Jak zacit jako OSVC?

Jak zacit jako OSVC?
« kdy: 17. 06. 2019, 17:17:32 »
Zdravim, jak zacit jako OSVC vyvojar v C++ ... jak najit praci / klienty?

Mam nekolik let praxe na HPP, takze s CV problem neni. Ale na jobs.cz, LinkedIn a podobne vidim jen inzeraty na HPP. Dostavam porad spam z CoolPeople, nabidky jsou zajimave a je jich hodne, ale kdyz uz jsem OSVC nechci aby se na me nekdo prizivoval, navic ty jejich smlouvy jsou hodne omezujici a prakticky znemoznuji jakoukoliv samostatnou podnikatelskou cinnost.


Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2019, 18:23:18 »
OSVC ma spoustu rizik a stresu, navic neni jednoduche najit takovou praci, a kdyz uz ji najdes, nemas ji nikdy jistou jako zamestnanci. Nikdy nikam nebudes patrit. Radeji si najdi peknou praci na HPP v dobrem kolektivu a budes se mi lip. Na OSVC musis makat + musis makat o to vic, protoze si musis resit dane + musis si casteji hledat praci az te nebudou chtit. Na OSVC nemuzes byt nejaky prumerny jouda, zakaznici na tebe budou mit jina meritka. Navic musis resit i smlouvy, ktere byvaji mnohdy nevyhodne pro tebe, musis mit pravnika atp. Zamestnanci ti budou zavidet a budou ti klast pasti. Nemas zadnou ochranu zakoniku prace, rucis plnym svym majetkem a kdyz narazis na kretena, nemuzes se jen tak zvednout, ukazat fakace a odejit pryc.

Takze supej zpatky do sve ohradky, ty ztracena ovce  8)
« Poslední změna: 17. 06. 2019, 18:28:42 od PetrK »

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2019, 19:09:32 »
Fuha zasnem co za kecy to vypustate. Da sa najst praca aj bez agentur a na zivnost. Sam som takto 2x nasiel. Nemam problem s kolegami-zamestnancami, vychadzame velmi dobre, zucastnujem sa teambuildingov, firemnych akcii, ked dostamu zamestnanci odmenu, dostanem ju aj ja. Ze by sa isla firma so mnou sudit, to by som musel neviem co spravit, aby ma tahali po sudoch a ziadali odomna nahradu skody, co potom pripada do uvahy obava o rucenie celym majetkom. Takisto mam ukoncenie kontraktu stylom vypovednej doby, nie zo dna na den.
Kludne si skus najst nejaku firmu kde ponukaju zivnost.

Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2019, 19:17:29 »
Fuha zasnem co za kecy to vypustate. Da sa najst praca aj bez agentur a na zivnost. Sam som takto 2x nasiel. Nemam problem s kolegami-zamestnancami, vychadzame velmi dobre, zucastnujem sa teambuildingov, firemnych akcii, ked dostamu zamestnanci odmenu, dostanem ju aj ja. Ze by sa isla firma so mnou sudit, to by som musel neviem co spravit, aby ma tahali po sudoch a ziadali odomna nahradu skody, co potom pripada do uvahy obava o rucenie celym majetkom. Takisto mam ukoncenie kontraktu stylom vypovednej doby, nie zo dna na den.
Kludne si skus najst nejaku firmu kde ponukaju zivnost.

To proto ze PetrK je jenom prave ta priposrana ovce ktera nikdy nenabere odvahu podat vypoved a zkusit neco dosahnout v zivote, ... a tak zavidi, podrazi, ponizuje, a snazi si zduvodnit proc je takova nula.

Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2019, 21:28:58 »
Fuha zasnem co za kecy to vypustate. Da sa najst praca aj bez agentur a na zivnost. Sam som takto 2x nasiel. Nemam problem s kolegami-zamestnancami, vychadzame velmi dobre, zucastnujem sa teambuildingov, firemnych akcii, ked dostamu zamestnanci odmenu, dostanem ju aj ja. Ze by sa isla firma so mnou sudit, to by som musel neviem co spravit, aby ma tahali po sudoch a ziadali odomna nahradu skody, co potom pripada do uvahy obava o rucenie celym majetkom. Takisto mam ukoncenie kontraktu stylom vypovednej doby, nie zo dna na den.
Kludne si skus najst nejaku firmu kde ponukaju zivnost.

To proto ze PetrK je jenom prave ta priposrana ovce ktera nikdy nenabere odvahu podat vypoved a zkusit neco dosahnout v zivote, ... a tak zavidi, podrazi, ponizuje, a snazi si zduvodnit proc je takova nula.

Ja te varoval 8) V teto zemi neni OSVC, o kterem bychom nevedeli, a kdyz nejsi clenem gangu, pekne ti zatopime 8)
« Poslední změna: 17. 06. 2019, 21:33:56 od PetrK »


Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #5 kdy: 21. 08. 2019, 02:35:44 »
To jsou hrozné kecy tady. Na spoustě míst, kde berou lidi na HPP tě rádi vezmou jako OSVČ, protože za tebe nemusí platit různé odvody a vyjde je to podstatně levněji. Prostě se zkus zeptat a nabídnout jim práci jako kontraktor.

Chce to ovšem počítat s tím, že ti nedají vybavení, nemáš dovolenou a tak podobně. To je třeba si zohlednit do částky o kterou si řekneš a obecně platí, že pokud to chceš dělat pod 100k/měsíc, tak se ti moc nevyplatí. Občas se to obchází přes to že ti to všechno pronajmou za pár korun.

