Musím ukládat data o uživatelích?

logovanie

Musím ukládat data o uživatelích?
« kdy: 24. 04. 2011, 20:10:43 »
Prednedavnom zakon o logovani pristupov atd. platil aj v Cesku, ale je uz zruseni.
Chcem sa spytat, prevadzkujem vlastny webserver s vlastnymi projektami, zopar malych webov, nic velke. Musim odkladat teda logy pristupov na apache a logy mailov?

Dakujem.
« Poslední změna: 25. 04. 2011, 20:00:38 od Petr Krčmář »


McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: logovanie dat
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2011, 15:43:37 »
Na webserveru? Myslel jsem, že se zmíněný zákon týkal pouze ISP a logování jejich trafficu. Na produkčním serveru mám logy webserveru rozhodně zakázány.

Re: Musím ukládat data o uživatelích?
« Odpověď #2 kdy: 26. 04. 2011, 08:15:03 »
McFly: v produkcii logy zakazane? No to musia mat auditori a crackovaci roboti radost.

martin

Re: logovanie dat
« Odpověď #3 kdy: 26. 04. 2011, 08:20:37 »
Na webserveru? Myslel jsem, že se zmíněný zákon týkal pouze ISP a logování jejich trafficu. Na produkčním serveru mám logy webserveru rozhodně zakázány.

http://bit.ly/fl6jD4

anonymous coward

Re: logovanie dat
« Odpověď #4 kdy: 26. 04. 2011, 13:08:56 »
http://bit.ly/fl6jD4
Nejsem pravnik, ale:
1. odkazovana vyhlaska byla nedavno rozhodnutim Nejvyssiho soudu zrusena, neni tedy relevantni.
2. jiz v uvodu te vyhlasky se pise: Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací (dále jen "provozovatel") , webove sluzby by sem spadat nemely (tusim, ze tam se to ridi zakonem 480/2004 o nekterych sluzbach informacni spolecnosti)


martin

Re: logovanie dat
« Odpověď #5 kdy: 26. 04. 2011, 13:24:17 »
2. jiz v uvodu te vyhlasky se pise: Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací (dále jen "provozovatel") , webove sluzby by sem spadat nemely (tusim, ze tam se to ridi zakonem 480/2004 o nekterych sluzbach informacni spolecnosti)

Webové služby pod tuto vyhlášku také spadají viz §2 odst. 4d

Lol Phirae

Re: logovanie dat
« Odpověď #6 kdy: 26. 04. 2011, 13:45:30 »
Webové služby pod tuto vyhlášku také spadají viz §2 odst. 4d

Člověče, umíš číst, co bylo v diskusi řečeno? Viz Pl.ÚS 24/10:

Ustanovení § 97 odst. 3 a 4 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 485/2005 Sb., o rozsahu provozních a lokalizačních údajů, době jejich uchovávání a formě a způsobu jejich předávání orgánům oprávněným k jejich využívání, se ruší dnem vyhlášení tohoto nálezu ve Sbírce zákonů.

martin

Re: logovanie dat
« Odpověď #7 kdy: 26. 04. 2011, 14:20:17 »
Webové služby pod tuto vyhlášku také spadají viz §2 odst. 4d

Člověče, umíš číst, co bylo v diskusi řečeno? Viz Pl.ÚS 24/10:

Ustanovení § 97 odst. 3 a 4 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 485/2005 Sb., o rozsahu provozních a lokalizačních údajů, době jejich uchovávání a formě a způsobu jejich předávání orgánům oprávněným k jejich využívání, se ruší dnem vyhlášení tohoto nálezu ve Sbírce zákonů.

:-) ha, já jsem věděl, že když nebudu reagovat na ten první odstavec, tak se nějakej trouba nachytá.

K plnému pochopení doporučuji si ještě jednou přečíst tu moji odpověď z  08:20:37 a především citaci, na kterou jsem reagoval.

Sten

Re: logovanie dat
« Odpověď #8 kdy: 26. 04. 2011, 14:20:45 »
Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací (dále jen "provozovatel") , webove sluzby by sem spadat nemely (tusim, ze tam se to ridi zakonem 480/2004 o nekterych sluzbach informacni spolecnosti)

Webové služby jsou (pokud jsou na veřejně dostupném serveru) veřejně dostupné služby elektronických komunikací. Do té doby, než tuto vyhlášku ÚS zrušil, tak platila i pro majitele webserverů (a tedy bylo povinné logovat návštěvy). Některé věci se sice řídí i Zákonem o některých službách informační společnosti, ale to, že to upravuje jeden zákon, vůbec neznamená, že to nemůže upravovat i jiný.

MartinX

Re: Musím ukládat data o uživatelích?
« Odpověď #9 kdy: 26. 04. 2011, 16:25:40 »
Logy sa predsa daju vygenerovat aj dodatocne. Idealne s pouzitim IP adries policie, sudov, ministerstiev a inych statnych organizacii  :)

Lol Phirae

Re: logovanie dat
« Odpověď #10 kdy: 26. 04. 2011, 18:40:40 »
K plnému pochopení doporučuji si ještě jednou přečíst tu moji odpověď z  08:20:37 a především citaci, na kterou jsem reagoval.

K plnému pochopení doporučuju nežvanit hovadiny a neodkazovat na neplatné právní předpisy. Nazdar.