Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím,

konečne sa mi podarilo zfunkčniť všetko čo som potreboval (po 4 dňoch trápenia so zblbnutým BIOSom a s problémami s drivermi atd), dokonca si na Ubuntu zahrám aj StarCraft II a LoLko. Avšak stejne tu mám pár problémov s prispôsobením. Napríklad u rozložení kláves som byl zvyklej že zmáčknutím klávesi "&" (hneď vedľa l. shiftu) som napsal príslušný znak, teraz to však napíše znak "\". Alebo alt+gr napíše "þ" namiesto apostrofu. Pritom mám rozloženie nastavené "štandardné, Slovenské, Qwertz". Druhá vec je že v Gnome Shell Extensions nemám možnosť pridať doplnky, rád by som si pridal Windows List ( https://extensions.gnome.org/extension/602/window-list/ ). v staršom 16.04 s Gnome som nemal problém,... tam som mal ale už si nepamätám názov aj extension ktorý mi vytvoril ako keby klasické win7 štart menu so zoznamom programov, ktorý som mal v hornej lište (nahradilo "Aktivity").

Taktiež by som chcel doporučiť nejaký nástroj kde bych si mohol nastaviť podrobnejšie zvuk (vrátane vyrovnávaniu hlasitosti, equalizéru, atd.)

Tú Win lištu ešte oželiem, ale tú klávesnicu fakt nutne potrebujem, lebo takto neviem vôbec programovať, furt píšem iné znaky než chcem. Skúšal som sa pozrieť do "sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration" ale neúspešne.
« Poslední změna: 16. 07. 2019, 17:36:04 od Gabriel Mlocik »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #1 kdy: 17. 07. 2019, 01:09:33 »
Vie mi niekto poradiť aspoň s tou klávesnicou?

Rozloženie chcem presne toto: https://docs.microsoft.com/sk-sk/globalization/keyboards/kbdsl.html

ale mám namiesto toho toto:




čož mi absolútne nevyhovuje...

r37

Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2019, 01:25:28 »
Nepoužívám Ubuntu ani Gnome, nicméně v jakémkoli Linuxu by mělo fungovat nastavení klávesnice pomocí setxkbmap. Pokud po zadání něčeho jako „setxkbmap -option grp:ctrls_toggle,grp:shifts_toggle,grp:sclk_toggle,grp_led:scroll,grp:rwin_
switch sk,us“ (třeba, píšu jen příklad; jinak viz dokumentace setxkbmap) něco nefunguje, jak má, je někde hlubší problém, patrně v ovladači klávesnice. Pokud to funguje, napsal bych ten příkaz třeba do xsessionrc a víc bych to neřešil... (Nepíšete, jestli Vám jde o klávesnici v X-kách nebo v konzoli, ale tipuju, že v X-kách; pokud v konzoli, tak to patří do init skriptu shellu, samozřejmě.)

A pokud jde o „nástroj kde bych si mohol nastaviť podrobnejšie zvuk (vrátane vyrovnávaniu hlasitosti, equalizéru, atd.)“ – co třeba alsamixer?

r37

Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2019, 01:45:12 »
(Nepíšete, jestli Vám jde o klávesnici v X-kách nebo v konzoli, ale tipuju, že v X-kách; pokud v konzoli, tak to patří do init skriptu shellu, samozřejmě.)
Sakra, psal jsem moc rychle – tou konzolí jsem myslel virtuální terminál pod X, ne klasickou textovou konzoli; tam setxkbmap pochopitelně nefunguje. Šlo mi o to, že v terminálu se občas klávesnice chová jinak než v jiných X-aplikacích a pokud by nefungovala jen tam, nemá smysl sahat do obecných nastavení X-ek.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2019, 03:32:17 »
Taktiež by som chcel doporučiť nejaký nástroj kde bych si mohol nastaviť podrobnejšie zvuk (vrátane vyrovnávaniu hlasitosti, equalizéru, atd.)
https://github.com/wwmm/pulseeffects


