochu teoretickej informatike, alebo či chcú byť programátormi a len kódiť a nič viac
•   Je to dobré, všetko sa dá zvládnuť len treba niekedy zamakať
•   Je tu dosť matematických predmetov, hlavne na informatike. Odporúčam maturitu z matematiky
•   Informatika má zmysel, netreba sa báť prívlastku „vedecká“, ktorý má informatika na UPJŠke
•   Vyskúšať deň vysokoškoláka a DOD
•   Je potrebné mať dobrý vzťah k matematike. Netreba zabúdať, že štúdium na VŠ je hlavne teoretická príprava
•   Že sa u nás veľa naučia, spoznajú skvelých ľudí a vyučujúcich a že si tým otvoria dvere do budúcnosti – človek si určite nájde oblasť informatiky, ktorá ho bude zaujímať a baviť. Hlavne sa netreba báť, že sa niečo nedá naučiť – dá sa všetko, a celý kolektív školy s navzájom pomáha
•    Nech sa pripravia, že bude treba zamakať

Tieto ankety su super, vedia menit veci, su v nej aj kolonky ktore sa tykaju predmetov, ale tie by som radsej tu na fore nezverejnoval, kedze sa tykaju konkretnych ludi (ci uz pozitivne alebo negativne).

Ak sa chces nieco konkretne spytat mna (vediac ze som ucitel), napis, rad odpoviem.

mukel

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #11 kdy: 30. 07. 2019, 20:43:30 »
AWDES

Ak by si si vyberal ty, s tými skúsenosťami čo máš a nastupoval by si do prvého ročníka, vybral by si si upjš? ak áno, prečo?

Možno by som si rád prečítal aj tie otázky k predmetom, asi by mi to pomohlo rozhodnúť sa. :D Dajú sa na upjš robiť nejaké certifikáty? Keďže ste malá škola, asi sa nešpecializujete na všetko, čo máte/nemáte pokryté?

A čo učitelia? Niekde som čítal, že na škole učitelia učia predmety o ktorých nemajú ani poňatia. Vyskytujú sa takí aj u vás?

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #12 kdy: 30. 07. 2019, 20:44:30 »
Disclaimer: Moje info mozu byt naozaj zastarale, kedze som mimo skoly od roku 2011. Takze ich berte s rezervou. Ale ak mozem hovorit za mna, tak mne studium na PF UPJS nic nedalo do praxe (nastupil som v 2001). Cize prednasky a cvika, ktore som absolvoval, pokladam dnes za stratu casu. Co za stratu casu nepokladam, boli interakcie so spoluziakmi. Tie mi dali vela.

Ale aby som bol fer, tak kamosi, co studovali na TUKE, to maju rovnake. Teda samotne studium nemalo pre nich do praxe ziaden vyznam. Cize ak si niekto vybera medzi TUKE a UPJS na zaklade pripravy do praxe, tak su obe skoly na tom rovnako zle (resp. boli v 2001-2010). Vyberte si teda podla skladby predmetov, vyhladajte si ucitelov na nete, popozerajte si info o nich. Dolezitejsie je, kto to uci nez co uci :) Ale to sa uz opakujem.

Re:Studium informatiky na PF UPJS
« Odpověď #13 kdy: 30. 07. 2019, 22:21:58 »
AWDES

Ak by si si vyberal ty, s tými skúsenosťami čo máš a nastupoval by si do prvého ročníka, vybral by si si upjš? ak áno, prečo?

Možno by som si rád prečítal aj tie otázky k predmetom, asi by mi to pomohlo rozhodnúť sa. :D Dajú sa na upjš robiť nejaké certifikáty? Keďže ste malá škola, asi sa nešpecializujete na všetko, čo máte/nemáte pokryté?

A čo učitelia? Niekde som čítal, že na škole učitelia učia predmety o ktorých nemajú ani poňatia. Vyskytujú sa takí aj u vás?
Z mojho pohladu su prve roky studia takmer na kazdej informatike na VS bez ohladu na skolu skoro rovnake, naucia ta programovat, pracovat s databazou, nejaku teoriu o operacnych systemoch a sietach a samozrejme matiku. V tomto obdobi je fajn mat kvalitnu spatnu vazbu a ta sa lahsie ziska ked je malo studentov v rocniku. Tam kde ich je vela, sa dost casto posielaju riesenia cez web a hodnotenie je na zaklade nejakeho automatickeho vyhodnocovania, takze z tohot pohladu by som uprednostnil UPJS.

Po zhruba 2-3 rokoch sa zacinas specializovat. Ak najdes medzi ucitelmi niekoho, kto ti povedie bakalarku/diplomku tvojim vybratym smerom je to super, ak nie mozes odist k niekomu na erazmus, vybrat si skolitela vo firme (nejaky formalny veduci je na skole) alebo zmenit skolu, predmety a kredity ti standardne uznaju a proste pokracujes inde. Studenti z UPJS pokial viem nemavaju problemy s prestupom a uznanim predmetov. U nas su ludia co sa venuju teoretickej informatike (napr. efektivita a zlozitost algoritmov), dolovaniu dat, sietovej bezpecnosti, internetu veci, indoor navigacii, scapovaniu webu, vykreslovaniu kriviek a ploch, priestorvemu vnimaniu zvuku ludmi, rozsirenej realite, geoinformatike a mozno som este nieco zabudol. Uci sa vsak bezne kurikulum, takze minimalne zaklady ziskas takmer zo vsetkeho.

Co sa tyka certifikatov, tak u nas sa nerobia. Ich dolezitost sa podla mnojho nazoru precenuje. Ked prides na pohovor do firmy, tak to co ich zaujima je, na akych projektoch si uz pracoval, co si robil na bakalarke a diplomke. Certifikaty su v kurze hlavne medzi administratormi. Certifikat vravi, ze si odbornik na nejaku technologiu alebo system. Naucit konkretnu technologiu nie je zameranie ziadnej VS. Skola ta ma naucit rozmyslat, analyzovat problemy a poznat limity pristupov. Jasne ze sa veci ukazuju na aj konkretnych technologiach ale je to len nastroj na ukazanie "ze to o com hovorime ide aj zrealizovat". Ak vsak chces byt odbornik na konkretnu technologiu, na webe je kopa kurzov a tutorialov, ktore ti pomozu technologiu zvladnut. Ide to rychlesie ak uz poznas principy na ktorych technologia stoji.

Samozrejme pocas studia sa studenti radovo od druheho rocnika bud cez leto alebo niektori aj na part-time zamestnaju v IT firme - v Kosiciach je ich niekolko desiatok - a ziskaju prakticke skusenosti na realnych projektoch.

No a ucitelia, na kazdej skole su lepsi aj horsi. V dotazniku od studentov spred 2 rokov sme takeho ucitela (ze takmer nema ponatia o niektorych sucastiach predmetu) mali identifikovaneho a rozlucili sme sa s nim. Snazime sa brat spatnu vazbu od studentov vazne a realizujeme zmeny k lepsiemu napr. v spolupraci s vyucujucim zabezpecime rozsirenie a spresnenie studijnej literatury, zvysime pocet kreditov za narocny predmet, alebo dokonca nahradime ucitela na predmete alebo casti predmetu.
« Poslední změna: 30. 07. 2019, 22:27:56 od awdes »