Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku

ahoj!
Mám takový nepěkný sporadický problém s Xubuntu 16.04

zvuková karta je
Kód: [Vybrat]
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 04)
jednou za čas se mi stane, že zvuk začne nepěkně degradovat: chrastit a šumět

pomůže spustit skript, který dělá

Kód: [Vybrat]
pulseaudio -k && sudo alsa force-reload

ale předtím musím vypnout všechny aplikace, které používají zvuk, jinak se zaseknou

možná to začne dělat, když se pokusí zvučet Firefox (YT, FB) ale tuto teorii nemám potvrzenou

špatně se to googlí, protože při googlení vždy narážím na to, že zvuk nefunguje vůbec a ne že šumí/chrastí

co se dá dělat? vím, že jsou vyšší verze distribuce, sám zatím zůstávám u toho, co mi jinak funguje, původně jsem hodlal počkat až na 20.04, abych měl vždy pětiletou podporu a tohle se stává jen někdy:

napadne někoho, co se dá kde poštelovat nebo do jakého logu se podívat?


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #1 kdy: 26. 06. 2019, 23:32:57 »
pokud by problem byl na strane jadra, muzes zkusit s 16.04 jine jadro diky HWE viz prehled verzi

Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2019, 08:53:36 »
Začal bych zjištěním, zda to dělá driver (tedy ono alsa reload), nebo až vrstva nad ním - pulseaudio (tedy první příkaz - restart pulseaudia). Provedení obojího najednou nic neřekne.

Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2019, 23:08:31 »
Dá se z HWE kernelu a Xů kdyžtak vrátit zpátky na GA, kdyby to nepomohlo nebo blbnulo víc?

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2019, 23:21:19 »
Dá se z HWE kernelu a Xů kdyžtak vrátit zpátky na GA, kdyby to nepomohlo nebo blbnulo víc?
melo by ale asi polorucne... myslel bych ze instalaci stejnejch metabaliku jako prechod na hwe s vynechanim "-hwe*" z nazvu, kdyz to ale zkusim na 18.04 HWE tak apt rve ze bych narusil zavislosti, tzn. ze se musi rucne odintalovat ty zavisle baliky (a pak treba dalsi) az pujde ten Non-HWE metabalik naintalovat a pripadne odstranit osirele (--purge autoremove) a mozna i dle "dpkg -l | grep -i hwe" co by zbylo... tzn. ze pokud nevis co bys delal tak tezko rict jak bys dopadl... nemas tam LVM/BTRFS/ZFS? ze bys proste udelal jen snapshot a kdyztak vratil zpet?


Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2019, 17:17:23 »
Ahoj, tak jsem upgradoval na HWE kernel i Xy. Problém se zatím neobjevil. Zároveň tento update ještě vyřešil dřívější chybu, kterou jsem měl s grafikou (a u které jsem dělal jakožto workaround ponížení některých grafických knihoven, protože jinak byly některé barvy v Xech špatně)

jinak když se bug naposledy projevil (ještě na starém GA kernelu) tak stačilo reloadovat Alsu: čili problém byl někde nízkoúrovňově v driveru

Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #6 kdy: 08. 09. 2019, 00:11:17 »
Omlouvám se za znovuotevření staršího threadu, ale chci sem napsat, jaké bylo skutečné řešení: i po updatu na HWE Xy a kernel ke chrastění docházelo. Dnes jsem procházel procesy v systému a zjistil, že mi běží nějaké procesy "speech-dispatcher", přičemž syntézu řeči k ničemu nepotřebuji a ani nechci. Tak při googlení tohoto problému se mi podařilo najít řešení i toho problému se zvukem, které jsem předtím nevygooglil prostě proto, že jsem neznal anglické slovo "crackling":

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/speech-dispatcher/+bug/1739310

řešením je v souboru /etc/speech-dispatcher/speechd.conf odkomentovat direktivu DisableAutoSpawn, takže se speech dispatcher, který nepotřebuji, nebude pouštět a nebude mi rušit můj zvuk.

Re:Xubuntu 16.04: sporadická degradace (chrastění, šuměni) zvuku
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2019, 13:14:12 »
Omlouvám se za znovuotevření staršího threadu, ale chci sem napsat, jaké bylo skutečné řešení:...
+1

Řekl bych, že za tohle se netřeba omlouvat.
Dík, že ses podělil, třeba to ještě někomu pomůže...