Přípojky dílny na zahradě

Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #30 kdy: 24. 07. 2019, 09:56:27 »
LivingLegend: přesně. Já mám optiku zaženou mezi serverovnou ve sklepě a podružnou rozvodnou v podkroví, zbytek metalika, kvůli POE pro UnIFI a Mikrotiky

K ceně pro JurajP - protaženo 8x20m patch kabel po cca 400,-, nasvíceny dvě trasy 1Gbit (pro horní rozvodnu zatím nemám 10Gbit switch, v serverovně osazený Ubiquiti ES 16). Dohromady zatím nějakých 16000,-, SFP jsou posbírané všude možně + ebay)


Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #31 kdy: 24. 07. 2019, 11:16:29 »
Optika je samozřejmě dobré řešení. Někdy by ale mohlo vadit, že i na jejím konci musí být aktivní prvek, je tedy potřeba počítat s jeho napájením; u metaliky se dá použít PoE, centrální zálohování pomocí UPS atd. Jistě, v daném případě bude do toho šmajchlkabinetu dotaženo silové napájení.

Samozřejmě, ale o tom se ví od začátku že tam potáhne i 220V. Pokud ne, pak by to byla úplně jiná situace. Já jen říkám, že v dnešní době není problém natáhnout optiku. Ani svářet se to nemusí, stačí zalomit a spojit "na sucho", na kratší vzdálenosti úplně bez problému.

Pro některé lidi je "optika" sprosté slovo a když ne sprosté, tak minimálně "drahé", ale tomu už tak opravdu není. Konvertor na ethernet stoji par stovek (500?).

Natahnete klidne oboji, vzdyt ta optika tam muze lezet dalsi rok dva nez se zapoji ... ale pak se muze sakra hodit ...

Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #32 kdy: 24. 07. 2019, 11:36:33 »
Ohledne toho vzduchu, zjisti jakou ma trubka tlakovou ztratu na metr, aby ses nedivil, ze ti to po 80 metrech fouka slaby vanek.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #33 kdy: 24. 07. 2019, 15:09:44 »
Ohledne toho vzduchu, zjisti jakou ma trubka tlakovou ztratu na metr, aby ses nedivil, ze ti to po 80 metrech fouka slaby vanek.

Na to staci dat na konec trubky podruznou tlakovou nadobu a az za ni redukcni ventil. Pak mas tlak, dokud ti nedojde v nadobe a musis pockat na natlakovani.
Samozrejme co nejtlustsi vzduchova trubka pomuze.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #34 kdy: 26. 07. 2019, 00:03:15 »
ad kompresor: profik mi rekl, ze na hobby kompresory nema cenu cokoliv vetsiho nez prumer 20mm, naopak, tim, ze udelam potrubi ktere pojme hodne vzduchu, rozsiri se tim kapacita zasobniku. Pokud to rychle odcerpam (coz neni problem treba pri ofukovani), tak se kompresor zapoti aby to dotlakovaval zpatky a pry ho snadno znicim. U male tlakove nadoby kompresor dofouka jen ji a to co aktualne spotrebovavam (a uz ne to potrubi).

Snad jsem to popsal srozumitelne, je pozde.


Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #35 kdy: 07. 08. 2019, 14:25:01 »
AFAIK elektriku nemuzes tahnout v jednom vykopu s vodou

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #36 kdy: 07. 08. 2019, 14:45:26 »
Citace
Pokud to rychle odcerpam (coz neni problem treba pri ofukovani), tak se kompresor zapoti aby to dotlakovaval zpatky a pry ho snadno znicim.
Přiznám se, že ne zcela chápu. Pokud jsem schopen odčerpávat více, než je schopen kontinuálně dodávat kompresor, tak jsem schopen odebírat i přesně to, co dodává kompresor. Takže vždy můžu "zařídit", aby jel kompresor nonstop a tedy - pokud mám takovej kompresor, co to nezvládne, kompresor odvařit.
Takže buďto prostě musím mít kvalitní kompresor, nebo se musím "krotit a hlídat", žádnej menší zásobník mi nepomůže.
U většího zásobníku ale - pokud nějak vyřeším regulaci kompresoru, aby nemohl běžet nonstop tak dlouho - si mohu zásobník natlakovat a pak mít větší zásobu, než mi vzduch dojde.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #37 kdy: 07. 08. 2019, 17:52:56 »
Na zacatku je natlakovane potrubi i zasobnik a ja sepnu nejaky spotrebic, ktery to vyfouka temer cele ven, poklesne tlak (postupne vsude). Pri urcitem tlaku sepne kompresor a zacne tlacit:

- do tlakove nadoby
- do potrubi
- do "spotrebice"

Kdyz je potrubi o znacnem vnitrnim objemu, vykon kompresoru se rozdeli do vsech 3, ale ja ho potrebuju primarne do spotrebice ...