Osobně jsem s OSVČ začal, když se na mě obracelo víc firem a dělal jsem různé zakázky, které jsem třeba vysoutěžil na tendermarketu (státní věci). Teď poslední dobou dělám spíš krátkodobější věci (půl roku / rok) pro větší firmy a přestože navenek práci pro kontraktory nenabízejí, tak když tam zavoláš a řekneš že bys měl zájem, tak zpravidla není problém. Speciálně menší firmy jsou pak vysloveně rády a občas se snaží tlačit i normální zaměstnance na OSVČ, protože za ně neplatí sociální, zdravotní, nemusí řešit různé další odvody, těhotenství, dovolené a nic. Pokud jsi schopný zdravý muž, tak se ti to vyplatí, ale chce to nezkostnatět, sledovat situaci na trhu a zákony a když se začne vítr obracet, tak se na to vykašlat.

CoolPeople nejsou špatní, mám s nimi zkušenosti a můžu říct, že nabízejí nějakou přidanou hodnotu. Jestli tě má trápit, že si za to berou něco navíc, když ti nabízí věci, ke kterým by ses bez nich třeba ani nedostal, to už nechám na tobě. Ale spíš bych do toho moc netahal ego.

OSVC ma spoustu rizik a stresu, navic neni jednoduche najit takovou praci, a kdyz uz ji najdes, nemas ji nikdy jistou jako zamestnanci. Nikdy nikam nebudes patrit. Radeji si najdi peknou praci na HPP v dobrem kolektivu a budes se mi lip. Na OSVC musis makat + musis makat o to vic, protoze si musis resit dane + musis si casteji hledat praci az te nebudou chtit. Na OSVC nemuzes byt nejaky prumerny jouda, zakaznici na tebe budou mit jina meritka. Navic musis resit i smlouvy, ktere byvaji mnohdy nevyhodne pro tebe, musis mit pravnika atp. Zamestnanci ti budou zavidet a budou ti klast pasti. Nemas zadnou ochranu zakoniku prace, rucis plnym svym majetkem a kdyz narazis na kretena, nemuzes se jen tak zvednout, ukazat fakace a odejit pryc.

Jaké máš a nemáš zodpovědnosti a práva určuje smlouva kterou uzavřeš. Osobně se řídím tím, že smlouvy co se mi nelíbí neuzavírám a nikdy ještě nebyl problém tam dát různé dodatky, či změnit konkrétní paragrafy. Například si tam dát paragraf, že smlouvu můžeš vypovědět behem měsíce bez udání důvodu a v několikrát jsem si tam přidával v podstatě všechno co mají běžní zaměstnanci, včetně maximální ručené částky a tak podobně. Smlouvy je zvykem posílat pár dní před jejich uzavřením, takže není problém si to důkladně prostudovat, vznést dodatky a tak podobně. Naopak u klasických pracovních smluv bývá časté, že to na tebe vybalí až v den nástupu a ještě jsou tam vymyšlenosti jako přesčasy a pohotovosti na telefonu, což třeba já jako kontraktor zásadně odmítám.

Je dobré si uvědomit, že speciálně v Praze je masivní nedostatek lidí. Možná dřív platilo že firmy tahají za kratší konec, ale v současné situaci ti rády vyjdou vstříc.

Jistoty jako zaměstnanci? Viděl jsi vůbec situaci na trhu? Pokud jsi programátor, tak máš jistotu zaměstnání i kdybys byl chromej, hluchoněmej a ještě úplně blbej. Samozřejmě to nemusí platit navždy, ale posledních pár let je situace na trhu taková, že lidi nejsou a firmy vezmou rády každého. U schopnějších a zkušenějších to žene možné mzdy brutálně nahoru. Vůbec není výjimka že jako OSVČ kontraktor máš násobně víc než ostatní zaměstnanci a většinou v libovolnou chvíli máš zároveň aspoň pět nabídek práce někde jinde.

Daně vyřeší software co stojí pár tisíc na rok, případně učetní, který stojí vesměs podobně.

Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #6 kdy: 21. 08. 2019, 02:39:47 »
navic ty jejich smlouvy jsou hodne omezujici a prakticky znemoznuji jakoukoliv samostatnou podnikatelskou cinnost.

To mimochodem nevím kde jsi vzal, když koukám na starší smlouvu od CoolPeople, tak má dvě stránky (to je nejkratší smlouva co jsem kdy měl, většinou se to pohybuje kolem deseti) a je tam jen úplně naprosté minimum, které neomezuje vůbec nic, spíš naopak jen určuje věci jako předání duševního vlastnictví a tak podobně.

Re:Jak zacit jako OSVC?
« Odpověď #7 kdy: 21. 08. 2019, 13:32:21 »
@son23a

Zkus třeba i StartupJobs.cz, Monster, Indeed (zahraničí) s Freelancer apod. nemám dobé zkušenosti + udělej si easy, ale hezkou, promo stránku s kontaktem, hodně lidi hledají jen tak Googlem.
Každý se tě zeptá na nějaké reference (Githubu, dílo nebo spokojenou firmu), pokud máš, je to výhoda.
A rozhodně invustuj aspoň ze začátku nějakou kačku do právníka, nech si udělat svou defaultní smlouvu, pokud tě bude někdo nutit k jejich smlouvě, nech si to nakonec ještě projít právníkem - nějakých 500 - 1000 ti může zachránit i stonásobně víc ...
Najdi si fóra s vývojáři a zkus poznat lidi z byznysu, začni třeba ve svém okolí a po známých, jenom třeba hoď na LinkedIn announcement a otázku na nějaké kontakty/doporučení ...
« Poslední změna: 21. 08. 2019, 13:34:10 od nepohodlný »