Alternativa k Excelu eventualne k VisualBasic

Alternativa k Excelu eventualne k VisualBasic
« kdy: 27. 06. 2019, 10:05:23 »
Potrebuju si obcas udelat nejakou aplikaci pro osobni ucely a zjistil jsem, ze mi na to nejvice ze vseho vyhovuje Excel. je to rychlejsi nez delat mnejakou web appku nebo nejakou desktop appku.

Nicmene Excel ma 2 problemy, jeden je ten, ze je docela pomaly a tezkopadny, zacne se to ruzne sprajcovat uz rpi nejakych 1000 radcich.

Druhy problem je VisualBasic, ten jazyk a hlavne IDE mi asi moc k srdci neprirostl.

Bohuzel nepovazuju OpenOffice za vhodnou alternativu, uz jsem se v tom pokousel programovat v minulosti, ale nebyl jsem uspesny, sice to ma podporovat hned nekolik jazyku ale prislo mi to dost tragikomicke, jednak IDE je jak asijska postel s hrebiky a druhak API ktere je udelane v Jave je taky docela solidni hnus.

Takze tady mam takovy problem, kdy na jednu sytranu shledavat aplikaci typu Excel superuzitecnou pro me osobni ucely, protoze se v tom da neco udelat velice rychle a ma to dobrou skalovatelnost - nemusim programovat kdyz nechci.

Na stranu druhou neni to uplne idealni v tom smyslu, ze je ta aplikace moc zprznena do podoby vhodne k pouzivani i pro ty nejvetsi blondyny, je hodne tezkopadna a taky se da rict, ze rok za rokem mi ten office prijde poruchovejsi vic a vic.

Takze kdyby tak existovala nejaka alternativa - neco co by bylo vic Keep it simple.


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alternativa k Excelu eventualne k VisualBasic
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2019, 11:23:22 »
Nejvíc simple budou asi nástroje GNU. Databáze v CSV, JSON, XML nebo jiném otevřeném formátu. Zpracování v awk, jq, xmllint či xsltproc.

Někde mezi tím bude OrgMode, které by mohlo být zajímavým řešením.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alternativa k Excelu eventualne k VisualBasic
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2019, 11:51:43 »
Ještě bych rád uvedl LibreOffice Base.

Re:Alternativa k Excelu eventualne k VisualBasic
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2019, 12:54:49 »
Excel tedy nemusím, ale 1000 řádků zvládne. Běžně pracujeme s cca 40 000 -- máme ho jako frontend -- mezičlánek pro ruční zpracování dat. Máte tam nějaké boty. Jinak alternatva je prostě použít Python, Pandas aj. nebo zkuste Orange https://orange.biolab.si/screenshots/ nebo Knime Ale je to prostě víc práce než s Excelem.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alternativa k Excelu eventualne k VisualBasic
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2019, 13:43:27 »
Používám jupyter notebooky. Existují různé tabulkové widgety, třeba ipysheet.
« Poslední změna: 27. 06. 2019, 13:46:43 od gill »