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #38 kdy: 07. 08. 2019, 20:22:10 »
" Pri urcitem tlaku sepne kompresor a zacne tlacit:"No a pak jsou dvě otázky?

1) Stačí mi na další práci ten tlak, kdy kompresor sepnul?
Ano - pracuju dál.Ne - pak mám problém i při malé nádobě, pak je na místě seřídit kompresor tak, aby spustil dříve.
2) Stačí kompresor doplňovat dále odebíraný vzduch?Ano - pracuju dálNe - pak mám problém i při malé tlakové nádobě.
Nějak nevidím, jak mi menší tlaková nádoba pomůže....

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #39 kdy: 07. 08. 2019, 22:16:05 »
Diky za tip s optikou, ani jsem o tom nepremyslel. Mimochodem, opravdu se mam bat bourky, kdyz cat5/6 ethernet bude pod zemi a obe mista dobre prizemnena (NN v TNC-S) ? Dilna bude koukat jen asi 3m nad teren, nehrozi myslim uder bleskem (par metru od ni stoji dalsi 2 RD ktere ma urcite > 8m). Nemam uplne predstavu co se muze naindukovat na tak dlouhy kabel.

Kazdopadne je jasne, ze pujdu do varianty 25m chranicky a pak nejak po dome, uz jen kvuli dalsimu rozvoji. V dilne potrebuju mit 100% funkcni IP, uz jen kvuli 3D tiskarne, laseru, frezce, atd., abych tam nemusel chodit casto a mohl to kontrolovat a ovladat i vzdalene.

Docela si nadavam, ze jsem pri stavbe domu cca 15 let zpatky neudelal nejake prostupy navic, ted' by se mi moc hodily.  Grrr..

Prizemnovat obe mista je ptakovina pomerne i nebezpecna kvuli moznemu rozdilu potencialu ktery ti vznikne i kdyz je kabel zakopany. Ten rozdil tam muze byt dosti vyrazny i kdyz neni bourka.I na par metrech.U metalickych vedeni  SEK prizemnovat vzdy jednu stranu! Pripadne pouzit u delsich usekove uzemnovani v kombinaci s blestkojistkami.
Vem si jaky rozdil potencialu to teprve udela az nekde svihne blesk. Zakopani akorat zabranis naindukovani. Nezabranis vyrovnavani potencialu mezi dvema uzemenymi body.To budes rad jen za odparene konce. Proc si myslis ze pro  vyboj z rozdilu potencialu (jeste kdyz tomu pomuzes zemenim na obou koncich)  je izolace par mm  pres traficko v sitovce dostatecna prekazka?
Vubec neres a nepremyslej a porid optiku. Je to levnejsi nez bezpecna instalace metaliky.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #40 kdy: 31. 01. 2020, 18:15:31 »
Uplynula docela dlouha doba, s ohledem na nejake komplikace nesouvisejici se stavbou jsem nepokracoval, az ted' mi bagr vykopal diry a budu zahrnovat. Nakonec to vyslo docela dobre, formou kopani do "hvezdy" a vytvorenim nekolika sachet jsem vyresil naprostou vetsinu problemu na zahrade, ktere jsem mel v planu resit.

Zjistil jsem ale komplikaci v tom, ze trubky na vodu a chranicky na data (KOPOFLEX 50mm) nemuzou byt vzdy uplne ve spadu, resp. problem je na koncich, kdy chranicka / trubka na vodu je ve spadu, ale jeji vyusteni vytvori v nejnizsim bode "bazen". Tedy chranicka na jednom konci neustale klesa a v sachte kde je nejake krizeni a vyusteni vice rozvodu musi jit smerem vzhuru. Nebo tedy nemusi, ale bude to v hloubce cca 1m, s cimz se bude dost blbe pracovat. Vse ja zapiskovano. Nejaky napad jak to resit, aby mi kabely nerozezrala vlhkost?  Co optika, vadi ji to ?

Prvni napad je udelat tam dirku, ale obavam se toho, ze sachta nebude uplne cista, bude tam bordel, a mozna to bude naopak kontraproduktivni. Druha moznost co mne napadla je vytisknout na 3D tiskarne "domecek" na konec kabelu, na ktery by se vodotesne napojila nejaka montazni elektro krabice s pruchodkami a celou chranicku bych deklaroval jako vodotesnou. Jednou za rok bych tam mohl treba prohnat stlaceny vzduch nebo ji nechat vysusit.

Dalsi problem je, ze ten KOPOFLEX je vroubkovany i zevnitr, takze se tam urcite bude drzet bordel a vlhkost, jak dobre to bude delat datovym vodicum? Nemyslim jen UTP/STP/FTP, ale i nejake SYKFY apod. + tu optiku.

Silovou CYKY-J 5x16 vedu mimo tu Kopoflexku.