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2019, 04:07:04 »
Diky, PulseEffect som už zacal používať predvčerom, na Githubu už mám aj preset pre Z333 / Z337 a funguje ti skvele, ma to compresor, deesser, EQ, Crystalizer a tucet ďalšieho...

lišty som taky už vyřešil, aj ďalšie upravy, len ta klávesnica robí problémy...

najhoršie je to pri psaní apostrophu, ampersantu a taky v hre League of Legends, kde jaksi namiesto jornych visel mam prapodivne znakove kody. Teraz som na mobilu takže neupresnim, ale vyskúšam tie rady když budu na pc.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2019, 13:46:20 »
No tak to mi nepomohlo ale našiel som iný funkčný spôsob:

Citace
xmodmap -e 'keycode 234=F2'

teraz len zistiť, aké je číslo signálu pri stlačení altgr+p

podľa https://keycode.info/ je to 80, tak dufam že je to správne

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #7 kdy: 22. 07. 2019, 13:53:42 »
Kód: [Vybrat]
xmodmap -e 'keycode 220=&'
xmodmap:  commandline:1:  bad keysym name '&' in keysym list
xmodmap:  1 error encountered, aborting.

hmm, fakt netuším čo robím zle.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #8 kdy: 22. 07. 2019, 14:08:35 »
Tak hladám aj cez ten Váš príkaz, aj hocijako, ale nedarí sa mi to.
« Poslední změna: 22. 07. 2019, 14:12:13 od Gabriel Mlocik »

Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #9 kdy: 22. 07. 2019, 14:16:10 »
co

Kód: [Vybrat]
xmodmap -e 'keycode 220=ampersand'
(nesedím teď u Linuxu, tak nemůžu zkusit)


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #11 kdy: 22. 07. 2019, 14:42:34 »
dík skúsim. Inak som našiel jeden asi ešte lepší a istejší spôsob: modifikácia súboru /usr/share/X11/xkb/symbols/sk
pretože cez tie kódy mám ten problém že nejakým divným spôsobom u 2 rôznych klávesoch mám stejný kód (aspoň podľa tej stránky)...
« Poslední změna: 22. 07. 2019, 14:45:04 od Gabriel Mlocik »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #12 kdy: 22. 07. 2019, 14:50:06 »
co

Kód: [Vybrat]
xmodmap -e 'keycode 220=ampersand'
(nesedím teď u Linuxu, tak nemůžu zkusit)

tak som to napsal do terminálu, reštartoval a stále to píše pôvodný nezmysel. Tak podarilo sa mi aspoň apostrof, ešte ampersant a pár ďalších, nakoniec to jde cez úpravu toho súboru
« Poslední změna: 22. 07. 2019, 14:58:40 od Gabriel Mlocik »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #13 kdy: 22. 07. 2019, 15:20:09 »
OK tak sa mi to podarilo...

ešte tu mám jeden zádrhel,... když zmačken ctrl + a tak namiesto označenia všetkého textu v dokumente mi presunie kurzor na začiatok dokumentu (aj v Chrome, aj v gedite, aj vo vscode, aj v atome atd.)



omnoho lepšie

ešte pozerám toto: https://askubuntu.com/questions/73954/ctrla-does-not-work-in-all-programs a když to vyriešim tak som spokojný.
« Poslední změna: 22. 07. 2019, 15:25:32 od Gabriel Mlocik »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04. prispôsobenie (klávesnica, zvuk, lišty, atd)
« Odpověď #14 kdy: 22. 07. 2019, 15:44:08 »
až môj layout bude vyzerať takto https://imgur.com/a/q8GYBZA , budem spokojný, ešte striešku, spätný dĺžeň atd,... problém je že netuším pod čím to hladať v tom súbore... sú tam nejaké "AE04" a podobné značenia, neviete kde bych mohol nájsť že ktoré značenie značí ktorú klávesu? Tak to ctrl + a vyriešené.
« Poslední změna: 22. 07. 2019, 15:52:28 od Gabriel Mlocik »